Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Silikaty

 • ŚCIANY Który materiał wybrać na ściany domu - beton komórkowy, ceramikę czy silikaty? (fot. SOLBET)

  Z czego stawiać dom?

  Beton komórkowy, ceramika czy silikaty? Zobacz, jakimi właściwościami wyróżniają się popularne elementy murowe oraz które cechy - i dlaczego - warto brać pod uwagę przy wyborze materiału na ściany domu.
 • ZASADY MUROWANIA Zimowa aura nie jest przeszkodą w prowadzeniu prac murarskich, pod warunkiem, że zastosujemy się do odpowiednich wytycznych (fot.BIAŁE MUROWANIE)

  Jak prowadzić prace murarskie w warunkach zimowych?

  Budowa domu w okresie zimowym zawsze będzie obarczona pewnymi utrudnieniami i spadkiem efektywności. Jednak sama niska temperatura nie oznacza jeszcze konieczności zatrzymania realizacji inwestycji. Kiedy i jak murować w chłodne dni?
 • SILIKATY Ściany z silikatów charakteryzują się bardzo dobrą izolacyjnością akustyczną (fot. H+H)

  Ściana z bloczków silikatowych - skuteczna bariera akustyczna

  Wymurowanie ścian działowych z silikatów to jeden z najprostszych w wykonaniu i najskuteczniejszych sposobów na osiągnięcie odpowiednio wyciszonych wnętrz i zapewnienie komfortu akustycznego już na etapie budowy. 
 • ROZMOWY Co wybrać - silikaty czy beton komórkowy?

  Co wybrać - beton komórkowy czy silikaty?

  Z inżynierami z H+H Polska rozmawiamy o cechach silikatów i betonu komórkowego, omawiamy ich zalety w kontekście konkretnych zastosowań, radzimy, co kiedy sprawdzi się lepiej, a na co trzeba uważać. Poruszamy też ciekawy wątek łączenia obu materiałów w obrębie jednego budynku, a nawet... jednej przegrody. Zobaczcie sami!
 • ZASADY MUROWANIA Zimowa zaprawa klejowa umożliwia bezpieczne murowanie ścian podczas przymrozków do -6 stopni (fot. H+H)

  Zimowa zaprawa klejowa

  Budowa domu z betonu komórkowego i silikatów. Czy można murować ściany podczas przymrozków? Materiał prasowy H+H Polska.
 • ŚCIANY System Budowy H+H to sposób na sprawną i szybką budowę (fot. H+H)

  System Budowy H+H

  Sprawnie, kompleksowo i w zgodzie z naturą – System Budowy H+H. Materiał prasowy. 
 • BUDOWLANE DETALE Kształtki wieńcowe to wygodny i niedrogi sposób na przygotowanie ścian pod wieniec i oparcie stropu (fot. KMR)

  Kształtki wieńcowe

  Kształtki wieńcowe to elementy układane na górnej powierzchni ścian jako zewnętrzny szalunek tracony wieńca, a także jako podłoże pod belki lub płyty stropowe.
 • ZASADY MUROWANIA Kiedy musimy murować ściany na pełne spoiny poziome i pionowe, a kiedy z tych ostatnich możemy zrezygnować? (fot. H+H)

  Czy spoiny pionowe są konieczne?

  Ekonomiczna, szybka i łatwa wykonawczo budowa. Kiedy możemy zrezygnować z wypełniania zaprawą pionowej spoiny? Materiał prasowy H+H Polska.
 • BUDOWLANE DETALE Wolno stojące murowane ściany działowe należy wzmacniać zbrojeniem, najlepiej układanym w każdej spoinie poziomej (fot. red.)

  Wolno stojąca ściana działowa

  Jak zapewnić stabilność murowanym ścianom działowym, które nie są po bokach zakotwione w ścianach nośnych?
 • BUDOWLANE DETALE Wykonując w murze silikatowym bruzdy pod instalację elektryczną, musimy zwrócić uwagę na właściwą głębokość i prawidłowy układ kanałów - rozwinięcie w treści artykułu (fot. H+H)

  Bruzdowanie pod instalację elektryczną w ścianie działowej z silikatów

  Decydując się na pocienienie wąskich ścian działowych bruzdami pod przewody, musimy zwrócić uwagę nie tylko na kwestie wytrzymałościowe, ale i akustyczne. Pamiętajmy też o używaniu odpowiednich dla silikatów narzędzi.
 • SILIKATY Trwałe i zdrowe elementy z wapna i piasku to sprawdzony budulec na każdą ścianę w domu (fot. H+H)

  Silikaty na każdą ścianę

  Silikatowe bloczki murowe to materiał, który zapewnia wieloletnią trwałość, bezpieczeństwo i energooszczędność. Jakie rodzaje ścian można z nich wznosić?
 • BUDOWLANE DETALE Murując ściany na cienkie spoiny, nie wolno dopuścić do zbyt szybkiej utraty wilgotności ze świeżej zaprawy (fot. H+H)

  Spoiny cienkowarstwowe – odpowiednie warunki

  Murowanie ścian na zaprawę klejową jest wygodne, czyste i dokładne. Do czasu związania cienka warstwa zaprawy jest jednak narażona na zbyt szybkie wysychanie. Lato za pasem - zobacz, w jakich warunkach (nie) murować.
 • INNE Stosowanie gotowych rozwiązań murowych H+H ułatwia wygodne i bezbłędne wykonanie pionów instalacyjnych (fot. H+H)

  Piony instalacyjne – rozwiązania H+H

  Gotowe rozwiązania H+H pozwalają w łatwy i szybki sposób wymurować ściany z ukrytymi przewodami pod instalacje kanalizacyjne, wodociągowe i wentylacyjne.
 • ŚCIANY W produkcji wyrobów grupy H+H wykorzystywane są jedynie produkty pochodzenia naturalnego, powszechnie występujące w naszym otoczeniu (fot. H+H)

  Dom w zgodzie z naturą

  Silikaty i beton komórkowy - w obu do produkcji wykorzystywane są te same, powszechnie występujące surowce pochodzenia naturalnego. Skąd zatem tak odmienne właściwości finalnych wyrobów? I co wybrać do budowy domu?
 • PYTANIA I DYLEMATY Zaprawa z ziarnem podporowym ma grubsze kruszywo niż zwykła i ułatwia murowanie ciężkich silikatowych elementów (fot. Adam Penger)

  Co to jest zaprawa z ziarnem podporowym?

  Budujemy dom z silikatów. Wykonawca zaproponował, że do murowania użyje zaprawy z ziarnem podporowym. Co to jest i czym się różni od zwykłej zaprawy?
 • BUDOWLANE DETALE Podczas murowania ścian piwnicznych z silikatów musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach - zobacz, jakich (rys. H+H)

  Ściana piwnicy z silikatów

  Które bloczki silikatowe wybrać i o jakich podstawowych zasadach pamiętać podczas murowania?
 • BUDOWLANE DETALE Są sytuacje, kiedy do murowania silikatów należy użyć tradycyjnej zaprawy murarskiej, a elementy łączyć na grube spoiny. Kiedy to konieczne? Zobacz detal (fot. H+H)

  Kiedy murować na zaprawę tradycyjną?

  W przypadku wyrobów silikatowych producenci najczęściej sugerują wykorzystanie do murowania zaprawy cienkowarstwowej. Są jednak sytuacje, kiedy wymagana jest „zwykła” zaprawa, co wiąże się również z wykonaniem odmiennej grubości spoin. Kiedy należy murować ściany z silikatów na zaprawę tradycyjną?
 • ZASADY MUROWANIA Ewentualne błędy popełnione na etapie pierwszej warstwy muru skutkują problemami w trakcie dalszych prac, a nawet wykończenia i eksploatacji budynku, dlatego ważne, żeby poprawnie zacząć budowę (fot. H+H Polska)

  Pierwsza warstwa muru

  Początek budowy to moment, w którym marzenia o domu zaczynają się materializować. W tym czasie szczególnie ważna jest precyzja i właściwe wykonawstwo, bo błędy w pierwszej warstwie muru powodują problemy na późniejszych etapach. Jak poprawnie rozpocząć prace murarskie?
 • BUDOWLANE DETALE Budowa domu, w którym wymiary ścian i ukłąd otworów pozostają w zgodzie z modułem elementów murowych, przebiega łatwiej i szybciej (fot. H+H)

  Projekt w zgodzie z modułem

  Materiały ścienne różnią się wieloma parametrami. Jednym z nich jest ich rozmiar. Planując budowę domu w określonej technologii, podczas dokonywania adaptacji możemy od razu uwzględnić moduł w projekcie.
 • ŚCIANY Postępowanie według wytycznych producent i wykorzystywanie w miarę możliwości gotowych rozwiązań to patent na sprawną i czystą budowę (fot. H+H)

  H+H patenty na ściany

  W większości ścian w domu mamy otwory okienne lub drzwiowe. Ich wykonanie wiąże się z koniecznością docinania elementów, przygotowania nadproży, a w strefie podokiennej - ułożenia zbrojenia chroniącego przed pękaniem. Jak sobie z tym radzić, żeby budowa ścian przebiegała szybko i wygodnie?