Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Akademia Świadomego Budowania

  • PERSPEKTYWICZNE INSTALACJE SANITARNE Brodzik z kamiennej żywicy Geberit Sestra można zamontować bezpośrednio na podłożu lub wpuścić w posadzkę (fot. GEBERIT)

    Codzienny relaks z Sestrą

    Ultrapłaski brodzik z kamiennej żywicy cieszy oko, umila kąpiel i jest bezproblemowy w eksploatacji. Zobacz, jakie masz możliwości aranżacyjne - i jak odpowiednio przygotować łazienkę na to awangardowe rozwiązanie.
  • JAK OCIEPLIĆ ŚCIANY DOMU Co składa się na system ociepleń i dlaczego należy wybierać komponenty pochodzące od jednego produducenta? (fot. SOLBET)

    Kompletujemy system ociepleń

    Przy ocieplaniu ścian metodą ETICS mamy do czynienia z wielowarstwowym systemem, w którym ważny jest zarówno układ kolejnych warstw, jak i jakość materiałów oraz ich wzajemna kompatybilność. Z czego składa się dobry i trwały system ociepleń?
  • JEDNOWARSTWOWE Z CERAMIKI W ścianach jednowarstwowych staranne przygotowanie newralgicznych stref jest szczególnie istotne (fot. WIENERBERGER)

    Trudne miejsca w ścianach jednowarstwowych

    Strefy wokółokienne, wieniec, styk z dachem – ich prawidłowe wykonanie jest w ceramicznych ścianach jednowarstwowych szczególnie istotne. Jak uniknąć mostków termicznych i zachować jednorodność systemu?
  • PERSPEKTYWICZNE INSTALACJE SANITARNE Geberit CleanLine - jakie rozwiązania mamy do wyboru? O czym pamiętać, żeby nie mieć problemów z montażem? (fot. GEBERIT)

    Odpływ liniowy w podłodze natrysku

    Rynna zbiorcza to dyskretny i gustowny sposób na odprowadzenie wody spod prysznica. Trzeba ją tylko odpowiednio wcześnie zaplanować, a montaż przeprowadzić precyzyjnie i zgodnie z wytycznymi.
  • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE Poznaj mniej konwencjonalne zastosowania wełny mineralnej (fot. red.)

    Wełna mineralna mniej konwencjonalnie

    Przywykliśmy postrzegać wełnę mineralną jako materiał w formie płyt i zrolowanych mat do izolacji dachu czy ścian domu. Ale wachlarz jej zastosowań jest znacznie szerszy - nie tylko w budownictwie. Większość z nas zapewne nie zdaje sobie sprawy, w jak wielu rozwiązaniach można spotkać wełnę.
  • JAK OCIEPLIĆ ŚCIANY DOMU Staranne przygotowanie podłoża ułatwia prowadzenie prac ociepleniowych i decyduje o trwałości systemu (fot. SOLBET)

    Przygotowanie ścian pod ocieplenie

    Przed przystąpieniem do prac ociepleniowych należy ocenić stan techniczny ścian i upewnić się, że murarze solidnie wykonali swoją robotę - a w razie czego podjąć odpowiednie działania naprawcze. Co i jak sprawdzamy?
  • JAK OCIEPLIĆ ŚCIANY DOMU Jak ocieplić dom? Najpopularniejsza metoda ETICS daje nam duże możliwości, ale trzeba zadbać o właściwy dobór materiałów i poprawność prac (fot. SOLBET)

    Dom ciepły… i ładny

    Budujemy domy energooszczędne. W większości są to domy z zewnętrznym ociepleniem ścian. Skąd bierze się ich popularność? Jaka grubość styropianu jest potrzebna dla popularnych ścian z betonu komórkowego? Jak ocieplić dom, żeby elewacja przez lata zachowała swoją estetykę?
  • PERSPEKTYWICZNE INSTALACJE SANITARNE Na jakim etapie podjąć decyzję o natrysku bezbrodzikowym z pabnelem i o czym pamiętać podczas prac? (fot. GEBERIT)

    Natrysk bezbrodzikowy z panelem Setaplano

    Geberit Setaplano łączy zalety natrysku bezbrodzikowego z komfortem właściwym gładkiej tafli brodzika. Zobacz, jak przygotować instalację i podłogę w łazience na montaż tego eleganckiego panelu.
  • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE

    Długie życie wełny

    Branża budowlana zaczyna realnie mierzyć się z kwestiami recyklingu odpadów i redukcji śladu węglowego. Jak radzą sobie z tym producenci wełny mineralnej zrzeszeni w MIWO?
  • JEDNOWARSTWOWE Z CERAMIKI W technologii Porotherm Dryfix wszystkie detale muszą być wykonane z dużą precyzją i ściśle wg instrukcji producenta (fot. WIENERBERGER)

    Podstawowe zasady murowania na sucho

    Technologia Porotherm Dryfix to budowlana innowacja, a więc i wytyczne wykonawcze trochę się od tradycyjnych różnią. Na co zwrócić szczególną uwagę budując ceramiczne ściany jednowarstwowe?
  • PERSPEKTYWICZNE INSTALACJE SANITARNE Przygotowane w porę instalacje pozwalają nam bez żadnego kłopotu zamontować dodatkowe funkcje w dogodnym momencie (fot. GEBERIT)

    Przyłącza pod zautomatyzowaną toaletę

    Toaleta „z bajerami”? Niezależnie od tego, czy wstawiamy ją od razu, czy rozważamy zakup dopiero za jakiś czas – już na etapie budowy musimy dobrać właściwe elementy instalacyjne i doprowadzić kanalizację, wodę oraz prąd.
  • JEDNOWARSTWOWE Z CERAMIKI Stawia się je szybko, są czyste, suche, ciepłe i paroprzepuszczalne - mowa o ścianach Porotherm T Dryfix (fot. WIENERBERGER)

    Sukces murowany… na sucho

    Dzisiejszy inwestor szanuje czas i środowisko. Szuka rozwiązań dobrej jakości, energooszczędnych, ekologicznych, zdrowych, ale też szybkich i wygodnych w budowie. Nowoczesna ceramika budowlana, ze szczegółowo dopracowaną technologią murowanych na sucho ścian jednowarstwowych, doskonale wpisuje się w ten pozytywny trend.
  • DOBRY JASTRYCH CEMENTOWY Dobry jastrych cementowy - rozmowa z ekspertem firmy Weber (fot. WEBER)

    Dobry jastrych cementowy

    Czy jastrych cementowy jest rozwiązaniem uniwersalnym? Na jakim etapie budowy najlepiej go wykonywać? Co zrobić, jeśli wykonawca nie dopilnuje warunków i świeży podkład popęka? Na te i inne pytania odpowiada ekspert z firmy Weber.
  • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE warto zastanowić się, co robią producenci materiałów izolacyjnych, by środowisko naturalne było jak najmniej obciążone (fot. MIWO)

    Dlaczego wełna jest „eko”?

    Naturalne surowce, deklaracje środowiskowe, zasada zrównoważonego rozwoju, zmniejszenie zapotrzebowania na energię przez poprawę termoizolacyjności budynków, zaawansowany recykling i upcykling – filozofia ekologicznej świadomości towarzyszy wyrobom z wełny mineralnej na każdym etapie produkcji i eksploatacji.
  • DACH TRWALE SZCZELNY Czym zmyć resztki butylu? Jak poznać produkt? Ekspert odpowiada (fot. AIB)

    Butyl okiem eksperta

    Nikt nie zna materiału lepiej niż obcujący z nim na co dzień inżynier produktu. O kilka istotnych kwestii związanych z zastosowaniem butylu na dachu spytaliśmy eksperta z firmy AIB.
  • DACH TRWALE SZCZELNY Wybór konkretnego rozwiązania zależy między innymi od indywidualnych przyzwyczajeń dekarzy (fot. Wolfgang Eckert)

    Preferencje dekarzy

    Za co dekarze cenią butylowe uszczelnienia? Czy rzeczywiście ich potrzebują? Z których rozwiązań korzystają najczęściej?
  • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE Kuna nie szuka wełny, tylko wygodnego wstępu pod ciepły dach - materiał nie ma dla niej znaczenia (fot. Fotolia.com)

    Czy (nawet) kuna lubi wełnę?

    Oczywiście! Wełnę mineralną lubią wszyscy. Ale to nie w poszukiwaniu wełny kuny plądrują nasze dachy i nie w rodzaju termoizolacji powinniśmy się dopatrywać celu ich nieproszonych wizyt.
  • BEZBŁĘDNY BETON KOMÓRKOWY Nawet podczas kilkudniowej przerwy w pracach dobrze jest przykrywać z góry ściany warstwą folii (fot. SOLBET)

    Mury. Przerwa w pracach

    Bez względu na to, czy zejście z placu budowy zaplanowane było w harmonogramie, czy podyktowane nieprzewidzianymi okolicznościami, ściany budynku i materiały powinniśmy na czas przerwy w pracach odpowiednio zabezpieczyć.
  • PROFILE OKIENNE Z PVC Szyby w technologii wklejania dają więcej możliwości konstrukcyjnych niż te montowane konwencjonalnie na podkładkach (fot. KMR)

    Szyby na podkładkach i wklejane

    Czym, poza technologią montażu, różnią się oba typy szklenia okien i jaki ma to związek z profilami okiennymi z PVC?
  • BEZBŁĘDNY BETON KOMÓRKOWY Dzisiejsze budynki podlegają większym obciążeniom niż domy murowane dawniej i wymagają wzmocnienia ścian (fot. SOLBET)

    Prawidłowo wykonaj wzmocnienia ścian

    Wieńce, trzpienie, ramy – coraz częściej w murowanych budynkach projektuje się wzmacniające elementy z żelbetu. Ich układ oraz sposób połączenia z murem to czynniki wpływające między innymi na odporność ścian na zarysowania.