Stropy panelowe składają się z płyt o szerokości 60 cm. Montuje się je przy pomocy lekkiego dźwigu, opierając krótsze krawędzie na podporach – najczęściej na zewnętrznych i wewnętrznych ścianach nośnych, a przy otworze na schody lub w dużych otwartych wnętrzach na żelbetowych podciągach. O ile na tych ostatnich można opierać strop bezpośrednio, o tyle na murowanych ścianach potrzebna jest dodatkowa warstwa zapewniająca równomierny rozkład obciążeń, inaczej wskutek miejscowego nacisku ściana może ulec uszkodzeniu.
Oparcie bezpośrednie stropu panelowego na ścianach realizuje się poprzez:
Minimalna głębokość oparcia płyt na podporach to 6 cm.
W każdym przypadku należy zadbać o to, aby powierzchnia oparcia była równa.
Najwygodniejszym rozwiązaniem jest oparcie elementów stropu panelowego na odpowiednich kształtkach wieńcowych - zewnętrznych typu „L” i wewnętrznych typu „C”. Na zdjęciu po lewej montaż lekkiego stropu panelowego SMART, po prawej TERIVA PANEL (fot. stropy.pl)
> KLIKNIJ RYSUNEK, ŻEBY POWIĘKSZYĆ <
Schemat rozwiązania oparcia płyt Teriva Panel na kształtkach wieńcowych na ścianach skrajnych i pośrednich, w układzie prostopadłym i równoległym do płyt (rys. KONBET)
Oparcie płyt stropowych na betonowej poduszce – przygotowanie pod wykonanie wieńca opuszczonego (fot. SOLBET)
>>> ZOBACZ WIĘCEJ NA TEMAT STROPÓW PANELOWYCH
Konsultacje: stropy.pl.
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.
Data publikacji: 4 lutego 2021
Powiedzenie „diabeł tkwi w szczegółach” w budowlance nabiera znaczenia szczególnego. Niedociągnięcia na etapie przygotowywania konstrukcji, instalacji, izolacji i obróbek mogą być przyczyną bardzo poważnych problemów, a naprawa - jeśli w ogóle jest możliwa - zazwyczaj sporo kosztuje. Skutki drobnych błędów wykonawczych potrafią ciągnąć się latami, uprzykrzając życie inwestorom. Dobrze, jeśli kierownik budowy w porę je wyłapie. On wie, na co zwracać uwagę (dlatego tak ważna jest jego obecność na budowie). Ale samemu też warto interesować się budowlanymi detalami, wiedzieć, jak co poprawnie wykonać. Często w wyniku rutyny zapominają o tym nawet fachowcy! Mamy nadzieję, że prezentowane na tej stronie rozwiązania przydadzą się, choćby ku pamięci, nie tylko inwestorom i wykonawcom, ale też początkującym inżynierom.
Patronat Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział Warszawski