Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Działka

 • RÓŻNE TRENDY Poznaj kilka kluczowych wskazówek, jak zimą pielęgnować i chronić nawierzchnie betonowe przed zniekształceniem czy utratą odpowiedniego koloru (fot. SEMMELROCK)

  Podjazd vs zima

  Jak odpowiednio zabezpieczyć nawierzchnie betonowe przed mrozem i śniegiem?
 • DZIAŁKA Jak wybrać dobrą działkę pod budowę domu? Na co zwrócić uwagę?

  Wybór działki pod budowę domu

  Zakup gruntu to decyzja ważąca zarówno na procesie przebiegu budowy, jak i późniejszej eksploatacji domu. Czym się kierować przy wyborze działki?
 • RÓŻNE TRENDY Użytkownicy nie muszą martwić się o utratę pojemności i mogą się cieszyć dłuższym czasem działania (fot. AL-KO)

  Jeden akumulator, wiele urządzeń

  Seria maszyn AL-KO zasilanych akumulatorem typu 18V Bosch Home and Garden Compatible umożliwia korzystanie z jednego akumulatora do zasilania urządzeń wielu producentów.
 • WYKONAWCÓW SPOSOBY NA... Gabionowe walce świetnie sprawdzają się jako mocna i przepuszczalna dla wody opadowej podbudowa (fot. EKO-MET)

  Gabionowa podbudowa

  Walec gabionowy – proste rozwiązanie na grząską działkę.
 • ROZMOWY IzolPoznań izolacje natryskowe. Ocieplanie poddaszy pianą. Jak wybrać dobrą ekipę?

  Ocieplanie poddaszy pianą. Jak znaleźć dobrą ekipę?

  Rozmowa z polecanym wielkopolskim wykonawcą izolacji natryskowych o profesjonalnym podejściu do klienta, o jakości i zaufaniu do rzemiosła, jakim jest ocieplanie pianką PUR.
 • ROZMOWY Przydomowa samowola. Co nam wolno wybudować?

  Przydomowa samowola

  Czy garaż, wiata, kompostownik albo fotowoltaika wymagają zgłoszenia? Jaka jest kara? Jak zalegalizować samowolę budowlaną? Rozmowa na YouTube o tym, co nam wolno wybudować na własną rękę, a co musimy zgłosić odpowiednim organom nadzoru.
 • INSPIRACJE Dzięki zagęszczeniu, przestrzenie między prętami w dolnej części ogrodzenia zmniejszone są do 75 mm (fot. PLAST-MET)

  Bezpieczne ogrodzenie

  Ogrodzenie frontowe AMETYST ma w dolnej części zagęszczone pręty, co z pewnością docenią rodzice małych dzieci i właściciele niewielkich zwierząt domowych.
 • RÓŻNE TRENDY Chowana w ziemię brama to rozwiązanie na każdą działkę (fot. FANCY FENCE)

  Brama "zjazdowa"

  Brama wjazdowa, która chowa się w ziemi? FANCY FENCE to system niezastąpiony na wąskim lub pochyłym podjeździe, do tego wygodny, bezpieczny i zdecydowanie nietuzinkowy.
 • DZIAŁKA To wcale nie taki głupi pomysł, żeby najpierw pobawić się w organizację na makiecie... (fot. MichaelGaida)

  Zorganizowany plac budowy

  Przez co najmniej kilka miesięcy to właśnie tu toczy się budowlane życie. Trzeba zapewnić dostęp do podstawowych mediów, schemat komunikacyjny, miejsce pracy i składowania sprzętu. Logistyka i porządek oszczędzą czas, pieniądze i nerwy.
 • FUNDAMENTY Drenaż z wykorzystaniem keramzytu to dość powszechne i korzystne rozwiązanie (fot. LECA)

  Drenaż plus keramzyt

  Obsypkę filtracyjną rur drenarskich warto wykonać z luźnego kruszywa keramzytowego. To rozwiązanie niekłopotliwe pod względem wykonawczym, a przy tym zapewnia dodatkowe docieplenie strefy posadowienia.
 • DZIAŁKA Czyszczenie działki można zlecić profesjonalistom (fot. mulczer.eu)

  Czyszczenie terenu

  Zaniedbana, zachwaszczona i pełna kamieni działka nie nadaje się do rozpoczęcia prac budowlanych. Najpierw trzeba ją oporządzić. Można karczować - albo sięgnąć po cięższy kaliber i wynająć mulczer.
 • DZIAŁKA Mapa zagrożenia powodziowego może zaważyć na decyzji o zakupie działki (fot. projektisok.imgw.pl)

  Uważaj na tereny zalewowe

  Rozlewiska i obszary zagrożone powodziami to trudny teren pod budowę domu. Trzeba się do niej odpowiednio przygotować. Jeszcze na etapie projektu zrób badania gruntu i sprawdź mapy modelowe!
 • PYTANIA I DYLEMATY

  Kiedy tyczenie?

  Kiedy się robi wytyczenie budynku? Po zdjęciu humusu czy przed?
 • PYTANIA I DYLEMATY

  30% utwardzonej powierzchni na działce

  W warunkach zabudowy mam napisane, że na mojej działce powierzchnia utwardzona nie może przekroczyć 30%. Projektant mówi, że powinienem zmniejszyć powierzchnię domu, bo nie zmieści mi się nawet chodnik. To chyba niemożliwe?
 • DZIAŁKA Grząski wjazd to spore utrudnienie dla cieżkich pojazdów budowlanych (fot. KMR)

  Droga dojazdowa

  ​Porządny dojazd jest podczas budowy ogromnym ułatwieniem. Niestety, często musimy walczyć z fanaberiami terenu.