Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Maskownica podsufitkowa

Ułatwia wykończenie okapu podbitką, poprawia też wygląd dachu, bo zasłania orynnowanie. Montaż maskownicy jest intuicyjny, ale żeby odbył się bez komplikacji, musimy na kilka kwestii zwrócić uwagę. 

Maskownica podsufitkowa to element przeznaczony do stalowych systemów rynnowych o przekroju kwadratowym (Galeco STAL2). Umożliwia estetyczne przysłonięcie ciągu rynnowego i jego mocowania, a jednocześnie pozwala na łatwy montaż podsufitki. 


Maskownica ma wysokość 12,6 cm. Zatrzaskuje się ją w dolnych częściach haków rynnowych. Jej dolna część jest wyprofilowana zgodnie z kształtem listwy dostępnej w systemie podsufitki Galeco NOVA, ale pasuje też do innych typów podsufitki o grubości konstrukcyjnej do 15 mm. Okapnik umieszczony na spodzie odpowiada za odprowadzanie wody z maskownicy poza okap (fot. GALECO)

Maskownicę montuje się wtedy, kiedy cały system, łącznie z pionami spustowymi, jest już gotowy. Wystarczy wówczas wpiąć ją w zamki haków rynnowych. Aby jednak owa instalacja przebiegła bez kłopotów, najpierw, jeszcze na etapie montażu rynien, musimy zadbać o:

  • odpowiednie haki rynnowe  

Do montażu systemu należy użyć specjalnych haków doczołowych z dolnymi zamkami, w które wpinana jest później maskownica. Dzięki temu rozwiązaniu maskownice mogą też zostać w łatwy sposób zdemontowane z haków na potrzeby konserwacji i czyszczenia rynien systemu.

Do montażu systemu należy użyć specjalnych haków doczołowych z dolnymi zamkami, w które wpinana jest później maskownica (fot. GALECO)

  • właściwe nachylenie 

​​W odróżnieniu od standardowego orynnowania, które powinno mieć spadek ok. 3 mm / 1 m, systemy rynnowe z maskownicą należy montować ze spadkiem minimalnym, czyli ok. 1 mm / 1 m, a wręcz poziomo. Większe odchylenia mogą uniemożliwić później wpięcie maskownicy lub wpłynąć negatywnie na estetykę systemu.

Maskownica podsufitkowa GALECO ma długość 2 m. Wzdłuż ciągu rynnowego kolejne elementy łączy się na styk, przy pomocy wewnętrznych i zewnętrznych łączników. Są uformowane odpowiednio do przekroju maskownicy, więc ich montaż jest intuicyjny. W miejscach zmiany kierunku stosuje się wewnętrzne i zewnętrzne narożniki. Zakończenia maskownicy, podobnie jak ma to miejsce w przypadku rynien, zamykamy zaślepkami - prawą i lewą (pamiętajmy, że nie zastępują one właściwych zaślepek rynnowych, montujemy je niezależnie!). Akcesoriów nie łączy się z maskownicą w sposób trwały (klejem czy wkrętami), jedynie przez spasowanie. To ważne dla zapewnienia swobody odkształceń termicznych.

Podczas montażu powinniśmy zwrócić uwagę na:

  • prawidłowy docisk

Aby maskownica sprawnie zatrzasnęła się w zamkach, przy każdym haku musimy ją docisnąć. Zwróćmy uwagę, aby robić to stanowczo, ale kontrolowanie, całą dłonią, nie uderzając. Inaczej powierzchnia maskownicy może ulec deformacji, co niekorzystnie wpłynie na estetykę systemu.

  • właściwą kolejność elementów w narożnikach

Najpierw montujemy jedną maskownicę, następnie na nią nasuwamy narożnik, a potem w niego wsuwamy drugą maskownicę.

Najpierw montujemy jedną maskownicę, następnie na nią nasuwamy narożnik, a potem w niego wsuwamy drugą maskownicę (fot. GALECO)

  • podcięcia w miejscach odpływu

Wewnętrzny dolny listek maskownicy przeszkadza w spasowaniu przy odpływie i musimy go podciąć. Po przymierzeniu maskownicy do odpływu, wykonujemy nacięcia w odległości 13 cm od siebie (każde 6,5 cm od osi symetrii pionu spustowego). Następnie odginamy listek w górę, a maskownicę wpinamy w zamki haków.

Wewnętrzny dolny listek maskownicy przeszkadza w spasowaniu przy odpływie i musimy go podciąć (fot. GALECO)
KLIKNIJ W ZDJĘCIE, ABY JE POWIĘKSZYĆ

Pamiętajmy też, że do podcinania maskownicy czy cięcia jej pod wymiar potrzebne będą nożyce do blachy. Nie wolno używać elektronarzędzi, które mogłyby uszkodzić rdzeń i powłokę stalowych elementów.

 

 


Konsultacje i grafiki: GALECO.
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.  

Data publikacji: 1 lutego 2021

Zobacz także

Co ile powinny być rozmieszczone haki rynnowe? Zobacz zalecenia (rys. GALECO)BUDOWLANE DETALE

Rozmieszczenie haków rynnowych

Prawidłowe usytuowanie uchwytów  to istotny czynnik wpływający na trwałość i bezawaryjność systemu rynnowego. Planując liczbę i rozmieszczenie haków, należy przestrzegać wytycznych producenta.
Z pomocą profesjonalnych doradców prawie każdy strop da się sprawnie przeprojektować na TERIVA PANEL (fot. STROPY.PL)STROPY PANELOWE

Strop. Akcja – adaptacja!

Podoba Ci się prefabrykowany strop TERIVA PANEL, ale w projekcie masz inne rozwiązanie? Żaden problem. Z pomocą profesjonalnych doradców prawie każdy strop da się sprawnie przeprojektować.
Stropy panelowe TERIVA PANEL są łatwe w montażu i wygodne w eksploatacji (fot. STROPY.PL)STROPY PANELOWE

Zalety systemu TERIVA PANEL

Wygodny i szybki w montażu jak płytowy prefabrykat, funkcjonalny jak gęstożebrowy klasyk, sztywny, cichy i odporny na fuszerkę – TERIVA PANEL to strop nowej generacji.