Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Formalności

  • SZCZYPTA TEORII Zobacz, jakie materiały budowlane kryją się pod symbolami w projekcie (rys. red.)

    Oznaczenia graficzne materiałów budowlanych

    Czy wiecie, jak w projektach oznacza się beton, papę, drewno albo tynk? Zobaczcie wybrane normowe symbole.
  • FORMALNOŚCI Zmiany w prawie budowlanym - mechanizm żółtej kartki

    Zakończenie budowy i mechanizm żółtej kartki

    Co dla inwestora prowadzącego lub kończącego budowę oznaczają nowe przepisy prawa budowlanego?
  • FORMALNOŚCI Zobacz, jakie zmiany w prawie budowlanym i uproszczenia procedur niesie rok 2023.

    Uproszczone procedury budowlane

    Budowa bez pozwolenia już nie tylko dla domów o powierzchni zabudowy do 70 m2 i pełna cyfryzacja? Zobacz, jakie ułatwienia dla inwestorów niosą zmiany przepisów w 2023 roku.
  • FORMALNOŚCI Za nielegalne użytkowanie budynku, czyli wprowadzenie się bez zawiadomienia o zakończeniu budowy, grozi kara - zobacz więcej na domszytynamiare.pl (fot. workshop4U)

    Kara za nielegalne użytkowanie budynku

    Zgodnie z przepisami, za użytkowanie obiektu bez pozwolenia grozi kara, a postanowienie o jej nałożeniu może być wydawane wielokrotnie. Co to w praktyce oznacza dla inwestora?
  • FORMALNOŚCI Zawiadomienie o zakończeniu budowy to legalizacja domu, niezbędna przed rozpoczęciem użytkowania (fot. red.)

    Kiedy i jak zgłosić zakończenie budowy?

    Zawiadomienie o zakończeniu budowy, czyli potocznie zgłoszenie budynku do użytkowania (nie mylić z pozwoleniem na użytkowanie!), należy złożyć w PINB jeszcze przed oficjalną przeprowadzką. Jakie procedury muszą być spełnione?
  • PYTANIA I DYLEMATY Kiedy wymagane jest pozwolenie albo zgłoszenie budowy wiaty przy domu? (fot. red.)

    Wiata bez pozwolenia

    Chciałbym dostawić w ogrodzie drewnianą, zadaszoną i zamkniętą wiatę na narzędzia. Czy to legalne? Czy muszę uzyskać pozwolenie albo dokonać zgłoszenia?
  • FORMALNOŚCI Dobry projekt nie jest zły - zobacz, co warto przemyśleć przed rozmową z projektantem (fot. red.)

    Dobry projekt

    Pierwszy dom dla wroga, drugi dla przyjaciela... A może od razu dla siebie? Masz swoje nawyki, upodobania, oczekiwania, marzenia? Im więcej kwestii przemyślisz przed rozmową z projektantem, tym będzie łatwiej.
  • ROZMOWY Przydomowa samowola. Co nam wolno wybudować?

    Przydomowa samowola

    Czy garaż, wiata, kompostownik albo fotowoltaika wymagają zgłoszenia? Jaka jest kara? Jak zalegalizować samowolę budowlaną? Rozmowa na YouTube o tym, co nam wolno wybudować na własną rękę, a co musimy zgłosić odpowiednim organom nadzoru.
  • ROZMOWY Rozmowa z rzeczoznawcą budowlanym - tekst z linkiem do kanału na YouTube (fot. red.)

    Polski ład dla domów do 70 m2

    Budowa domu bez pozwolenia, bez kierownika, bez milczącej zgody, za to z szeregiem składanych pod sankcją karną oświadczeń... Jakie korzyści i jakie zagrożenia dla inwestora niesie nowa ustawa? Rozmowa z rzeczoznawcą budowlanym - tekst + link do kanału na YouTube.
  • FORMALNOŚCI Nowy projekt budowlany składa się z trzech części. Do wniosku o pozwolenie na budowę dołączamy trzy egzemplarze dwóch części projektu - bez projektu technicznego (fot. KMR)

    Z czego się składa projekt?

    Od dnia 19 września 2021 roku projekt budowlany sporządzany jest na innych niż wcześniej zasadach. Wchodząca w życie ustawa, nazywana potocznie dużą nowelizacją Prawa budowlanego, podzieliła projekt na trzy zasadnicze części.
  • FORMALNOŚCI Pozwolenie na budowę - formalności po 19 września 2021 roku (DSnM)

    Pozwolenie na budowę

    Pozwolenie na budowę jest pierwszym realnym krokiem w stronę własnego domu. Na decyzję czeka się do trzech miesięcy. Jakie procedury muszą być spełnione?
  • FORMALNOŚCI

    Zgłoszenie budowy

    Złożone w urzędzie zgłoszenie nabiera mocy, gdy mija ustawowy czas "milczącej zgody", czyli 21 dni. To znacznie szybciej, niż prawie trzy miesiące przewidywane na uprawomocnienie pozwolenia na budowę.

  • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE Oswajamy Warunki Techniczne - zobacz artykuł

    Oswajamy Warunki Techniczne

    O czym mówią Warunki Techniczne? Które działy są istotne w kontekście zastosowania izolacji z wełny mineralnej? Podpowiadamy, dlaczego warto poczytać przepisy, planując budowę lub zakup domu.
  • SZCZYPTA TEORII Od stycznia 2021 roku obowiązują nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków. Jak zmieniają się dotychczasowe wartości U i Ep dla budynków jednorodzinnych?

    Nowe wartości U i Ep

    Od stycznia 2021 roku obowiązują nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków. Jak zmieniają się dotychczasowe wartości U i Ep dla budynków jednorodzinnych?
  • PROJEKTY - HOMEKONCEPT RADZI Szukając projektu dla siebie, musimy umieć sprecyzować nasze potrzeby i poprawnie określić widełki – interesujący nas zakres metrażowy (fot. HOMEKONCEPT)

    Optymalna powierzchnia użytkowa

    Jak, szukając projektu, oszacować planowaną powierzchnię domu? Skąd mamy wiedzieć, ile potrzebujemy miejsca? Na wybranych rozwiązaniach HomeKONCEPT omawiamy, co wpływa na zwiększenie niezbędnego metrażu i jakie możemy zadać rozsądne „widełki”.