Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Szczelne połączenie rynien w systemie bezokapowym

Szczelność jest priorytetem każdego systemu rynnowego, ale w rozwiązaniu bezokapowym bezpieczeństwo w tej kwestii jest szczególnie istotne. Tylko dobrej jakości materiały i prawidłowy montaż orynnowania trwale zagwarantują mu bezawaryjność.

Jeśli gdzieś w ciągu rynnowym ma się pojawić przeciek, to najczęściej wystąpi w miejscu łączenia rynien. Przy klasycznym rozwiązaniu orynnowania, w dachu z okapem, wszystkie elementy systemu są widoczne i ewentualną awarię łatwo jest szybko wykryć i naprawić. W systemie bezokapowym, gdzie rynny ukryte są przed bezpośrednim widokiem, nieszczelności długo mogą pozostawać niezauważone, a ich konsekwencje stopniowo stawać się coraz poważniejsze. Aby uniknąć problemów, powinniśmy przestrzegać wytycznych producenta dotyczących zarówno montażu, jak i doboru elementów składowych systemu.

Kwadratowy przekrój rynien i ukrycie ich wzdłuż krawędzi styku dachu ze ścianą idealnie komponują się z nowoczesną architekturą, ale nie wybaczają błędów montażowych (fot. GALECO)
Kwadratowy przekrój rynien i ukrycie ich wzdłuż krawędzi styku dachu ze ścianą idealnie komponują się z nowoczesną architekturą, ale nie wybaczają błędów montażowych (fot. GALECO)

Do szczelnego połączenia rynien w systemie bezokapowym Galeco służą doczołowe łączniki z uszczelką, dopasowane kształtem i rozmiarem do prostokątnego przekroju rynny (szerokość rynny wynosi 125 mm). Zintegrowana uszczelka umożliwia zachowanie odpowiedniej dylatacji między łączonymi rynnami, przy jednoczesnym zapewnieniu całkowitej szczelności.

Rynny w systemie bezokapowym Galeco mają przekrój prostokątny. Do ich wygodnego i bezpiecznego połączenia służą specjalne łączniki doczołowe zintegrowane z uszczelką (fot. GALECO)
Rynny w systemie bezokapowym Galeco mają przekrój prostokątny. Do ich wygodnego i bezpiecznego połączenia służą specjalne łączniki doczołowe zintegrowane z uszczelką (fot. GALECO)

Podczas montażu należy zwrócić uwagę na dwie ważne kwestie:

  • aby zapewnić właściwy docisk dna rynny do dolnej uszczelki, łącznik należy zamontować odpowiednio do poziomu sąsiadujących z nim haków rynnowych – tak, żeby górna krawędź uszczelki znajdującej się na dnie złączki była o 1-2 mm wyżej niż dno haków;
  • przed włożeniem rynny w łącznik, uszczelkę należy spryskać silikonowym smarem poślizgowym, żeby ułatwić montaż i zmniejszyć ryzyko ewentualnych uszkodzeń. Dzięki przesmarowaniu uszczelek poprawia się też ich przyleganie do profilu rynny.

Przypomnijmy – rynny w systemie bezokapowym montujemy bez spadku lub z nachyleniem max. 1 mm / 1 m.

Ponadto, aby zagwarantować szczelność systemu, dla zapewnienia lepszego ułożenia rynien w łączniku (pamiętajmy, że jest to koniec jednej rynny i początek kolejnej), warto pamiętać o zasadzie montażu haków 15 cm od łącznika, po obu stronach. Zasada ta tyczy się także odpływów i narożników.

>>> zobacz więcej o rozmieszczeniu haków

 

 


Konsultacje: Damian Dylewski, GALECO.
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.  

 

Data publikacji: 8 marca 2021

Zobacz także

Koramic V11 to nowa dachówka ceramiczna w ofercie Wienerberger, zaprojektowana przez Studio F.A. Porsche (fot. WIENERBERGER)DACH IDEALNY

Niepowtarzalna Koramic V11

Koramic V11 to najnowsza dachówka ceramiczna w ofercie firmy Wienerberger, zaprojektowana przez Studio F.A. Porsche.
Kominki wentylacyjne i odpowietrzające SIGNUM marki CREATON idealnie pasują do wybranego materiału pokryciowego (fot. CREATON)MATERIAŁY POKRYCIOWE

Kominki dachowe – wybierz kompletny system

Kupując dachówkę ceramiczną CREATON, warto zwrócić szczególną uwagę na pochodzenie oferowanych w punkcie sprzedaży ceramicznych kominków dachowych. Tylko oryginalne produkty SIGNUM będą w pełni spójne z materiałem pokryciowym i zapewnią nam uzyskanie gwarancji wynoszącej aż do 50 lat.
Liczba i rozmieszczenie pionów spustowych mają wpływ na wydajność systemu orynnowania, są też istotne dla estetyki elewacji (fot. GALECO)BUDOWLANE DETALE

Rozmieszczenie pionów spustowych

Liczba i umiejscowienie pionów spustowych to nie tylko kwestia estetyki elewacji. Ich prawidłowy układ w dużej mierze warunkuje wydajność całego systemu orynnowania.