Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Sukces murowany… na sucho

Dzisiejszy inwestor szanuje czas i środowisko. Szuka rozwiązań dobrej jakości, energooszczędnych, ekologicznych, zdrowych, ale też szybkich i wygodnych w budowie. Nowoczesna ceramika budowlana, ze szczegółowo dopracowaną technologią murowanych na sucho ścian jednowarstwowych, doskonale wpisuje się w ten pozytywny trend.

Mury w przegrodach jednowarstwowych pełnią jednocześnie funkcję nośną i termoizolacyjną. Są ciepłe, suche, „oddychające”, gwarantują czystość i wygodę podczas budowy, pozwalają zredukować zużycie materiałów, a co najważniejsze – oszczędzają nasz czas i nerwy. Nie trzeba ich ocieplać, więc prace trwają znacznie krócej, niż przy tradycyjnych ścianach dwuwarstwowych. Uwalniają nas też od zamieszania i bałaganu przy organizacji robót ociepleniowych. Mają w zasadzie tylko jeden mankament - nie wybaczają błędów wykonawczych. Tu nic się nie zasłoni kolejną warstwą, bo jej nie ma. Ściany muszą być wykonane z dużą starannością i z najlepszych materiałów - takich, które mają odpowiednie właściwości techniczne i które nie sprawią kłopotu wykonawcom. Sprostać temu potrafią tylko najnowocześniejsze technologie.

Restrykcyjne wymagania w zakresie termoizolacyjności

W ciągu ostatnich kilku lat zaostrzono normy określające maksymalne współczynniki przenikania ciepła U dla przegród budowlanych. Obecnie dla ścian zewnętrznych budynku wartość U nie może przekroczyć 0,23 W/(m2.K), od 2021 roku będzie to już jedynie 0,20 W/(m2.K). Aby ceramiczne mury poradziły sobie z tym bez warstwy zewnętrznego ocieplenia, potrzebna jest odpowiednia technologia budowy: od pustaków o wysokiej termoizolacyjności i suchej zaprawy przeznaczonej do spoin cienkowarstwowych, przez systemowe elementy uzupełniające, po detale ułatwiające wykonawcom precyzyjne murowanie. Kompleksowa technologia Porotherm Dryfix opracowana została dokładnie pod kątem tych wymagań.

„Ciepłe” pustaki

Elementy ścienne, które pozwalają wyeliminować grubą zewnętrzną warstwę ocieplenia, muszą mieć wysoki opór cieplny. Pustakom Porotherm T Dryfix zapewnia go przede wszystkim wełna mineralna, szczelnie wypełniająca wszystkie drążenia. Warto jednak podkreślić, że termoizolacyjność skutecznie wspomaga również sama struktura ceramiki, a konkretnie pozostałe w glinie po procesie wypału mikropory (wypełnione powietrzem miejsca powstające wskutek wypalenia trocin lub mączki drzewnej dodawanej do gliny w trakcie produkcji). Stąd nazwa – ceramika poryzowana. Proces wypalania w temperaturze 9000C zupełnie też pozbawia ceramikę wody, dzięki czemu elementy nie muszą wysychać, żeby uzyskać deklarowane parametry, od razu są suche i „ciepłe”.

Pustaki Porotherm 44 T Dryfix z wypełnieniem z wełny mineralnej mają ekwiwalentny współczynnik przewodzenia ciepła λ = 0,077 W/(m.K) (fot. WIENERBERGER)
Pustaki Porotherm 44 T Dryfix z wypełnieniem z wełny mineralnej mają ekwiwalentny współczynnik przewodzenia ciepła λ = 0,077 W/(m.K) (fot. WIENERBERGER)

Pustaki Porotherm z wypełnieniem z wełny mają szerokość 30, 38 lub 44 cm. Od 2021 roku do murowania ścian bez dodatkowego ocieplenia nadawać się będą tylko te najszersze (38 i 44 cm), węższe nie zapewnią murom wymaganej normowo przenikalności cieplnej. Warto już dziś mieć to na uwadze i świadomie wybierać te „lepsze” elementy, żeby dom spełniał standardy na miarę okresu jego eksploatacji, a nie tylko fazy projektu i budowy.

Sucha zaprawa

Skoro suche pustaki, to i zaprawa nie może zawierać wilgoci, bo zniweczyłoby to zamierzony efekt. W technologii Porotherm T Dryfix murowanie również odbywa się „na sucho”. Zaprawę stanowi gotowa mieszanka na bazie poliuretanu, o bardzo niskiej przewodności cieplnej. Nakłada się ją precyzyjnie za pomocą aplikatora (tzw. pistoletu). Dzięki temu prace szybko posuwają się naprzód, a spoiny mają grubość zaledwie 1 mm, więc ich wpływ na przenikalność cieplną muru jest pomijalny. W efekcie współczynnik przenikania ciepła nieotynkowanej ściany grubości 44 cm wartość U = 0,17 W/(m2.K), a z tynkiem termoizolacyjnym nawet U = 0,16 W/(m2.K):


Dodatkową korzyścią braku wilgoci w zaprawie jest możliwość murowania nawet przy lekkim mrozie, do -50C. To pozwala wydłużyć nieco sezon budowlany, na przykład żeby spokojnie dokończyć prace murarskie jesienią, bez obaw o przymrozki, i zamknąć stan surowy budynku przed zimą.

Komplementarność systemu

W ścianach bez ocieplenia każde przerwanie ciągłości jednolitego muru stanowi potencjalny mostek termiczny. Miejscami narażonymi na straty ciepłą są więc nadproża oraz wieńce stropowe, wymagające wprowadzenia w „ciepły” mur „zimnego” żelbetu, a także przemurowania zewnętrznych i wewnętrznych ścian nośnych. Do ich prawidłowego wykonania służą systemowe elementy uzupełniające: pustaki połówkowe, belki nadprożowe, kształtki wieńcowe (będziemy o nich pisać w kolejnych odcinkach cyklu). Belki i kształtki mają wysokość odpowiadającą modułowi ściany 250 mm (pustak + spoina), dzięki czemu dobrze wpasowują się w mur, a powierzchnia ściany pozostaje jednorodna i łatwa do wykończenia.

Ułatwienia wykonawcze

Im łatwiej wykonawcom pracuje się z materiałem, im więcej mają przemyślanych detali usprawniających poprawne i szybkie murowanie, tym mniejsze ryzyko, że popełnią błąd. Ściany jednowarstwowe Porotherm T Dryfix trudno jest zepsuć. Kompleksowy system jest gwarancją dopasowania wszystkich elementów, a w wytycznych wykonawczych dokładnie rozrysowane są ich zalecane układy. Boki pustaków wyprofilowane są w pióra i wpusty, które umożliwiają szczelne łączenie elementów bez konieczności wypełniania zaprawą spoin pionowych. Szlifowane maszynowo z dokładnością do 0,3 mm powierzchnie wsporne pustaków gwarantują dobrą przyczepność zaprawy i utrzymanie cienkowarstwowych spoin poziomych (grubość spoiny do 1 mm).

Warto korzystać z certyfikowanych wykonawców, rekomendowanych przez producenta (fot. WIENERBERGER)
Warto korzystać z certyfikowanych wykonawców, rekomendowanych przez producenta (fot. WIENERBERGER)

Samo murowanie, dzięki poliuretanowej zaprawie aplikowanej precyzyjnie pistoletem, odbywa się szybko (nawet dwukrotnie szybciej niż przy tradycyjnej mokrej zaprawie), lekko (nie trzeba dźwigać worków ani wiader z zaprawą) i bez żadnego bałaganu. Te zalety sprawiają, że fachowcy szanują materiał, zresztą tak naprawdę łatwiej im jest murować poprawnie, niż kombinować z „udogodnieniami”.

Energoefektywność wielopłaszczyznowa

Popularne w branży budowlanej słowo „energooszczędność” zbyt często jest spłycane do parametrów cieplnych przegród. Tymczasem dom to złożona tkanka. Na jego standard energetyczny wpływa wiele powiązanych czynników, począwszy od przemyślanego projektu, uwzględniającego położenie względem stron świata, bryłę, przeszklenia, instalacje grzewczą oraz wentylacyjną, przez rodzaj materiałów i wybrane technologie budowy, po wykonawstwo. Patrząc w tej nieco szerszej perspektywie, murowane na sucho ściany jednowarstwowe z ceramiki niosą szereg korzyści poprawiających energoefektywność budynku. Przede wszystkim są suche. Suche zarówno w kontekście materiału, jakim jest ceramika poryzowana, jak i rodzaju zaprawy, która też jest częścią systemu ścian jednowarstwowych. Zaprawa z piany poliuretanowej Porotherm Dryfix jest praktycznie pozbawiona wilgoci technologicznej. To sprawia, że wilgotność ustabilizowaną ściany osiągają niemal od razu po wymurowaniu – i dzięki temu nie potrzebują sezonu czy dwóch na wysuszenie, nie zużywają więc niepotrzebnie cennej energii grzewczej. Kolejna sprawa to eliminacja warstwy ociepleniowej. Oznacza oszczędność materiałów budowlanych, a co za tym idzie – energii potrzebnej do ich wyprodukowania. Dla jednego domu wydaje się to kwestią mało istotną, ale w globalnej skali takie małe kroki rosną w milowe. 

Komfort i zdrowie mieszkańców

Mocna, sucha ceramiczna konstrukcja z wypełnieniem z paroprzepuszczalnej wełny mineralnej charakteryzuje się dużą wytrzymałością na ściskanie, dobrą akumulacyjnością i statecznością cieplną, a przy tym pozostaje dyfuzyjnie otwarta, czyli mówiąc kolokwialnie „oddycha”. W efekcie chroni przed stratami ciepła zimą i przed nadmiernym nagrzewaniem się wnętrza latem, a jednocześnie umożliwia regulację sezonowych wahań wilgotności w pomieszczeniach. To zapewnia komfortowy dla pracy i odpoczynku mikroklimat o każdej porze roku. Dzięki temu, że przegroda jest paroprzepuszczalna, zapobiega też gromadzeniu się w pomieszczeniach i na powierzchni ścian wilgoci, która sprzyja rozwojowi pleśni i w jej następstwie chorób, groźnych zwłaszcza dla dzieci. Inwestując w szybką i czystą budowę, zyskujemy więc niejako mimochodem zdrowie i dobre samopoczucie – to, co w domu jest najważniejsze.

 


Masz pytania? Napisz do eksperta! 
>>> konsultacje.techniczne@wienerberger.com


Przeczytaj też pozostałe odcinki cyklu:

Podstawowe zasady murowania na sucho
-
 Trudne miejsca w ścianach jednowarstwowych
Odpowiednie narzędzia i łączniki



Artykuł powstał we współpracy z firmą Wienerberger w ramach autorskiej kampanii Akademia Świadomego Budowania.

 

 

Data publikacji: 2 grudnia 2019

Zobacz także

Zamiast poziomować szalunki, można wytrasować linię na murze (fot. Adam Penger)WYKONAWCÓW SPOSOBY NA...

Wysokość wieńca

Dysponując miarą i elementami szalunkowymi o stałej szerokości, można łatwo wyznaczyć górną powierzchnię wieńca bez żmudnego poziomowania. Jak to zrobić?
Nawet podczas kilkudniowej przerwy w pracach dobrze jest przykrywać z góry ściany warstwą folii (fot. SOLBET)BEZBŁĘDNY BETON KOMÓRKOWY

Mury. Przerwa w pracach

Bez względu na to, czy zejście z placu budowy zaplanowane było w harmonogramie, czy podyktowane nieprzewidzianymi okolicznościami, ściany budynku i materiały powinniśmy na czas przerwy w pracach odpowiednio zabezpieczyć.
Dzisiejsze budynki podlegają większym obciążeniom niż domy murowane dawniej i wymagają wzmocnienia ścian (fot. SOLBET)BEZBŁĘDNY BETON KOMÓRKOWY

Prawidłowo wykonaj wzmocnienia ścian

Wieńce, trzpienie, ramy – coraz częściej w murowanych budynkach projektuje się wzmacniające elementy z żelbetu. Ich układ oraz sposób połączenia z murem to czynniki wpływające między innymi na odporność ścian na zarysowania.