Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Akademia Świadomego Budowania

 • BUDOWLANE DETALE Zakończenie pionu spustowego w bezokapowym systemie rynnowym stanowi studzienka rewizyjna. Musi być osadzona we właściwym położeniu i ustabilizowana betonową opaską fot. GALECO)

  Studnia rewizyjna w Galeco BEZOKAPOWY

  Galeco BEZOKAPOWY to system orynnowania ukryty w elewacji. Jednym z jego istotnych elementów jest studzienka rewizyjna. Zobacz, jakie jest jej zadanie i jak ją zamontować.
 • BEZAWARYJNE SYSTEMY RYNNOWE Kwadratowe rynny z PVC pasują kształtem do nowoczesnych realizacji, a są tańsze od stalowych (fot. GALECO)

  Kwadratowe rynny z PVC

  Kwadratowy kształt rynien to dla wielu budynków estetyczne must have. Co jednak zrobić, jeśli wymagania wizualne nie idą w parze z możliwościami finansowymi? Zamiast psuć efekt klasyczną rynną półokrągłą, można wybrać tańszy wariant systemu kwadratowego – nie stalowy, tylko z PVC.
 • BEZAWARYJNE SYSTEMY RYNNOWE W rynnach o przekroju kwadratowym zaślepki powinno się kleić, a nie tylko nakładać na zakończenie rynien, ważny jest też ich właściwy dobór (rys. GALECO)

  Zaślepka rynnowa

  Czy zaślepki mocuje się przed czy po zamontowaniu rynien w hakach? Dlaczego zawsze potrzebny jest klej? Kiedy wybrać zaślepkę stalową, a kiedy z PVC? Ten z pozoru mało ciekawy detal może zaważyć na szczelności i estetyce orynnowania. Zobacz, jak go dobrze wykonać.
 • ROZMOWY Jak zachowuje się beton komórkowy w kontakcie z wodą?

  Beton komórkowy, czyli ściana, co się wody nie boi

  Ściany z betonu komórkowego podczas budowy łatwo przyjmują wodę, co budzi niepotrzebny niepokój inwestorów. Mokre bloczki szybko wysychają, a ich parametry nie ulegają zmianie... Ale posłuchajcie sami, wyjaśniamy, o co chodzi.
 • BEZAWARYJNE SYSTEMY RYNNOWE Gotowa osłona termoizolacyjna rury spustowej eliminuje problemy wykonawcze związane z koniecznością ocieplenia pionu w systemach rynien ukrytych (rys. GALECO)

  Galeco Bezokapowy - obudowa pionu spustowego

  Schowane w elewacji rury spustowe trzeba ocieplić tak, żeby zachowane były walory estetyczne elewacji, a przy tym nie ucierpiała termika ścian. Sprawdzonym i łatwym wykonawczo patentem jest gotowa termoizolacyjna obudowa pionu.
 • OCIEPLANIE PIANĄ PUR Czy pianę natryskową można kłaść bezpośrednio na deskowanie? Zobacz artykuł (fot. IzolPoznań)

  Piana na deskowanie

  Czy ocieplenie z piany PUR można natryskiwać bezpośrednio na deskowanie? Zobacz, co na ten temat mówi profesjonalny wykonawca.
 • BEZAWARYJNE SYSTEMY RYNNOWE Która maskownica pasuje do systemu Galeco Bezokapowy, a która do STAL2 - i dlaczego to ważne, żeby ich nie pomylić? Przeczytaj artykuł! (fot. GALECO)

  Maskownica w Galeco Bezokapowy i STAL2 – czym się różni?

  Rynny kwadratowe z maskownicą to hit nowoczesnej architektury. Niestety, chaos w nazewnictwie sprawia, że inwestorzy często zamawiają nie to, czego potrzebują, a potem zaczyna się ”kombinowanie”... Wyjaśniamy, co i jak.
 • ROZMOWY Co to jest prefabrykowany strop panelowy? Gdzie zrobić adaptację projektu i złożyć zamówienie? Jak długo trwa montaż i ile kosztuje strop? Zobacz rozmowę na YouTube (domszytynamiare.pl)

  Stropy panelowe. Cechy, projekt, montaż, koszt.

  Co to jest prefabrykowany strop panelowy? Gdzie zrobić adaptację projektu i złożyć zamówienie? Jak długo trwa montaż i ile kosztuje strop? Rozmowa z reprezentantem STROPY.PL.
 • WYBIERZ SWÓJ DACH Ile kosztuje dach? Dlaczego dach dwuspadowy jest z założenia tańszy niż wielopołąciowy? Jakie materiały i obróbki decydują o kosztach? Przeczytaj artykuł (fot. CREATON)

  Ile kosztuje dach?

  Cena dachówki „z metra” to nie wszystko. W prostej połaci jest pozycją istotną, ale przy bardziej skomplikowanej lwią część stanowią obróbki, akcesoria i robocizna. Finalny koszt dachu zależy też od jakości zastosowanych rozwiązań. Co musimy uwzględnić w kosztorysie? Zobacz porównanie dachu dwuspadowego i wielopołaciowego.
 • BEZAWARYJNE SYSTEMY RYNNOWE Haki rynnowe do systemów kwadratowych Galeco Stal2 mogą być płaskie - do orynnowania odsłoniętego - albo z zamkami, przeznaczone pod montaż maskownicy (fot. GALECO)

  Które haki wybrać do rynien kwadratowych?

  W systemie Galeco STAL2 mamy do wyboru haki rynnowe doczołowe z zamkami, doczołowe płaskie i nakrokwiowe. Kiedy je stosować i jaki to ma wpływ na estetykę systemu?

 • WYBIERZ SWÓJ DACH Na jakie niuanse zwrócić uwagę przy wyborze dachówek, żeby uzyskać idealny efekt estetyczny? Przeczytaj artykuł (fot. CREATON)

  Dachówki dla perfekcjonistów

  Dachówki płaskie, faliste, czerwone, antracytowe… Styl pokrycia dachowego jest indywidualną kwestią każdego projektu i preferencji inwestora. Ale ogólny wybór wzoru to jedno, a im głębiej wchodzimy w szczegóły, tym więcej pojawia się niuansów mających wpływ na finalny wygląd dachu. Na co zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji?
 • BUDOWLANE DETALE Rynny w systemie Galeco STAL2 najczęściej łączy się systemowymi złączkami z uszczelką (fot. GALECO)

  Galeco STAL2 - doczołowy łącznik z uszczelką

  Zobacz, w jaki sposób prawidłowo zamontować łączniki, aby zapewnić właściwe przyleganie i trwałą szczelność systemu – oraz jak sprawdzić poprawność montażu, wykonując prosty inwestorski test.
 • WYBIERZ SWÓJ DACH Fotowoltaika na dachu - zpobacz, jak poprawnie zamontować ogniwa PV, żeby instalacja była efektywna i estetyczna (fot. CREATON)

  Fotowoltaika wkomponowana w dach

  Dla wymiernych korzyści ważne jest poprawne ukierunkowanie paneli PV względem słońca. Powinniśmy jednak uwzględnić nie tylko parametry, ale i aspekty wizualne, bo źle zamontowana instalacja oszpeci nam dom. Jak pogodzić estetykę z wydajnością na dachu krytym dachówką? Eksperci CREATON Polska wskazują kilka dobrych praktyk i podpowiadają, co musimy kupić.
 • OCIEPLANIE PIANĄ PUR Licząc czas potrzebny na aplikację i odparowanie, ocieplenie z piany

  Jak długo schnie ocieplenie z piany?

  Sama pianka PUR schnie w kilka sekund, ale aby izolacja była w pełni gotowa, potrzebuje czasu na odparowanie. Zobacz, kiedy można zacząć na poddaszu prace wykończeniowe.
 • OCIEPLANIE PIANĄ PUR Dlaczego to ważne, żeby nie wykonywać izolacji z piany natryskowej w jednej warstwie? Zobacz artykuł (fot. IzolPoznań)

  Ocieplanie poddasza pianką – ile warstw natrysku?

  Fachowcy wyjaśniają, dlaczego tak ważna jest aplikacja piany kilkoma cieńszymi warstwami zamiast jedną grubą - i ostrzegają przed skutkami niewłaściwego wykonawstwa.
 • WYBIERZ SWÓJ DACH Zobacz, na jakie niuanse zwrócić uwagę wybierając pokrycie na dach o wielu połaciach (fot. CREATON)

  Dach wielopołaciowy

  Kryte dachówką wielopołaciowe dachy są przepiękne, ale przez swoją skomplikowaną konstrukcję dość trudne. Warto z grubsza poznać ich problematykę, żeby wybrać najlepszy materiał pokryciowy, a także wiedzieć, czego się spodziewać na liście zakupowej.
 • OCIEPLANIE PIANĄ PUR Zobacz, jak wygląda proces ocieplania poddasza pianką PUR (fot. IzolPoznań)

  Akcja – aplikacja!

  „Piankowcy” na robocie, czyli co się dzieje podczas ocieplania pianą natryskową za zamkniętymi drzwiami poddasza i ile to trwa.
 • STROPY PANELOWE Strop panelowy łatwo jest w dowolny sposób wykończyć - otynkować albo tylko pomalować (fot. stropy.pl)

  Jak wykończyć strop panelowy?

  Dolna powierzchnia stropu z prefabrykowanych płyt jest równa i łatwo ją otynkować, albo nawet tylko pomalować sufit. Zobacz zalecenia wykonawcze.
 • STROPY PANELOWE Zanim gotowe płyty wjadą na budowę, najpierw strop planowany jest na papierze - zobacz przykładowy schemat układu płyt i zbrojenia (rys. KONBET)

  Projekt stropu Teriva Panel

  Co znajduje się w typowym projekcie montażowym stropu panelowego i co musimy sprawdzić na budowie przed jego akceptacją? Zobacz przykładowe rozwiązanie.
 • WYBIERZ SWÓJ DACH Na co zwrócić uwagę w projekcie i podczas zakupu materiałów na dach o niskim kącie nachylenia? (fot. CREATON)

  Dach o małym nachyleniu

  Dach skośny o niskim kącie nachylenia - poniżej 22 stopni - wymaga doboru odpowiednich materiałów i rozwiązań montażowych. Na jakie detale zwrócić uwagę przy kryciu dachówką i co powinno się znaleźć na liście zakupowej?