Nazywana wewnętrznym balkonem, półpięterkiem czy pięknie brzmiącym mezzanino (choć we włoskich pałacach raczej się nią nie chwalono), w dosłownym tłumaczeniu z języka francuskiego antresola (entre sol) to „międyziemie”. W żargonie budowlanym określamy ją mniej poetycko, jako – upraszczając - ulokowaną między kondygnacjami przestrzeń, cofniętą względem pomieszczenia parteru. Jakkolwiek by jej nie nazwać, jedno jest pewne. Dzięki dynamice, jaką wnosi w przestrzeń domu, lekkości i oddechowi, który daje mieszkańcom, antresola jest funkcjonalnie niezastąpiona. Nowoczesne projekty domów dosłownie i w przenośni wynoszą antresolę na architektoniczny piedestał, a my, inwestorzy, zdecydowanie kochamy ten niebanalny kawałek domowej podłogi.
W ofercie pracowni HomeKONCEPT domy z antresolą stanowią bardzo ważną grupę projektów. Patrząc na wizualizacje, można śmiało stwierdzić, że proponowane koncepcje nie tylko w pełni wykorzystują potencjał antresoli jako dodatkowej przestrzeni użytkowej, ale wręcz czynią z niej niekwestionowany atut aranżacyjny, piękny i nietuzinkowy detal, spójny z całością wnętrza, a jednocześnie podkreślający indywidualny styl mieszkańców.
Poza samą antresolą, dom wzbogacają też powiązane z nią elementy architektoniczne, jak schody, balustrada, wystrój widoczny z dołu. To one „robią nam wnętrze”, jak żartobliwie mawia właścicielka HomeKONCEPT - Joanna Wnętrzak-Śniegowska.
Na zdjęciach >>> HomeKONCEPT 65 A.
Inspiracje związane z konstrukcją, wykorzystaniem i organizacją antresoli są przebogate. Możemy dyskretnie cofnąć ją w głąb pomieszczenia albo reprezentacyjnie wysunąć nad salonem lub kuchnią jak balkon (stąd zresztą jej potoczna nazwa). Wyposażona w okna albo otwarta na całofasadowe przeszklenie pięknie doświetli wówczas macierzyste pomieszczenie parteru, a jednocześnie dla użytkowników wyższej kondygnacji otworzy się na spektakularny widok na zewnątrz.
„Chodź, zwiedzimy sobie pięterko”. Poza widokiem z parteru, w antresoli warto docenić też spoglądanie z góry na salon albo na ogród, zwłaszcza, jeśli dysponujemy rozległym przeszkleniem i przepiękną scenerią otoczenia domu.
Na zdjęciu >>> HomeKONCEPT 66 A.
Jak wykorzystać tę dodatkową przestrzeń? Jak chcemy. Możemy ciekawie zaaranżować tu bibliotekę, „plac zabaw” dla dzieci czy podłogę do rozłożenia materaca dla gości. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby zaplanować tam pełnowartościowe pomieszczenie typu domowe biuro, sypialnia albo pokój gościnny, a w celu delikatnego „przymknięcia” (zamiast ścian) wstawić na przykład szkło czy ażurowe przepierzenie. Pewnym utrudnieniem może być brak pełnej prywatności, choćby akustycznej, ale przecież nie w każdym domu jest to priorytetem. Sami wiemy najlepiej, co nam będzie przeszkadzać, a co nie.
Antresola, w której nie będziemy się przemieszczać albo którą przeznaczamy dla dzieci, nie musi być przestronna. Pamiętajmy tylko, że jeśli jest w szczycie dachu, to może tam być duszno, dlatego zadbajmy o odpowiednie rozwiązanie wentylacji, najlepiej mechanicznej.
Na zdjęciu po lewej >>> HomeKONCEPT 66 A.
Na zdjęciu po prawej >>> HomeKONCEPT 85 DL.
Decydując się na projekt domu z antresolą, powinniśmy w porę zaplanować instalację elektryczną – nie tylko oświetlenie, ale też liczbę i rozmieszczenie gniazdek. Gościom pewnie wystarczy jedno, ale już w domowym biurze czy nawet sypialni na pewno potrzebne będzie więcej. Być może zainstalujemy tam telewizor, komputer albo konsolę do gier, wówczas przydadzą się też inne media. Antresola nie ma być martwym skrawkiem podłogi. Ma nas cieszyć, być miejscem, które do nas pasuje. Nie bójmy się maksymalnie wykorzystać drzemiącego w niej potencjału.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej o aranżacji antresoli oraz poznać inne projekty,
przeczytaj artykuł na blogu HomeKONCEPT:
ZALETY NOWOCZESNYCH DOMÓW Z ANTRESOLĄ
Artykuł w ramach cyklu „Projekty - HomeKONCEPT radzi”,
stanowiącego część kampanii Akademia Świadomego Budowania.
Data publikacji: 17 marca 2021
Budowa domu zaczyna się w naszej wyobraźni. Siadamy przed wirtualnym kominkiem, biegamy po jeszcze nieistniejących schodach, jemy śniadanie na wymarzonym tarasie.
Im dłużej rozmyślamy nad realną wizją domu, tym więcej dostrzegamy kwestii wymagających przeanalizowania: bryła, powierzchnia, garaż, liczba sypialni, funkcjonalny podział wnętrza, rozlokowanie łazienek, wyspa w kuchni, garderoba, pralnia, taras, strefa wypoczynkowa i wiele, wiele innych. Jak je rozpracować? Czym się kierować podczas ubierania marzeń w płaskie karty projektu?
Na łamach cyklu "HomeKONCEPT radzi" wspólnie z zespołem pasjonatów z pracowni projektowej HomeKONCEPT inspirujemy, pomagamy patrzeć wielopłaszczyznowo, podpowiadamy, na co (i dlaczego) warto zwrócić uwagę podczas planowania.
Piękne wizualizacje i barwne opisy niech stanowią źródło wartościowych przemyśleń i świadomych wyborów. A pozostałe strony naszego portalu, poświęcone zagadnieniom stricte budowlanym - niech towarzyszą inwestorom podczas wcielania tych planów w życie.
Życzymy owocnej lektury i powodzenia!