Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Akademia Świadomego Budowania

  • STALOWE POKRYCIA MODUŁOWE Trwałość blachodachówki zależy od rodzaju powłoki zabezpieczającej (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)

    Gwarancja i trwałość

    Kupując dach, płacimy nie tylko za to, żeby był szczelny, ale też żeby ładnie wyglądał – nie chcemy, żeby pokrycie rdzewiało, blakło albo się łuszczyło. Jak dbać o żywotność blachodachówek? Które są najtrwalsze? I co powinna obejmować uczciwa gwarancja?
  • PROJEKTY - HOMEKONCEPT RADZI Szukając projektu dla siebie, musimy umieć sprecyzować nasze potrzeby i poprawnie określić widełki – interesujący nas zakres metrażowy (fot. HOMEKONCEPT)

    Optymalna powierzchnia użytkowa

    Jak, szukając projektu, oszacować planowaną powierzchnię domu? Skąd mamy wiedzieć, ile potrzebujemy miejsca? Na wybranych rozwiązaniach HomeKONCEPT omawiamy, co wpływa na zwiększenie niezbędnego metrażu i jakie możemy zadać rozsądne „widełki”.
  • WYKOŃCZENIE Tynki cementowo-wapienne w pytaniach i odpowiedziach - zobacz artykuł (fot. SOLBET)

    Wykańczanie ścian od środka

    Jaki związek ma tynkowanie wewnętrznych powierzchni ścian z ich zewnętrznym ociepleniem? Kiedy najlepiej rozpocząć prace? Po co wykonuje się obrzutkę tynkarską? Zobacz popularne pytania (i odpowiedzi) dotyczące wykańczania ścian tynkiem cementowo-wapiennym.
  • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE Producenci systemów kominowych i kominkowych używają do izolacji wyłącznie płyt i otulin z wełny mineralnej (fot. BESTKOMIN)

    Bezpieczna izolacja komina

    Przewody kominowe często wymagają ocieplenia - pamiętajmy, że w trosce o bezpieczeństwo pożarowe do ich zaizolowania powinniśmy używać niepalnej wełny mineralnej.
  • STYROPIAN W DOMU VIP na elewacji – wymagania podczas stosowania szarego styropianu (fot. PSPS)

    Szary VIP na elewacji

    Szary styropian to produkt nowej generacji i przyszłość rynku materiałów termoizolacyjnych, ale jak każdy VIP, ma swoje wymagania – podczas prac ociepleniowych bezwzględnie musimy przestrzegać reżimu wykonawczego.
  • STYROPIAN W DOMU Szare płyty styropianowe szybko zyskały miano termoizolacji klasy premium, a szary kolor na elewacjach stał się znakiem energooszczędności i jakości (rys. PSPS)

    Szary styropian – inteligentna termoizolacja

    Szary styropian, najmłodsze dziecko branży EPS, które potoczną nazwę handlową zawdzięcza swojemu kolorowi, wyróżnia się nie tylko barwą. Jakie praktyczne korzyści płyną z zastosowania tego innowacyjnego materiału?
  • STYROPIAN W DOMU

    Ocieplenie ścian od 2021

    Od 1 stycznia 2021 roku wprowadzone zostają nowe przepisy dotyczące efektywności energetycznej budynków. Jak zmienią się wymagania w kontekście ocieplania ścian?
  • JAK OCIEPLIĆ ŚCIANY DOMU Podczas ocieplania ścian budynku gruntujemy elewację najpierw przed przyklejaniem płyt styropianowych, a potem przed tynkowaniem - używając odpowiednich systemowych preparatów (fot. SOLBET)

    Kiedy i czym gruntować w systemie ociepleń?

    Zabieg gruntowania podłoża służy zapewnieniu prawidłowej przyczepności zapraw klejowych i tynkarskich. Na jakich etapach prac ociepleniowych jest potrzebny i który środek gruntujący wybrać?
  • PROJEKTY - HOMEKONCEPT RADZI Tarasy w domach HomeKONCEPT traktowane są jako integralna część budynku, naturalne przedłużenie jego wnętrza (fot. HOMEKONCEPT)

    Taras idealny

    Trudno sobie wyobrazić dom bez tarasu. Nie wystarczy jednak po prostu go mieć – aby w pełni się nim cieszyć, musimy odpowiednio zaplanować jego umiejscowienie, aranżację i sposób wkomponowania w funkcjonalną przestrzeń domu.
  • PERSPEKTYWICZNE INSTALACJE SANITARNE Dokonując świadomych wyborów najpierw na etapie budowy i aranżacji łazienki, a później jej eksploatacji, przyczyniamy się do wspierania działań mających na celu ochronę środowiska. Jak to możliwe? Przeczytaj artykuł! (fot. GEBERIT)

    Decyzje (eko)logiczne

    Jak rozsądnie gospodarować wodą użytkową? Ile zaoszczędzimy na dwudzielnym spłukiwaniu? Czy potrafimy ograniczyć zużycie chemii albo papieru toaletowego? Założeniem idei „eko” są nasze nawyki. Sprzęgając je z ekologicznymi rozwiązaniami sanitarnymi, mamy szansę przekuć koncepcję w realne korzyści dla środowiska – i dla nas samych.
  • STYROPIAN W DOMU Prawidłowo dobrany styropian zapewnia podłodze pływającej właściwą izolacyjność termiczną i akustyczną oraz odporność mechaniczną (rys. PSPS)

    Styropian w podłodze pływającej

    Umieszczony między warstwą konstrukcyjną a jastrychem, styropian decyduje o izolacyjności termicznej i akustycznej podłogi. Ważne, by jego parametry były dobrane odpowiednio do sposobu użytkowania i spodziewanych obciążeń użytkowych.
  • PERSPEKTYWICZNE INSTALACJE SANITARNE Pneumatyczne podtynkowe przyciski spłukujące mogą być umieszczone w odległości do 1,7 m od spłuczki (fot. GEBERIT)ległości do

    Zdalny przycisk spłukujący

    Umieszczany poza obrysem stelaża przycisk spłukujący ułatwia zgrabną aranżację łazienki i może poprawić komfort obsługi toalety. Jakie są możliwości projektowe, ograniczenia i wymagania montażowe?
  • JAK OCIEPLIĆ ŚCIANY DOMU Najważniejsze podczas wykonywania warstwy zbrojonej na ociepleniu są: właściwy dobór zaprawy klejowej oraz poprawna aplikacja siatki zbrojącej (fot. SOLBET)

    Dobrze zrobiona warstwa zbrojona

    Ukryta pod tynkiem, niczym pancerz chroni styropian przed uszkodzeniami, a elewację przed pękaniem. Co robić po kolei i na co zwrócić uwagę podczas wykonywania warstwy zbrojonej systemu ociepleń?
  • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE Niepalna, paroprzepuszczalna i sprężysta wełna mineralna to najczęściej wybierany materiał ociepleniowy w przegrodach wentylowanych (fot. shutterstock)

    Wełna w przegrodach wentylowanych

    Co sprawia, że to właśnie wełna mineralna jest najpopularniejszym materiałem termoizolacyjnym wykorzystywanym w przegrodach wentylowanych? Warto zwrócić uwagę na jej zalety i wiedzieć, co jest ważne w tego typu rozwiązaniach.
  • JEDNOWARSTWOWE Z CERAMIKI Ścianom z ceramiki - w tym ścianom jednowarstwowym - przypisane są określone narzędzia, najpierw na etapie murowania, a potem wykańczania domu (fot. WIENERBERGER)

    Odpowiednie narzędzia i łączniki

    Stosowanie odpowiednich narzędzi do murowania i obróbki, a później dobór właściwych dla rodzaju przegrody systemów mocowania, to czynniki nierozerwalnie powiązane z przyjętą technologią budowy. Czego używać do ścian z ceramiki?
  • PROJEKTY - HOMEKONCEPT RADZI Odcinek 1 cyklu

    Rozmowa o przestrzeni

    Czym jest przestrzeń funkcjonalna? Od czego zależy wygoda i ustawność wnętrza? Jak nasze potrzeby wpływają na rozwiązania projektowe – i skąd czerpać inspirację? Na przykładzie pięciu gotowych projektów omawiamy domy w kontekście funkcjonalnego komfortu.
  • JAK OCIEPLIĆ ŚCIANY DOMU Prawidłowe nałożenie zaprawy klejowej na płyty styropianowe jest jednym z warunków trwałości wyprawy ociepleniowej budynku (fot. SOLBET)

    Klejenie styropianu do ścian

    Choć w teorii są proste, wykonawcy lubią „naginać” zasady mocowania ocieplenia, a to odbija się potem czkawką inwestorom. Jak prawidłowo przyklejać płyty styropianowe do ścian budynku?
  • JAK OCIEPLIĆ ŚCIANY DOMU Tynki cienkowarstwowe mogą mieć postać gotowej do użycia masy albo sproszkowanej zaprawy przeznaczonej do rozrobienia z wodą (fot. SOLBET)

    Poprawna aplikacja tynku

    Tynk cienkowarstwowy pełni w systemie ETICS funkcję ochronną i dekoracyjną. Jakość wykonawstwa ma więc kluczowe znaczenie dla trwałości i ostatecznego efektu wizualnego ocieplonej elewacji.
  • PERSPEKTYWICZNE INSTALACJE SANITARNE Moduły Monolith można łączyć z większością dostępnych misek ustępowych (fot. GEBERIT)

    Brawurowy szklany Monolith

    Obudowany szklaną taflą samonośny moduł sanitarny to niezwykle wyrazisty łazienkowy akcent, a przy tym prawdziwy funkcjonalny majstersztyk. Zobacz, jak zbudowany jest ten wyjątkowy stelaż i w jaki sposób przygotować niezbędne przyłącza.
  • JAK OCIEPLIĆ ŚCIANY DOMU Aby elewacja długo pozostała czysta i nie zmieniała swojego koloru, tynk powinien być odporny na brudzenie i „inwazję” biologiczną (fot. SOLBET)

    Wykończenie elewacji - tynk

    Jako zewnętrzna warstwa systemu ociepleniowego ETICS, tynk musi radzić sobie z wieloma czynnikami eksploatacyjnymi. W systemie Solbet TERMO mamy charakteryzujący się bardzo korzystnymi właściwościami tynk silikonowo-silikatowy.