Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

O redakcji

Witam wszystkich,

Dom Szyty na Miarę - portal budowlany, Karolina Matysiak-Rakoczy (fot. KMR)nazywam się Karolina Matysiak-Rakoczy. Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa, absolwentką Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, należę też do Warszawskiego Oddziału Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. "Dom szyty na miarę" to mój autorski portal budowlany. Autorski od podszewki, stworzony w połowie 2017 roku i prowadzony z pasją łączącą inżynierską dociekliwość, kobiecą delikatność i redakcyjny ład. Chociaż redakcja w ścisłym tego słowa znaczeniu jest jednoosobowa, mocna sieć powiązań zewnętrznych z osobami stale służącymi wiedzą i wsparciem czyni z nas redakcję, o której śmiało mówię "my" :) 

Niemal wszystkie treści na łamach portalu są unikatowe. W większości są to teksty mojego autorstwa, ale zazwyczaj konsultowane ze wspomnianymi przyjaciółmi redakcji (często kilkoma naraz). Z tego powodu, a także dlatego, że osoby te często nie chcą bądź nie mogą jawnie istnieć na łamach, przyjęliśmy formułę braku podpisu - chyba że opracowanie powstało na podstawie konkretnego źródła (np. materiałów prasowych danej firmy) albo po prostu autor wyraźnie sobie tego życzy. Nie umniejsza to w żaden sposób merytoryki ani przekazu publikacji.

Dobierając treści, staramy się wychodzić przede wszystkim naprzeciw oczekiwaniom inwestorów. Stawiając się w ich sytuacji, przedstawiamy zagadnienia od strony jak najbardziej praktycznej. Dbamy o wysoką jakość merytoryczną naszych opracowań i rzetelność inżynierską. Nie boimy się doradców technicznych, inżynierów, wykonawców, handlowców, uczestniczymy w branżowych konferencjach, szkoleniach i targach, odwiedzamy zakłady produkcyjne, zwyczajne budowy i ROZMAWIAMY o zauważanych na różnych płaszczyznach problemach. A potem pod tym właśnie kątem opracowujemy publikacje. Nasze działania docenił i wspiera Polski Związek Techników i Inżynierów Budownictwa (PZITB O/W), który objął portal swoim patronatem.

Jak powstają opracowania? Niektóre na podstawie osobistych doświadczeń (własnych i osób powiązanych z redakcją) oraz doświadczeń inwestorów, inne w wyniku konsultacji z ekspertami danej dziedziny. Wiele jest efektem odpowiedzi na liczne zapytania i budowlane dylematy. Są też takie treści, które tworzymy we współpracy ze znanymi i cenionymi na rynku markami. To niezbędne w tej branży. Nie są to jednak publikacje sponsorowane i "pusto" marketingowe, ale zawsze merytoryczne, których konspekt i treść opracowywane są przez redakcję, a nie przez partnerską firmę. To dzięki takiej współpracy udało nam się ruszyć z pierwszymi autorskimi inicjatywami :) Od początku 2019 roku prowadzimy kampanię Akademia Świadomego Budowania. Obejmuje tematyczne cykle, w których omawiamy wybrane zagadnienia i technologie budowlane. W 2020 uruchomiliśmy projekt Budowlane Detale, gdzie w konkretny i przystępny sposób prezentujemy rozwiązania detali, z jakimi większość inwestorów prawdopodobnie zetknie się na budowie. Mamy też pierwsze wydania poradników, drukowanych i w formie pdf.

Dlaczego piszemy? Bo wiemy, że w polskich realiach nie każdy inwestor traktuje kwestie nadzoru na budowie z należytą powagą, nie każdy zdaje sobie sprawę, jak skomplikowany bywa proces budowania. Nasze opracowania nie zastąpią dobrego kierownika budowy, ale na pewno uzupełnią wiedzę budujących. 

Przecież każda budowa to kompromis. Pomagamy po prostu wypracować najlepszy, najbardziej optymalny w danej sytuacji. Nie wskazujemy jednego rozwiązania, tylko ścieżkę dedukcji. Dzięki temu każdy wybiera indywidualnie, a ten wybór - niekoniecznie idealny - jest świadomy. A to jest chyba we własnym domu najważniejsze.

>>> PRZEJDŹ DO STRONY GŁÓWNEJ

Aha, jeszcze króciutko... Niedawno utworzyliśmy podstronę, na której (dodatkowo, poza miejscami przypisanymi tematyczną kategorią) zamieszczamy najnowsze publikacje. Znajdziecie je >>> TUTAJ
(a na przyszłość - jest w zakładce Aktualności).

Uruchomiliśmy też (wreszcie!) autorski kanał YouTube, na razie świeżynka, ale w planach sporo ciekawych spotkań :)
>>> PRZEJDŹ DO YT

Zachęcamy też do aktywnego śledzenia kanałów social media, gdzie na bieżąco publikujemy relacje i linki do materiałów. Przekierowania w stopce strony.

Owocnej lektury i powodzenia!

 


Z KIM WSPÓŁPRACUJEMY: