Nie wiesz? Pytaj! Wiesz? Pomóż!

Stan surowy

 • JAK OCIEPLIĆ ŚCIANY DOMU Tynki cienkowarstwowe mogą mieć postać gotowej do użycia masy albo sproszkowanej zaprawy przeznaczonej do rozrobienia z wodą (fot. SOLBET)

  Poprawna aplikacja tynku

  Tynk cienkowarstwowy pełni w systemie ETICS funkcję ochronną i dekoracyjną. Jakość wykonawstwa ma więc kluczowe znaczenie dla trwałości i ostatecznego efektu wizualnego ocieplonej elewacji.
 • PERSPEKTYWICZNE INSTALACJE SANITARNE Moduły Monolith można łączyć z większością dostępnych misek ustępowych (fot. GEBERIT)

  Brawurowy szklany Monolith

  Obudowany szklaną taflą samonośny moduł sanitarny to niezwykle wyrazisty łazienkowy akcent, a przy tym prawdziwy funkcjonalny majstersztyk. Zobacz, jak zbudowany jest ten wyjątkowy stelaż i w jaki sposób przygotować niezbędne przyłącza.
 • STROP Strop może być czynnikiem wpływającym na komfort akustyczny w domu (rys. Eryka Rakoczy)

  Ciche stropy panelowe

  Przez wielu inwestorów niesłusznie bagatelizowana, akustyka stropu ma ogromne znaczenie dla codziennego komfortu domowników. A stropy panelowe są jednymi z „najcichszych”.
 • RÓŻNE TRENDY Silikatowo-silikonowy tynk daje szerokie możliwości ciekawego wykończenia fasady (fot. FOVEO TECH)

  Jeden tynk – wiele opcji

  Tynk Modelowany TSS 05, nowość w ofercie FOVEO TECH, pozwala kreować na fasadzie efekt przestrzenny dwukolorowy, a także wykończenie odwzorowujące deski, płyty trawertynu lub piaskowca albo beton.
 • WYKOŃCZENIE Aluminiowy system podtarasowy ułatwia oraz przyśpiesza montaż (fot. JAF)

  Taras na aluminiowych legarach

  Taras z desek kompozytowych wymaga odpowiedniej konstrukcji wsporczej. Firma JAF poleca legary aluminiowe - trwałe, sztywne i wygodne w montażu.
 • ŚCIANY Właściwy transport i rozładunek gwarantuje otrzymanie zakupionego materiału o deklarowanej jakości (fot. H+H)

  Bloczki ścienne przed budową

  Jak uniknąć uszkodzenia materiałów murowych podczas transportu i składowania?
 • WYKOŃCZENIE Panele podłogowe są łatwe w montażu, a szeroki wachlarz typó i wzorów umożliwia dopasowanie wystroju wnętrza do każdych warunków i preferencji (fot. WINEO)

  Montaż paneli laminowanych

  Pozbycie się starej podłogi i ułożenie nowych paneli laminowanych to ciekawy sposób na spektakularną - i do tego samodzielną - metamorfozę wnętrza bez gruntownej wymiany wyposażenia. Ekspert marki wineo radzi, jak zrobić to dobrze.
 • INSPIRACJE Nowe wyposażenie, zmiana koloru, kilka drobiazgów - i łazienka jest nie tylko ładniejsza, ale przede wszystkim bardziej funkcjonalna i higieniczna (fot. KOŁO)

  Szybka metamorfoza łazienki

  Przymusowy pobyt w domu to dobra okazja do przeprowadzenia własnoręcznie efektownego, niekłopotliwego remontu łazienki.
 • WYKOŃCZENIE Dobra drabina to bezpieczeństwo i wygoda użytkownika (fot. KRAUSE)

  Drabina na miarę

  Profesjonalna drabina to atrybut zawodowego instalatora, ale jej zalety z pewnością doceni każdy, kto w domu lubi samodzielnie „podłubać” przy czynnościach remontowo-budowlanych. Jaki model wybrać?
 • WYKONAWCÓW SPOSOBY NA... Poznaj prosty i wygodny sposób na ścianę działową w istniejącym pokoju (fot. TR)

  Działówka w istniejącym wnętrzu

  Chcesz szybko i „czysto” przedzielić pokój na dwa mniejsze? Możesz wykorzystać do tego lekkie poręczne elementy z betonu komórkowego murowane na suchy klej poliuretanowy.
 • STROP Stropy panelowe to szybki i wygodny sposób na przekrycie nawet rozległych wnętrz (fot. KONBET, stropy.pl)

  Jakie znaczenie ma rozpiętość stropu?

  Zobacz, jaką rozpiętość mają popularne stropy panelowe i jakie praktyczne korzyści – oraz ograniczenia - wynikają z zastosowania konkretnych rozwiązań.
 • BUDOWLANE DETALE Do zbrojenia spoin wspornych w ścianach murowanych na cienkie spoiny polecane są kratowniczki Murfor (fot. SOLBET)

  Zbrojenie spoiny pod oknem

  Aby ściana pod otworem okiennym nie popękała wskutek naprężeń rozciągających, spoinę wsporną należy wzmocnić zbrojeniem.
 • ŚCIANY Bloczki silikatowe, ze względu na swoje właściwości, doskonale nadają się do budowy kanałów wentylacyjnych (fot. red.)

  Kanały wentylacyjne z silikatów

  Przeznaczone do budowy pionów wentylacyjnych bloczki silikatowe są mocne i równe, a po zestawieniu tworzą kanały o gładkiej powierzchni odpornej na wilgoć, grzyby i pleśń.
 • BUDOWLANE DETALE Prefabrykowana belka w nadprożu zespolonym współpracuje z nadmurówką - o nośności przesklepienia decyduje zarówno szerokość belki, jak i wysokość nadmurowania (fot. H+H)

  Nadproże zespolone z betonu komórkowego

  Elementem wchodzącym w skład nadproża zespolonego jest prefabrykowana płaska belka nadprożowa – zbrojona. Musi być poprawnie osadzona w murze oraz dodatkowo nadmurowana stosownie do wymaganej nośności przesklepienia. Na co zwrócić uwagę?
 • BUDOWLANE DETALE Jak poprawnie wykonać poziomą izolację między ścianami fundamentowymi a murami parteru? (fot. SOLBET)

  Pozioma izolacja pod ścianami nadziemia

  Zadaniem poziomej izolacji układanej na ścianach fundamentowych - pod murami budynku - jest ochrona przed podciąganiem przez nie wilgoci. Z czego i jak poprawnie ją wykonać?
 • JEDNOWARSTWOWE Z CERAMIKI W ścianach jednowarstwowych staranne przygotowanie newralgicznych stref jest szczególnie istotne (fot. WIENERBERGER)

  Trudne miejsca w ścianach jednowarstwowych

  Strefy wokółokienne, wieniec, styk z dachem – ich prawidłowe wykonanie jest w ceramicznych ścianach jednowarstwowych szczególnie istotne. Jak uniknąć mostków termicznych i zachować jednorodność systemu?
 • WYKONAWCÓW SPOSOBY NA... Naprędce sklecona drabina samonośna rozwiązuje problem z betonowaniem słupa (fot. TR)

  Bezpieczna drabina

  Jak poradzić sobie na budowie, kiedy nie ma rusztowań ani profesjonalnej drabiny, a trzeba zabetonować wysoki element? Można szybko zbić stosowny "mebel" z desek.
 • PERSPEKTYWICZNE INSTALACJE SANITARNE Geberit CleanLine - jakie rozwiązania mamy do wyboru? O czym pamiętać, żeby nie mieć problemów z montażem? (fot. GEBERIT)

  Odpływ liniowy w podłodze natrysku

  Rynna zbiorcza to dyskretny i gustowny sposób na odprowadzenie wody spod prysznica. Trzeba ją tylko odpowiednio wcześnie zaplanować, a montaż przeprowadzić precyzyjnie i zgodnie z wytycznymi.
 • STROP Stropy panelowe TERIVA PANEL dozbraja się w poprzecznie i nadpodporowo oraz pod ścianami działowymi (fot. KONBET, stropy.pl)

  Dodatkowe zbrojenie stropu

  Stropy panelowe są fabrycznie zbrojone stalowymi cięgnami. Na budowie płytę stropową trzeba jednak jeszcze miejscowo dozbroić. Gdzie w stropie TERIVA PANEL potrzebne jest dodatkowe zbrojenie?
 • JAK OCIEPLIĆ ŚCIANY DOMU Staranne przygotowanie podłoża ułatwia prowadzenie prac ociepleniowych i decyduje o trwałości systemu (fot. SOLBET)

  Przygotowanie ścian pod ocieplenie

  Przed przystąpieniem do prac ociepleniowych należy ocenić stan techniczny ścian i upewnić się, że murarze solidnie wykonali swoją robotę - a w razie czego podjąć odpowiednie działania naprawcze. Co i jak sprawdzamy?