Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Wełna w ETICS

System ETICS to obecnie najpopularniejsza metoda ocieplania ścian budynków murowanych. Jednym z wariantów jest ETICS na wełnie mineralnej. Co warto o nim wiedzieć?

Wełna mineralna, ze względu na swoje właściwości, jest niezastąpionym materiałem ociepleniowym w wieżowcach, obiektach użyteczności publicznej, w budynkach o konstrukcji drewnianej oraz w tych z elewacjami wentylowanymi. Jej zalety doceniają też jednak właściciele domów murowanych o klasycznych ścianach dwuwarstwowych, czyli ocieplonych i wykończonych tynkiem. Na rynku jest coraz więcej certyfikowanych systemów ociepleń (ETICS) z wełną mineralną. Jako zdrowy i odporny na ogień rdzeń systemu, wełna zapewnia nie tylko komfort cieplny i korzystny mikroklimat wewnątrz domu, ale również tak ważną trwałość i bezpieczeństwo przeciwpożarowe elewacji.

Co to jest ETICS?

ETICS to system ocieplenia budynku, w którym najpierw mocuje się do ściany warstwę termoizolacji,  następnie z zaprawy klejowej wzmocnionej siatką wykonuje się na niej tzw. warstwę zbrojoną, a potem wykańcza ją cienkowarstwową wyprawą tynkarską. Inna, starsza nazwa tego systemu, to „metoda lekka mokra” lub BSO (bezspoinowy system ociepleń).

Ocieplając dom wełną mineralną, musimy wybrać odpowiedni system ETICS, dopasowany do jej specyfiki (fot. Studio Gravite, Mateusz Obarek)
Ocieplając dom wełną mineralną, musimy wybrać odpowiedni system ETICS, dopasowany do jej specyfiki (fot. Studio Gravite, Mateusz Obarek)

W skład każdego systemu ETICS, poza materiałem ociepleniowym, wchodzi zaprawa klejowa do mocowania płyt, zaprawa klejowa do zatapiania siatki zbrojącej oraz tynk cienkowarstwowy. Dodatkowo w odpowiednich miejscach zaleca się stosowanie produktów uzupełniających, takich jak łączniki mechaniczne (kołki), siatka zbrojąca, listwy krawędziowe. Każdy system ma swoją specyfikę. W przypadku wełny mineralnej, do przyklejania płyt, a potem zatapiania siatki zbrojącej, używamy tylko zapraw cementowych (w niektórych systemach do klejenia i zatapiania używa się zapraw uniwersalnych, w innych stosuje się dwie różne). Do mocowania mechanicznego stosujemy łączniki (kołki) z trzpieniem metalowym i z odpowiednim talerzykiem dociskowym. Jeśli chodzi o tynki, to ze względu na otwartość dyfuzyjną wełny mineralnej, powinny to być wyprawy paroprzepuszczalne – np. silikatowe albo polimerowo-mineralne.

Uwaga! Wszystkie komponenty zestawu muszą do siebie pasować pod względem właściwości, dlatego bardzo ważne jest, aby korzystać wyłącznie z certyfikowanych, kompletnych systemów ETICS, których jakość potwierdzona jest stosowną dokumentacją (np. krajową lub europejską aprobatą techniczną).

Jakość bez kompromisów

Systemy ETICS z wełną mineralną to inwestycja w energooszczędność i komfort cieplny, ale przede wszystkim w zdrowie i bezpieczeństwo domowników. Dlaczego?

Wełna jest niepalna. W sytuacji, gdy na zewnątrz domu dojdzie do zaprószenia ognia, wełna skutecznie hamuje rozprzestrzenianie się pożaru po elewacji. Jeśli płomienie buchają z wnętrza, utrudnione jest ich przemieszczanie się między kondygnacjami. Zyskujemy dzięki temu tak cenny podczas pożaru czas, ograniczamy też skalę potencjalnych zniszczeń. Systemy ETICS na wełnie mineralnej są pod tym względem maksymalnie bezpieczne.

>>> ZOBACZ WIĘCEJ NA TEMAT BEZPIECZEŃSTWA POŻAROWEGO W PUBLIKACJACH MIWO

Wełna jest sprężysta. Dzięki temu znakomicie dopasowuje się do ewentualnych nierówności murowanych ścian budynku. Łatwo też dokładać ściśle do siebie kolejne płyty, uzyskując szczelną i pozbawioną mostków termicznych warstwę termoizolacji.

Ocieplenie z wełny mineralnej jest efektywne. Szeroki zakres grubości w powiązaniu z dostępnością płyt o różnej przewodności cieplnej pozwala optymalnie dopasować parametry termoizolacji do potrzeb projektu. Przypomnijmy, że w typowym domu maksymalny współczynnik przenikania ciepła U dla ścian zewnętrznych to 0,23 W/(m2.K), a od 2021 roku U=0,20 W/(m2.K).

Wełna ma świetne właściwości akustyczne. Wprawdzie w domu za hałas dobiegający z zewnątrz w głównej mierze odpowiedzialne są okna, ale w sytuacjach, kiedy wymagana jest specjalna redukcja hałasu, np. kiedy dom stoi w pobliżu torów kolejowych albo przy ruchliwej ulicy, zaleca się zastosować ocieplenie właśnie z wełny mineralnej. Jej zdolność do tłumienia dźwięków powietrznych i uderzeniowych przyczynia się do poprawy komfortu mieszkańców.

Wełna jest eko. Warto docenić ten aspekt w czasach rosnącej potrzeby troski o środowisko. Powstająca z naturalnych i odnawialnych surowców wełna mineralna, ze swoim udokumentowanym śladem węglowym dobrze wpisuje się w ten pozytywny trend. Więcej o tym zagadnieniu pisaliśmy w odcinkach:

>>> „Dlaczego wełna jest eko?”
>>> „Długie życie wełny”

Czy każda wełna nadaje się do ETICS?

Oczywiście, że nie. Wszystkie wyroby budowlane mają określone zastosowanie i musimy tego przestrzegać. Płyty z wełny mineralnej, które są odpowiednie na fasady ocieplane metodą lekką mokrą, muszą charakteryzować się podwyższoną wytrzymałością na ściskanie, niską nasiąkliwością i odpowiednią sztywnością warstwy licowej. Ta ostatnia zapewnia odporność na uszkodzenia i wgniecenia, ułatwia też prawidłowe, równe wykończenie elewacji. Popularne w systemach ETICS są płyty dwugęstościowe, gdzie spodnia warstwa jest miękka i dobrze kompensuje nierówności podłoża, a wierzchnia warstwa jest sztywna. Często też spotkamy płyty lamelowe o układzie włókien prostopadłym do czoła. Taka budowa zapewnia wełnie większą wytrzymałość na rozciąganie, dlatego szczególnie poleca się ją na ocieplenie o znacznej grubości. Poza tym powierzchnie licowe takich płyt są starte, więc przy okazji łatwiej się je wykańcza.

Skąd mamy wiedzieć, jaką wełnę wybrać? O tym, które wyroby z wełny mineralnej nadają się do zastosowania w systemach ETICS, dowiemy się z ich Deklaracji Właściwości Użytkowych. Pamiętajmy, żeby zawsze stosować odpowiednie materiały, zgodnie z ich przeznaczeniem. Dbajmy też o poprawne wykonawstwo. Tylko wtedy inwestycja, jaką jest ocieplenie domu, pozwoli nam osiągnąć zamierzony efekt estetyczny i wymierne korzyści ekonomiczne oraz użytkowe.

 


Artykuł powstał we współpracy ze Stowarzyszeniem Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej MIWO w ramach autorskiego cyklu "Akademia Świadomego Budowania" (>>> ZOBACZ WSZYSTKIE ODCINKI)


Chcesz wiedzieć więcej o wełnie mineralnej?
Zajrzyj na stronę >>> miwo.pl.


 

Data publikacji: 21 maja 2020

Zobacz także

Najlepsza aura dla prac ociepleniowych to lekko pochmurne, ale nie deszczowe dni i brak silnego wiatru (fot. SOLBET)JAK OCIEPLIĆ ŚCIANY DOMU

Prace ociepleniowe – odpowiednie warunki

Na jakim etapie można bezpiecznie rozpocząć ocieplanie budynku styropianem? Jakie są optymalne warunki pogodowe, a kiedy nie należy prowadzić prac? Na co zwrócić szczególną uwagę? Sprawdź, zanim zaczniesz.
Co składa się na system ociepleń i dlaczego należy wybierać komponenty pochodzące od jednego produducenta? (fot. SOLBET)JAK OCIEPLIĆ ŚCIANY DOMU

Kompletujemy system ociepleń

Przy ocieplaniu ścian metodą ETICS mamy do czynienia z wielowarstwowym systemem, w którym ważny jest zarówno układ kolejnych warstw, jak i jakość materiałów oraz ich wzajemna kompatybilność. Z czego składa się dobry i trwały system ociepleń?
fot. red.PYTANIA I DYLEMATY

Ile czasu styropian może być odsłonięty?

Jak długo po przyklejeniu ocieplenia ze styropianu mogę pozostawić ścianę bez tynkowania? Czy później muszę jakoś specjalnie przygotować styropian?