Maskownica podsufitkowa to element przeznaczony do stalowych systemów rynnowych o przekroju kwadratowym (Galeco STAL2). Umożliwia estetyczne przysłonięcie ciągu rynnowego i jego mocowania, a jednocześnie pozwala na łatwy montaż podsufitki.
Maskownica ma wysokość 12,6 cm. Zatrzaskuje się ją w dolnych częściach haków rynnowych. Jej dolna część jest wyprofilowana zgodnie z kształtem listwy dostępnej w systemie podsufitki Galeco NOVA, ale pasuje też do innych typów podsufitki o grubości konstrukcyjnej do 15 mm. Okapnik umieszczony na spodzie odpowiada za odprowadzanie wody z maskownicy poza okap (fot. GALECO)
Maskownicę montuje się wtedy, kiedy cały system, łącznie z pionami spustowymi, jest już gotowy. Wystarczy wówczas wpiąć ją w zamki haków rynnowych. Aby jednak owa instalacja przebiegła bez kłopotów, najpierw, jeszcze na etapie montażu rynien, musimy zadbać o:
Do montażu systemu należy użyć specjalnych haków doczołowych z dolnymi zamkami, w które wpinana jest później maskownica. Dzięki temu rozwiązaniu maskownice mogą też zostać w łatwy sposób zdemontowane z haków na potrzeby konserwacji i czyszczenia rynien systemu.
W odróżnieniu od standardowego orynnowania, które powinno mieć spadek ok. 3 mm / 1 m, systemy rynnowe z maskownicą należy montować ze spadkiem minimalnym, czyli ok. 1 mm / 1 m, a wręcz poziomo. Większe odchylenia mogą uniemożliwić później wpięcie maskownicy lub wpłynąć negatywnie na estetykę systemu.
Maskownica podsufitkowa GALECO ma długość 2 m. Wzdłuż ciągu rynnowego kolejne elementy łączy się na styk, przy pomocy wewnętrznych i zewnętrznych łączników. Są uformowane odpowiednio do przekroju maskownicy, więc ich montaż jest intuicyjny. W miejscach zmiany kierunku stosuje się wewnętrzne i zewnętrzne narożniki. Zakończenia maskownicy, podobnie jak ma to miejsce w przypadku rynien, zamykamy zaślepkami - prawą i lewą (pamiętajmy, że nie zastępują one właściwych zaślepek rynnowych, montujemy je niezależnie!). Akcesoriów nie łączy się z maskownicą w sposób trwały (klejem czy wkrętami), jedynie przez spasowanie. To ważne dla zapewnienia swobody odkształceń termicznych.
Podczas montażu powinniśmy zwrócić uwagę na:
Aby maskownica sprawnie zatrzasnęła się w zamkach, przy każdym haku musimy ją docisnąć. Zwróćmy uwagę, aby robić to stanowczo, ale kontrolowanie, całą dłonią, nie uderzając. Inaczej powierzchnia maskownicy może ulec deformacji, co niekorzystnie wpłynie na estetykę systemu.
Najpierw montujemy jedną maskownicę, następnie na nią nasuwamy narożnik, a potem w niego wsuwamy drugą maskownicę.
Wewnętrzny dolny listek maskownicy przeszkadza w spasowaniu przy odpływie i musimy go podciąć. Po przymierzeniu maskownicy do odpływu, wykonujemy nacięcia w odległości 13 cm od siebie (każde 6,5 cm od osi symetrii pionu spustowego). Następnie odginamy listek w górę, a maskownicę wpinamy w zamki haków.
KLIKNIJ W ZDJĘCIE, ABY JE POWIĘKSZYĆ
Pamiętajmy też, że do podcinania maskownicy czy cięcia jej pod wymiar potrzebne będą nożyce do blachy. Nie wolno używać elektronarzędzi, które mogłyby uszkodzić rdzeń i powłokę stalowych elementów.
Konsultacje i grafiki: GALECO.
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.
Data publikacji: 1 lutego 2021
Powiedzenie „diabeł tkwi w szczegółach” w budowlance nabiera znaczenia szczególnego. Niedociągnięcia na etapie przygotowywania konstrukcji, instalacji, izolacji i obróbek mogą być przyczyną bardzo poważnych problemów, a naprawa - jeśli w ogóle jest możliwa - zazwyczaj sporo kosztuje. Skutki drobnych błędów wykonawczych potrafią ciągnąć się latami, uprzykrzając życie inwestorom. Dobrze, jeśli kierownik budowy w porę je wyłapie. On wie, na co zwracać uwagę (dlatego tak ważna jest jego obecność na budowie). Ale samemu też warto interesować się budowlanymi detalami, wiedzieć, jak co poprawnie wykonać. Często w wyniku rutyny zapominają o tym nawet fachowcy! Mamy nadzieję, że prezentowane na tej stronie rozwiązania przydadzą się, choćby ku pamięci, nie tylko inwestorom i wykonawcom, ale też początkującym inżynierom.
Patronat Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział Warszawski