Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Systemy rynnowe

 • BUDOWLANE DETALE Zgodnie z wytycznymi producenta, rynny w systemie Galeco BZO należy montować bez spadku lub z małym nachyleniem 1 mm/m (fot. GALECO)

  Z jakim nachyleniem montować system Galeco BEZOKAPOWY?

  Ukryty w elewacji system orynnowania Galeco BEZOKAPOWY powinno się montować ze spadkiem nie przekraczającym 1 mm/m. To jeden z warunków uzyskania optymalnego efektu wizualnego „na gotowo”, po zamontowaniu maskownicy.
 • BUDOWLANE DETALE Zakończenie pionu spustowego w bezokapowym systemie rynnowym stanowi studzienka rewizyjna. Musi być osadzona we właściwym położeniu i ustabilizowana betonową opaską fot. GALECO)

  Studnia rewizyjna w Galeco BEZOKAPOWY

  Galeco BEZOKAPOWY to system orynnowania ukryty w elewacji. Jednym z jego istotnych elementów jest studzienka rewizyjna. Zobacz, jakie jest jej zadanie i jak ją zamontować.
 • BEZAWARYJNE SYSTEMY RYNNOWE Kwadratowe rynny z PVC pasują kształtem do nowoczesnych realizacji, a są tańsze od stalowych (fot. GALECO)

  Kwadratowe rynny z PVC

  Kwadratowy kształt rynien to dla wielu budynków estetyczne must have. Co jednak zrobić, jeśli wymagania wizualne nie idą w parze z możliwościami finansowymi? Zamiast psuć efekt klasyczną rynną półokrągłą, można wybrać tańszy wariant systemu kwadratowego – nie stalowy, tylko z PVC.
 • BEZAWARYJNE SYSTEMY RYNNOWE W rynnach o przekroju kwadratowym zaślepki powinno się kleić, a nie tylko nakładać na zakończenie rynien, ważny jest też ich właściwy dobór (rys. GALECO)

  Zaślepka rynnowa

  Czy zaślepki mocuje się przed czy po zamontowaniu rynien w hakach? Dlaczego zawsze potrzebny jest klej? Kiedy wybrać zaślepkę stalową, a kiedy z PVC? Ten z pozoru mało ciekawy detal może zaważyć na szczelności i estetyce orynnowania. Zobacz, jak go dobrze wykonać.
 • BEZAWARYJNE SYSTEMY RYNNOWE Gotowa osłona termoizolacyjna rury spustowej eliminuje problemy wykonawcze związane z koniecznością ocieplenia pionu w systemach rynien ukrytych (rys. GALECO)

  Galeco Bezokapowy - obudowa pionu spustowego

  Schowane w elewacji rury spustowe trzeba ocieplić tak, żeby zachowane były walory estetyczne elewacji, a przy tym nie ucierpiała termika ścian. Sprawdzonym i łatwym wykonawczo patentem jest gotowa termoizolacyjna obudowa pionu.
 • BEZAWARYJNE SYSTEMY RYNNOWE Która maskownica pasuje do systemu Galeco Bezokapowy, a która do STAL2 - i dlaczego to ważne, żeby ich nie pomylić? Przeczytaj artykuł! (fot. GALECO)

  Maskownica w Galeco Bezokapowy i STAL2 – czym się różni?

  Rynny kwadratowe z maskownicą to hit nowoczesnej architektury. Niestety, chaos w nazewnictwie sprawia, że inwestorzy często zamawiają nie to, czego potrzebują, a potem zaczyna się ”kombinowanie”... Wyjaśniamy, co i jak.
 • AKTUALNOŚCI BRANŻOWE Q Stalyo - nowa ekonomiczna marka Galeco, nowoczesne rynny kwadratowe na każdą kieszeń (fot. GALECO)

  Nowoczesne rynny na każdą kieszeń

  Minimalistyczna stylistyka przy maksymalnym uproszczeniu systemu - Q Stalyo z innowacyjnym rozwiązaniem łączenia rynien Qnnect to nowa ekonomiczna marka firmy Galeco.
 • BEZAWARYJNE SYSTEMY RYNNOWE Haki rynnowe do systemów kwadratowych Galeco Stal2 mogą być płaskie - do orynnowania odsłoniętego - albo z zamkami, przeznaczone pod montaż maskownicy (fot. GALECO)

  Które haki wybrać do rynien kwadratowych?

  W systemie Galeco STAL2 mamy do wyboru haki rynnowe doczołowe z zamkami, doczołowe płaskie i nakrokwiowe. Kiedy je stosować i jaki to ma wpływ na estetykę systemu?

 • BUDOWLANE DETALE Rynny w systemie Galeco STAL2 najczęściej łączy się systemowymi złączkami z uszczelką (fot. GALECO)

  Galeco STAL2 - doczołowy łącznik z uszczelką

  Zobacz, w jaki sposób prawidłowo zamontować łączniki, aby zapewnić właściwe przyleganie i trwałą szczelność systemu – oraz jak sprawdzić poprawność montażu, wykonując prosty inwestorski test.
 • BUDOWLANE DETALE W jakim położeniu powinna być rynna w systemie Galeco STAL2 – i jak to sprawdzić robiąc prosty inwestorski test? (fot. GALECO)

  Prawidłowe położenie orynnowania

  Odpowiednie usytuowanie rynny względem krawędzi dachu to czynnik decydujący o trwałości i bezawaryjnym działaniu systemu odwadniającego. W jakim położeniu powinna być rynna w systemie Galeco STAL2 – i jak to sprawdzić robiąc prosty inwestorski test?
 • SYSTEMY RYNNOWE Z obacz, z jakich elementów składa się kompletny system rynnowy (fot. GALECO)

  Co składa się na system rynnowy?

  Orynnowanie to ważny element budynku. Odpowiada za skuteczne odprowadzanie wody opadowej z dachu i zabezpiecza ściany przed zalaniem. Każdy system rynnowy, choć pozornie prosty w swojej budowie, składa się z wielu istotnych komponentów.
 • BUDOWLANE DETALE Pas podrynnowy chroni krawędź połaci przede wszystkim przed skroplinami pojawiającymi się na rynnie wskutek kondensacji. Jest elementem niezbędnym w bezokapowym systemie rynnowym (fot. GALECO)

  Pas podrynnowy w systemie bezokapowym

  Obróbka blacharska montowana pod rynną zabezpiecza krawędź połaci przed przeciekaniem. Jest nieodłącznym elementem systemów rynien ukrytych w przestrzeni elewacji. Można wykonać ją samodzielnie albo kupić gotowy element - w obu przypadkach w celu zapewnienia wymaganej szczelności należy pamiętać o kilku zasadach montażu.
 • BUDOWLANE DETALE Kiedy lepiej sprawdzą się rynhaki doczołowe, a kiedy nakrokwiowe - i od czego to zależy? (fot. GALECO)

  Haki doczołowe vs nakrokwiowe

  Poszczególne haki rynnowe, poza materiałem, z jakiego są wykonane, różnią się też pod względem budowy, sposobu montażu i wyglądu. Które wybrać dla swojego systemu – i od czego to zależy?
 • AKTUALNOŚCI BRANŻOWE NIAGARA kwadratowa - nowe rynny w ofercie Blachy Pruszyński

  NIAGARA kwadratowa

  W ofercie stalowych systemów rynnowych Blachy Pruszyński pojawiła się nowość - NIAGARA kwadratowa.
 • SYSTEMY RYNNOWE Na wiatę, altanę czy przydomowy garaż dobieramy najczęściej systemy rynnowe o mniejszej średnicy niż na główny dach domu (fot. red.)

  Jakie rynny na garaż, wiatę, altanę?

  Nie tylko główny dach potrzebuje skutecznego odprowadzenia wody deszczowej. Rynny powinny się pojawić również na mniejszych dachach i daszkach budynków gospodarczych, takich jak garaże, wiaty czy altany. Jak dobrać system, by był praktyczny, trwały... i nie za drogi?
 • BUDOWLANE DETALE W systemach rynnowych PVC o przekroju kwadratowym zaleca się stosowanie dodatkowych wkładek doszczelniających celem dociśnięcia profilu rynny do kształtek (fot. GALECO)

  Rynny kwadratowe - wkładka doszczelniająca

  W systemie Galeco PVC2, w celu zapewnienia maksymalnej szczelności i uniknięcia efektu „strzelania” pracujących rynien, zalecane jest stosowanie na łączeniach specjalnych wkładek doszczelniających.
 • BUDOWLANE DETALE Zobacz, jak poprawnie zamontować pod pionem spustowym osadnik rynnowy (fot. GALECO)

  Montaż osadnika rynnowego

  Stanowiący zakończenie systemu rynnowego osadnik umieszcza się w ziemi pod pionem spustowym, jako element rewizyjny i odprowadzający wodę do instalacji odwadniającej. Jak go zamontować?
 • AKTUALNOŚCI BRANŻOWE Nowy element ułatwiający zbieranie deszczówki od Galeco (fot. GALECO)

  Łapacz wody deszczowej

  W ofercie Galeco pojawiły się nowe elementy systemów rynnowych, które ułatwiają zbieranie i wykorzystywanie deszczówki.
 • BUDOWLANE DETALE Piony spustowe w bezokapowym systemie rynnowym wymagają dostosowania rozwiązania ocieplenia do budowy przegrody (fot. GALECO)

  Ocieplenie pionu spustowego

  W bezokapowym systemie orynnowania pion spustowy schowany jest w grubości ocieplenia ściany, pocieniając je. Aby nie powstał w tym miejscu mostek termiczny, a całą elewację dało się później równomiernie otynkować lub osłonić, rury spustowe muszą być zamontowane w odpowiedni sposób. Zobacz rozwiązanie detalu.
 • SYSTEMY RYNNOWE Nowoczesne podbitki dachowe z PVC są wygodne w montażu i dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej (fot.GALECO)

  Podbitka dachowa – co warto wiedzieć?

  Kiedy należy zamontować podbitkę dachową? Jakie pełni funkcje? Który materiał i kolor wybrać? Ekspert Galeco radzi.