Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Przekładka pod ścianą działową

Czy można murować ściany działowe bezpośrednio na stropie, czy zastosować przekładkę z papy – i po co? 

Ściany działowe powinno się murować na przekładce z papy albo specjalnej grubej folii. Jej zadaniem nie jest ochrona przed podciąganiem wilgoci, bo we wnętrzu domu nie jest to potrzebne. Pełni ona funkcję warstwy poślizgowej – nie dopuszcza do zespolenia ściany z powierzchnią stropu.

Dlaczego to ważne? Pracujący strop ugina się. Jeśli ściana działowa nie będzie od niego oddzielona, zostanie „pociągnięta” zgodnie z jego ugięciem i może popękać. Natomiast gdy oddzielimy mur przekładką, ściana nie będzie narażona na oddziaływanie ze strony pracującego stropu (w miejscu jego ugięcia po prostu przesklepi się).

Ściany działowe murujemy na przekładce z papy, nie bezpośrednio na podłożu (fot. SOLBET)
Ściany działowe murujemy na przekładce z papy, nie bezpośrednio na podłożu (fot. SOLBET)

 

 


​Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.  

Data publikacji: 12 marca 2023

Zobacz także

AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Solbet One

"Podwójna 12-tka" - nowy większy bloczek do ścian działowych.
Wybór technologii murowania ścian domu może mieć wpływ na koszty jego utrzymania w przyszłości - o ścianach z ceramiki poryzowanej opowiada Patryk Rytel z firmy Wienerberger (fot. WIENERBERGER)ŚCIANY

Dom z ceramiki a rachunki za ogrzewanie

W jaki sposób nowoczesne technologie budowy domu mogą wpływać na koszty energii podczas eksploatacji? O ścianach z ceramiki poryzowanej opowiada Patryk Rytel, konsultant techniczny w firmie Wienerberger.
Który materiał wybrać na ściany domu - beton komórkowy, ceramikę czy silikaty? (fot. SOLBET)ŚCIANY

Z czego stawiać dom?

Beton komórkowy, ceramika czy silikaty? Zobacz, jakimi właściwościami wyróżniają się popularne elementy murowe oraz które cechy - i dlaczego - warto brać pod uwagę przy wyborze materiału na ściany domu.