Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Ściany

  • WYKONAWCÓW SPOSOBY NA... Zamiast papy, jako izolację poziomą pod ścianami parteru można stosować specjalną folię do fundamentów (fot. red.)

    Folia zamiast papy?

    Poziomą przekładką pod ścianami parteru może być papa, ale nadaje się do tego również specjalna folia fundamentowa. Podobno pracuje się z nią wygodniej. Tak przynajmniej twierdzi wykonawca - pan Tomasz.
  • ZASADY MUROWANIA Tornada, wichury, a nawet zwykły silny wiatr potrafią przewrócić pozbawione usztywnienia ściany (fot. dw. red.)

    Czy trzeba podpierać ściany?

    Wiatr bywa na placu budowy groźnym przeciwnikiem. W sprzyjających warunkach potrafi przewrócić smukłe fragmenty ścian. Zobacz, jak temu zaradzić.
  • ŚCIANY W zależności od rodzaju materiału murowego, ściany o szerokości 24-25 cm ważą od 120 do 360 kg/m2. Zobacz, jaki ciężar ma do „przerzucenia” wykonawca budujący z ceramiki, betonu komórkowego, silikatów i keramzytobetonu (fot. red.)

    Ile ważą ściany?

    Ciężar ściany - i masa, jaką musi przenieść wykonawca - zależy od wagi elementów murowych i ich zapotrzebowania na m2. Zobacz, który materiał jest najlżejszy, a który najcięższy dla murarzy.

  • SZCZYPTA TEORII Jakim obciążeniom poddawane są ściany w budynku i po co je wzmacniamy?

    Jak pracuje ściana?

    Dla elementów murowych kluczowym parametrem jest wytrzymałość na ściskanie. Jednak w niektórych miejscach w budynku ściany poddawane są również innym obciążeniom - i wtedy potrzebne bywa wzmocnienie. Zobacz ogólny schemat statyczny.
  • BUDOWLANE DETALE W ścianach z betonu komórkowego zawsze zbroi się spoiny pod otworem. W ścianach z ceramiki nie jest to regułą (fot. SOLBET)

    Zbrojenie spoin pod otworem

    Beton komórkowy, silikaty, ceramika - czy w każdej ścianie trzeba zbroić spoiny w strefie podokiennej?
  • BUDOWLANE DETALE Po co stosuje się przekładkę z papy pod ścianami działowymi? (fot. SOLBET)

    Przekładka pod ścianą działową

    Czy można murować ściany działowe bezpośrednio na stropie, czy zastosować przekładkę z papy – i po co?
  • AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

    Solbet One

    "Podwójna 12-tka" - nowy większy bloczek do ścian działowych.
  • ŚCIANY Wybór technologii murowania ścian domu może mieć wpływ na koszty jego utrzymania w przyszłości - o ścianach z ceramiki poryzowanej opowiada Patryk Rytel z firmy Wienerberger (fot. WIENERBERGER)

    Dom z ceramiki a rachunki za ogrzewanie

    W jaki sposób nowoczesne technologie budowy domu mogą wpływać na koszty energii podczas eksploatacji? O ścianach z ceramiki poryzowanej opowiada Patryk Rytel, konsultant techniczny w firmie Wienerberger.
  • ŚCIANY Który materiał wybrać na ściany domu - beton komórkowy, ceramikę czy silikaty? (fot. SOLBET)

    Z czego stawiać dom?

    Beton komórkowy, ceramika czy silikaty? Zobacz, jakimi właściwościami wyróżniają się popularne elementy murowe oraz które cechy - i dlaczego - warto brać pod uwagę przy wyborze materiału na ściany domu.
  • ZASADY MUROWANIA Zimowa aura nie jest przeszkodą w prowadzeniu prac murarskich, pod warunkiem, że zastosujemy się do odpowiednich wytycznych (fot.BIAŁE MUROWANIE)

    Jak prowadzić prace murarskie w warunkach zimowych?

    Budowa domu w okresie zimowym zawsze będzie obarczona pewnymi utrudnieniami i spadkiem efektywności. Jednak sama niska temperatura nie oznacza jeszcze konieczności zatrzymania realizacji inwestycji. Kiedy i jak murować w chłodne dni?
  • BUDOWLANE DETALE Gotowe systemy szalunkowe świetnie nadają się na formy pod żelbetowe słupy. Zobacz, jak sprawnie przygotować szalunek filara pod bramę garażową (fot. red.)

    Szalowanie słupa. Z wizytą na budowie

    Jak przygotować szalunek pod żelbetowy filar lub fragment ściany z wykorzystaniem systemowych płyt? Na ile wystarczają szalunki i jak o nie dbać? Zobacz migawki z placu budowy.
  • SILIKATY Ściany z silikatów charakteryzują się bardzo dobrą izolacyjnością akustyczną (fot. H+H)

    Ściana z bloczków silikatowych - skuteczna bariera akustyczna

    Wymurowanie ścian działowych z silikatów to jeden z najprostszych w wykonaniu i najskuteczniejszych sposobów na osiągnięcie odpowiednio wyciszonych wnętrz i zapewnienie komfortu akustycznego już na etapie budowy. 
  • BUDOWLANE DETALE Nadproża pod rolety podtynkowe najczęściej się pocienia, żeby docieplić w tym miejscu mur. Jeśli są to nadproża prefabrykowane, to dobiera się ich szerokość tak, aby stworzyć wnękę na dołożenie ocieplenia (fot. SOLBET)

    Nadproża prefabrykowane a rolety

    Jak przygotować miejsce potrzebne na docieplenie ściany pod kasetą rolety podtynkowej, jeśli mamy nadproża prefabrykowane?
  • ROZMOWY Co wybrać - silikaty czy beton komórkowy?

    Co wybrać - beton komórkowy czy silikaty?

    Z inżynierami z H+H Polska rozmawiamy o cechach silikatów i betonu komórkowego, omawiamy ich zalety w kontekście konkretnych zastosowań, radzimy, co kiedy sprawdzi się lepiej, a na co trzeba uważać. Poruszamy też ciekawy wątek łączenia obu materiałów w obrębie jednego budynku, a nawet... jednej przegrody. Zobaczcie sami!
  • ROZMOWY Profesjonalne systemy szalunkowe - szybka i pewna budowa domu

    Profesjonalne systemy szalunkowe

    Nowoczesna architektura niesie szereg wyzwań konstrukcyjnych. Adam Penger, inżynier budownictwa i wykonawca budowlany, oprowadza nas po ciekawej budowie i opowiada, dlaczego zdecydował się zainwestować w profesjonalne szalunki.