Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Porozmawiajmy o wełnie

  • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE Oswajamy Warunki Techniczne - zobacz artykuł

    Oswajamy Warunki Techniczne

    O czym mówią Warunki Techniczne? Które działy są istotne w kontekście zastosowania izolacji z wełny mineralnej? Podpowiadamy, dlaczego warto poczytać przepisy, planując budowę lub zakup domu.
  • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE Podczas pracy z wełną musimy pamiętać o kilku podstawowych zaleceniach (rys. EURIMA)

    Bezpieczna praca z wełną

    Wełna mineralna jest materiałem izolacyjnym bezpiecznym dla zdrowia, trwałym i efektywnym. Zanim jednak docenimy jej zalety w praktyce – najpierw musimy ją poprawnie ułożyć. Oznacza to nie tylko dbałość o detale wykonawcze, ale również stosowanie się do ogólnych zasad bezpieczeństwa.
  • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE Producenci systemów kominowych i kominkowych używają do izolacji wyłącznie płyt i otulin z wełny mineralnej (fot. BESTKOMIN)

    Bezpieczna izolacja komina

    Przewody kominowe często wymagają ocieplenia - pamiętajmy, że w trosce o bezpieczeństwo pożarowe do ich zaizolowania powinniśmy używać niepalnej wełny mineralnej.
  • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE Niepalna, paroprzepuszczalna i sprężysta wełna mineralna to najczęściej wybierany materiał ociepleniowy w przegrodach wentylowanych (fot. shutterstock)

    Wełna w przegrodach wentylowanych

    Co sprawia, że to właśnie wełna mineralna jest najpopularniejszym materiałem termoizolacyjnym wykorzystywanym w przegrodach wentylowanych? Warto zwrócić uwagę na jej zalety i wiedzieć, co jest ważne w tego typu rozwiązaniach.
  • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE Systemy ETICS na wełnie mineralnej są trwałe i bezpieczne pod względem przeciwpożarowym (fot. MIWO)

    Wełna w ETICS

    System ETICS to obecnie najpopularniejsza metoda ocieplania ścian budynków murowanych. Jednym z wariantów jest ETICS na wełnie mineralnej. Co warto o nim wiedzieć?
  • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE Poznaj mniej konwencjonalne zastosowania wełny mineralnej (fot. red.)

    Wełna mineralna mniej konwencjonalnie

    Przywykliśmy postrzegać wełnę mineralną jako materiał w formie płyt i zrolowanych mat do izolacji dachu czy ścian domu. Ale wachlarz jej zastosowań jest znacznie szerszy - nie tylko w budownictwie. Większość z nas zapewne nie zdaje sobie sprawy, w jak wielu rozwiązaniach można spotkać wełnę.
  • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE

    Długie życie wełny

    Branża budowlana zaczyna realnie mierzyć się z kwestiami recyklingu odpadów i redukcji śladu węglowego. Jak radzą sobie z tym producenci wełny mineralnej zrzeszeni w MIWO?
  • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE warto zastanowić się, co robią producenci materiałów izolacyjnych, by środowisko naturalne było jak najmniej obciążone (fot. MIWO)

    Dlaczego wełna jest „eko”?

    Naturalne surowce, deklaracje środowiskowe, zasada zrównoważonego rozwoju, zmniejszenie zapotrzebowania na energię przez poprawę termoizolacyjności budynków, zaawansowany recykling i upcykling – filozofia ekologicznej świadomości towarzyszy wyrobom z wełny mineralnej na każdym etapie produkcji i eksploatacji.
  • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE Kuna nie szuka wełny, tylko wygodnego wstępu pod ciepły dach - materiał nie ma dla niej znaczenia (fot. Fotolia.com)

    Czy (nawet) kuna lubi wełnę?

    Oczywiście! Wełnę mineralną lubią wszyscy. Ale to nie w poszukiwaniu wełny kuny plądrują nasze dachy i nie w rodzaju termoizolacji powinniśmy się dopatrywać celu ich nieproszonych wizyt.
  • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE Deklaracje Właściwości Użytkowych wyrobów z wełny mineralnej potwierdzają ich jakość (fot. MIWO)

    Rzetelna gwarancja

    Prawidłowe wykonawstwo jest bardzo ważne, ale… z pustego i Salomon nie naleje. Priorytetem zawsze jest jakość materiału izolacyjnego. A nic nie jest lepszym jej gwarantem, niż potwierdzona badaniami dokumentacja.
  • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE Hydrofobizacja sprawia, że krople nie wsiąkają w strukturę wełny, tylko spływają po powierzchni (fot. MIWO)

    Po co wełnie hydrofobizacja?

    Proces hydrofobizacji, któremu podczas produkcji poddawana jest wełna mineralna, zapewnia jej ochronę przed absorbowaniem wilgoci.
  • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE Deklaracje Właściwości Użytkowych - nagranie studyjne w ramach cyklu

    Deklaracje Właściwości Użytkowych

    Czym są Deklaracje Właściwości Użytkowych i gdzie ich szukać? Co powinno się znaleźć w DWU? Dlaczego powinniśmy wymagać ich od producentów? Rozmowa z ekspertem MIWO.
  • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE Niepalna elewacja - nagranie studyjne

    Niepalna elewacja

    Z jakimi zagrożeniami ogniowymi możemy mieć do czynienia w przypadku elewacji? Jak rozprzestrzenia się ogień? Czy ocieplenie ścian wełną mineralną pozwala zminimalizować ryzyko pożaru? Rozmowa z ekspertem MIWO.
  • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE Wełna mineralna jest niepalna - nagranie studyjne

    Wełna mineralna jest niepalna

    Co to znaczy, że materiał jest niepalny? Jakie to ma znaczenie w razie pożaru domu? Jaką klasę reakcji na ogień ma wełna mineralna? Rozmowa z ekspertem MIWO.
  • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE Im więcej mamy czasu, tym większe szanse na sprawną akcję ratunkową

    Spokojnie, nie pali się!

    Do wzniecenia ognia wystarczy iskra. I często od naszych budowlanych decyzji zależy, czy i w jakim stopniu rozwinie się z niej pożar. Dlatego warto zadbać o bezpieczeństwo pożarowe budynku dzięki wełnie mineralnej.
  • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE Paroprzepuszczalność wełny mineralnej - nagranie studyjne

    Paroprzepuszczalność wełny mineralnej

    Co to znaczy, że materiał jest paroprzepuszczalny? Jakie znaczenie ma to dla parametrów fizykochemicznych przegrody i mikroklimatu pomieszczeń? Jak odczuwamy to my, użytkownicy? Rozmowa z ekspertem MIWO.
  • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE Wysoka paroprzepuszczalność wyróżnia wełnę mineralną na tle innych izolacji (fot. URSA)

    Materiał, który „oddycha”

    Jeśli w domu nie chcemy mieć problemów z wilgocią, to do izolacji przegród wybierajmy materiały paroprzepuszczalne, które nie stanowią bariery dla przepływu pary wodnej.
  • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE Dlaczego wełna mineralna dobrze izoluje akustycznie? - nagranie studyjne

    Dlaczego wełna mineralna dobrze izoluje akustycznie?

    Które cechy wełny umożliwiają jej tłumienie dźwięków? Jakie parametry mogą być dla nas istotne? Gdzie warto szczególnie dbać o ochronę przed hałasem? Rozmowa z ekspertem MIWO.
  • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE Nawet przyjemne dźwięki mogą nas drażnić, jeśli serwowane są nie w porę (fot. MIWO)

    Wełna otula ciszą

    W dzisiejszym świecie pełnym bodźców, niezmiernie ważne jest poczucie komfortu akustycznego we własnym domu. Wełna mineralna, jako materiał świetnie tłumiący dźwięki, skutecznie ochroni nas przed hałasem.
  • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE Czy lambda jest najważniejsza? - nagranie studyjne w ramach cyklu

    Czy lambda jest najważniejsza?

    Jakie znaczenie dla materiału termoizolacyjnego ma współczynnik lambda? Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę rozpatrując parametry przegrody? Rozmowa z ekspertem MIWO.