Ściany działowe powinno się murować na przekładce z papy albo specjalnej grubej folii. Jej zadaniem nie jest ochrona przed podciąganiem wilgoci, bo we wnętrzu domu nie jest to potrzebne. Pełni ona funkcję warstwy poślizgowej – nie dopuszcza do zespolenia ściany z powierzchnią stropu.
Dlaczego to ważne? Pracujący strop ugina się. Jeśli ściana działowa nie będzie od niego oddzielona, zostanie „pociągnięta” zgodnie z jego ugięciem i może popękać. Natomiast gdy oddzielimy mur przekładką, ściana nie będzie narażona na oddziaływanie ze strony pracującego stropu (w miejscu jego ugięcia po prostu przesklepi się).
Ściany działowe murujemy na przekładce z papy, nie bezpośrednio na podłożu (fot. SOLBET)
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.
Data publikacji: 12 marca 2023
Powiedzenie „diabeł tkwi w szczegółach” w budowlance nabiera znaczenia szczególnego. Niedociągnięcia na etapie przygotowywania konstrukcji, instalacji, izolacji i obróbek mogą być przyczyną bardzo poważnych problemów, a naprawa - jeśli w ogóle jest możliwa - zazwyczaj sporo kosztuje. Skutki drobnych błędów wykonawczych potrafią ciągnąć się latami, uprzykrzając życie inwestorom. Dobrze, jeśli kierownik budowy w porę je wyłapie. On wie, na co zwracać uwagę (dlatego tak ważna jest jego obecność na budowie). Ale samemu też warto interesować się budowlanymi detalami, wiedzieć, jak co poprawnie wykonać. Często w wyniku rutyny zapominają o tym nawet fachowcy! Mamy nadzieję, że prezentowane na tej stronie rozwiązania przydadzą się, choćby ku pamięci, nie tylko inwestorom i wykonawcom, ale też początkującym inżynierom.
Patronat Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział Warszawski