Kiedy warto jest przygotować warstwę chudziaka pod ławy fundamentowe, a kiedy lepiej z niego zrezygnować i całość wybetonować z docelowej mieszanki konstrukcyjnej?
Wiążący beton ma prawo ulec nad strzemionami powierzchniowemu zarysowaniu, ale takie spękania łatwo jest zamknąć – wystarczy w odpowiednim momencie zatrzeć powierzchnię pacą.
Poziomą przekładką pod ścianami parteru może być papa, ale nadaje się do tego również specjalna folia fundamentowa. Podobno pracuje się z nią wygodniej. Tak przynajmniej twierdzi wykonawca - pan Tomasz.
Ciężar ściany - i masa, jaką musi przenieść wykonawca - zależy od wagi elementów murowych i ich zapotrzebowania na m2. Zobacz, który materiał jest najlżejszy, a który najcięższy dla murarzy.
Dla elementów murowych kluczowym parametrem jest wytrzymałość na ściskanie. Jednak w niektórych miejscach w budynku ściany poddawane są również innym obciążeniom - i wtedy potrzebne bywa wzmocnienie. Zobacz ogólny schemat statyczny.
W jaki sposób nowoczesne technologie budowy domu mogą wpływać na koszty energii podczas eksploatacji? O ścianach z ceramiki poryzowanej opowiada Patryk Rytel, konsultant techniczny w firmie Wienerberger.
Budowa bez pozwolenia już nie tylko dla domów o powierzchni zabudowy do 70 m2 i pełna cyfryzacja? Zobacz, jakie ułatwienia dla inwestorów niosą zmiany przepisów w 2023 roku.
Beton komórkowy, ceramika czy silikaty? Zobacz, jakimi właściwościami wyróżniają się popularne elementy murowe oraz które cechy - i dlaczego - warto brać pod uwagę przy wyborze materiału na ściany domu.
Oszczędność czasu i stuprocentowa precyzja – czyli płyta gipsowo-kartonowa Rigips PRO typ A w udoskonalonej wersji, z wygodnym nadrukiem linii pomocniczych.
Profesjonalny wykonawca tynków maszynowych na żywo prezentuje, w jaki sposób poprawnie nakładać i wyrównywać, a potem mechanicznie wygładzać cementowo-wapienny tynk typu lekkiego.
Dlaczego warto korzystać z gotowych szalunków stropowych? Z czego wykonać niewymiarowe uzupełnienia i jak ustabilizować płyty? Zobaczcie krótkie nagranie z budowy.