Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Natrysk bezbrodzikowy z panelem Setaplano

Geberit Setaplano łączy zalety natrysku bezbrodzikowego z komfortem właściwym gładkiej tafli brodzika. Zobacz, jak przygotować instalację i podłogę w łazience na montaż tego eleganckiego panelu.

Natryski bezbrodzikowe to wygodne i ciekawe aranżacyjnie rozwiązania, ale w większości z nich przewidziana jest nawierzchnia z płytek – a nie każdy lubi czuć je pod stopami podczas brania kąpieli. Obawa przed tym uczuciem dyskomfortu bywa nawet przyczyną rezygnacji z natrysku bezbrodzikowego na rzecz klasycznego prysznica z brodzikiem. Rozwiązaniem może być panel Geberit Setaplano. Jego gładka, przyjemna w dotyku tafla daje oczekiwane poczucie komfortu, a jednocześnie bezkrawędziowa, wpasowana w podłogę powierzchnia zapewnia swobodę użytkową i maksymalny poziom higieny.  

Panel do natrysków bezbrodzikowych Geberit Setaplano wykonany jest z kompozytowego mineralnego materiału o nazwie Varicor – odpornego na uszkodzenia, wysoce higienicznego i o bezpiecznej antypoślizgowej powierzchni (fot. GEBERIT)
Panel do natrysków bezbrodzikowych Geberit Setaplano wykonany jest z kompozytowego mineralnego materiału o nazwie Varicor – odpornego na uszkodzenia, wysoce higienicznego i o bezpiecznej antypoślizgowej powierzchni (fot. GEBERIT)

Decyzję o zainstalowaniu w łazience panelu do natrysku bezbrodzikowego trzeba podjąć jeszcze na etapie stanu surowego, zanim zrobimy jastrych. Panel opiera się bowiem na ramie instalacyjnej, którą stawia się na podłożu konstrukcyjnym. Ramę możemy wprawdzie zainstalować później, po wykonaniu jastrychu, ale i tak musimy zostawić dla niej miejsce w postaci zagłębienia, więc z decyzją nie da się zwlekać. Musimy też pamiętać o tym, żeby - jak w każdym brodziku bezodpływowym - odpowiednio nisko wyprowadzić ze ściany przewód odpływu wody.

Dobieramy elementy systemu

Potrzebne nam będą: panel Geberit Setaplano, rama instalacyjna oraz odpowiedni zestaw odpływowy. W skład zestawu odpływowego wchodzą już wszystkie elementy potrzebne do prawidłowego wykonania przyłącza: króciec odpływowy z PE-HD, wkładka i kielich syfonu, wkład grzebieniowy, uszczelka, pokrywa płytki zaworu, pierścień mocujący do ramy instalacyjnej i zewnętrzna pokrywa odpływu z materiału mineralnego.

1. Zaczynamy od określenia wymiarów panelu. Do wyboru mamy 11 formatów (8 prostokątnych i 3 kwadratowe) o wymiarach boków od 80 do 140 cm.

Rozmiary paneli Geberit Setaplano (ryc. GEBERIT)
Rozmiary paneli Geberit Setaplano (ryc. GEBERIT)

2. Do każdego panelu pasuje konkretna rama instalacyjna, wyposażona w nóżki: cztery (do 100 cm), sześć (powyżej 100 cm) lub osiem (dla formatu 120 x 120 cm). Ich wysokość można regulować odpowiednio do wysokości warstw podłogi - do 25 cm, z tym, że powyżej 16,5 cm potrzebne będą dodatkowe elementy przedłużające nóżki ramy. 

Regulacja wysokości nóżek oraz mocowanie ramy nie wymaga żadnych specjalistycznych elementów montażowych - większość z nich została zamontowana już na etapie produkcji (fot. GEBERIT)
Regulacja wysokości nóżek oraz mocowanie ramy nie wymaga żadnych specjalistycznych elementów montażowych - większość z nich została zamontowana już na etapie produkcji (fot. GEBERIT)

Do ramy dołączone są boczne panele, które stanowią szalunek tracony podczas wykonywania jastrychu (fot. GEBERIT)
Do ramy dołączone są boczne panele, które stanowią szalunek tracony podczas wykonywania jastrychu (fot. GEBERIT)

3. Zestaw odpływowy dobieramy na podstawie docelowej wysokości warstw podłogi, czyli tzw. poziomu "0". W celu wyznaczenia poziomu "0" musimy określić planowaną grubość izolacji, jastrychu i wykończenia podłogi (najczęściej są to płytki ceramiczne). I tak:

  • jeśli po zsumowaniu wysokość warstw do poziomu gotowej podłogi jest większa niż 11,5 cm, to wybieramy zestaw odpływowy o standardowej wysokości zasyfonowania 50 mm i z króćcem przyłączeniowym o typowej średnicy 50 mm (przepustowość 0,65 l/s);
  • jeśli podłoga ma wysokość mniejszą niż 11,5 cm, musimy wybrać zestaw odpływowy o wysokości zasyfonowania 30 mm, z króćcem węższym – 40 mm (potrzebna wówczas będzie również przejściówka do rury odpływowej w ścianie, która ma 50 mm). To rozwiązanie ma nieco mniejszą przepustowość (0,5 l/s).

Powierzchnia panelu Geberit Setaplano licuje się z wykończeniem podłogi – ten poziom to właśnie poziom „0” (fot. GEBERIT)
Powierzchnia panelu Geberit Setaplano licuje się z wykończeniem podłogi – ten poziom to właśnie poziom „0” (fot. GEBERIT)

Zestaw odpływowy wpina się w przygotowany uchwyt w ramie instalacyjnej (fot. GEBERIT)
Zestaw odpływowy wpina się w przygotowany uchwyt w ramie instalacyjnej (fot. GEBERIT)


>>> ZOBACZ KOMPLETNE ZESTAWIENIE POTRZEBNYCH PRODUKTÓW 


Rodzaj zestawu odpływowego i wysokość poziomu "0" wpływają też na wyprowadzenie odpływu ze ściany. Musi się znaleźć na odpowiedniej wysokości - dla wysokości zasyfonowania 50 mm nie wyżej, niż na poziomie wskazanym w tabeli (powiększ zdjęcie klikając):

Wysokość wyprowadzenia odpływu ze ściany (rys. GEBERIT)
Jak widać, im podłoga grubsza, tym odpływ może być wyżej. Pamiętajmy, że na przyłączu należy zachować spadek 1,5 - 2%, więc jeśli odległość od odpływu przekracza 20 cm (tyle przyjęto w tabeli) to poziom należy jeszcze o kilka milimetrów obniżyć.

UWAGA - w przypadku podłóg o wysokości mniejszej niż 95 mm (zasyfonowanie o wysokości 30 mm) średnica króćca znajduje się jeszcze niżej - 21-22 mm nad podłożem. 

Montaż krok po kroku

Wykonanie natrysku bezbrodzikowego z panelem nie odbywa się „na raz”. To proces kilkuetapowy, ściśle powiązany z pracami wykończeniowymi całej łazienki.

Zaczynamy od montażu ramy instalacyjnej – robimy to już po tynkowaniu, ale jeszcze przed wykonywaniem jastrychu (możemy też zamontować ramę po zrobieniu jastrychu, ale wtedy musimy zawczasu przygotować w nim wgłębienie o odpowiednich wymiarach):

  • zaślepiamy rurę odpływu wyprowadzoną ze ściany;
  • wyznaczamy poziom „0” i trasujemy linię na ścianie (lub ścianach, jeśli jest to narożnik);
  • montujemy nóżki od spodu ramy instalacyjnej;
  • ustawiamy ramę w odpowiednim miejscu, dosuwając ją do ściany (ścian) i kierując stopy nóżek pod kątem 450;
  • zaznaczamy miejsca przykręcenia do podłoża, odsuwamy ramę i wiercimy otwory pod kołki (Ø 10 mm, głębokość kotwienia 6 mm), a następnie ponownie stawiamy ramę i luźno ją przykręcamy;
  • w narożnikach ramy umieszczamy podkładki pod panel Geberit Setaplano;
  • nastawiając śruby w nóżkach, regulujemy wysokość ramy tak, żeby odpowiadała poziomowi „0” – podkładki muszą dokładnie licować z wytrasowaną na ścianie linią (przy ramach o 6 nóżkach wysokość ustawia się na tych narożnych, a środkowe potem tylko „dociąga”);
  • sprawdzamy wypoziomowanie ramy – to ważne, żeby stała idealnie równo, w tym rozwiązaniu nie zadaje się żadnego spadku, jest on przewidziany w powierzchni panelu;
  • dokręcamy łączniki mocujące nóżki do podłoża i za pomocą specjalnych uchwytów na „klik” stabilizujemy ramę.

Drugi etap prac to wykonanie jastrychu, czyli podkładu podłogowego w łazience. Musi otaczać ramę. W tym celu wzdłuż jej odsłoniętych (nie dolegających do ściany) boków należy przygotować szalunek tracony:

  • docinamy panele boczne pod wymiar i przybijamy je po bokach ramy – muszą wystawać ponad docelowy poziom gotowego jastrychu;
  • pionowe styki między panelami w narożnikach zaklejamy taśmą;
  • mocujemy dylatacje obwodowe wzdłuż ścian łazienki, układamy na podłodze warstwę izolacji (np. płyty XPS) i wykonujemy jastrych (warto zasłonić ramę i przestrzeń wewnątrz niej przed zachlapaniem).

Teraz musimy zaczekać, aż jastrych zwiąże, a najlepiej wyschnie na tyle, że będzie gotowy do prac wykończeniowych. W zależności od rodzaju mieszanki i panujących w pomieszczeniu warunków może to trwać od kilku dni do kilku tygodni. Odcinamy wówczas równo z podłogą wystające pasma pianki z dylatacji obwodowych wzdłuż ścian oraz krawędzie paneli bocznych przy ramie – a następnie przystępujemy do dalszych prac montażowych:

  • w fabrycznie przygotowany uchwyt na krawędzi ramy instalacyjnej wpinamy odpowiedni syfon (syfon obraca się o 3600, więc łatwo go podłączyć niezależnie od tego, z której strony jest odpływ); 
  • zdejmujemy zaślepkę odpływu i podłączamy zestaw odpływowy;
  • opcjonalnie kładziemy wewnątrz ramy płyty z twardej wełny mineralnej, jako warstwę wygłuszającą (grubość płyt zależy od wysokości warstw podłogi, standardowo przyjmuje się dwie warstwy wełny po 5 cm);
  • nakładamy panel na ramę i rozcinamy folię ochronną w miejscu otworu odpływowego;
  • osadzamy uszczelkę i przykręcamy pierścień mocujący;
  • rozchylamy pasy izolacji na krawędziach panelu i za pomocą zaprawy klejowej mocujemy je do ściany (lub ścian) i podłogi.

Panel jest fabrycznie zintegrowany z włókniną uszczelniającą zamocowaną wzdłuż krawędzi. Podczas montażu musimy zwrócić uwagę na jej dokładne dociśnięcie do podłoża – nadmiar kleju rozprowadzamy pacą (fot. GEBERIT)
Panel jest fabrycznie zintegrowany z włókniną uszczelniającą zamocowaną wzdłuż krawędzi. Podczas montażu musimy zwrócić uwagę na jej dokładne dociśnięcie do podłoża – nadmiar kleju rozprowadzamy pacą (fot. GEBERIT)

Od tego etapu prace montażowe przebiegają tak, jak w przypadku klasycznego natrysku z brodzikiem. Na podłodze i ścianach w obrębie strefy prysznica wykonujemy izolację przeciwwodną (na przyklejonych wcześniej taśmach panelu). Po upływie doby, potrzebnej na wyschnięcie masy hydroizolacyjnej, kładziemy płytki. Kiedy klej zwiąże, zdejmujemy folię ochronną z panelu i uszczelniamy go po obwodzie silikonem (uwaga na właściwe wypełnienie szczelin - zobacz rysunek poniżej). Później po prostu osadzamy w odpływie wkład grzebieniowy i montujemy pokrywę.

Wytyczne dla wykonania obwodowego uszczelnienia silikonem (fot. GEBERIT)
Wytyczne dla wykonania obwodowego uszczelnienia silikonem (fot. GEBERIT)

Podczas prac wykończeniowych w łazience należy zwrócić uwagę na to, żeby płytki na ścianie nie stykały się z panelem – w szczelinie musi się zmieścić silikon. Po bokach panelu (w powierzchni podłogi) o przestrzeń wystarczającą dla prawidłowego zasilikonowania nie trzeba się martwić, bo zapewniają ją boczne elementy użyte jako szalunki przy wykonywaniu jastrychu.

 


Potrzebujesz więcej informacji albo chcesz zapytać o rozwiązanie dla siebie? Skontaktuj się z Doradcami Handlowymi i Technicznymi firmy Geberit.
>>> przejdź do strony kontaktów


Artykuł powstał we współpracy z firmą Geberit w ramach autorskiej kampanii "Akademia Świadomego Budowania".
Konsultacje: Iwona Białobrzeska, Product Manager - Bath & Shower w firmie Geberit.

Data publikacji: 13 marca 2020

Zobacz także

POROZMAWIAJMY O WEŁNIE

Długie życie wełny

Branża budowlana zaczyna realnie mierzyć się z kwestiami recyklingu odpadów i redukcji śladu węglowego. Jak radzą sobie z tym producenci wełny mineralnej zrzeszeni w MIWO?
W technologii Porotherm Dryfix wszystkie detale muszą być wykonane z dużą precyzją i ściśle wg instrukcji producenta (fot. WIENERBERGER)JEDNOWARSTWOWE Z CERAMIKI

Podstawowe zasady murowania na sucho

Technologia Porotherm Dryfix to budowlana innowacja, a więc i wytyczne wykonawcze trochę się od tradycyjnych różnią. Na co zwrócić szczególną uwagę budując ceramiczne ściany jednowarstwowe?
Przygotowane w porę instalacje pozwalają nam bez żadnego kłopotu zamontować dodatkowe funkcje w dogodnym momencie (fot. GEBERIT)PERSPEKTYWICZNE INSTALACJE SANITARNE

Przyłącza pod zautomatyzowaną toaletę

Toaleta „z bajerami”? Niezależnie od tego, czy wstawiamy ją od razu, czy rozważamy zakup dopiero za jakiś czas – już na etapie budowy musimy dobrać właściwe elementy instalacyjne i doprowadzić kanalizację, wodę oraz prąd.