Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Odpływ liniowy w podłodze natrysku

Rynna zbiorcza to dyskretny i gustowny sposób na odprowadzenie wody spod prysznica. Trzeba ją tylko odpowiednio wcześnie zaplanować, a montaż przeprowadzić precyzyjnie i zgodnie z wytycznymi.

Natrysk bezbrodzikowy kusi niekonwencjonalnością, elegancją i komfortem kąpieli. Natrysk z odpływem liniowym ukrytym w podłodze to dodatkowo duża swoboda w aranżacji łazienki i wygoda użytkowa. Wkomponowana w płytki rynna zbiorcza Geberit CleanLine nie rzuca się w oczy, a dzięki funkcjonalnym rozwiązaniom łatwo utrzymać ją w czystości (stąd zresztą jej nazwa). I działa bezawaryjnie przez długie lata - pod warunkiem, że jest przemyślana i poprawnie zamontowana. Ponieważ nie ma tu brodzika, instalacja odpływowa musi być zatopiona bezpośrednio w podłodze. To wymusza pewną konsekwencję projektową i wykonawczą – określone decyzje musimy podjąć odpowiednio wcześnie.

Jak zamontować odpływ liniowy? (fot. GEBERIT)
Na pierwszy rzut oka wydaje się, że pod prysznicem zapomniano o odpływie wody… Trzeba się mocno przyjrzeć, żeby dostrzec dyskretną linię rynny zbiorczej wzdłuż ściany (fot. GEBERIT)

Jak działa podłogowy odpływ liniowy

Podobnie jak w klasycznych rozwiązaniach z brodzikiem, zadaniem odpływu jest oczywiście odprowadzenie wody spod prysznica do instalacji odpływowej. Tutaj nie ma on jednak formy okrągłego sitka czy kratki, ale podłużnej rynny zbiorczej, dyskretnie wpasowanej w wykończenie podłogi natrysku. Otwarta powierzchnia sprawia, że nie ma tu miejsca na gromadzenie się brudu, więc jest to rozwiązanie odporne na zanieczyszczenia i bakterie.

W rynnie znajduje się wyjmowany koszyczek, który łatwo jest oczyścić z brudu i włosów zbierających się w odpływie w trakcie kąpieli (fot. GEBERIT)
W rynnie znajduje się wyjmowany koszyczek, który łatwo jest oczyścić z brudu i włosów zbierających się w odpływie w trakcie kąpieli (fot. GEBERIT)



Rynna zbiorcza jest tylko wykończeniem odpływu, tym, co widzimy na wierzchu. Głównym elementem instalacji jest zestaw montażowy z wbudowanym syfonem. Podłącza się go do przewodu kanalizacyjnego. Całe przyłącze znajduje się pod spodem – jest zatopione w podłodze. Po skończeniu prac nie da się tu nic przesunąć ani poprawić. Dlatego tak ważne jest zadecydowanie w porę, co i gdzie chcemy umieścić.

Co mamy do wyboru

W ofercie dostępne są dwa typy rynien zbiorczych.

Pierwszy typ to rynny zewnętrzne: Geberit CleanLine 20, Geberit CleanLine 60 (do standardowych okładzin podłogowych i do okładzin cienkich - dla rozróżnienia oznaczmy ją symbolem 60*) oraz Geberit CleanLine 80. Rynny różnią się wyglądem. Geberit CleanLine 20 są delikatnie wgłębione i gładkie. Geberit CleanLine 60 są płaskie, a po bokach mają niewielkie wcięcie. W obu rozwiązaniach zewnętrzna powierzchnia wykonana jest ze szczotkowanej stali nierdzewnej, z polerowanym lub ciemnym wykończeniem odpływu. Geberit CleanLine 80 mają natomiast wyprofilowany spadek i ciekawą kolorystykę – ich powierzchnia również jest wykonana ze stali nierdzewnej, ale częściowo polerowana, a częściowo szczotkowana i powlekana kolorem szampańskim, stalowym lub czarnym chromem.

Po lewej rynna zbiorcza Geberit CleanLine 80 w kolorze szampańskim, dwie pozostałe to Geberit CleanLine 60. Pomimo delikatnego wyglądu są bardzo wytrzymałe - mają klasę obciążenia K3, co odpowiada naciskowi 3 kN (300 kg) (fot. GEBERIT)
Po lewej rynna zbiorcza Geberit CleanLine 80 w kolorze szampańskim, dwie pozostałe to Geberit CleanLine 60. Pomimo delikatnego wyglądu są bardzo wytrzymałe - mają klasę obciążenia K3, co odpowiada naciskowi 3 kN (300 kg) (fot. GEBERIT)

Wszystkie zewnętrzne rynny zbiorcze mają zbliżoną szerokość: Geberit CleanLine 80 - 4,4 cm, pozostałe - 4,3 cm (tylko rynny Geberit CleanLine 60* są ciut szersze - 4,7 cm). Długość rynien CleanLine 60 i 80 wynosi od 30 do 130 cm, rynna CleanLine 20 dostępna jest też w długości 160 cm. Wszystkie modele można łatwo dociąć pod żądany wymiar, tak, żeby idealnie pasowały do strefy natrysku.

Drugi typ to krótka ukryta rynna zbiorcza Geberit CleanLine do pokrycia płytkami ceramicznymi. Jej długość to zaledwie 17,1 cm. Po wyłożeniu płytkami staje się częścią natrysku i pozostaje praktycznie niewidoczna w podłodze. Warto pamiętać, że po bokach rynny – ze względu na jej zagłębienie w podłodze i konieczność zachowania odpowiedniego spadku – wzdłuż całej linii odpływu powinniśmy wstawić wąski pas płytek, o szerokości takiej, jak rynna (wstawkę widać na poniższym zdjęciu).

Rynna ukryta Geberit CleanLine do pokrycia płytkami ceramicznymi wykonana jest ze stali nierdzewnej (fot. GEBERIT)
Rynna ukryta Geberit CleanLine do pokrycia płytkami ceramicznymi wykonana jest ze stali nierdzewnej (fot. GEBERIT)

Zanim zaczniemy zastanawiać się, które wykończenie odpływu liniowego najbardziej nam się podoba, najpierw musimy sprawdzić, czy dane rozwiązanie w ogóle pasuje do naszego natrysku, czy nie. W tym celu powinniśmy określić, jakimi płytkami wykończymy podłogę w łazience (albo pod natryskiem, jeśli różnicujemy okładziny) – a konkretnie, jaką grubość będzie miała okładzina razem z warstwą kleju. Zakres dostępnych rozwiązań przedstawiony jest na schemacie: 

Schemat doboru możliwych rozwiązań w zależności od grubości posadzki (wraz z warstwą kleju)
Schemat doboru możliwych rozwiązań w zależności od grubości posadzki (wraz z warstwą kleju)

Jak widać, jeśli oscylujemy w najbardziej typowym zakresie grubości 13-30 mm, możemy puścić wodze fantazji i wybrać dowolny typ rynny zbiorczej – taki, który najlepiej wpisze się w aranżację łazienki. W przypadku okładzin grubości poniżej 13 mm nie zastosujemy już ukrytej rynny zbiorczej do pokrycia płytkami – musimy wybrać jedną z rynien zewnętrznych, długich. Przy płytkach grubości poniżej 8 mm, np. mozaikach, nie mamy wyboru, pozostaje tylko jeden specjalny typ – Geberit CleanLine 60 do cienkich okładzin. 

Jak przygotować podłogę w łazience?

Decydując się na natrysk bezbrodzikowy, zawsze, niezależnie od rodzaju odpływu, wszelkie ustalenia musimy poczynić najpierw na etapie wykonywania instalacji kanalizacyjnej – żeby w dobrym miejscu wyprowadzić odpływ ze ściany – a następnie przed wykonaniem jastrychu w łazience, żeby prawidłowo przygotować podłogę pod prysznicem. Układając jastrych, trzeba od razu wydzielić w nim miejsce, gdzie przewidujemy natrysk. Strefę tę pozostawiamy pustą – w jastrychu zostaje wgłębienie aż do warstwy konstrukcyjnej. Wypełnia się je dopiero po zamontowaniu zestawu instalacyjnego odpływu liniowego.

Przebieg montażu instalacji odpływu połączony z pracami uszczelniającymi i wykonaniem podłogi pod prysznicem szczegółowo pokazany jest na filmie:

Jak zamontować odpływ liniowy? Podczas prac montażowych musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

  • Który zestaw montażowy wybrać?

Zestawy montażowe dobiera się w zależności od wysokości jastrychu przy wpuście: mamy tu zakres 65-90 mm lub 90-220 mm. W naszych domach, ze względu na stosunkowo grubą warstwę termoizolacji i ogrzewanie podłogowe, zazwyczaj jest to zakres drugi – lepiej jednak upewnić się, pytając osobę, która będzie wykańczała łazienkę. UWAGA – wysokość jastrychu przy wpuście nie jest równoznaczna z wysokością jastrychu na całej podłodze łazienki ani tym bardziej z wyznaczonym w łazience poziomem zero! Jest od nich mniejsza. Wpust jest nieco obniżony w stosunku do posadzki, musimy też uwzględnić nachylenie podłogi w strefie natrysku. 

  • Umiejscowienie odpływu i nachylenie podłogi pod prysznicem.

Dzięki zintegrowanej elastycznej folii uszczelniającej rynna zbiorcza Geberit CleanLine może być bezpiecznie umieszczona zarówno tuż przy ścianie, jak i pośrodku strefy natrysku – wybór zależy od planowanej aranżacji i naszych osobistych preferencji. Ważne natomiast, żeby w zależności od wybranego umiejscowienia prawidłowo wykonać spadki podłogi pod prysznicem. Jeśli odpływ jest pod ścianą, to podłodze nadajemy jednokierunkowy spadek od przeciwległej krawędzi do linii odpływu (tak, jak przedstawiono to na filmie instruktażowym). Jeżeli odpływ jest odsunięty od ściany w kierunku środka natrysku, spadki w podłodze powinny być uformowane po obu stronach.

Spadek w podłodze do odpływu liniowego (fot. GEBERIT)

Wzdłuż samej linii odpływu nachylenie nie jest konieczne, zaleca się natomiast delikatne dociśnięcie rynny zbiorczej podczas montażu w świeżej zaprawie, tak, żeby minimalnie zagłębić środkową część w stosunku do krawędzi. Mamy wtedy gwarancję, że nigdzie w rynnie nie będzie stała woda.

  • Docięcie rynny na odpowiednią długość.

Rynnę zbiorczą najczęściej osadzamy na całą szerokość podłogi w strefie natrysku (choć nie jest to regułą). Aby wszystko pasowało, rynnę często trzeba dociąć. Musimy pamiętać, że po docięciu końcówki rynny zabezpiecza się specjalnymi zaślepkami (są w zestawie). Przy wymierzaniu długości należy uwzględnić ich szerokość.

Przykład: jeśli docelowo podłoga w obrębie natrysku ma mieć szerokość 100 cm, a zaślepki z obu stron mają po 5 mm szerokości, to rynnę docinamy nie na 100 cm, ale na 99 cm (fot. GEBERIT)
Przykład: jeśli docelowo podłoga w obrębie natrysku ma mieć szerokość 100 cm, a zaślepki z obu stron mają po 5 mm szerokości, to rynnę docinamy nie na 100 cm, ale na 99 cm (fot. GEBERIT)

Szerokość zaślepek różni się w zależności od rodzaju rynny zbiorczej - Geberit CleanLine 20 wymagają użycia szerszych zaślepek (5 mm), podczas gdy w Geberit CleanLine 60 zaślepki mają zaledwie 1 mm – wtedy rynna praktycznie na styk łączy się z okładziną.

  • Obniżenie rynny w stosunku do posadzki.

Odpływ liniowy powinien być zamontowany tak, aby po wykończeniu podłogi poziom górnej powierzchni rynny zbiorczej był o 1-2 mm obniżony względem płytek ceramicznych.

  • Hydroizolacja.

Zestaw montażowy zintegrowany jest z folią uszczelniającą. Jest ona wtryskiwana do odpływu bezpośrednio podczas produkcji, dzięki czemu izolacja odpływu jest niezawodna. Folię wkleja się w warstwę zaprawy uszczelniającej, rozprowadzając zaprawę od spodu oraz z wierzchu (dobrze widać to na filmie instruktażowym). Następnie wykleja się pasami włókniny narożniki, również zatapiając je w całości w zaprawie. Na koniec całą podłogę i ściany w obrębie natrysku maluje się masą uszczelniającą.

Szczegółowe informacje dotyczące montażu zawsze są kwestią indywidualną i powinny być ustalane z wykonawcą lub z doradcą technicznym firmy Geberit, który podpowie, które rozwiązanie w naszym przypadku jest najlepsze i na co mamy zwrócić uwagę podczas prac.

 


Potrzebujesz więcej informacji albo chcesz zapytać o rozwiązanie dla siebie? Skontaktuj się z Doradcami Handlowymi i Technicznymi firmy Geberit.
>>> przejdź do strony kontaktów


Artykuł powstał we współpracy z firmą Geberit w ramach autorskiej kampanii "Akademia Świadomego Budowania".
Konsultacje: Iwona Białobrzeska, Product Manager - Bath & Shower w firmie Geberit.

Data publikacji: 6 kwietnia 2020

Zobacz także

Poznaj mniej konwencjonalne zastosowania wełny mineralnej (fot. red.)POROZMAWIAJMY O WEŁNIE

Wełna mineralna mniej konwencjonalnie

Przywykliśmy postrzegać wełnę mineralną jako materiał w formie płyt i zrolowanych mat do izolacji dachu czy ścian domu. Ale wachlarz jej zastosowań jest znacznie szerszy - nie tylko w budownictwie. Większość z nas zapewne nie zdaje sobie sprawy, w jak wielu rozwiązaniach można spotkać wełnę.
Staranne przygotowanie podłoża ułatwia prowadzenie prac ociepleniowych i decyduje o trwałości systemu (fot. SOLBET)JAK OCIEPLIĆ ŚCIANY DOMU

Przygotowanie ścian pod ocieplenie

Przed przystąpieniem do prac ociepleniowych należy ocenić stan techniczny ścian i upewnić się, że murarze solidnie wykonali swoją robotę - a w razie czego podjąć odpowiednie działania naprawcze. Co i jak sprawdzamy?
Jak ocieplić dom? Najpopularniejsza metoda ETICS daje nam duże możliwości, ale trzeba zadbać o właściwy dobór materiałów i poprawność prac (fot. SOLBET)JAK OCIEPLIĆ ŚCIANY DOMU

Dom ciepły… i ładny

Budujemy domy energooszczędne. W większości są to domy z zewnętrznym ociepleniem ścian. Skąd bierze się ich popularność? Jaka grubość styropianu jest potrzebna dla popularnych ścian z betonu komórkowego? Jak ocieplić dom, żeby elewacja przez lata zachowała swoją estetykę?