Ukryty w elewacji system orynnowania Galeco BEZOKAPOWY powinno się montować ze spadkiem nie przekraczającym 1 mm/m. To jeden z warunków uzyskania optymalnego efektu wizualnego „na gotowo”, po zamontowaniu maskownicy.
Galeco BEZOKAPOWY to system orynnowania ukryty w elewacji. Jednym z jego istotnych elementów jest studzienka rewizyjna. Zobacz, jakie jest jej zadanie i jak ją zamontować.
Kwadratowy kształt rynien to dla wielu budynków estetyczne must have. Co jednak zrobić, jeśli wymagania wizualne nie idą w parze z możliwościami finansowymi? Zamiast psuć efekt klasyczną rynną półokrągłą, można wybrać tańszy wariant systemu kwadratowego – nie stalowy, tylko z PVC.
Czy zaślepki mocuje się przed czy po zamontowaniu rynien w hakach? Dlaczego zawsze potrzebny jest klej? Kiedy wybrać zaślepkę stalową, a kiedy z PVC? Ten z pozoru mało ciekawy detal może zaważyć na szczelności i estetyce orynnowania. Zobacz, jak go dobrze wykonać.
Schowane w elewacji rury spustowe trzeba ocieplić tak, żeby zachowane były walory estetyczne elewacji, a przy tym nie ucierpiała termika ścian. Sprawdzonym i łatwym wykonawczo patentem jest gotowa termoizolacyjna obudowa pionu.
Rynny kwadratowe z maskownicą to hit nowoczesnej architektury. Niestety, chaos w nazewnictwie sprawia, że inwestorzy często zamawiają nie to, czego potrzebują, a potem zaczyna się ”kombinowanie”... Wyjaśniamy, co i jak.
W systemie Galeco STAL2 mamy do wyboru haki rynnowe doczołowe z zamkami, doczołowe płaskie i nakrokwiowe. Kiedy je stosować i jaki to ma wpływ na estetykę systemu?
Zobacz, w jaki sposób prawidłowo zamontować łączniki, aby zapewnić właściwe przyleganie i trwałą szczelność systemu – oraz jak sprawdzić poprawność montażu, wykonując prosty inwestorski test.
Odpowiednie usytuowanie rynny względem krawędzi dachu to czynnik decydujący o trwałości i bezawaryjnym działaniu systemu odwadniającego. W jakim położeniu powinna być rynna w systemie Galeco STAL2 – i jak to sprawdzić robiąc prosty inwestorski test?
Obróbka blacharska montowana pod rynną zabezpiecza krawędź połaci przed przeciekaniem. Jest nieodłącznym elementem systemów rynien ukrytych w przestrzeni elewacji. Można wykonać ją samodzielnie albo kupić gotowy element - w obu przypadkach w celu zapewnienia wymaganej szczelności należy pamiętać o kilku zasadach montażu.
Połączenie rynny z rurą spustową ukryte jest pod osłoną kielicha, ale musimy zadbać o prawidłowe przygotowanie otworu w rynnie, aby nie powstało w tym miejscu ognisko korozji lub przeciek.
Poszczególne haki rynnowe, poza materiałem, z jakiego są wykonane, różnią się też pod względem budowy, sposobu montażu i wyglądu. Które wybrać dla swojego systemu – i od czego to zależy?
W systemie Galeco PVC2, w celu zapewnienia maksymalnej szczelności i uniknięcia efektu „strzelania” pracujących rynien, zalecane jest stosowanie na łączeniach specjalnych wkładek doszczelniających.
Stanowiący zakończenie systemu rynnowego osadnik umieszcza się w ziemi pod pionem spustowym, jako element rewizyjny i odprowadzający wodę do instalacji odwadniającej. Jak go zamontować?
W bezokapowym systemie orynnowania pion spustowy schowany jest w grubości ocieplenia ściany, pocieniając je. Aby nie powstał w tym miejscu mostek termiczny, a całą elewację dało się później równomiernie otynkować lub osłonić, rury spustowe muszą być zamontowane w odpowiedni sposób. Zobacz rozwiązanie detalu.
Szczelność jest priorytetem każdego systemu rynnowego, ale w rozwiązaniu bezokapowym bezpieczeństwo w tej kwestii jest szczególnie istotne. Tylko dobrej jakości materiały i prawidłowy montaż orynnowania trwale zagwarantują mu bezawaryjność.
Liczba i umiejscowienie pionów spustowych to nie tylko kwestia estetyki elewacji. Ich prawidłowy układ w dużej mierze warunkuje wydajność całego systemu orynnowania.
Ułatwia wykończenie okapu podbitką, poprawia też wygląd dachu, bo zasłania orynnowanie. Montaż maskownicy jest intuicyjny, ale żeby odbył się bez komplikacji, musimy na kilka kwestii zwrócić uwagę.
Orynnowanie to niezbędny element dachu. Na przestrzeni lat podejście do tego tematu mocno jednak wyewoluowało. Dawniej wystarczyło w miarę efektywne zbieranie wody z połaci, a naprawy uszkodzeń były na porządku dziennym. Dzisiaj wymagamy, żeby funkcjonalność szła w parze z estetyką. Nowoczesne rozwiązania są bardzo wydajne, skuteczne i rzeczywiście pozwalają na dużą architektoniczną dowolność - rynny mogą pozostawać ukryte, zabudowane, mogą być dyskretnie podwieszone w okapie, mogą wreszcie zdobić krawędź połaci.
Co pozostało niezmienne? Nie mogą być zawodne!
Wysoka estetyka i jakość materiałów to jedno. Równie ważny jest prawidłowy montaż, dbałość o detale wykonawcze i właściwe akcesoria.
W tworzonym wspólnie z GALECO cyklu "Bezawaryjne systemy rynnowe" będziemy pisać o tym, jakie wybierać rozwiązania i na co zwrócić uwagę, żeby przez lata nie mieć z orynnowaniem żadnych problemów.