Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Serce kuchni - wyspa

W nowoczesnych otwartych wnętrzach wyspa kuchenna zajmuje pozycję szczególną - pełni funkcję dodatkowej przestrzeni roboczej, ale też symbolicznie oddziela kuchnię od salonu i gromadzi wokół siebie gości oraz domowników. Zespół HomeKONCEPT radzi, na co warto zwrócić uwagę w projekcie i aranżacji zabudowy.

Projektanci, architekci wnętrz i ci inwestorzy, którzy już cieszą się własną kuchnią, są jednomyślni – wyspa kuchenna to pod względem funkcjonalnym miejsce niezastąpione. Możemy wykorzystać ją nie tylko jako dodatkową zabudowę i przestrzeń roboczą, ale też urządzić na niej wygodny blat, przy którym domownicy wspólnie spędzą poranne chwile jedząc śniadanie i pijąc kawę, dzieci zjedzą szybki lunch, a goście ochoczo przysiądą na pogawędkę w oczekiwaniu na zakończenie kuchennych przygotowań przed wieczornym spotkaniem.

Dodatkowa przestrzeń użytkowa

Powierzchnię wyspy kuchennej warto jak najlepiej wykorzystać. Możemy pokusić się o umieszczenie tu zlewu, płyty kuchennej albo piekarnika. Na dodatkowym blacie zyskujemy też więcej miejsca na wygodne ustawienie czajnika, tostera, rolki ręczników papierowych. W dolnej części wyspy można zaprojektować szuflady, szafki albo otwarte półki na wino czy książki. Możemy przewidzieć tu podwyższony blat i hokery lub ciekawie wykończoną tylną ściankę, która ozdobi salon.

Wyspa nie tylko przydaje się podczas kuchennych prac, ale też symbolicznie oddziela kuchnię od jadalni i salonu. Na zdjęciu – wnętrze HomeKONCEPT 79
Wyspa nie tylko przydaje się podczas kuchennych prac, ale też symbolicznie oddziela kuchnię od jadalni i salonu.
Na zdjęciu – wnętrze >>>
HomeKONCEPT 79

Pamiętajmy, że wyspa jest dostępna i widoczna z każdej strony, więc może pełnić funkcję zabudowy nie tylko od kuchni, ale i jadalni bądź salonu – mogą tu leżeć podręczne przedmioty typu serwetki, świeczki, notatnik, pudełko na drobiazgi itp. Sami dostosowujemy aranżację, uwzględniając codzienne przyzwyczajenia i to, jakie prowadzimy życie rodzinne oraz towarzyskie.

Ważne kwestie projektowe

W teorii zajmuje się tym projektant lub architekt wnętrz. W praktyce… Lubimy zmieniać po swojemu, a efekt nie zawsze jest taki, jakiego się spodziewamy. Na co musimy koniecznie zwrócić uwagę, zanim rozszalejemy się w kuchennych aranżacjach?

Wielkość wyspy. Musimy odpowiednio dobrać ją do pomieszczenia. Ma się wpasować we wnętrze, a nie w nim dominować. Nie może też być za mała, bo straci swoją funkcjonalność. Dobrze jest sprawdzić wymiary zlewu, kuchenki, moduł wymiarowy szuflad itp. Nie ma tu jednej reguły – każde wnętrze jest pod tym względem indywidualne.

Odległości. Aby swobodnie przejść obok wyspy, potrzebujemy 90 cm, a jeśli po drugiej stronie są szafki lub szuflady, odległość tę powinniśmy zwiększyć do 120 cm. Inaczej niewygodnie nam będzie z nich korzystać, zwłaszcza, jeśli przy wyspie krzątać się będą dwie osoby.

Szerokość przejścia musi umożliwiać nam swobodne poruszanie się przy blacie podczas kuchennych czynności. Na zdjęciu – wnętrze HomeKONCEPT 02 G2 EN
Szerokość przejścia musi umożliwiać nam swobodne poruszanie się przy blacie podczas kuchennych czynności.
Na zdjęciu – wnętrze >>>
HomeKONCEPT 02 G2 EN wariant 1

Wysokość blatu. Jeżeli przy wyspie mamy gotować, zmywać albo siekać – wysokość powinna być taka, jak klasycznego blatu roboczego, czyli najczęściej 85-90 cm. Jeśli natomiast ma pełnić funkcję „kawiarnianą” i chcemy przy niej siedzieć na hokerach, lepiej przewidzieć 30 cm więcej (dobrze jest od razu zaplanować wysokość hokerów). Aby pogodzić obie funkcje, wyspę często projektuje się dwupoziomowo – niżej jest blat stanowiący przestrzeń roboczą, a wyżej część przeznaczona dla „hokerzystów”.

Przyłącza instalacyjne. W zależności od tego, co przewidujemy umieścić na wyspie, z podłogi w kuchni musimy wyprowadzić odpowiednie instalacje. Na pewno, bez względu na główne przeznaczenie, przyda się prąd. Nawet, jeśli wyspa ma być tylko podręcznym blatem, nie zawadzi umieścić na niej gniazdka elektrycznego (najlepiej z boku, na ściance, nie przeszkadza i mniej się brudzi). Nie będzie problemu z podłączeniem ręcznego robota kuchennego albo pistoletu z gorącym klejem – duża powierzchnia wyspy to idealne miejsce na kreatywne prace ręczne z dziećmi. Jeśli będziemy mieć na wyspie zlew lub zmywarkę, oprócz prądu konieczne jest też doprowadzenie wody i przyłącza kanalizacji. W przypadku kuchenki – być może potrzebny będzie gaz, jeśli nie, wystarczy prąd. Zastanówmy się również zawczasu nad okapem kuchennym.

Jaki wybrać blat?

Materiał, którym wykończony będzie blat wyspy, musi być funkcjonalny, dostosowany do jej przeznaczenia. Przykładowo obok zlewu lepiej zrezygnować z drewna. Jeśli planujemy gotować i odstawiać nań gorące garnki, przyda się odporny na temperaturę i szorowanie blat kamienny. Na wyspie, która ma służyć pracy twórczej, stanowić podłoże do malowania, lepienia czy wycinania ciastek – najlepsze będą powierzchnie gładkie, zmywalne (a wręcz szorowalne), odporne na wodę, uszkodzenia i zarysowania.

Dobrze zaaranżowana wyspa (lub półwysep) to niezastąpiona przestrzeń funkcjonalna i prawdziwy atut nowoczesnego wnętrza. Na zdjęciu: wnętrze HomeKONCEPT 59
Dobrze zaaranżowana wyspa (lub półwysep) to niezastąpiona przestrzeń funkcjonalna i prawdziwy atut nowoczesnego wnętrza.
Na zdjęciu: wnętrze >>> HomeKONCEPT 59

Wyspa czy półwysep…? Półwysep różni się od wyspy tym, że jeden z jego boków „przytulony” jest do ściany. Jest bardziej praktyczny w niedużych kuchniach, gdzie trudno wygospodarować nam miejsce na swobodne przejście ze wszystkich czterech stron.


Zobacz więcej ciekawych aranżacji w wybranych projektach HomeKONCEPT:

 >>> HomeKONCEPT 13 EN

 >>> HomeKONCEPT 74

 >>> HomeKONCEPT 77

 >>> HomeKONCEPT 82

 


Artykuł w ramach cyklu „Projekty - HomeKONCEPT radzi”, 
stanowiącego część kampanii Akademia Świadomego Budowania.


 

 

Data publikacji: 16 grudnia 2020

Zobacz także

INSPIRACJE

Drzwi według własnego projektu

Linia INDIVIDUAL firmy AWILUX to wychodząca poza ramy katalogu możliwość samodzielnego zaprojektowania drzwi wejściowych – od strony technicznej, przez ogólny design, po dobór wszystkich detali.
Kolekcja SET to sposób na ciekawe zaakcentowanie wybranych fragmentów przestrzeni dzięki precyzyjnemu ukierunkowaniu światła (fot. NOWODVORSKI LIGHTING)AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Światło pięknie ukierunkowane

Zastosowanie odpowiedniego oświetlenia pozwala w prosty sposób wykreować unikalną atmosferę domowego wnętrza – niezależnie od metrażu. Kolekcja SET to sposób na ciekawe zaakcentowanie wybranych fragmentów przestrzeni dzięki precyzyjnemu ukierunkowaniu światła.
Seria Organic to przykład idealnego połączenia nowoczesnego designu z praktyczną funkcjonalnością (fot. NOWODVORSKI LIGHTING)INSPIRACJE

Nastrój inspirowany naturą

Gdy na zewnątrz wcześniej robi się ciemno, a my coraz więcej czasu spędzamy w domu, warto zadbać o dobór odpowiednich lamp, które zapewnią właściwe oświetlenie i wprowadzą ciepły nastrój. Seria Organic od Nowodvorski Lighting to przykład idealnego połączenia nowoczesnego designu z praktyczną funkcjonalnością.