Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Strop. Akcja – adaptacja!

Podoba Ci się prefabrykowany strop TERIVA PANEL, ale w projekcie masz inne rozwiązanie? Żaden problem. Z pomocą profesjonalnych doradców prawie każdy strop da się sprawnie przeprojektować.

TERIVA PANEL to ulepszona wersja klasycznego gęstożebrowego stropu Teriva. Zamiast belek i pustaków, które trzeba pojedynczo rozkładać, mamy tu gotowe panele, złożone z dwóch połączonych stopką sprężonych belek i wypełnienia z lekkiego betonu. To rozwiązanie pozwala na szybsze i dokładniejsze prowadzenie prac, minimalizuje też ryzyko wystąpienia błędów wykonawczych, a po zamieszkaniu zapewnia lepszą akustykę, nic zatem dziwnego, że cieszy się rosnącym zainteresowaniem.


>>> ZOBACZ WIĘCEJ O TERIVA PANEL (fot. STROPY.PL)

Sam schemat stropu, w tym kierunek i rozkład belek stanowiących żebra nośne, w obu typach stropów pozostaje zbliżony. Dzięki temu każdy projekt z tradycyjnym gęstożebrowym stropem Teriva można bez problemu zaadaptować na nowoczesny prefabrykowany TERIVA PANEL. Oczywiście nie na własną rękę, tylko w porozumieniu z projektantem, który przeliczy konstrukcję i dokona formalnej adaptacji.

Co ze stropem monolitycznym?

Strop monolityczny pozwala na dużą architektoniczną dowolność, ale jego stosunkowo wysoki koszt i żmudne, pracochłonne wykonawstwo często zniechęca inwestorów, którzy szukają rozwiązań alternatywnych. W większości przypadków bez większych komplikacji udaje się przeprojektować taki strop na panelowy. Ograniczenia są w zasadzie tylko dwa – skomplikowany kształt, który wymagałby wielu uzupełnień betonowanych (i który jednak najlepiej wykonać jako monolityczny) oraz zbyt duża rozpiętość. Prefabrykowane panele mają rozpiętość do 8 m, ale w budynkach jednorodzinnych najczęściej nie potrzeba więcej. Rzadko projektuje się rozleglejsze otwarte wnętrza, zazwyczaj w rozstawie kilku metrów mamy ściany nośne lub podciągi, które przejmą obciążenia od konstrukcji stropu.

Każdy strop o rozpiętości do 8 m i o regularnym kształcie można wykonać w technologii TERIVA PANEL (fot. STROPY.PL)
Każdy strop o rozpiętości do 8 m i o regularnym kształcie można wykonać w technologii TERIVA PANEL (fot. STROPY.PL)   

Ponieważ strop panelowy i strop monolityczny mają odmienny schemat statyczny (inaczej pracują), nie obędzie się bez ponownego przeliczenia konstrukcji, a czasem nawet drobnego przeprojektowania miejsc oparcia. Gdyby okazało się, że z jakiegoś powodu adaptacja nie będzie możliwa, albo ze względu na indywidualne uwarunkowania – na przykład właśnie kształt czy niewygodnie rozmieszczone otwory - byłaby skomplikowana czy zbyt droga, to doradcy pomogą dobrać inne rozwiązanie, optymalne pod kątem kosztów, bezpieczeństwa i komfortu (oryginalny projekt może, ale wcale nie musi spełniać tych założeń).

Jak to zrobić?

Wystarczy przesłać formularz z zapytaniem. W ciągu kilku dni odezwie się do nas doradca, który „za rękę” przeprowadzi nas przez cały proces adaptacji. Otrzymamy też bezpłatną wycenę stropu dla naszego projektu, uwzględniającą koszty materiałów, transportu i montażu.

Adaptacja krok po kroku:

  • wejdź na stronę >>> strop-teriva.pl/wycena
  • wypełnij formularz - pamiętaj o załączeniu pliku z Twoim projektem stropu, to warunek konieczny uzyskania odpowiedzi!
  • kliknij WYŚLIJ i zaczekaj na odpowiedź doradcy. Powinien skontaktować się z Tobą w ciągu kilku dni.

Możesz też zwrócić się bezpośrednio do lokalnego dystrybutora w pobliżu Twojej inwestycji. Lista firm dostępna jest na mapie: >>> ZOBACZ MAPĘ.

Adaptacja stropu - zobacz więcej o narzędziach do programowania (fot. STROPY.PL)

Pamiętajmy, że zmiana konstrukcji stropu jest według przepisów zmianą istotną. Dopóki nie ingerujemy w układ budynku, nie zmieniamy jego kubatury ani obrysu, nie będziemy wprawdzie potrzebować projektu zamiennego, ale nie wystarczy też sam wpis kierownika budowy w dzienniku. Adaptację stropu może przeprowadzić tylko uprawniony projektant.
Wcale nie musi to być pracownia związana z producentem. Dostępna jest aplikacja z nakładką na programy typu CAD, która również niezależnym projektantom umożliwia profesjonalne korzystanie z bazy rozwiązań.

>>> ZOBACZ WIĘCEJ O NARZĘDZIACH DO PROGRAMOWANIA

 


Masz pytania dotyczące stropów TERIVA PANEL? Chcesz wycenić strop w swoim projekcie?
PRZEJDŹ DO FORMULARZA


Artykuł powstał we współpracy z ekspertami stropy.pl 
w ramach autorskiego cyklu >>> STROPY PANELOWE


 

Data publikacji: 16 stycznia 2021

Zobacz także

Stropy panelowe TERIVA PANEL są łatwe w montażu i wygodne w eksploatacji (fot. STROPY.PL)STROPY PANELOWE

Zalety systemu TERIVA PANEL

Wygodny i szybki w montażu jak płytowy prefabrykat, funkcjonalny jak gęstożebrowy klasyk, sztywny, cichy i odporny na fuszerkę – TERIVA PANEL to strop nowej generacji.
Aby w miejscach oparcia belek stropowych nie doszło do zarysowania muru, trzeba zadbać o właściwe rozłożenie obciążeń (fot. SOLBET)BUDOWLANE DETALE

Oparcie belek stropowych na ścianach z betonu komórkowego

Najczęściej pod belki stropu gęstożebrowego stosuje się kształtki wieńcowe lub poduszki ze zbrojonego betonu. Można też oprzeć strop bezpośrednio na murze, wzmacniając strefę przypodporową górnym zbrojeniem obwodowym.
Czym smarować szalunki przed betonowaniem? (fot. Adam Penger)PYTANIA I DYLEMATY

Czym smarować szalunki?

Po co przed betonowaniem stropu smarować szalunki i czego najlepiej użyć?