Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Jakie znaczenie ma rozpiętość stropu?

Maksymalna rozpiętość stropów panelowych wynosi do 10,5 m. Co to daje nam, inwestorom? Co w praktyce oznacza dopuszczalna rozpiętość i dlaczego ten parametr jest w rozwiązaniach stropowych tak istotny?

Duża rozpiętość stropów prefabrykowanych jest ich niekwestionowanym atutem, a producenci chętnie chwalą się nią w swoich opracowaniach. Dlaczego tak jest? Planując strop monolityczny, od podstaw uwzględniamy układ konstrukcyjny budynku i odpowiednio obliczamy grubość oraz schemat zbrojenia. Decydując się na rozwiązanie prefabrykowane, zyskujemy większą wygodę i szybkość montażu, ale musimy liczyć się z tym, że modyfikacja w zakresie parametrów stropu jest ograniczona, a układ konstrukcyjny budynku powinien zapewnić możliwość właściwego podparcia elementów stropowych. Im mają one większą dopuszczalną rozpiętość, tym mniej wymagają wewnętrznych podpór w postaci ścian i podciągów – i tym większą dają nam swobodę projektową. Nic dziwnego, że rozpiętość stropów jest dla producentów, projektantów i inwestorów ważna. 

Rozpiętość a układ wnętrza

Płyty stropowe muszą się oprzeć na nośnych podporach - najczęściej ścianach lub podciągach. Dawniej, kiedy domy miały dość typowy, powtarzalny rozkład funkcjonalny, a wszystkie pomieszczenia były przynajmniej częściowo zamknięte, rozpiętość stropu nie miała większego znaczenia praktycznego. Odległości między ścianami, na których elementy stropowe mogły się oprzeć, rzadko przekraczały 4-5 m. W razie potrzeby projektowano gruby podciąg, który w tamtych czasach nikomu na suficie nie przeszkadzał. Obecnie lubimy wnętrza otwarte, przestronne, łączymy przestrzenie w domu. Unikamy też wystających pod spodem stropu belek, czyli podciągów, których obecność drażni nas i zakłóca architektoniczny zamysł. W efekcie rozstaw wewnętrznych podpór nośnych znacznie się powiększył, a wraz z nim wzrosła powierzchnia wymagająca przesklepienia. I znaczenia nabrał parametr zwany rozpiętością stropu. Im jest większa, tym bardziej możemy "rozsunąć" nośne ściany wewnętrzne, a nawet zupełnie z nich zrezygnować, opierając prefabrykaty po prostu na zewnętrznych ścianach budynku. Poza oczekiwaną przestronnością i funkcjonalnością wnętrza, zyskujemy też szybki i łatwy montaż stropu. 

Rozpiętość stropu to – mówiąc w uproszczeniu – maksymalna odległość między podporami. Niektórzy podają ją w osiach ścian lub podciągów, inni już z uwzględnieniem wymaganej długości podparcia elementów, czyli w tzw. świetle sufitu (fot. stropy.pl)
Rozpiętość stropu to – mówiąc w uproszczeniu – maksymalna odległość między podporami. Niektórzy podają ją w osiach ścian lub podciągów, inni już z uwzględnieniem wymaganej długości podparcia elementów, czyli w tzw. świetle sufitu (fot. stropy.pl)

Projektując przekrycie z gotowych płyt stropowych, dzieli się rzut kondygnacji budynku na pola (zgodnie z układem przegród nośnych) i dla każdego wyznacza najbardziej optymalny schemat konstrukcyjny. Na sąsiadujących polach płyty nie muszą być ułożone jednakowo – ich kierunek może być względem siebie prostopadły. To ułatwia projektowanie, zwłaszcza przy antresoli albo otworze na schody. 

Jaką rozpiętość mają stropy panelowe?

Wśród stropów panelowych mamy trzy rozwiązania: strop Teriva Panel, strop zespolony typu Vector i lekki strop typu Smart.

Strop panelowy Teriva Panel tworzą płyty złożone z połączonych stopką sprężonych belek nośnych oraz wypełnienia z pianobetonu. Elementy mają szerokość 60 cm i długość do 8,2 m, co po uwzględnieniu podparcia umożliwia przekrycie stropu o rozpiętości do 8 m – o tyle mogą być od siebie oddalone np. ściany nośne.

Strop panelowy Teriva S-Panel ma dopuszczalną rozpiętość do 8 m (fot. stropy.pl)
Strop panelowy Teriva S-Panel ma dopuszczalną rozpiętość do 8 m (fot. stropy.pl)

Zespolony strop panelowy typu Vector wymaga zabetonowania – jego podstawę stanowia cienkie prefabrykowane płyty żelbetowe o szerokości 60 cm, w których częściowo zabetonowane są kratownice stanowiące szkielet belek nośnych. W zależności od grubości nadbetonu, strop może osiągać do 7,6 m rozpiętości.

Strop panelowy Vector ma dopuszczalną rozpiętość do 7,6 m (fot. stropy.pl)
Strop panelowy Vector ma dopuszczalną rozpiętość do 7,6 m (fot. stropy.pl)

Strop panelowy typu Smart składa się ze strunobetonowych (sprężonych) płyt o szerokości 60 cm. Odwrotna strzałka ugięcia pozwala na stosowanie elementów o znacznej długości, dlatego strop typu Smart wyróżnia się największą spośród stropów panelowych dopuszczalną rozpiętością – do 10,5 m.

Strop panelowy Smart ma dopuszczalną rozpiętość do 10,5 m (fot. stropy.pl)
Strop panelowy Smart ma dopuszczalną rozpiętość do 10,5 m (fot. stropy.pl)

Układ paneli stropowych i ich wymagana długość podparcia zawsze są określone w projekcie montażowym stropu.

 


Masz pytania dotyczące stropów panelowych? Chcesz wycenić strop w swoim projekcie?
PRZEJDŹ DO FORMULARZA


Artykuł powstał we współpracy z ekspertami stropy.pl 
w ramach autorskiego cyklu >>> STROPY PANELOWE


Data publikacji: 5 marca 2021

Zobacz także

Przed montażem stropu panelowego inwestor musi zapewnić dogodny dojazd i przygotować podpory w budynku. Resztą zajmuje się dostawca prefabrykatów (fot. stropy.pl)STROPY PANELOWE

Jak się przygotować do montażu stropu panelowego?

Montaż gotowych płyt stropowych przebiega szybko i sprawnie. Zanim to jednak nastąpi, potrzebny jest szereg prac przygotowawczych. Co powinniśmy zrobić, zanim prefabrykaty wjadą na budowę?
Minimalna głębokość oparcia płyt stropu TERIVA PANEL to 6 cm (fot. stropy.pl)BUDOWLANE DETALE

Oparcie stropu panelowego na ścianie

Prefabrykowane płyty stropowe powinno się opierać na kształtkach wieńcowych lub na warstwie betonowej „poduszki”.
Zsyp ułatwia życie - rzeczy przeznaczone do prania wpadają od razu do odpowiedniego kosza na dole (fot. KMR)STROP

Zrób zsyp na pranie!

Strefa nocna na górze, a pralka na dole - tak często mieszkamy. Zamiast kursować po schodach z koszem na pranie, pomyśl zawczasu o zsypie przez strop!