Prefabrykowane stropy panelowe wymagają najpierw projektu montażowego, później odpowiedniego transportu, sprzętu i fachowego wykonawstwa. Zanim zostaną bezpiecznie ulokowane na podporach, musimy pewne kwestie zorganizować i przygotować. Co leży w gestii producenta czy dostawcy, a o co powinni zadbać na budowie inwestorzy?
Jest integralną częścią dokumentacji technicznej stropu panelowego, równie ważną, jak opracowanie konstrukcyjne. Są tu zawarte informacje o rozmieszczeniu płyt na planie stropu i kolejności ich rozkładania, zgodnie z projektem montażowym przygotowany jest też transport – tak, żeby montaż na budowie mógł się odbywać bezpośrednio „z kół”. W dokumentacji znajdziemy również sposób oparcia płyt na podporach, schemat zbrojenia dodatkowego oraz zalecenia dotyczące betonowania. Projekt montażowy przygotowywany jest przez producenta stropów panelowych i powinien być dostarczony inwestorowi razem z załadunkiem.
Każdy element stropowy jest oznaczony zgodnie ze schematem w projekcie montażowym (fot. stropy.pl)
Gabaryty mają swoje wymagania. Długie, ciężkie panele stropowe – a wraz z nimi równie długi i mało mobilny samochód transportowy – muszą na budowę bezpiecznie dojechać, a po rozładunku pojazd musi jeszcze plac opuścić. O tę kwestię ma obowiązek zadbać inwestor. Droga dojazdowa powinna być przejezdna, utwardzona, wjazd nie może być za wąski, zbyt kręty ani grząski. Jeśli tak nie jest, albo jeżeli spodziewamy się problemów na przykład po deszczu, to należy poinformować o tym dostawcę stropu jeszcze przed zaplanowaną datą montażu i wspólnie ustalić, co zrobić, żeby później kierowca nie miał kłopotów z transportem.
Stan drogi dojazdowej i warunki panujące na działce, zarówno terenowe, jak i związane z manewrowaniem (na przykład wąski wjazd czy drzewo w skrajni), to jedne z ważniejszych kwestii wymagających ustalenia przed montażem stropu panelowego (fot. Adam Penger, KMR)
Podobnie rzecz wygląda w kwestii wjazdu i wyjazdu z placu budowy. Mało która działka jest na tyle duża, żeby umożliwić pojazdom swobodne manewry, szkoda też terenu pod rozjeżdżanie go i ubijanie ciężkim sprzętem. Raczej przygotowuje się dwie bramy – jedną dla wjazdu, drugą dla wyjazdu samochodów transportowych i maszyn budowlanych. Na ciasnym terenie konieczne może być zaparkowanie na zewnątrz, obok ogrodzenia. Aby uniknąć nieporozumień, dobrze jest wszelkie kwestie komunikacyjne ustalić zawczasu z dostawcą prefabrykatów.
Do przenoszenia elementów stropowych wystarcza podnośnik typu HDS, w który wyposażony jest samochód transportowy. Inwestor nie musi we własnym zakresie organizować żurawia montażowego. Ponieważ jednak każda sytuacja wymaga indywidualnego podejścia, nie zawsze da się podjechać wystarczająco blisko budynku albo wysokość montażowa jest zbyt duża - warto upewnić się, że dźwig nie będzie potrzebny. W razie konieczności oczywiście musimy we własnym zakresie zorganizować jego przyjazd na budowę w odpowiedni dzień.
W zależności od typu, panele stropowe ważą około 100-150 kg/m2. Montaż odbywa się zazwyczaj przy pomocy lekkiego dźwigu typu HDS (fot. stropy.pl)
Płyty stropowe rozkłada się na podporach stałych – ścianach lub podciągach – opierając ich krawędzie na kształtkach wieńcowych lub betonowych poduszkach (powinny mieć grubość co najmniej 4 cm). Trzeba je przygotować odpowiednio wcześniej, zachowując czas niezbędny dla związania zaprawy. Keramzytobetonowe kształtki najczęściej zamawia się po prostu w lokalnej hurtowni czy składzie budowlanym i również układa wcześniej (muruje się je na tę samą zaprawę, co ściany). Na podpory skrajne potrzebne nam będą kształtki typu L, a na pośrednie – typu C. Przygotowaniem miejsc oparcia zająć się musi inwestor, tak, żeby na przyjazd stropu wszystko było gotowe.
zobacz też >>> OPARCIE STROPU PANELOWEGO NA ŚCIANIE
Poza podporami stałymi, konieczne jest przygotowanie ewentualnych podpór montażowych. Nie potrzeba ich dużo. Podparcia wymagają tylko płyty dłuższe niż 4 m i stosuje się wówczas jedną podporę w środku rozpiętości płyty (stemple ustawiamy na sztywnym podłożu!). W celu dokładnego wypoziomowania, zaleca się korzystanie z podpór wyposażonych w jarzma i regulację śrubową.
Stropy panelowe wymagają dodatkowego zbrojenia rozdzielczego, nadpodporowego, wokół otworów, w wieńcach, niekiedy wzmocnienia pod ściany działowe. Dozbrojenie nie należy do obowiązków montażystów stropu, leży po stronie inwestora - robią to nasi wykonawcy na podstawie dokumentacji technicznej stropu, a później całość, jeszcze przed betonowaniem, odbiera nasz kierownik budowy. Jeśli chodzi o beton, to najczęściej zamawia się go nie równolegle z montażem, ale dzień-dwa później, żeby mieć czas na wykonanie niezbędnego deskowania (przy otworach, obrzeżach, wylewkach).
Logistyka związana z pracami montażowymi powinna uwzględniać również warunki atmosferyczne. Niedopuszczalny jest montaż płyt stropowych, kiedy mocno wieje (powyżej 10 m/s), w czasie silnej mgły czy intensywnych opadów, bez właściwego oświetlenia albo przy oblodzonych elementach podpierających i pomostach roboczych. Uzgadniając datę przyjazdu ekipy, musimy porozmawiać o ewentualnych zagrożeniach ze strony pogody (jak również możliwości opóźnienia prac przygotowawczych ze strony inwestora) i ustalić tzw. „plan B”, czyli warunki przełożenia terminu w razie niekorzystnej aury czy przestoju na budowie.
Masz pytania dotyczące stropów panelowych? Chcesz wycenić strop w swoim projekcie?
PRZEJDŹ DO FORMULARZA
Artykuł powstał we współpracy z ekspertami stropy.pl
w ramach autorskiego cyklu >>> STROPY PANELOWE
Data publikacji: 24 lutego 2021
Strop to jeden z trudniejszych pod względem projektowym i wykonawczym elementów konstrukcyjnych budynku. Od jego prawidłowego przygotowania zależy bezpieczeństwo najpierw ekipy budowlanej, a później nas, mieszkańców domu. Rodzaj stropu wpływa na łatwość i szybkość budowy, a także na komfort eksploatacyjny, choćby akustykę pomieszczeń czy łatwość wykończenia sufitu pod spodem.
Jaki typ stropu jest najlepszy? Nie ma na to reguły, decydują najczęściej kwestie projektowe, cena albo preferencje inwestora. I właśnie te między innymi kwestie poruszamy w cyklu STROPY PANELOWE. Wspólnie z ekspertami stropy.pl wskazujemy tu najważniejsze cechy tych prefabrykowanych kostrukcji oraz detale związane z wykonawstwem. Liczymy na to, że publikacje pomogą w ewentualnym porównaniu i analizie dostępnych opcji oraz ułatwią bezproblemową na tym etapie budowę.