Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Natrysk z odpływem ściennym

To niekonwencjonalne rozwiązanie daje nam niezwykłą swobodę projektową i wygodę korzystania z prysznica. Zobacz, co warto wiedzieć o palecie możliwości i o poprawnym montażu odpływu ściennego Geberit.

Stosunkowo młody na rynku instalacyjnym, przeznaczony do natrysku bezbrodzikowego odpływ ścienny, skrywa niebanalny potencjał. Żadne inne rozwiązanie nie oferuje nam możliwości jednolitego wykończenia powierzchni podłogi pod prysznicem, bez żadnych progów, krawędzi i nie zawsze wygodnych dla stóp wystających elementów. Co więcej, brak tu zarówno barier widocznych na zewnątrz, jak i tych ukrytych pod podłogą. Odpływ ścienny Geberit nie tylko umożliwia komfortową i elegancką aranżację strefy natrysku, ale też całkowicie eliminuje konieczność ingerencji w posadzkę podczas prac instalacyjnych.

Umieszczenie odpływu w ścianie to wygoda dla użytkowników, ale też swoboda projektowa i instalacyjna – dzięki temu rozwiązaniu nie sprawia kłopotów schowanie w zabudowie wszelkich rur czy wykonanie w łazience ogrzewania podłogowego (fot. GEBERIT)
Umieszczenie odpływu w ścianie to wygoda dla użytkowników, ale też swoboda projektowa i instalacyjna – dzięki temu rozwiązaniu nie sprawia kłopotów schowanie w zabudowie wszelkich rur czy wykonanie w łazience ogrzewania podłogowego (fot. GEBERIT)

Co się dzieje z wodą, która trafia do otworu… w ścianie? Ukryty tam zestaw przyłączeniowy działa podobnie do tego, który instalujemy standardowo w podłodze. Zbiera wodę spod prysznica i odprowadza ją do instalacji. Różnica polega na tym, że tutaj wszystko odbywa się poza obrębem podłogi natrysku. Cała instalacja sanitarna ukryta jest w podtynkowym stelażu montażowym.

Jak dobrać stelaż?

Do wyboru mamy całą gamę niskich elementów montażowych do zabudowy lekkiej (Geberit Duofix i Geberit GIS) oraz masywnej (Geberit Kombifix). Możemy też wybrać wysoki stelaż Duofix (130 cm), przeznaczony od razu pod montaż baterii ściennej natynkowej lub podtynkowej. W każdym stelażu w komplecie jest już zestaw przyłączeniowy (syfon z ruchomym króćcem do odprowadzania ścieków z boku).

>>> ZOBACZ PRZEGLĄD ELEMENTÓW MONTAŻOWYCH

Wszystkie elementy montażowe mają możliwość regulacji wysokości montażu odpływu i dostępne są w dwóch wariantach wysokości zabudowy syfonu - od 6,5 do 9 cm oraz od 9 do 20 cm (chodzi tu o grubość jastrychu, a konkretnie o jego wysokość przy wpuście). Na pewno więc bez trudu dopasujemy rozwiązanie do każdej łazienki. Warto wiedzieć, że w nowo budowanych domach najczęściej mamy do czynienia z opcją wyższej zabudowy (9-20 cm). Ta wersja charakteryzuje się bardzo efektywną przepustowością 0,8 l/s (przepustowość w stelażach do niższej zabudowy syfonu jest mniejsza i wynosi 0,45 l/s). Dla porównania – w standardowych odpływach brodzikowych przepustowość wynosi ok. 0,6 l/s.

Czystość i elegancja

Cały system instalacyjny, zarówno stelaż, jak i przyłącze, ukryte są pod zabudową ścienną. Z zewnątrz widoczny jest tylko wąski (8 mm) podłużny otwór odpływowy i nieduży element wykończeniowy – ozdobna osłona o wymiarach 320 x 50 mm. Jej wygląd możemy dobrać do wystroju łazienki. Do wyboru mamy osłonę ze stali nierdzewnej szczotkowanej, z tworzywa sztucznego w wykończeniu białym lub chrom błyszczący, a także stalową pokrywę (z ramką lub bez) przeznaczoną do wyklejenia własnymi płytkami. Tę ostatnią można dopasować do wykończenia ściany natrysku.

Dyskretna osłona odpływu ściennego pasuje do każdego wystroju łazienki (fot. GEBERIT)
Dyskretna osłona odpływu pasuje do każdego wystroju łazienki (fot. GEBERIT)

Elementy wykończeniowe są płaskie, pozbawione rantów, w których mogłyby zbierać się nieczystości, są też łatwe do zdejmowania. Pod nimi znajduje się wkład grzebieniowy (sitko), który można bez trudu wyjąć i wyczyścić, płucząc po prostu pod bieżącą wodą.

Na co zwrócić uwagę podczas montażu

Przebieg prac montażowych dokładnie pokazany jest na filmie instruktażowym poniżej. Szczegóły oczywiście mogą różnić się w zależności od wybranego rozwiązania konstrukcyjnego i wykończenia, wszystko zawarte jest w konkretnej dokumentacji produktowej. Warto natomiast pamiętać o kilu ogólnych kwestiach wykonawczych:

  • Odpowiednie nachylenie podłogi pod natryskiem, umożliwiające sprawne odprowadzanie wody w kierunku odpływu.

Nawet najlepszy zestaw odpływowy nie poradzi sobie z wodą, którą będzie stała na środku płytek. Podłoga pod prysznicem powinna mieć nachylenie 1-2%. Jak to dobrze wymierzyć na etapie przygotowywania jastrychu?

Wyznaczenie położenia odpływu względem poziomu „0”, czyli gotowej posadzki (rys. GEBERIT)
Wyznaczenie położenia odpływu względem poziomu „0”, czyli gotowej posadzki (rys. GEBERIT)

Od docelowego poziomu 0 (czyli tego, jaki ma mieć gotowa posadzka – nasze płytki) odmierzamy w dół grubość posadzki (płytki z klejem) a następnie tyle, żeby zapewnić spadek 2%, czyli min. 2 cm na odcinku długości 1 m. Im dłuższa strefa natrysku, tym niżej musimy zejść do odpływu (tym większa wartość „X” na rysunku). W praktyce oznacza to, że tym wyższy jastrych, a wraz z nim poziom „0”, musimy przewidzieć na podłodze w łazience.

UWAGA! Spadki powinno się formować z trzech stron, tak, żeby woda z całej powierzchni mogła spłynąć do odpływu (dobrze widać to na zamieszczonym niżej filmie). Można też wykorzystać gotową płytę spadkową przeznaczoną do natrysków bezbrodzikowych (przykładowy produkt >>> TUTAJ).

  • Właściwe uszczelnienie strefy odpływu.

Odpływ ścienny Geberit ma na całym obwodzie fabrycznie zamontowaną włókninę uszczelniającą szerokości 10 cm, do połączenia z hydroizolacją. Zapewnia to maksymalny poziom szczelności, zapobiega też powstawaniu spękań i rozszczelnień hydroizolacji na styku ściany i podłogi wskutek odkształceń eksploatacyjnych.

Folię uszczelniającą zintegrowaną z odpływem przykleja się do jastrychu i do ściany jeszcze przed położeniem właściwej hydroizolacji i płytek (rys. GEBERIT)
Folię uszczelniającą zintegrowaną z odpływem przykleja się do jastrychu i do ściany jeszcze przed położeniem właściwej hydroizolacji i płytek (rys. GEBERIT)

W instrukcji dokładnie pokazana jest kolejność prac uszczelniających, wskazane są też momenty kluczowe, czyli te wymagające np. dociśnięcia albo wysychania masy hydroizolacyjnej.

  • Prawidłowe osadzenie elementu wykończeniowego.

Dekoracyjna osłona musi być zamontowana stabilnie i zlicowana z płytkami ściennymi – nie może się przechylać ani odstawać. Pod dolną krawędzią powinna pozostać szczelina odpływowa wysokości 8 mm. W przypadku elementu do wyklejenia płytkami trzeba zwrócić uwagę na dobór odpowiedniego wspornika (o szerokości półki odpowiedniej do grubości płytek).

  • Grubość płytek podłogowych i ściennych.

Opisywane rozwiązanie przeznaczone jest do natrysków wykończonych płytkami grubości od 2 do 26 mm na podłodze i od 2 do 35 mm na ścianie.


Zobacz film z instrukcją montażu odpływu ściennego Geberit:

Na zakończenie warto wspomnieć o kwestii jakości wybranych rozwiązań. Odpływ ścienny to nie jest „kawałek blachy w ścianie”. To cały system, który raz zamontowany ma nam bezawaryjnie służyć przez długie lata eksploatacji łazienki. Ma funkcjonować bezproblemowo i zachowywać niezmienną estetykę, ma być trwały i łatwy do utrzymania w czystości. Inwestujmy w sprawdzone, cenione na rynku rozwiązania. Ich jakość decyduje o naszej satysfakcji z efektu końcowego – i raczej nie lubi kompromisów.

 


Potrzebujesz więcej informacji albo chcesz zapytać o rozwiązanie dla siebie? Skontaktuj się z Doradcami Handlowymi i Technicznymi firmy Geberit.
>>> przejdź do strony kontaktów


Artykuł powstał we współpracy z firmą Geberit w ramach autorskiej kampanii "Akademia Świadomego Budowania".
Konsultacje: Iwona Białobrzeska, Product Manager - Bath & Shower w firmie Geberit.

Data publikacji: 23 listopada 2020

Zobacz także

Podczas pracy z wełną musimy pamiętać o kilku podstawowych zaleceniach (rys. EURIMA)POROZMAWIAJMY O WEŁNIE

Bezpieczna praca z wełną

Wełna mineralna jest materiałem izolacyjnym bezpiecznym dla zdrowia, trwałym i efektywnym. Zanim jednak docenimy jej zalety w praktyce – najpierw musimy ją poprawnie ułożyć. Oznacza to nie tylko dbałość o detale wykonawcze, ale również stosowanie się do ogólnych zasad bezpieczeństwa.
Trwałość blachodachówki zależy od rodzaju powłoki zabezpieczającej (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)STALOWE POKRYCIA MODUŁOWE

Gwarancja i trwałość

Kupując dach, płacimy nie tylko za to, żeby był szczelny, ale też żeby ładnie wyglądał – nie chcemy, żeby pokrycie rdzewiało, blakło albo się łuszczyło. Jak dbać o żywotność blachodachówek? Które są najtrwalsze? I co powinna obejmować uczciwa gwarancja?
Szukając projektu dla siebie, musimy umieć sprecyzować nasze potrzeby i poprawnie określić widełki – interesujący nas zakres metrażowy (fot. HOMEKONCEPT)PROJEKTY - HOMEKONCEPT RADZI

Optymalna powierzchnia użytkowa

Jak, szukając projektu, oszacować planowaną powierzchnię domu? Skąd mamy wiedzieć, ile potrzebujemy miejsca? Na wybranych rozwiązaniach HomeKONCEPT omawiamy, co wpływa na zwiększenie niezbędnego metrażu i jakie możemy zadać rozsądne „widełki”.