Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Silikaty

 • ŚCIANY Postępowanie według wytycznych producent i wykorzystywanie w miarę możliwości gotowych rozwiązań to patent na sprawną i czystą budowę (fot. H+H)

  H+H patenty na ściany

  W większości ścian w domu mamy otwory okienne lub drzwiowe. Ich wykonanie wiąże się z koniecznością docinania elementów, przygotowania nadproży, a w strefie podokiennej - ułożenia zbrojenia chroniącego przed pękaniem. Jak sobie z tym radzić, żeby budowa ścian przebiegała szybko i wygodnie?
 • RÓŻNE TRENDY Eksperci H+H zapewniają, że ich rozwiązania sprzyjają utrzymaniu we wnętrzach odpowiedniego mikroklimatu i że są w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia i komfortu (fot. H+H)

  Nie daj się SBS

  Syndrom chorego budynku (SBS) to występowanie uwarunkowań mogących powodować złe samopoczucie i pogarszający się stan naszego zdrowia. O co możemy zadbać jeszcze na etapie budowy? Radzą eksperci H+H.
 • BUDOWLANE DETALE W ścianach trójwarstwowych ocieplonych wełną mineralną pozostawia się szczelinę wentylacyjną, w tych ocieplonych styropianem nie ma takiej potrzeby (rys. H+H)

  Wentylacja w ścianie trójwarstwowej

  Utarło się przekonanie, że wszystkie ściany z murowaną elewacją wymagają szczeliny wentylacyjnej. To nieprawda – konstrukcja przegrody zależy od zastosowanego materiału ociepleniowego. Zobacz, kiedy pustka jest potrzebna i jak zapewnić poprawną wentylację.
 • BUDOWLANE DETALE W ścianie szczelinowej warstwa osłonowa murowana z cegieł silikatowych wymaga stabilnego podparcia i zakotwienia w konstrukcji nośnej. Jak zrobić to poprawnie? (rys. H+H)

  Silikaty - mocowanie murowanej elewacji

  W ścianie szczelinowej warstwa osłonowa murowana z cegieł silikatowych wymaga stabilnego podparcia i zakotwienia w konstrukcji nośnej. Jak zrobić to poprawnie?
 • BUDOWLANE DETALE Aby zapewnić jak szczelne zazębienie betonu z murem, zaleca się formować strzępia głębokości od 5 do 10 cm (fot. SOLBET)

  Strzępia słupa wzmacniającego

  Trzpienie, czyli ulokowane w ścianach żelbetowe słupy wzmacniające, często łączy się z murem na strzępia. Należy uważać, żeby „kieszenie” nie były ani za płytkie, ani za głębokie.
 • WYKONAWCÓW SPOSOBY NA... Kliny stabilizują bloki silikatowe, dopóki zaprawa nie zwiąże (fot. Adam Penger)

  Kliny w ścianie z Silka Tempo

  Jak poradzić sobie z prawidłowym wypoziomowaniem ciężkich wielkoformatowych elementów silikatowych?
 • SILIKATY Silikaty elewacyjne to sposób na zdrową, mocną i ciekawą wizualnie fasadę (fot. H+H)

  Silikaty S – swoboda, stabilność, system

  Fasada wykonana z silikatowych elementów elewacyjnych H+H Silikaty S to dowolność kompozycji, trwałość użytkowania, wygoda i bezpieczeństwo.
 • BUDOWLANE DETALE Ściany z betonu komórkowego murowane na zaprawę klejową wymagają ścisłego przestrzegania wytycznych i dbałości o czystość podczas prac (fot. H+H)

  Technika cienkich spoin

  Ściany z betonu komórkowego i silikatów muruje się na zaprawę do spoin cienkowarstwowych. Nie jest to trudne, ale wymaga przestrzegania kilku istotnych zaleceń oraz wykonawczej staranności.
 • BUDOWLANE DETALE Połówkowe skrajne bloczki w narożniku ściany murowanej z silikatów umożliwiają zachowanie wiązania murarskiego (fot. H+H)

  Narożnik w ścianie murowanej z silikatów

  Aby zapewnić prawidłowe przemurowanie narożnika zewnętrznej ściany konstrukcyjnej z bloczków silikatowych, skrajne elementy należy docinać lub wstawiać w ich miejsce bloczki połówkowe.
 • BUDOWLANE DETALE Metalowe kotwy umieszcza się w osi planowanych ścian działowych (fot. H+H)

  Kotwienie ścian działowych

  Murowane ściany działowe łączy się ze ścianami nośnymi za pomocą stalowych łączników. Jak dobrać ich rodzaj i rozmieszczenie?
 • ŚCIANY Właściwy transport i rozładunek gwarantuje otrzymanie zakupionego materiału o deklarowanej jakości (fot. H+H)

  Bloczki ścienne przed budową

  Jak uniknąć uszkodzenia materiałów murowych podczas transportu i składowania?
 • ŚCIANY Bloczki silikatowe, ze względu na swoje właściwości, doskonale nadają się do budowy kanałów wentylacyjnych (fot. red.)

  Kanały wentylacyjne z silikatów

  Przeznaczone do budowy pionów wentylacyjnych bloczki silikatowe są mocne i równe, a po zestawieniu tworzą kanały o gładkiej powierzchni odpornej na wilgoć, grzyby i pleśń.
 • BUDOWLANE DETALE Przekładka pod ścianą działową pełni funkcję warstwy poślizgowej (fot. H+H)

  Pierwsza warstwa ściany działowej

  Pierwszą warstwę bloczków murowanej ściany działowej stawia się na zaprawie cementowej - pod nią powinna się znaleźć przekładka z papy lub folii.
 • BUDOWLANE DETALE 15-20 mm szczelina zapobiega uszkodzeniom ściany spowodowanym ugięciami stropu podczas eksploatacji (fot. H+H)

  Połączenie ściany działowej ze stropem

  Między stropem a górną powierzchnią murowanej ściany działowej powinno się zostawić szczelinę, którą następnie wypełnia się materiałem elastycznym.
 • BUDOWLANE DETALE Przewiązanie muru zapewnia prawidłowy rozkład obciążeń skupionych (fot. H+H)

  Prawidłowe przewiązanie muru

  Minimalne przewiązanie, czyli odległość, o jaką powinny mijać się spoiny pionowe w poszczególnych warstwach ściany, zależy od wysokości elementów murowych. 
 • ROZMOWY Na energooszczędność warto patrzeć przez pryzmat kilku cech, nie tylko parametrów cieplnych elementów murowych (fot. KMR)

  Silikaty a energooszczędność

  Silikaty nie należą do "ciepłych" materiałów murowych. Skąd bierze się ich popularność w budownictwie energooszczędnym i pasywnym? O czym pamiętać, żeby w pełni wykorzystać ich możliwości? Ciekawa rozmowa z ekspertami Stowarzyszenia Producentów Silikatów "Białe murowanie".
 • SILIKATY Nawet ściany o niedużej grubości dobrze radzą sobie z obciążeniami (fot. KMR)

  Biali mocarze

  Wysoka klasa wytrzymałości to jedna z wielu zalet silikatów. I na pewno ułatwia pracę konstruktorom. A jak przydaje się w praktyce nam, inwestorom indywidualnym?
 • SILIKATY Jest czysta, zdrowa i jasna (fot. KMR)

  Piwnica z silikatów

  Bloczki silikatowe mają największą spośród elementów murowych wytrzymałośc na ściskanie, co w przypadku piwnicy jest kwestią kluczową - a przy tym są równe, więc ściany łatwo zaizolować i wykończyć. Nie wszystkie bloczki nadają się na ściany piwnic - muszą być dopuszczone przez producenta do zastosowania w ścianach fundamentowych.

 • SILIKATY Idealnie równe, ekologiczne i bardzo mocne - to tylko kilka z zalet wapienno-piaskowych bloczków (fot. KMR)

  Zalety silikatów

  Są całkowicie naturalne i ekologiczne, a do tego gładkie, nienasiąkliwe, mocne i nie rozwija się na nich pleśń.