Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Zalety systemu TERIVA PANEL

Wygodny i szybki w montażu jak płytowy prefabrykat, funkcjonalny jak gęstożebrowy klasyk, sztywny, cichy i odporny na fuszerkę – TERIVA PANEL to strop nowej generacji.

Stropy gęstożebrowe od lat cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Lubimy je za funkcjonalność, prostotę montażu oraz niski w porównaniu z konstrukcjami monolitycznymi koszt. Akceptujemy przy tym pewne ich niedoskonałości, jak pracochłonne układanie elementów, nierówna powierzchnia spodu czy dość niska dźwiękoizolacyjność. Strop TERIVA PANEL zachowuje bazowe zalety swojego protoplasty, ale jednocześnie łagodzi jego wady - układa się go szybciej, wykańcza łatwiej, jest bardziej odporny na błędy wykonawcze i lepiej izoluje akustycznie.

Co to jest TERIVA PANEL?

Mówiąc w uproszczeniu, ten panelowy strop to udoskonalony strop gęstożebrowy. Podobnie jak klasyk składa się z nośnych żeber, lekkiego wypełnienia i warstwy nadbetonu – tyle tylko, że żebrami nie są tu odrębne żelbetowe belki, ale dwie strunobetonowe sprężone belki połączone betonową stopką, natomiast wypełnienie stanowi jednorodny, fabrycznie zaaplikowany pianobeton, a nie rzędy pustaków.

Sprężone żebra płyty wykonane są z betonu klasy C 40/50 i zbrojone 7-drutowymi splotami stalowymi Ø6,85 mm (2 pręty górą i 4 lub 6 prętów dołem). Wypełniający pianobeton ma gęstość 400 kg/m3 (fot. KONBET / stropy.pl)
Sprężone żebra płyty wykonane są z betonu klasy C 40/50 i zbrojone 7-drutowymi splotami stalowymi Ø6,85 mm (2 pręty górą i 4 lub 6 prętów dołem). Wypełniający pianobeton ma gęstość 400 kg/m3 (fot. STROPY.PL)

Zastosowanie sprężonych belek pozwala zredukować ugięcia stropu. Dodatkowym usztywnieniem jest betonowa stopka i wypełnienie. Dzięki temu podczas montażu można znacznie ograniczyć liczbę podpór – do rozpiętości 4 m nie potrzeba ich wcale, powyżej 4 m wystarcza jedna. Dla porównania – w stropach gęstożebrowych stosuje się podpory co 2 m. Z kolei później, podczas eksploatacji stropu, nie trzeba martwić się o pękanie wywołane klawiszowaniem.

Prefabrykowane płyty mają szerokość 60 cm i długość do 8 m. Wysokość elementu to 12 cm – po zastosowaniu warstwy nadbetonu strop osiąga grubość konstrukcyjną od 16 do 20 cm (fot. KONBET / stropy.pl)
Prefabrykowane płyty mają szerokość 60 cm i długość do 8 m). Wysokość elementu to 12 cm – po zastosowaniu warstwy nadbetonu strop osiąga grubość konstrukcyjną od 16 do 20 cm (fot. STROPY.PL)

Stosowany w miejsce pustaków pianobeton, dzięki brakowi pustek powietrznych, poprawia dźwiękoizolacyjność stropu, sprzyja też stabilnemu punktowemu mocowaniu od spodu stropu (np. podwieszenie worka treningowego czy huśtawki). Dodatkową korzyścią dla wykonawców jest fakt, że po rozłożonych elementach, jeszcze przed zabetonowaniem, można swobodnie chodzić, bez obaw o ich przesunięcie czy uszkodzenie. Warto też podkreślić, że strop TERIVA PANEL pasuje do każdego projektu, w którym zaproponowano klasyczny strop gęstożebrowy, a i pozostałe typy stropów najczęściej można bez problemu przeprojektować (w porozumieniu z konstruktorem).

Szybszy montaż, mniejsze ryzyko błędów

Za jedną z zalet „zwykłego” stropu gęstożebrowego uważa się łatwy montaż. Do rozłożenia elementów zgodnie z rysunkiem w projekcie nie potrzeba wielkiego doświadczenia, a mały ciężar sprawia, że na budowie wystarczą dwie osoby. Niestety, ta łatwość często jest powodem braku należytej staranności na budowie i przyczyną błędów wykonawczych. Poza tym rozkładanie pojedynczych belek i pustaków zajmuje dużo czasu. Strop TERIVA PANEL, zachowując prostotę montażu, redukuje ryzyko fuszerki. 

Podwieszone na trawersie płyty są opuszczane dokładnie na swoje miejsce na podporach, z zachowaniem prawidłowej długości podparcia i szczelności styków (fot. KONBET / stropy.pl)
Podwieszone na trawersie płyty są opuszczane dokładnie na swoje miejsce na podporach, z zachowaniem prawidłowej długości podparcia i szczelności styków (fot. STROPY.PL)

Strop nie może wprawdzie być układany ręcznie – 1 m płyty waży ok. 94 kg, co przy rozpiętości 6 m daje ciężar ponad pół tony - jednak do montażu nie potrzeba specjalistycznego sprzętu, wystarcza typowy lekki dźwig HDS. No i w szerszym kontekście owa konieczność użycia podnośnika niesie szereg korzyści. Przede wszystkim ogromną oszczędność czasu i cennej dzisiaj robocizny. Prosty strop o powierzchni 100 m2 to zaledwie 2-3 godziny pracy. Mechaniczny montaż wymusza też na wykonawcach precyzję i dbałość o detale, co jest niekwestionowanym atutem z punktu widzenia inwestora. 

Oszczędność na betonie

Każdy strop typu gęstożebrowego wymaga uzupełnienia betonem. To tzw. nadbeton, który wypełnia wolne przestrzenie wokół belek i wzdłuż żeber rozdzielczych oraz tworzy kilkucentymetrową warstwę wierzchnią stropu. W klasycznym stropie gęstożebrowym o grubości 22 cm na powierzchnię 100 m2 potrzeba ok. 8 m3 betonu (nie wliczając wieńców). W stropie TERIVA PANEL, dzięki zredukowaniu minimalnej grubości do 16 cm, wystarcza ok. 6 m3. Oczywiście im strop grubszy, tym betonu potrzeba więcej – w obu przypadkach.

Gładkie wykończenie

Szczelnie zestawione obok siebie płyty stropowe tworzą równą, łatwą do estetycznego wykończenia powierzchnię. Sztywność i brak podatności na klawiszowanie stropu chroni też późniejszy tynk lub sufit podwieszany przed pękaniem.

Lepsza akustyka

Tę zaletę docenią inwestorzy dopiero po zamieszkaniu w domu - ale trzeba o niej pomyśleć już na etapie budowy. Strop TERIVA PANEL, dzięki jednolitemu, pozbawionemu pustek powietrznych wypełnieniu osiąga znacznie lepsze parametry dźwiękoizolacyjne niż klasyczny strop gęstożebrowy (przy grubości 20 cm Rw = 55,9 dB).

 


Masz pytania dotyczące stropów TERIVA PANEL? Chcesz wycenić strop w swoim projekcie?
PRZEJDŹ DO FORMULARZA


Artykuł powstał we współpracy z ekspertami stropy.pl 
w ramach autorskiego cyklu >>> STROPY PANELOWE


 

Data publikacji: 7 stycznia 2021

Zobacz także

Aby w miejscach oparcia belek stropowych nie doszło do zarysowania muru, trzeba zadbać o właściwe rozłożenie obciążeń (fot. SOLBET)BUDOWLANE DETALE

Oparcie belek stropowych na ścianach z betonu komórkowego

Najczęściej pod belki stropu gęstożebrowego stosuje się kształtki wieńcowe lub poduszki ze zbrojonego betonu. Można też oprzeć strop bezpośrednio na murze, wzmacniając strefę przypodporową górnym zbrojeniem obwodowym.
Czym smarować szalunki przed betonowaniem? (fot. Adam Penger)PYTANIA I DYLEMATY

Czym smarować szalunki?

Po co przed betonowaniem stropu smarować szalunki i czego najlepiej użyć?
Rowki w powierzchni stropu prowadzą do otworów wywierconych w ścianach kolankowych, którymi woda jest odprowadzana poza budynek (fot. red.)WYKONAWCÓW SPOSOBY NA...

Odwodnienie stropu

Na etapie budowy zamknięta ścianami kolankowymi przestrzeń poddasza stanowi swoistą wannę. Jak uchronić się przed tworzeniem zastoisk wody na stropie?