Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Ochrona przed wodą

 • NOWOCZESNE USZCZELNIENIA W BUDYNKU Po erze królowania bitumów, na rynek hydroizolacji wkraczają hybrydowe polimery (fot. REMMERS)

  Hydroizolacje ery postbitumicznej

  Papa na lepiku, długo, długo nic, potem masy KMB, szlamy mineralne i wreszcie hybrydowe polimery. Na przestrzeni ostatnich dekad w zakresie hydroizolacji nastąpił prawdziwy przełom. Co wyróżnia te najnowocześniejsze?
 • NOWOCZESNE USZCZELNIENIA W BUDYNKU Co warto wiedzieć na temat uszczelnień szybkoschnących? (fot. REMMERS)

  Uszczelnienia szybkoschnące

  Czym są uszczelnienia szybkoschnące? Czy zawsze są lepsze od tradycyjnych? Kiedy i gdzie warto je stosować? Poznaj zalety i wady produktów hydroizolacyjnych typu „rapid”.
 • PYTANIA I DYLEMATY Izolacja fundamentów dysperbitem wymaga temperatury powyżej +5 stopni (fot. K. Barszczyk)

  Dysperbit a przymrozki

  Chciłabym wykonać izolację ścian fundamentowych dysperbitem. Czy te prace można wykonywać przy ujemnej temperaturze? Czy nie wpłynie to na właściwości hydroizolacyjne?
 • BUDOWLANE DETALE Jak poprawnie wykonać poziomą izolację między ścianami fundamentowymi a murami parteru? (fot. SOLBET)

  Pozioma izolacja pod ścianami nadziemia

  Zadaniem poziomej izolacji układanej na ścianach fundamentowych - pod murami budynku - jest ochrona przed podciąganiem przez nie wilgoci. Z czego i jak poprawnie ją wykonać?
 • BUDOWLANE DETALE W większości przypadków folia kubełkowa jest na ścianach fundamentowych zbędna, a termoizolację można bezpośrednio zasypać (fot. PSPS)

  Kiedy potrzebna jest folia kubełkowa

  Ocieplenie ścian fundamentowych wymaga osłony z folii kubełkowej tylko w uzasadnionych przypadkach. Nie ma sensu stosować jej bez potrzeby.
 • BUDOWLANE DETALE W miejscach, gdzie przewidziane są trzpienie wzmacniające ściany fundamentów lub piwnic powinno się stosować hydroizolacje krystalizujące wewnątrz betonu (fot. KMR)

  Izolacja fundamentu pod słupem

  Na styku ławy i żelbetowych trzpieni wzmacniających ściany fundamentowe nie należy stosować papy ani mas bitumicznych, ale nie powinno się też pozostawiać tych miejsc bez hydroizolacji. Dobrze sprawdza się tu mieszanka krystalizująca wewnątrz betonu.
 • ŁAWY FUNDAMENTOWE Czy warto inwestować w izolację ław fundamentowych? (fot. M. Pawlak)

  Pozioma izolacja ław fundamentowych

  Robić czy nie robić? Na ławie czy pod ławą? Po co, jak i z czego? Sprawdź, w co inwestujesz.
 • AKTUALNOŚCI BRANŻOWE fot. WEBER

  Nowa izolacja KMB

  Webertec Superflex 2K to odkształcalna, szczelna dla radonu, grubowarstwowa polimerowo-bitumiczna masa uszczelniająca KMB przeznaczona do wykonywania hydroizolacji w budynku.
 • FUNDAMENTY Drenaż z wykorzystaniem keramzytu to dość powszechne i korzystne rozwiązanie (fot. LECA)

  Drenaż plus keramzyt

  Obsypkę filtracyjną rur drenarskich warto wykonać z luźnego kruszywa keramzytowego. To rozwiązanie niekłopotliwe pod względem wykonawczym, a przy tym zapewnia dodatkowe docieplenie strefy posadowienia.
 • FUNDAMENTY Wody z wykopu trzeba się na czas budowy pozbyć (fot. KMR)

  Uwaga, woda!

  Masz działkę o wysokim poziomie ZWG? Boisz się, że podczas wiosennych roztopów woda przeszkodzi w pracach fundamentowych? Zobacz, jak się jej pozbyć z wykopu.
 • OCHRONA PRZED WODĄ Ściany fundamentów i piwnic najwygodniej jest zaizolować materiałem płynnym (fot. Karolina Barszczyk)

  Masy, szlamy, folie

  Powłoki hydroizolacyjne różnią się składem, przeznaczeniem... i nazwą. Sprawdź, które i dlaczego nadają się - bądź nie nadają - na fundamenty, taras czy do łazienki.
 • ŁAWY FUNDAMENTOWE Modyfikowane asfaltowe papy zgrzewalne są grube, trwałe i elastyczne (fot. KMR)

  (Stara) dobra papa

  Papa to najbardziej uniwersalny i najtrwalszy materiał do izolacji fundamentów. Niestety, nie każda się nadaje, a zła przyniesie więcej szkody niż pożytku. Jaka papa na fundamenty?