Nie wiesz? Pytaj! Wiesz? Pomóż!

Silikaty

 • BUDOWLANE DETALE Metalowe kotwy umieszcza się w osi planowanych ścian działowych (fot. H+H)

  Kotwienie ścian działowych

  Murowane ściany działowe łączy się ze ścianami nośnymi za pomocą stalowych łączników. Jak dobrać ich rodzaj i rozmieszczenie?
 • ŚCIANY Właściwy transport i rozładunek gwarantuje otrzymanie zakupionego materiału o deklarowanej jakości (fot. H+H)

  Bloczki ścienne przed budową

  Jak uniknąć uszkodzenia materiałów murowych podczas transportu i składowania?
 • ŚCIANY Bloczki silikatowe, ze względu na swoje właściwości, doskonale nadają się do budowy kanałów wentylacyjnych (fot. red.)

  Kanały wentylacyjne z silikatów

  Przeznaczone do budowy pionów wentylacyjnych bloczki silikatowe są mocne i równe, a po zestawieniu tworzą kanały o gładkiej powierzchni odpornej na wilgoć, grzyby i pleśń.
 • BUDOWLANE DETALE Przekładka pod ścianą działową pełni funkcję warstwy poślizgowej (fot. H+H)

  Pierwsza warstwa ściany działowej

  Pierwszą warstwę bloczków murowanej ściany działowej stawia się na zaprawie cementowej - pod nią powinna się znaleźć przekładka z papy lub folii.
 • BUDOWLANE DETALE 15-20 mm szczelina zapobiega uszkodzeniom ściany spowodowanym ugięciami stropu podczas eksploatacji (fot. H+H)

  Połączenie ściany działowej ze stropem

  Między stropem a górną powierzchnią murowanej ściany działowej powinno się zostawić szczelinę, którą następnie wypełnia się materiałem elastycznym.
 • BUDOWLANE DETALE Przewiązanie muru zapewnia prawidłowy rozkład obciążeń skupionych (fot. H+H)

  Prawidłowe przewiązanie muru

  Minimalne przewiązanie, czyli odległość, o jaką powinny mijać się spoiny pionowe w poszczególnych warstwach ściany, zależy od wysokości elementów murowych. 
 • ROZMOWY Na energooszczędność warto patrzeć przez pryzmat kilku cech, nie tylko parametrów cieplnych elementów murowych (fot. KMR)

  Silikaty a energooszczędność

  Silikaty nie należą do "ciepłych" materiałów murowych. Skąd bierze się ich popularność w budownictwie energooszczędnym i pasywnym? O czym pamiętać, żeby w pełni wykorzystać ich możliwości? Ciekawa rozmowa z ekspertami Stowarzyszenia Producentów Silikatów "Białe murowanie".
 • ŚCIANY Nawet ściany o niedużej grubości dobrze radzą sobie z obciążeniami (fot. KMR)

  Biali mocarze

  Silikaty to materiały murowe o największej wytrzymałości. Tylko po co to nam, inwestorom indywidualnym, skoro przecież nie budujemy wieżowców...? Otóż ta wysoka klasa przydaje się i w naszych domach.