Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Zobacz najnowsze publikacje

 • BUDOWLANE DETALE Zgodnie z wytycznymi producenta, rynny w systemie Galeco BZO należy montować bez spadku lub z małym nachyleniem 1 mm/m (fot. GALECO)

  Z jakim nachyleniem montować system Galeco BEZOKAPOWY?

  Ukryty w elewacji system orynnowania Galeco BEZOKAPOWY powinno się montować ze spadkiem nie przekraczającym 1 mm/m. To jeden z warunków uzyskania optymalnego efektu wizualnego „na gotowo”, po zamontowaniu maskownicy.
 • INSPIRACJE Z odpowiednimi preparatami łatwiej na długo utrzymać piękny wygląd nawierzchni brukowych (fot. SEMMELROCK)

  Zadbaj o nawierzchnię wokół domu

  Aby wykonane z kostek i płyt tarasy, podjazdy czy ścieżki ogrodowe zachowały piękny wygląd na lata, trzeba je regularnie czyścić i impregnować. Zobacz, jakie środki dobrać do różnych zabrudzeń i jak je odpowiednio stosować. Materiał prasowy Semmelrock.
 • FUNDAMENTY Podsypkę piaskową pod podłogę na gruncie należy zagęścić mechanicznie (fot. Adam Penger)

  Podłoga - zagęszczanie gruntu

  Jak zagęścić piasek pod podłogę na gruncie?
 • DACH Utrzymanie wysokiej funkcjonalności i estetycznego wyglądu dachu wymaga regularnego wykonywania różnych prac serwisowych (fot. CREATON)

  Zadbaj o dach jesienią

  Jak dbać o dach, aby utrzymać jego wysoką funkcjonalność i cieszyć się bezproblemowym, pięknym pokryciem przez lata?
 • INSPIRACJE OKIENNE Nowoczesne przesłony zewnętrzne pełnią wiele przydatnych funkcji, a jedną z nich jest skuteczna ochrona przed przegrzewaniem wnętrza domu. Rolety czy żaluzje - zobacz, kiedy co sprawdzi się lepiej (fot. MS)

  Zostaw upał za oknem!

  Nowoczesne duże przeszklenia wpuszczają do wnętrza mnóstwo światła słonecznego, ale jego nadmiar, podobnie jak brak, bywa uciążliwy. Jak wygodnie regulować nasłonecznienie i temperaturę pomieszczeń? Skutecznym i eleganckim rozwiązaniem są osłony zewnętrzne, takie jak rolety lub żaluzje fasadowe.
 • BUDOWLANE DETALE Gotowe systemy szalunkowe świetnie nadają się na formy pod żelbetowe słupy. Zobacz, jak sprawnie przygotować szalunek filara pod bramę garażową (fot. red.)

  Szalowanie słupa. Z wizytą na budowie

  Jak przygotować szalunek pod żelbetowy filar lub fragment ściany z wykorzystaniem systemowych płyt? Na ile wystarczają szalunki i jak o nie dbać? Zobacz migawki z placu budowy.
 • INSPIRACJE Markizy FAKRO VMZ Solar idealnie komponują się z elewacją holenderskiego domu, a jego mieszkańcom zapewniają komfort codziennej eksploatacji (fot. FAKRO)

  Markizy pięknie wkomponowane w dom

  Słomiana strzecha, ceglana elewacja, a na dużych przeszkleniach... nowoczesne markizy solarne. Właściciele holenderskiego domu zainwestowali w komfort, jednocześnie utrzymując nietuzinkową architekturę budynku. Zobacz case study FAKRO.
 • BUDOWLANE DETALE Zakończenie pionu spustowego w bezokapowym systemie rynnowym stanowi studzienka rewizyjna. Musi być osadzona we właściwym położeniu i ustabilizowana betonową opaską fot. GALECO)

  Studnia rewizyjna w Galeco BEZOKAPOWY

  Galeco BEZOKAPOWY to system orynnowania ukryty w elewacji. Jednym z jego istotnych elementów jest studzienka rewizyjna. Zobacz, jakie jest jej zadanie i jak ją zamontować.
 • PYTANIA I DYLEMATY Gwint wkręta musi zagłębić się w murłacie na 10 cm, całkowitą długość wylicza się w zależności od wymiarów krokwi i zaciosu (fot. TR)

  Jak dobrać długość wkrętów ciesielskich?

  Jakiej długości wkręt ciesielski dobrać do połączenia krokwi z murłatą - krokiew 16 cm wysokości, zacios 4 cm, murłata 16x16 cm?
 • BUDOWLANE DETALE Nadproża pod rolety podtynkowe najczęściej się pocienia, żeby docieplić w tym miejscu mur. Jeśli są to nadproża prefabrykowane, to dobiera się ich szerokość tak, aby stworzyć wnękę na dołożenie ocieplenia (fot. SOLBET)

  Nadproża prefabrykowane a rolety

  Jak przygotować miejsce potrzebne na docieplenie ściany pod kasetą rolety podtynkowej, jeśli mamy nadproża prefabrykowane?
 • ROZMOWY Co wybrać - silikaty czy beton komórkowy?

  Co wybrać - beton komórkowy czy silikaty?

  Z inżynierami z H+H Polska rozmawiamy o cechach silikatów i betonu komórkowego, omawiamy ich zalety w kontekście konkretnych zastosowań, radzimy, co kiedy sprawdzi się lepiej, a na co trzeba uważać. Poruszamy też ciekawy wątek łączenia obu materiałów w obrębie jednego budynku, a nawet... jednej przegrody. Zobaczcie sami!
 • BEZAWARYJNE SYSTEMY RYNNOWE Kwadratowe rynny z PVC pasują kształtem do nowoczesnych realizacji, a są tańsze od stalowych (fot. GALECO)

  Kwadratowe rynny z PVC

  Kwadratowy kształt rynien to dla wielu budynków estetyczne must have. Co jednak zrobić, jeśli wymagania wizualne nie idą w parze z możliwościami finansowymi? Zamiast psuć efekt klasyczną rynną półokrągłą, można wybrać tańszy wariant systemu kwadratowego – nie stalowy, tylko z PVC.
 • DACH Dobrej jakości taśma kalenicowa jest równie ważna dla żywotności dachu, jak membrana dachowa czy trwałe pokrycie. Zobacz detal (fot. CREATON)

  Taśma podgąsiorowa

  Jak wybrać odpowiednią taśmę kalenicową na dach z dachówki ceramicznej lub cementowej?
 • ROZMOWY Remont. Co zrobić ze starymi oknami PVC i gdzie kupić nowe? Rozmowa na naszym kanale YT.

  Wymiana okien PVC

  Stara stolarka okienna to dużo odpadów, które dla branży, jako regranulat PVC, stanowią cenny surowiec do produkcji nowych okien. Najpierw jednak musimy zdemontowane okna oddać do utylizacji. Zobacz, gdzie to zrobić i dlaczego to takie ważne.
 • ROZMOWY Profesjonalne systemy szalunkowe - szybka i pewna budowa domu

  Profesjonalne systemy szalunkowe

  Nowoczesna architektura niesie szereg wyzwań konstrukcyjnych. Adam Penger, inżynier budownictwa i wykonawca budowlany, oprowadza nas po ciekawej budowie i opowiada, dlaczego zdecydował się zainwestować w profesjonalne szalunki.
 • PYTANIA I DYLEMATY Jaki otwór można bezpiecznie wywiercić w stropie? (fot. TR)

  Wiercenie otworu w stropie

  Jakie maksymalnie wymiary może mieć otwór wiercony w stropie monolitycznym, żeby nie zaszkodziło to nośności konstrukcji?
 • BUDOWLANE DETALE Jak prawidłowo wykonać opierzenie attyki? (fot. TR)

  Opierzenie murka attyki

  Jak powinna być zrobiona obróbka blacharska attyki, czyli przedłużonej ponad poziom dachu ściany szczytowej?
 • BEZAWARYJNE SYSTEMY RYNNOWE W rynnach o przekroju kwadratowym zaślepki powinno się kleić, a nie tylko nakładać na zakończenie rynien, ważny jest też ich właściwy dobór (rys. GALECO)

  Zaślepka rynnowa

  Czy zaślepki mocuje się przed czy po zamontowaniu rynien w hakach? Dlaczego zawsze potrzebny jest klej? Kiedy wybrać zaślepkę stalową, a kiedy z PVC? Ten z pozoru mało ciekawy detal może zaważyć na szczelności i estetyce orynnowania. Zobacz, jak go dobrze wykonać.
 • WYKONAWCÓW SPOSOBY NA... Najłatwiej zweryfikować, czy ściany

  Jak sprawdzić kąt prosty przy pomocy metrówki?

  Jak sprawdzić na budowie, czy ściany "trzymają kąt"? Zobacz najprostszy sposób na metrówkę i trójkąt egipski.
 • WYKONAWCÓW SPOSOBY NA... Taras przecieka - co robić? Nie trzeba skuwać płytek, można zastosować powierzchniową bezbarwną membranę uszczelniającą. Zobacz realizację inwestorów! (fot. domszytynamiare.pl)

  Hydroizolacja tarasu bez zrywania płytek

  Czym zaizolować przeciekający taras lub balkon, żeby nie skuwać płytek? Można nałożyć bezbarwną powłokę uszczelniającą bezpośrednio na powierzchnię. Zobacz, jak poradzili sobie z tym zadaniem nasi inwestorzy.