Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Ile betonu potrzeba na strop panelowy?

Z samych prefabrykatów nie stworzymy płyty konstrukcyjnej – strop trzeba jeszcze uciąglić za pomocą zbrojenia i betonu. Zużycie mieszanki zależy od rodzaju stropu panelowego.

Trzy typy stropów panelowych spotykane na budowach indywidualnych to: Teriva Panel, Smart i Vector. W każdym z nich mamy do czynienia z innym rodzajem prefabrykatów, każdy też ma inne wymagania w zakresie dozbrojenia i betonowania – raz beton potrzebny będzie na całej powierzchni, kiedy indziej tylko wzdłuż złączy elementów. Zarówno zużycie betonu, jak i związane z nim prace, to istotna pozycja w harmonogramie i kosztorysie, dlatego warto co nieco na ten temat wiedzieć.

Strop Teriva Panel

W odróżnieniu od klasycznego stropu gęstożebrowego, w stropie Teriva Panel nie ma „luźnych” elementów w postaci pojedynczych pustaków i belek nośnych z odsłoniętym zbrojeniem. Sprężone belki są tu połączone stopkami i fabrycznie zintegrowane z wypełnieniem z lekkiego betonu, tworząc spójną płytę. Do zabetonowania mamy zatem złącza między sąsiadującymi prefabrykatami oraz przestrzenie wzdłuż żeber rozdzielczych. Dodatkowo na całej powierzchni stropu potrzebna jest warstwa nadbetonu grubości 4 lub 8 cm.

W stropie Teriva Panel nadbeton musi wypełnić również zamki między płytami. Przed wyrównaniem powierzchni należy zagęścić go łatą wibracyjną lub wibratorem pogrążanym (fot. stropy.pl)
W stropie Teriva Panel nadbeton musi wypełnić również zamki między płytami. Przed wyrównaniem powierzchni należy zagęścić go łatą wibracyjną lub wibratorem pogrążanym (fot. stropy.pl)  

Przyjmuje się, że na 1 m2 stropu Teriva Panel o grubości 16 cm (nadbeton 4 cm) potrzeba ok. 0,06 m3 betonu. Przy grubości stropu 20 cm (nadbeton 8 cm) zużycie wzrasta do 0,1 m3. Dla porównania, standardowy strop gęstożebrowy wymaga min. 0,08 m3/1 m2 (wyjątkiem są niektóre stropy sprężone – 0,05-0,06 m3). Mieszanka powinna mieć klasę wytrzymałości nie niższą niż C25/30.

Lekki strop Smart

Strunobetonowe płyty kanałowe od razu po ułożeniu są gotowe do obciążania. Betonowanie ogranicza się tu do wypełnienia tzw. pachwin, czyli styków czy inaczej zamków między elementami. W stropie o grubości 15 cm (Smart 15) na 1 m długości złącza „wchodzi” w nie 5,5 l, czyli 0,0055 m3 mieszanki. W stropie o grubości 20 cm (Smart 20) jest to 7,8 l, czyli 0,0078 m3/1 m.

Aby móc realnie odnieść to do metra kwadratowego, tak jak w pozostałych typach stropów, posłużmy się przykładem: płyty Smart mają 60 cm szerokości, zatem dla fragmentu stropu Smart 15 o wymiarach 6x5 m (czyli przekrytego 10 płytami o długości 5 m) mamy powierzchnię 30 m2, a do zabetonowania 50 m złączy (10 zamków po 5 m każdy). To na 30 m2 oznacza zużycie 0,275 m3 - a zatem ok. 0,009 m3/1 m2.

Do betonowania zamków zaleca się używać mieszanki o uziarnieniu nie większym niż 8 mm, najlepiej wzbogaconej plastyfikatorem ograniczającym skurcz (nadającym właściwości ekspansywne). Beton powinno się zagęścić przez wibrowanie buławą.

Strop Vector

Przeznaczony jest do całopowierzchniowego zabetonowania. Prefabrykowane płyty ze zintegrowanym zbrojeniem kratownicowym stanowią nośną podstawę i jednocześnie szalunek tracony stropu, więc nie wymagają żmudnych prac przygotowawczych w postaci montażu deskowania ani gęstego podpierania. Betonu zużywamy tu jednak porównywalne ilości, co przy konstrukcjach monolitycznych. Płyta ma grubość 4 cm. Pozostałe 11, 16 lub 20 cm – zależnie od docelowej grubości stropu – musimy uzupełnić betonem, co oznacza ilość od 0,11 do 0,20 m3/1 m2.

W stropie Vector mieszankę rozgarnia się i wibruje podobnie, jak w płycie monolitycznej, ale nie musimy przygotowywać szalunków ani głównego zbrojenia (fot. stropy.pl)
W stropie Vector mieszankę rozgarnia się i wibruje podobnie, jak w płycie monolitycznej, ale nie musimy przygotowywać szalunków ani głównego zbrojenia (fot. stropy.pl)

Pamiętajmy, że szacunkowe zużycie nie obejmuje wieńców, wymianów czy ewentualnych monolitycznych uzupełnień – ilość betonu w tych miejscach należy doliczyć. Dotyczy to każdego typu stropu. Ważne też, żeby zawczasu przygotować niezbędne szalunki i betonować cały strop w jednym cyklu roboczym, nie dopuszczając do przerw ponad czas przydatności zaprawy. Musimy od razu przewidzieć odpowiednią ilość betonu w zamówieniu. Pomocne są w tym opracowania projektowe, ale też doświadczenie wykonawców, którzy często z dużą dokładnością potrafią określić zapotrzebowanie i optymalną organizację transportu mieszanki.

 


Masz pytania dotyczące stropów panelowych? Chcesz wycenić strop w swoim projekcie?
PRZEJDŹ DO FORMULARZA


Artykuł powstał we współpracy z ekspertami stropy.pl 
w ramach autorskiego cyklu >>> STROPY PANELOWE


 

Data publikacji: 31 marca 2021

Zobacz także

Elementy stropów panelowych przy otworze na schody muszą być krótsze niż pozostałe, a do ich podparcia wykorzystuje się żelbetowe wymiany ukryte w grubości stropu (fot. stropy.pl)STROPY PANELOWE

Otwór na schody

Otwór o rozmiarach umożliwiających wstawienie schodów poważnie ingeruje w konstrukcję stropu i zawsze musi być uwzględniony w projekcie. W stropach panelowych przy otworach na schody najczęściej projektuje się wymiany.
Dopuszczalna rozpiętość stropu determinuje nam układ konstrukcyjny wnętrza. Zobacz, jaką rozpiętość mają stropy panelowe (fot. stropy.pl)STROPY PANELOWE

Jakie znaczenie ma rozpiętość stropu?

Maksymalna rozpiętość stropów panelowych wynosi do 10,5 m. Co to daje nam, inwestorom? Co w praktyce oznacza dopuszczalna rozpiętość i dlaczego ten parametr jest w rozwiązaniach stropowych tak istotny?
Przed montażem stropu panelowego inwestor musi zapewnić dogodny dojazd i przygotować podpory w budynku. Resztą zajmuje się dostawca prefabrykatów (fot. stropy.pl)STROPY PANELOWE

Jak się przygotować do montażu stropu panelowego?

Montaż gotowych płyt stropowych przebiega szybko i sprawnie. Zanim to jednak nastąpi, potrzebny jest szereg prac przygotowawczych. Co powinniśmy zrobić, zanim prefabrykaty wjadą na budowę?