Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Akademia Świadomego Budowania

  • BEZBŁĘDNY BETON KOMÓRKOWY Ingerencja w wysokość ścian jest łatwa wykonawczo, ale pociąga za sobą uciążliwe konsekwencje (SOLBET)

    Ostrożnie ze zmianą wysokości ścian

    Zmiana wysokości kondygnacji budynku wpływa na zmianę jego gabarytów i kubatury. To zmiana istotna, która wymaga zamiennej decyzji pozwolenia na budowę, niesie też szereg konsekwencji związanych z formą, funkcją i konstrukcją budynku.
  • DACH TRWALE SZCZELNY Butyl nie jest wymagający - wystarczy mu czyste podłoże i odpowiednia temperatura podczas aplikacji (fot. KMR)

    Właściwe warunki pracy z butylem

    Znakomite parametry i trwałość butylu to jedno, ale szczelność połączenia zależy jeszcze od prawidłowego zespolenia z podłożem. Na co zwrócić uwagę podczas prac uszczelniających na dachu?
  • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE Deklaracje Właściwości Użytkowych - nagranie studyjne w ramach cyklu

    Deklaracje Właściwości Użytkowych

    Czym są Deklaracje Właściwości Użytkowych i gdzie ich szukać? Co powinno się znaleźć w DWU? Dlaczego powinniśmy wymagać ich od producentów? Rozmowa z ekspertem MIWO.
  • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE Niepalna elewacja - nagranie studyjne

    Niepalna elewacja

    Z jakimi zagrożeniami ogniowymi możemy mieć do czynienia w przypadku elewacji? Jak rozprzestrzenia się ogień? Czy ocieplenie ścian wełną mineralną pozwala zminimalizować ryzyko pożaru? Rozmowa z ekspertem MIWO.
  • ROZMOWY Tomasz Rybarczyk, Product Manager w firmie Solbet (fot. Słodki Live TV)

    Uniwersalny beton komórkowy

    Jakie zalety ma beton komórkowy? Jak rozpatrywać jego wytrzymałość? Na co wpływa jednorodna struktura bloczków? Czy warto inwestować w kompleksowy system? Z czym powinniśmy się liczyć, zmieniając inny materiał murowy w projekcie na beton komórkowy? Wywiad studyjny.
  • BEZBŁĘDNY BETON KOMÓRKOWY Planując zmiany, zawsze skonsultuj je z projektantem lub kierownikiem budowy (fot. SOLBET)

    Wybierz materiał zgodny z projektem

    Z czego budować dom? W projekcie domu przewidziane są określone rozwiązania materiałowe. Nie zmieniaj ich na własną rękę, bo takie modyfikacje mogą mieć istotny wpływ na właściwości ściany i tym samym wielopłaszczyznowe skutki uboczne!
  • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE Wełna mineralna jest niepalna - nagranie studyjne

    Wełna mineralna jest niepalna

    Co to znaczy, że materiał jest niepalny? Jakie to ma znaczenie w razie pożaru domu? Jaką klasę reakcji na ogień ma wełna mineralna? Rozmowa z ekspertem MIWO.
  • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE Im więcej mamy czasu, tym większe szanse na sprawną akcję ratunkową

    Spokojnie, nie pali się!

    Do wzniecenia ognia wystarczy iskra. I często od naszych budowlanych decyzji zależy, czy i w jakim stopniu rozwinie się z niej pożar. Dlatego warto zadbać o bezpieczeństwo pożarowe budynku dzięki wełnie mineralnej.
  • BEZBŁĘDNY BETON KOMÓRKOWY Beton komórkowy jest materiałem niezwykle odpornym na wykonawcze błędy (fot. SOLBET)

    Doceń zalety wykonawcze ABK

    Fachowcy lubią ułatwiać sobie życie. Im wdzięczniejszy materiał mają w rękach, tym lepiej sobie z nim radzą i tym mniejsze ryzyko, że podczas murowania popełnią błąd.
  • PROFILE OKIENNE Z PVC Lepsze są wzmocnienia otwarte czy zamknięte? Co to są

    Jakie znaczenie ma rodzaj wzmocnień?

    Profile z PVC zawsze mają w środku dodatkowe wzmocnienia. To, z czego są zrobione oraz jaki mają kształt, powiązane jest z gabarytami i schematem konstrukcyjnym okna – ale nie tylko. Co warto wiedzieć o „wewnętrznym życiu” kształtowników?
  • DOBRY JASTRYCH CEMENTOWY Ile czasu schnie jastrych cementowy? (fot. WEBER)

    Kiedy jastrych jest gotowy?

    Zanim rozpoczniemy wykańczanie podłogi, jastrych musi być utwardzony i suchy. Ile czasu schnie jastrych? Jedne mieszanki potrzebują na to miesiąca, innym wystarcza kilka dni. Sprawdź, od czego zależy czas dojrzewania - i nie skracaj go!
  • DOBRY JASTRYCH CEMENTOWY Jastrych cementowy trzeba chronić przed zbyt szybkim wysychaniem (fot. KMR)

    Zadbaj o poprawną aplikację

    Jastrych cementowy nie ma wygórowanych wymagań, o pewne kwestie wykonawcze jednak zadbać trzeba. Zobacz, w jakich warunkach prowadzić prace, jak się do nich przygotować i o czym pamiętać podczas pielęgnacji.
  • ROZMOWY Kierownik budowy koordynuje prace i dba o ich zgodność z projektem oraz pozwoleniem na budowę (fot. stud.)

    Rola kierownika budowy

    Dobry kierownik budowy wspiera inwestorów i chroni ich interesy. Warto w niego zainwestować. O tym, jak ważna jest jego rola, rozmawiamy z Tomaszem Rybarczykiem - architektem, inżynierem budownictwa, rzeczoznawcą budowlanym i kierownikiem budowy z wieloletnim stażem.
  • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE Paroprzepuszczalność wełny mineralnej - nagranie studyjne

    Paroprzepuszczalność wełny mineralnej

    Co to znaczy, że materiał jest paroprzepuszczalny? Jakie znaczenie ma to dla parametrów fizykochemicznych przegrody i mikroklimatu pomieszczeń? Jak odczuwamy to my, użytkownicy? Rozmowa z ekspertem MIWO.
  • ROZMOWY Co powinna zawierać umowa z dekarzem? (fot. SŁODKI LIVE)

    Poprawna umowa z dekarzem

    Własny dach nad głową to synonim bezpieczeństwa i komfortu. Co powinniśmy zawrzeć w umowie na wykonanie pokrycia, żeby uniknąć problemów? Rozmowa z Mistrzem Dekarskim.
  • STALOWE POKRYCIA MODUŁOWE Co będzie potrzebne dekarzowi do montażu blachodachówki modułowej? (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)

    Co składa się na koszt pokrycia?

    Kompletne pokrycie dachowe to nie tylko kilkaset stalowych paneli. To również szereg obróbek, łączników, akcesoriów i materiałów uszczelniających. Czego potrzebuje dekarz przy blachodachówce modułowej?
  • DACH TRWALE SZCZELNY Butyl to niezastąpiony klej potrzebny przy wielu obróbkach dekarskich (fot. KMR)

    Gdzie znajdziemy butyl?

    Na naszych dachach ten strażnik szczelności najczęściej ukrywa się w sznurach, wstęgach i różnego typu taśmach, przypisanych konkretnym obróbkom dekarskim.
  • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE Wysoka paroprzepuszczalność wyróżnia wełnę mineralną na tle innych izolacji (fot. URSA)

    Materiał, który „oddycha”

    Jeśli w domu nie chcemy mieć problemów z wilgocią, to do izolacji przegród wybierajmy materiały paroprzepuszczalne, które nie stanowią bariery dla przepływu pary wodnej.
  • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE Dlaczego wełna mineralna dobrze izoluje akustycznie? - nagranie studyjne

    Dlaczego wełna mineralna dobrze izoluje akustycznie?

    Które cechy wełny umożliwiają jej tłumienie dźwięków? Jakie parametry mogą być dla nas istotne? Gdzie warto szczególnie dbać o ochronę przed hałasem? Rozmowa z ekspertem MIWO.
  • DOBRY JASTRYCH CEMENTOWY Kiedy lepiej sprawdzi się jastrych płynny, a kiedy o konsystencji półsuchej? (fot. WEBER)

    Jastrych płynny czy półsuchy?

    Różnica tkwi nie tylko w konsystencji. Mieszanki mają inne właściwości techniczne i użytkowe, co sprzyja ich zastosowaniu w konkretnych rozwiązaniach podłogowych.