Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Oswajamy Warunki Techniczne

O czym mówią Warunki Techniczne? Które działy są istotne w kontekście zastosowania izolacji z wełny mineralnej? Podpowiadamy, dlaczego warto poczytać przepisy, planując budowę lub zakup domu.

Warunki Techniczne to zbiór przepisów techniczno-budowlanych, w których - mówiąc w sposób bardzo uproszczony - opisane są wymagania dotyczące usytuowania, budowy i eksploatacji domu. Nie jest to tajemna treść zarezerwowana dla projektantów, urzędników czy inspektorów nadzoru. Jednolity tekst rozporządzenia jest ogólnie dostępny w Dzienniku Ustaw, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło „Warunki Techniczne”. Osobom, które z WT mają styczność po raz pierwszy, może być jednak trudno sprawnie przewertować jedenaście działów w poszukiwaniu konkretnych zagadnień. W zakresie tematyki związanej z zastosowaniem materiałów izolacyjnych w przegrodach budowlanych można się ograniczyć do czterech działów: „Bezpieczeństwo pożarowe” (Dział VI), „Higiena i zdrowie” (Dział VIII), „Ochrona przed hałasem i drganiami” (Dział IX) oraz „Oszczędność energii i izolacyjność cieplna” (Dział X).

Dlaczego warto polubić przepisy

W Warunkach Technicznych zawarte są informacje, które pomogą nam we właściwym doborze rozwiązań budowlanych, w tym dotyczących izolacji termicznej i akustycznej przegród budynku. Dowiemy się z nich na przykład, jak należy ocieplić ścianę zewnętrzną i dach, jak chronić się przed hałasem, jak uniknąć zawilgocenia przegrody albo w jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Oprócz konkretnych liczb i parametrów, które możemy skonfrontować z założeniami projektu, znajdziemy tam sporo przydatnych zapisów, które być może zwrócą naszą uwagę na kwestie ważne, a dotąd w ogóle przez nas pomijane. Nie chodzi o to, żeby dogłębnie interpretować przepisy i na pamięć się ich uczyć ani na ich podstawie własnoręcznie przeprowadzać obliczenia – to zadanie projektanta i osób nadzorujących budowę. Warto natomiast wiedzieć, na które cechy materiałów izolacyjnych zwrócić uwagę, czym się kierować przy ich wyborze i pod jakim kątem je oceniać. To one mają przecież decydujący wpływ na skuteczność zawartych w projekcie rozwiązań. Przepisy nie definiują rodzajów materiałów izolacyjnych używanych w przegrodach budowlanych, ale podsuwają ważne kryteria ich doboru, mające istotny wpływ na nasze bezpieczeństwo, zdrowie i codzienny komfort.

Wełna mineralna a Warunki Techniczne

Wełna mineralna jest materiałem izolacyjnym o wszechstronnych właściwościach. Ma bardzo dobre parametry cieplne, co zapewnia przegrodom budynku skuteczną ochronę przed stratami energii, a mieszkańcom odczucie komfortu termicznego. Znakomite właściwości akustyczne umożliwiają ograniczenie hałasu w domu, a tym samym poprawę koncentracji i samopoczucia. Wysoka paroprzepuszczalność, najwyższa spośród wszystkich materiałów izolacyjnych, sprawia, że przy zachowaniu poprawności wykonawczej praktycznie wyeliminowane zostaje ryzyko rozwoju w przegrodzie pleśni bądź zarodników grzybów. Nie sposób też przecenić odporności wełny na działanie ognia, to jedyny materiał niepalny. Te cechy sprawiają, że w kontekście Warunków Technicznych wełna mineralna spełnia wszystkie wymagania stawiane materiałom izolacyjnym (a w zasadzie przegrodom, w których są używane). Jest zdrowa, bezpieczna i efektywna, a do tego – warto wspomnieć – ekologiczna, co dzisiaj ma coraz większe znaczenie.

Bazowa wiedza z zakresu WT na pewno przyda się inwestorom planującym budowę domu. Wiedząc, jakimi kryteriami kierują się projektanci, a jednocześnie mogąc decydować, jakich konkretnie materiałów chcemy użyć - możemy świadomie wybierać te zdrowsze, trwalsze czy bardziej ekologiczne. Znajomość przepisów jest też nieoceniona, kiedy kupujemy dom na rynku wtórnym. Potrafiąc ocenić wagę poszczególnych kwestii budowlanych i oszacować wpływ zastosowanych w budynku rozwiązań na późniejszy komfort eksploatacyjny, możemy nie tylko rozsądnie rozmawiać o cenie nieruchomości, ale przede wszystkim uniknąć ewentualnych problemów i zaoszczędzić sobie w przyszłości nerwów i niepotrzebnych kosztów.


"DLACZEGO POWINNIŚMY ZNAĆ I STOSOWAĆ WARUNKI TECHNICZNE?" - cały cykl dostępny jest na stronie miwo.pl.
Można też w wygodnej formie pobrać go w zbiorczym pliku pdf.

>>> POBIERZ PLIK

 


Artykuł powstał we współpracy ze Stowarzyszeniem Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej MIWO w ramach autorskiego cyklu "Akademia Świadomego Budowania" (>>> ZOBACZ WSZYSTKIE ODCINKI)


Chcesz wiedzieć więcej o wełnie mineralnej?
Zajrzyj na stronę >>> miwo.pl.


 

Data publikacji: 5 lutego 2021

Zobacz także

Od stycznia 2021 roku obowiązują nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków. Jak zmieniają się dotychczasowe wartości U i Ep dla budynków jednorodzinnych?SZCZYPTA TEORII

Nowe wartości U i Ep

Od stycznia 2021 roku obowiązują nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków. Jak zmieniają się dotychczasowe wartości U i Ep dla budynków jednorodzinnych?
Szukając projektu dla siebie, musimy umieć sprecyzować nasze potrzeby i poprawnie określić widełki – interesujący nas zakres metrażowy (fot. HOMEKONCEPT)PROJEKTY - HOMEKONCEPT RADZI

Optymalna powierzchnia użytkowa

Jak, szukając projektu, oszacować planowaną powierzchnię domu? Skąd mamy wiedzieć, ile potrzebujemy miejsca? Na wybranych rozwiązaniach HomeKONCEPT omawiamy, co wpływa na zwiększenie niezbędnego metrażu i jakie możemy zadać rozsądne „widełki”.
KOŁO PZITB

Branżowy niezbędnik!

Poradnik „Prawo budowlane 2020. Uczmy się wspólnie” - opracowanie omawiające najważniejsze zmiany ustawy po 19 września 2020 r.