Duża rozpiętość stropów prefabrykowanych jest ich niekwestionowanym atutem, a producenci chętnie chwalą się nią w swoich opracowaniach. Dlaczego tak jest? Planując strop monolityczny, od podstaw uwzględniamy układ konstrukcyjny budynku i odpowiednio obliczamy grubość oraz schemat zbrojenia. Decydując się na rozwiązanie prefabrykowane, zyskujemy większą wygodę i szybkość montażu, ale musimy liczyć się z tym, że modyfikacja w zakresie parametrów stropu jest ograniczona, a układ konstrukcyjny budynku powinien zapewnić możliwość właściwego podparcia elementów stropowych. Im mają one większą dopuszczalną rozpiętość, tym mniej wymagają wewnętrznych podpór w postaci ścian i podciągów – i tym większą dają nam swobodę projektową. Nic dziwnego, że rozpiętość stropów jest dla producentów, projektantów i inwestorów ważna.
Płyty stropowe muszą się oprzeć na nośnych podporach - najczęściej ścianach lub podciągach. Dawniej, kiedy domy miały dość typowy, powtarzalny rozkład funkcjonalny, a wszystkie pomieszczenia były przynajmniej częściowo zamknięte, rozpiętość stropu nie miała większego znaczenia praktycznego. Odległości między ścianami, na których elementy stropowe mogły się oprzeć, rzadko przekraczały 4-5 m. W razie potrzeby projektowano gruby podciąg, który w tamtych czasach nikomu na suficie nie przeszkadzał. Obecnie lubimy wnętrza otwarte, przestronne, łączymy przestrzenie w domu. Unikamy też wystających pod spodem stropu belek, czyli podciągów, których obecność drażni nas i zakłóca architektoniczny zamysł. W efekcie rozstaw wewnętrznych podpór nośnych znacznie się powiększył, a wraz z nim wzrosła powierzchnia wymagająca przesklepienia. I znaczenia nabrał parametr zwany rozpiętością stropu. Im jest większa, tym bardziej możemy "rozsunąć" nośne ściany wewnętrzne, a nawet zupełnie z nich zrezygnować, opierając prefabrykaty po prostu na zewnętrznych ścianach budynku. Poza oczekiwaną przestronnością i funkcjonalnością wnętrza, zyskujemy też szybki i łatwy montaż stropu.
Rozpiętość stropu to – mówiąc w uproszczeniu – maksymalna odległość między podporami. Niektórzy podają ją w osiach ścian lub podciągów, inni już z uwzględnieniem wymaganej długości podparcia elementów, czyli w tzw. świetle sufitu (fot. stropy.pl)
Projektując przekrycie z gotowych płyt stropowych, dzieli się rzut kondygnacji budynku na pola (zgodnie z układem przegród nośnych) i dla każdego wyznacza najbardziej optymalny schemat konstrukcyjny. Na sąsiadujących polach płyty nie muszą być ułożone jednakowo – ich kierunek może być względem siebie prostopadły. To ułatwia projektowanie, zwłaszcza przy antresoli albo otworze na schody.
Wśród stropów panelowych mamy trzy rozwiązania: strop Teriva Panel, strop zespolony typu Vector i lekki strop typu Smart.
Strop panelowy Teriva Panel tworzą płyty złożone z połączonych stopką sprężonych belek nośnych oraz wypełnienia z pianobetonu. Elementy mają szerokość 60 cm i długość do 8,2 m, co po uwzględnieniu podparcia umożliwia przekrycie stropu o rozpiętości do 8 m – o tyle mogą być od siebie oddalone np. ściany nośne.
Strop panelowy Teriva S-Panel ma dopuszczalną rozpiętość do 8 m (fot. stropy.pl)
Zespolony strop panelowy typu Vector wymaga zabetonowania – jego podstawę stanowia cienkie prefabrykowane płyty żelbetowe o szerokości 60 cm, w których częściowo zabetonowane są kratownice stanowiące szkielet belek nośnych. W zależności od grubości nadbetonu, strop może osiągać do 7,6 m rozpiętości.
Strop panelowy Vector ma dopuszczalną rozpiętość do 7,6 m (fot. stropy.pl)
Strop panelowy typu Smart składa się ze strunobetonowych (sprężonych) płyt o szerokości 60 cm. Odwrotna strzałka ugięcia pozwala na stosowanie elementów o znacznej długości, dlatego strop typu Smart wyróżnia się największą spośród stropów panelowych dopuszczalną rozpiętością – do 10,5 m.
Strop panelowy Smart ma dopuszczalną rozpiętość do 10,5 m (fot. stropy.pl)
Układ paneli stropowych i ich wymagana długość podparcia zawsze są określone w projekcie montażowym stropu.
Masz pytania dotyczące stropów panelowych? Chcesz wycenić strop w swoim projekcie?
PRZEJDŹ DO FORMULARZA
Artykuł powstał we współpracy z ekspertami stropy.pl
w ramach autorskiego cyklu >>> STROPY PANELOWE
Data publikacji: 5 marca 2021
Strop to jeden z trudniejszych pod względem projektowym i wykonawczym elementów konstrukcyjnych budynku. Od jego prawidłowego przygotowania zależy bezpieczeństwo najpierw ekipy budowlanej, a później nas, mieszkańców domu. Rodzaj stropu wpływa na łatwość i szybkość budowy, a także na komfort eksploatacyjny, choćby akustykę pomieszczeń czy łatwość wykończenia sufitu pod spodem.
Jaki typ stropu jest najlepszy? Nie ma na to reguły, decydują najczęściej kwestie projektowe, cena albo preferencje inwestora. I właśnie te między innymi kwestie poruszamy w cyklu STROPY PANELOWE. Wspólnie z ekspertami stropy.pl wskazujemy tu najważniejsze cechy tych prefabrykowanych kostrukcji oraz detale związane z wykonawstwem. Liczymy na to, że publikacje pomogą w ewentualnym porównaniu i analizie dostępnych opcji oraz ułatwią bezproblemową na tym etapie budowę.