Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Inne

  • PYTANIA I DYLEMATY Czy lukę pod wiązarami powinno się osłonić na czas przerwania prac?

    Czy zamknąć przestrzeń między wieńcem a wiązarami?

    Chciałbym skończyć w tym roku prace budowlane i zostawić budynek na zimę. Czy muszę zamknąć jakoś przestrzeń pod dachem?
  • DACH Kąt nachylenia dachu może mieć wpływ na wybór modelu dachówki (fot. CREATON)

    Jakie znaczenie ma kąt nachylenia połaci?

    Spadek dachu jest parametrem, który wpływa na estetykę, szczelność i koszt wykonania dachu, determinuje też wybór pokrycia. Co warto wiedzieć przed zakupem dachówki?
  • DACH Jakich formalności trzeba dopełnić decydując się na wymianę pokrycia dachowego? (fot. CREATON)

    Wymiana dachu - formalności

    Kiedy wystarczy zgłoszenie, a kiedy wymagane jest pozwolenie na wymianę dachu?
  • ROZMOWY Rozmowa i migawki

    Akademia CREATON - migawki ze szkolenia

    "Byłam, widziałam, montowałam!" - relacja ze szkolenia dla dekarzy, które odbyło się w Akademii CREATON w Widziszewie. O tym, co się dzieje na sali, opowiada Michał Kacprzak.
  • PYTANIA I DYLEMATY Jak nachylenie dachu wpływa na koszty? (fot. CREATON)

    Dlaczego stromy dach jest droższy?

    Mamy z siostrą bardzo podobne projekty domów, tylko mój dach ma nachylenie 45 stopni, a jej 20 - i jest o prawie dziesięć tysięcy zł tańszy. Mamy tę samą dachówkę, skąd taka różnica?
  • DACH IDEALNY Czy wiecie, że już projekt domu, a więc kształt dachu, w pewien sposób generuje zakres cenowy? Zobacz, kiedy wydasz mniej (fot. CREATON)

    Projekt domu a koszt dachu – czy da się zaoszczędzić?

    Dach to jeden z droższych elementów budynku, a ewentualne cięcia budżetowe nie mogą zagrażać jego funkcjonalności i bezpieczeństwu. Gdzie zatem szukać potencjalnych oszczędności?
  • AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

    Nowa publikacja PSD

    Polskie Stowarzyszenie Dekarzy wydało kolejną część merytorycznych publikacji: „Wytyczne dekarskie. Zeszyt 5. Zasady układania łupka na dachach i fasadach”.
  • AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

    Poradnik dachowy CREATON

    Poradnik CREATON „Serwisowanie dachu – przegląd i konserwacja” dostępny w formie bezpłatnego e-booka.
  • DACH Utrzymanie wysokiej funkcjonalności i estetycznego wyglądu dachu wymaga regularnego wykonywania różnych prac serwisowych (fot. CREATON)

    Zadbaj o dach jesienią

    Jak dbać o dach, aby utrzymać jego wysoką funkcjonalność i cieszyć się bezproblemowym, pięknym pokryciem przez lata?
  • DACH Dobrej jakości taśma kalenicowa jest równie ważna dla żywotności dachu, jak membrana dachowa czy trwałe pokrycie. Zobacz detal (fot. CREATON)

    Taśma podgąsiorowa

    Jak wybrać odpowiednią taśmę kalenicową na dach z dachówki ceramicznej lub cementowej?
  • BUDOWLANE DETALE Jak prawidłowo wykonać opierzenie attyki? (fot. TR)

    Opierzenie murka attyki

    Jak powinna być zrobiona obróbka blacharska attyki, czyli przedłużonej ponad poziom dachu ściany szczytowej?
  • WYBIERZ SWÓJ DACH Fotowoltaika na dachu - zpobacz, jak poprawnie zamontować ogniwa PV, żeby instalacja była efektywna i estetyczna (fot. CREATON)

    Fotowoltaika wkomponowana w dach

    Dla wymiernych korzyści ważne jest poprawne ukierunkowanie paneli PV względem słońca. Powinniśmy jednak uwzględnić nie tylko parametry, ale i aspekty wizualne, bo źle zamontowana instalacja oszpeci nam dom. Jak pogodzić estetykę z wydajnością na dachu krytym dachówką? Eksperci CREATON Polska wskazują kilka dobrych praktyk i podpowiadają, co musimy kupić.
  • MATERIAŁY POKRYCIOWE Szeroki wachlarz rozwiązań przeciwśniegowych pozwala dopasować elementy do różnych typów dachów (fot. CREATON)

    Jak bezpiecznie zatrzymać śnieg?

    CREATON radzi, jakie akcesoria zamontować na dachu, aby zapewnić skuteczną i estetyczną ochronę przed zsuwającym się śniegiem.
  • SZCZYPTA TEORII Ile waży śnieg? Świeży puch ma gęstość 30 kg/m3, a topniejący zbity śnieg nawet 400 kg/m3! Zobacz artykuł.

    Ile waży śnieg?

    Świeży puch ma gęstość 30 kg/m3, ale już topniejący zbity śnieg to dla dachu obciążenie ponad 10 razy większe! Zobacz, jaki wpływ na ciężar ma struktura pokrywy śnieżnej.
  • BUDOWLANE DETALE W okapie stosuje się specjalne listwy z grzebieniem, które umożliwiają wentylację pokrycia, osłaniając prześwit przed dostępem owadów (fot. red.)

    Wlot powietrza w okapie

    Szczelina wentylacyjna musi być osłonięta przed inwazją nieproszonych gości, a jednocześnie mieć na tyle duży przekrój, żeby zapewnić odpowiedni dostęp powietrza pod dachówki.
  • BUDOWLANE DETALE Wentylacja pokrycia - wymagana wysokość szczeliny, dachówki wentylacyjne, wlot i wylot powietrza. Zobacz artykuł (fot. CREATON)

    Wentylacja pokrycia z dachówek

    Przepływ powietrza pod pokryciem jest ważny dla trwałości dachu. Zobacz, co decyduje o skuteczności wentylacji, jaką wysokość powinny mieć kontrłaty oraz gdzie umieścić w połaci dachówki wentylacyjne.
  • WYBIERZ SWÓJ DACH Na co zwrócić uwagę w projekcie i podczas zakupu materiałów na dach o niskim kącie nachylenia? (fot. CREATON)

    Dach o małym nachyleniu

    Dach skośny o niskim kącie nachylenia - poniżej 22 stopni - wymaga doboru odpowiednich materiałów i rozwiązań montażowych. Na jakie detale zwrócić uwagę przy kryciu dachówką i co powinno się znaleźć na liście zakupowej?
  • INNE Przed zimą warto przeprowadzić kontrolę stanu blachodachówki, a ewentualne usterki naprawić, żeby nie powiększyły się do wiosny (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)

    Sprawdź kondycję dachu przed zimą!

    Zima tuż-tuż, przymrozki, śnieg i wiatr nie dadzą o sobie zapomnieć. Powinniśmy odpowiednio zadbać o kondycję blachodachówki, aby nie dać się zaskoczyć trudniejszym warunkom pogodowym. Materiał prasowy Blachy Pruszyński.
  • DACH

    Test letniej wichury

    Choć burze pojawiające się na przełomie wiosny i lata są stałym zjawiskiem dla polskiego klimatu, to z roku na rok nasilają się i powodują poważne uszkodzenia dachów i budynków. Czy i jak możemy zapobiec tym zniszczeniom na etapie budowy domu?
  • DACH Wykonawcy wolą używać nachylenia w procentach niż w stopniach (fot. WIĄZAR SYSTEM)

    Przelicznik nachylenia dachu

    Producenci pokryć dachowych najczęściej podają nachylenie dachu w stopniach. W instrukcjach oraz wśród dekarzy przeważa nachylenie procentowe. Warto wiedzieć, jak je wzajemnie przeliczać.