Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Przemyślana master bedroom

W nowoczesnych wnętrzach przestrzeń sypialni coraz częściej powiększamy o prywatną łazienkę i garderobę. Korzyści tłumaczyć chyba nie trzeba – warto natomiast przed budową zaczerpnąć garść inspiracji. Przeglądamy strefy master bedroom w wybranych projektach HomeKONCEPT.

W dosłownym tłumaczeniu „główna sypialnia”, w projektanckim żargonie master bedroom oznacza rozbudowaną sypialnię, najczęściej małżeńską, z prywatną łazienką i garderobą. W zależności od powierzchni użytkowej domu, jego układu funkcjonalnego i oczywiście zasobności inwestorów, taki prywatny apartament można w różny sposób zaaranżować. Przedstawiamy kilka ciekawych inspiracji z pracowni HomeKONCEPT.  

Idylliczny anturaż

Po przebudzeniu ogród cieszy nas widokiem zza okna. Jeszcze przecierając oczy, możemy swobodnie wyjść z łóżka prosto na taras. Sielanka. HomeKONCEPT 73 to projekt parterowego domu o powierzchni użytkowej 174,27 m2, w którym sypialnię małżeńską zlokalizowano na samym końcu strefy nocnej (nr 9, 10, 11 na rzucie parteru). Mieszkańcom „apartamentu” zapewniono w ten sposób dyskrecję i wygodę w przepięknej, otwartej na ogród scenerii. Ciekawym rozwiązaniem jest aneks przeznaczony pod garderobę, który pełni jednocześnie funkcję łącznika między sypialnią a łazienką.

RZUT PARTERU:

W HomeKONCEPT 73 kompleks master bedroom ulokowany jest w najbardziej wysuniętej w stronę ogrodu części domu.
Kompleks master bedroom ulokowany jest w najbardziej wysuniętej w stronę ogrodu części domu. To otwarcie, w połączeniu z pięknie doświetlonym wnętrzem i dopracowanym wykończeniem całego aneksu małżeńskiego, zachęca do przebywania w tej części domu, więc rodzice małych dzieci – pomimo posiadania prywatnej strefy - chyba powinni liczyć się z tym, że o samotność będą musieli powalczyć…

W HomeKONCEPT 73 garderoba jest jednocześnie łącznikiem między sypialnią a łazienką.


>>> przejdź do strony pracowni i zobacz projekt
HomeKONCEPT 73


Oddzielne garderoby

Jeśli do tej pory podzielenie się miejscem w szafie czy garderobie było problemem, to HomeKONCEPT 62 skutecznie go eliminuje. Tutaj nikt nikomu nic nie wygniecie, nie przewiesi ani nie zrobi bałaganu. W sypialni małżeńskiej (nr 4, 5, 6, 7 na rzucie piętra) przewidziano dwie garderoby – oddzielnie dla pani i pana domu. A kiedy humoru nie psują już kłótnie o drobiazgi, można pełniej cieszyć się swobodą i korzystać z uroków małżeńskiej sypialni i prywatnej łazienki.

RZUT PIĘTRA:

W HomeKONCEPT 62 mamy oddzielne garderoby dla pani i pana domu.

Warto zauważyć, że w tym domu nie tylko państwo domu mają swój apartamencik. Poza dwiema „klasycznymi” sypialniami, zaprojektowano tu również kolejny pokój z podwójnym łóżkiem (nr 3 na rzucie piętra), wprawdzie bez łazienki, ale z wydzieloną garderobą i kącikiem pracy. Może on pełnić funkcję wygodnego pokoju gościnnego albo miejsca dla mieszkających z nami seniorów. Salon kąpielowy na piętrze z pewnością pogodzi potrzeby wszystkich mieszkańców.


>>> przejdź do strony pracowni i zobacz projekt
HomeKONCEPT 62


Przestrzeń na każdą kieszeń

W piętrowym domu HomeKONCEPT 64 do dyspozycji mamy 144,61 m2 powierzchni użytkowej. W porównaniu z dwukrotnie większymi rezydencjami wydaje się, że to niewiele, ale sprytnie rozwiązany projekt mieści tu w pełni funkcjonalne piętro z wkomponowaną w narożnik nad garażem przytulną sypialnią małżeńską (nr 2, 3 4 na rzucie piętra). Nie bez znaczenia jest fakt, że w pomieszczeniach brak jest skosów – to zdecydowanie ułatwia efektywną aranżację. W podobnym domu nie piętrowym, ale z poddaszem użytkowym, zaprojektowanie tak wygodnej przestrzeni master bedroom byłoby zapewne trudniejsze.

RZUT PIĘTRA:W HomeKONCEPT 64 w sypialni małżeńskiej nie ma skosów, więc łatwiej ją zaaranżować.

W strefie master bedroom bardzo ważną rolę odgrywają drzwi. Jest ich po prostu dużo na niewielkiej przestrzeni. Warto przemyśleć ich wygląd i sposób otwierania – przesuwne lub chowane w ścianie, albo chociaż harmonijkowe, nie zajmują miejsca na podłodze podczas otwierania i oszczędzają cenne miejsce w pokoju. Dobrze dobrane drzwi dodają też smaczku wykończeniu sypialni.

Ażurowe przesuwne drzwi świetnie pasują do garderoby w niedużej master bedroom.


>>> przejdź do strony pracowni i zobacz projekt
HomeKONCEPT 64


Pod skosami poddasza

Otulona „czapeczką” z dachu, pozbawiona okien fasadowych sypialnia kojarzy się z bezpieczeństwem, ciepłem i przytulnością. To poczucie znakomicie uzupełnia się jednak z potrzebą komfortu, jakiego oczekujemy od master bedroom. W HomeKONCEPT New House 707, obok sypialni zajmującej ponad 18 m2, mamy więc wydzielony kompleksowo wyposażony, wygodny aneks łazienkowy i przyległą do niego obszerną garderobę (nr 6, 7, 8 na rzucie poddasza). Skosy delikatnie ograniczają przestrzeń użytkową, ale akurat w tym projekcie nie przeszkadzają w funkcjonalnej zabudowie pomieszczeń.

RZUT PODDASZA:

W HomeKONCEPT New House 707 sypialnia małżeńska jest powiększona o aneks, jaki tworzą przylegające do siebie łazienka i garderoba.

W tym projekcie warto też zainspirować się propozycją przełamania nieco stereotypu master bedroom jako stricte sypialni. Wykorzystując skosy poddasza, w pomieszczeniu można wydzielić wygodną przestrzeń pracy – miejsce za ścianką ustawioną przy wezgłowiu łóżka (propozycji tej nie uwzględniono na rzucie poddasza, jest tylko na wizualizacjach wnętrz).

Biurko za łóżkiem nie ingeruje w komfort wypoczynku drugiej osoby, a pozwala na przebywanie razem niezależnie od preferowanych godzin pracy i snu (fot. HOMEKONCEPT)
Biurko za łóżkiem nie ingeruje w komfort wypoczynku drugiej osoby, a pozwala na przebywanie razem niezależnie od preferowanych godzin pracy i snu (fot. HOMEKONCEPT)


>>> przejdź do strony pracowni i zobacz projekt
HomeKONCEPT New House 707


Luksus z górnej półki

W domu o powierzchni 322,29 m2 nie ma problemu z wygospodarowaniem miejsca na gabinet, salon kąpielowy czy nawet pomieszczenie rekreacyjne, a więc tym bardziej nie mogło tu zabraknąć przestronnej  strefy master bedroom (nr 4, 5, 6 na rzucie poddasza).

RZUT PODDASZA:

W HomeKONCEPT New House 721 do dyspozycji mamy master bedroom o łącznej powierzchni podłogi ponad 32 m2.

W HomeKONCEPT New House 721 cała fasada sypialni jest przeszklona, a łazienka i garderoba usytuowane są jako aneksy na dwóch pozostałych ścianach, po przeciwległych stronach pomieszczenia. W łazience zaprojektowano rozbudowane wyposażenie sanitarne. Z pokoju mamy bezpośrednie wyjście na prywatny balkon. Zdecydowanym atutem dla miłośników przyrody jest też niesamowita bryła domu, wkomponowana wraz z pięknymi elewacjami w naturalny krajobraz – z sypialni możemy nie tylko podziwiać otoczenie, ale wręcz się w nie zanurzyć. 

Zdecydowanym atutem HomeKONCEPT New House 721 jest niesamowita bryła domu.
Master bedroom znajduje się po lewej stronie budynku –nad tarasem, z wyjściem na prywatny wydłużony balkon (fot. HOMEKONCEPT)


>>> przejdź do strony pracowni i zobacz projekt
HomeKONCEPT New House 721


 


Artykuł w ramach cyklu „Projekty - HomeKONCEPT radzi”, 
stanowiącego część kampanii Akademia Świadomego Budowania.


 

Data publikacji: 11 lutego 2021

Zobacz także

Zsyp ułatwia życie - rzeczy przeznaczone do prania wpadają od razu do odpowiedniego kosza na dole (fot. KMR)STROP

Zrób zsyp na pranie!

Strefa nocna na górze, a pralka na dole - tak często mieszkamy. Zamiast kursować po schodach z koszem na pranie, pomyśl zawczasu o zsypie przez strop!
Młotki przeznaczone do określonych zadań różnią się między sobą. Poznaj ich podstawowe typy – i ułatw sobie pracę (fot. JUCO)RÓŻNE TRENDY

Kup pan młotek!

Młotek, jaki jest, każdy widzi. Ale młotki przeznaczone do określonych zadań różnią się między sobą. Poznaj ich podstawowe typy – i ułatw sobie pracę.
Planując remont, warto zacząć od… wymiany drzwi wewnętrznych. Zobacz inspiracje PORTA.RÓŻNE TRENDY

Drzwi do lepszego M

W pięknie urządzonych, zaaranżowanych we własnym stylu pomieszczeniach dobrze się czujemy. A jak podrasować wystrój? Planując remont, warto zacząć od… wymiany drzwi wewnętrznych. Zobacz inspiracje PORTA.