Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Ochrona przed wodą

  • PYTANIA I DYLEMATY Izolacja fundamentów dysperbitem wymaga temperatury powyżej +5 stopni (fot. K. Barszczyk)

    Dysperbit a przymrozki

    Chciłabym wykonać izolację ścian fundamentowych dysperbitem. Czy te prace można wykonywać przy ujemnej temperaturze? Czy nie wpłynie to na właściwości hydroizolacyjne?
  • BUDOWLANE DETALE Jak poprawnie wykonać poziomą izolację między ścianami fundamentowymi a murami parteru? (fot. SOLBET)

    Pozioma izolacja pod ścianami nadziemia

    Zadaniem poziomej izolacji układanej na ścianach fundamentowych - pod murami budynku - jest ochrona przed podciąganiem przez nie wilgoci. Z czego i jak poprawnie ją wykonać?
  • BUDOWLANE DETALE W większości przypadków folia kubełkowa jest na ścianach fundamentowych zbędna, a termoizolację można bezpośrednio zasypać (fot. PSPS)

    Kiedy potrzebna jest folia kubełkowa

    Ocieplenie ścian fundamentowych wymaga osłony z folii kubełkowej tylko w uzasadnionych przypadkach. Nie ma sensu stosować jej bez potrzeby.
  • BUDOWLANE DETALE W miejscach, gdzie przewidziane są trzpienie wzmacniające ściany fundamentów lub piwnic powinno się stosować hydroizolacje krystalizujące wewnątrz betonu (fot. KMR)

    Izolacja fundamentu pod słupem

    Na styku ławy i żelbetowych trzpieni wzmacniających ściany fundamentowe nie należy stosować papy ani mas bitumicznych, ale nie powinno się też pozostawiać tych miejsc bez hydroizolacji. Dobrze sprawdza się tu mieszanka krystalizująca wewnątrz betonu.
  • ŁAWY FUNDAMENTOWE Czy warto inwestować w izolację ław fundamentowych? (fot. M. Pawlak)

    Pozioma izolacja ław fundamentowych

    Robić czy nie robić? Na ławie czy pod ławą? Po co, jak i z czego? Sprawdź, w co inwestujesz.
  • AKTUALNOŚCI BRANŻOWE fot. WEBER

    Nowa izolacja KMB

    Webertec Superflex 2K to odkształcalna, szczelna dla radonu, grubowarstwowa polimerowo-bitumiczna masa uszczelniająca KMB przeznaczona do wykonywania hydroizolacji w budynku.
  • FUNDAMENTY Drenaż z wykorzystaniem keramzytu to dość powszechne i korzystne rozwiązanie (fot. LECA)

    Drenaż plus keramzyt

    Obsypkę filtracyjną rur drenarskich warto wykonać z luźnego kruszywa keramzytowego. To rozwiązanie niekłopotliwe pod względem wykonawczym, a przy tym zapewnia dodatkowe docieplenie strefy posadowienia.
  • FUNDAMENTY Wody z wykopu trzeba się na czas budowy pozbyć (fot. KMR)

    Uwaga, woda!

    Masz działkę o wysokim poziomie ZWG? Boisz się, że podczas wiosennych roztopów woda przeszkodzi w pracach fundamentowych? Zobacz, jak się jej pozbyć z wykopu.
  • OCHRONA PRZED WODĄ Ściany fundamentów i piwnic najwygodniej jest zaizolować materiałem płynnym (fot. Karolina Barszczyk)

    Masy, szlamy, folie

    Powłoki hydroizolacyjne różnią się składem, przeznaczeniem... i nazwą. Sprawdź, które i dlaczego nadają się - bądź nie nadają - na fundamenty, taras czy do łazienki.
  • ŁAWY FUNDAMENTOWE Modyfikowane asfaltowe papy zgrzewalne są grube, trwałe i elastyczne (fot. KMR)

    (Stara) dobra papa

    Papa to najbardziej uniwersalny i najtrwalszy materiał do izolacji fundamentów. Niestety, nie każda się nadaje, a zła przyniesie więcej szkody niż pożytku. Jaka papa na fundamenty?