Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Ręczne wybieranie gruntu po koparce

Czy po mechanicznym kopaniu ostatnie 10 cm ziemi z dna wykopu pod fundamenty trzeba wybrać ręcznie?

[Katarzyna K.]

To zależy od rodzaju łyżki koparki. Jeżeli łyżka jest zakończona zębami (nr 1 na zdjęciu), to naruszają one dno wykopu, deformują je i rozpulchniają. Pozostały między wgłębieniami po zębach grunt jest luźny i rzeczywiście ostatnie 10-15 cm trzeba wybrać łopatą. Jeżeli natomiast do mechanicznego kopania użyjemy koparki o łyżce z krawędzią gładką (nr 2 na zdjęciu), to nie ma takiej potrzeby. Dno wykopu – przy właściwym operowaniu sprzętem - jest równe i stabilne.

Koparka o łyżce zębatej narusza dno wykopu i ostatnie 10-15 cm trzeba wybrać ręcznie. Przy koparce z łyżką gładką nie ma takiej potrzeby (fot. red., Adam Penger)
Koparka o łyżce zębatej (1) narusza dno wykopu i ostatnie 10-15 cm trzeba wybrać ręcznie. Przy koparce z łyżką gładką (2) nie ma takiej potrzeby (fot. red., Adam Penger)

 

Data publikacji: 28 kwietnia 2023

Brak komentarzy, bądź pierwszy - skomentuj powyższy tekst.

Zobacz także

Aby wyrównać powierzchnię ścian fundamentowych pod powłoki izolacyjne, wystarczy WYKONAWCÓW SPOSOBY NA...

Szczotkowanie ścian fundamentowych

Szczotka to narzędzie wielu zastosowań - jest niezastąpiona przy wyrównywaniu powierzchni ścian fundamentowych pod powłoki izolacyjne.
Zaciągając powierzchnię świeżej, lekko związanej ławy fundamentowej stalową pacą, zamykamy rysy i pory (fot. Adam Penger)WYKONAWCÓW SPOSOBY NA...

Zamykanie rys ławy fundamentowej

Wiążący beton ma prawo ulec nad strzemionami powierzchniowemu zarysowaniu, ale takie spękania łatwo jest zamknąć – wystarczy w odpowiednim momencie zatrzeć powierzchnię pacą.
Zamiast papy, jako izolację poziomą pod ścianami parteru można stosować specjalną folię do fundamentów (fot. red.)WYKONAWCÓW SPOSOBY NA...

Folia zamiast papy?

Poziomą przekładką pod ścianami parteru może być papa, ale nadaje się do tego również specjalna folia fundamentowa. Podobno pracuje się z nią wygodniej. Tak przynajmniej twierdzi wykonawca - pan Tomasz.