Nie wiesz? Pytaj! Wiesz? Pomóż!

Zalety systemu TERIVA PANEL

Wygodny i szybki w montażu jak płytowy prefabrykat, funkcjonalny jak gęstożebrowy klasyk, sztywny, cichy i odporny na fuszerkę – TERIVA PANEL to strop nowej generacji.

Stropy gęstożebrowe od lat cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Lubimy je za funkcjonalność, prostotę montażu oraz niski w porównaniu z konstrukcjami monolitycznymi koszt. Akceptujemy przy tym pewne ich niedoskonałości, jak pracochłonne układanie elementów, nierówna powierzchnia spodu czy dość niska dźwiękoizolacyjność. Strop TERIVA PANEL zachowuje bazowe zalety swojego protoplasty, ale jednocześnie łagodzi jego wady - układa się go szybciej, wykańcza łatwiej, jest bardziej odporny na błędy wykonawcze i lepiej izoluje akustycznie.

Co to jest TERIVA PANEL?

Mówiąc w uproszczeniu, ten panelowy strop to udoskonalony strop gęstożebrowy. Podobnie jak klasyk składa się z nośnych żeber, lekkiego wypełnienia i warstwy nadbetonu – tyle tylko, że żebrami nie są tu odrębne żelbetowe belki, ale dwie strunobetonowe sprężone belki połączone betonową stopką, natomiast wypełnienie stanowi jednorodny, fabrycznie zaaplikowany pianobeton, a nie rzędy pustaków.


Sprężone żebra panelu wykonane są z betonu klasy C 40/50 i zbrojone 7-drutowymi splotami stalowymi Ø6,85 mm (2 pręty górą i 4 lub 6 prętów dołem). Wypełniający panele pianobeton ma gęstość 400 kg/m3 (fot. KONBET / stropy.pl)

Zastosowanie sprężonych belek pozwala zredukować ugięcia stropu. Dodatkowym usztywnieniem jest betonowa stopka i wypełnienie. Dzięki temu podczas montażu można znacznie ograniczyć liczbę podpór – do rozpiętości 4 m nie potrzeba ich wcale, powyżej 4 m wystarcza jedna. Dla porównania – w stropach gęstożebrowych stosuje się podpory co 2 m. Z kolei później, podczas eksploatacji stropu, nie trzeba martwić się o pękanie wywołane klawiszowaniem.


Prefabrykowane panele mają szerokość 60 cm i długość do 8 m (użytkowa rozpiętość stropu to 7,4 m). Wysokość elementu to 12 cm – po zastosowaniu warstwy nadbetonu strop osiąga grubość konstrukcyjną od 16 do 20 cm (fot. KONBET / stropy.pl)

Stosowany w miejsce pustaków pianobeton, dzięki brakowi pustek powietrznych, poprawia dźwiękoizolacyjność stropu (w zależności od grubości ok. 52-56 dB), sprzyja też stabilnemu punktowemu mocowaniu od spodu stropu (np. podwieszenie worka treningowego czy huśtawki). Dodatkową korzyścią dla wykonawców jest fakt, że po rozłożonych panelach, jeszcze przed zabetonowaniem, można swobodnie chodzić, bez obaw o przesunięcie czy uszkodzenie elementów.

Strop TERIVA PANEL pasuje do każdego projektu, w którym zaproponowano klasyczny strop gęstożebrowy, a i pozostałe typy stropów najczęściej można bez problemu przeprojektować (w porozumieniu z konstruktorem).

Szybszy montaż, mniejsze ryzyko błędów

Jedną z zalet „zwykłego” stropu gęstożebrowego jest łatwy montaż. Do rozłożenia elementów zgodnie z rysunkiem w projekcie nie potrzeba wielkiego doświadczenia, a mały ciężar elementów sprawia, że na budowie wystarczą dwie osoby. Niestety, ta łatwość często jest przyczyną błędów wykonawczych i braku staranności, a samo rozkładanie pojedynczych belek i pustaków zajmuje dużo czasu. Strop TERIVA PANEL nie może być układany ręcznie – 1 m panelu waży ok. 94 kg, co przy 6 m daje ciężar ponad pół tony. Jednak w szerszym kontekście ta konieczność użycia podnośnika niesie szereg korzyści. Przede wszystkim oszczędność czasu i cennej dzisiaj robocizny. Prosty strop o powierzchni 100 m2 to zaledwie 2-3 godziny pracy. Mechaniczny montaż wymusza też na wykonawcach większą dbałość o detale. 


Podwieszone na trawersie panele są opuszczane dokładnie na swoje miejsce na podporach, z zachowaniem prawidłowej długości podparcia i szczelności styków (fot. KONBET / stropy.pl)

Warto pamiętać, że do montażu nie potrzeba specjalistycznego sprzętu – wystarcza typowy lekki dźwig HDS.

Oszczędność na betonie

Każdy strop typu gęstożebrowego dla wymaga uzupełnienia betonem. To tzw. nadbeton, który wypełnia wolne przestrzenie wokół belek i wzdłuż żeber rozdzielczych oraz tworzy kilkucentymetrową warstwę wierzchnią stropu. W klasycznym stropie gęstożebrowym o grubości 22 cm na powierzchnię 100 m2 potrzeba ok. 8 m3 betonu (nie wliczając wieńców). W stropie TERIVA PANEL, dzięki zredukowaniu minimalnej grubości do 16 cm, wystarcza ok. 6 m3. Oczywiście im strop grubszy, tym betonu potrzeba więcej – w obu przypadkach.

Gładkie wykończenie

Szczelnie zestawione obok siebie panele stropowe tworzą równą, łatwą do estetycznego wykończenia powierzchnię. Sztywność i brak podatności na klawiszowanie stropu chroni też późniejszy tynk lub sufit podwieszany przed pękaniem.


Dolna powierzchnia stropu jest równa - przed tynkowaniem sufitu wystarczy wypełnić tynkiem lub masą szpachlową styki wzdłuż płyt (fot.KONBET / stropy.pl)

O stropach panelowych będziemy pisać więcej w cyklu na łamach Akademii Świadomego Budowania.


Masz pytania dotyczące stropów TERIVA PANEL? Chcesz wycenić strop w swoim projekcie?
>>> PRZEJDŹ DO FORMULARZA


 

 

 

Data publikacji: 20 lutego 2020

Zobacz także

Funkcję elementów dystansowych pełnią najczęściej gotowe podkładki lub listwy (fot. KMR)BUDOWLANE DETALE

Dystanse pod zbrojenie

Zbrojenie żelbetowych elementów konstrukcyjnych powinno być umieszone na elementach dystansowych.
Rowki w powierzchni stropu prowadzą do otworów wywierconych w ścianach kolankowych, którymi woda jest odprowadzana poza budynek (fot. red.)WYKONAWCÓW SPOSOBY NA...

Odwodnienie stropu

Na etapie budowy zamknięta ścianami kolankowymi przestrzeń poddasza stanowi swoistą wannę. Jak uchronić się przed tworzeniem zastoisk wody na stropie?
Kiedy beton zakryje odgiętą część pręta, oznacza to, że osiągnął wymagany poziom (rys. Eryka Rakoczy)WYKONAWCÓW SPOSOBY NA...

Poziom nadbetonu

Odpowiednio wygięty pręt ułatwia kontrolowanie grubości nadbetonu w stropie.