Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Codzienny relaks z Sestrą

Ultrapłaski brodzik z kamiennej żywicy cieszy oko, umila kąpiel i jest bezproblemowy w eksploatacji. Zobacz, jakie masz możliwości aranżacyjne - i jak odpowiednio przygotować łazienkę na to awangardowe rozwiązanie. 

Brodzik Geberit Sestra wykonany jest z masywnego materiału będącego połączeniem proszku mineralnego (zmielonych naturalnych minerałów) z żywicą syntetyczną. Z wierzchu zabezpieczony jest trwałą żelkotową powłoką, wykazującą dużą odporność na uszkodzenia i zarysowania oraz na działanie promieniowania UV.

Matowa powierzchnia przypomina strukturą łupek - jest elegancka, z wyglądu „ciepła” i bardzo przyjemna w dotyku. Jest też bezpieczna, bo ma udokumentowane właściwości antypoślizgowe (fot. GEBERIT)
Matowa powierzchnia przypomina strukturą łupek - jest elegancka, z wyglądu „ciepła” i bardzo przyjemna w dotyku. Jest też bezpieczna, bo ma udokumentowane właściwości antypoślizgowe (fot. GEBERIT)

Wszystko brzmi kusząco – żeby jednak móc na co dzień korzystać z komfortu kąpieli na tej inspirowanej naturą tafli, najpierw powinniśmy wszystko dobrze zaplanować.

Kiedy musimy podjąć decyzję

Najlepiej jak najwcześniej, już na etapie projektu, bo wtedy najłatwiej nam będzie wszystko dopasować. Ale jeśli zdecydujemy się później, to też nic się nie stanie. Na pewno jeszcze przed układaniem jastrychu w łazience musimy zaplanować rozwiązanie instalacji odpływu, bo ona będzie zagłębiona w podłodze. Jeśli chodzi o wybór modelu brodzika, to sporo zależy od tego, czy chcemy wpuścić go w posadzkę, czy umieścić na gotowej podłodze. Jeśli ma być wpuszczony w posadzkę – decyzję należy podjąć jeszcze przed pracami wykończeniowymi w łazience. Jeżeli natomiast kładziemy go na wierzchu, to możemy dokonać wyboru w dowolnym momencie.

Sestra może być przeznaczona do natrysków bezbrodzikowych z płaskim dnem lub do montażu bezpośrednio na posadzce (fot. GEBERIT)
Sestra może być przeznaczona do natrysków bezbrodzikowych z płaskim dnem lub do montażu bezpośrednio na posadzce (fot. GEBERIT)

Planując zainstalowanie kamiennego brodzika dobrze jest też jak najwcześniej określić sposób wykończenia łazienki. Brodziki mają różne kolory i rozmiary. Znając zawczasu charakter wystroju oraz format i wzór ułożenia płytek, możemy optymalnie wpasować konkretny model w naszą aranżację – i kupić ten, który będzie się nam najbardziej podobał i pasował do wybranej podłogi (np. do podziału fug czy łączeń materiałów). Przyda się też grubość posadzki i całkowita wysokość gotowej podłogi, bo może wpłynąć na dobór rozwiązania odpływu.

Jakie mamy warianty aranżacyjne

Jeśli chodzi o kolory - brodzik może być biały, szary lub grafitowy. W komplecie znajduje się zawsze dopasowana kolorystycznie pokrywa odpływu.

Prostokątna pokrywa odpływu ładnie wpasowuje się między subtelne linie rowków kierujących wodę do odpływu (fot. GEBERIT)
Prostokątna pokrywa odpływu ładnie wpasowuje się między subtelne linie rowków kierujących wodę do odpływu (fot. GEBERIT)

Do wyboru mamy różne rozmiary – kwadratowy 90 x 90 cm oraz prostokątne o szerokości 80 lub 90 cm i długości od 100 do 160 cm (ze stopniowaniem co 20 cm). W razie potrzeby elementy można też docinać – piszemy o tym w dalszej części tekstu.

Brodziki Geberit Sestra dostępne są w dziewięciu rozmiarach (rys. GEBERIT)
Brodziki Geberit Sestra dostępne są w dziewięciu rozmiarach (rys. GEBERIT)

Wszystkie modele Sestry mają grubość 4 cm. To niewiele - tyle, co typowy laminowany blat kuchenny albo grubsza książka. Brak wyraźnych rantów i bardzo delikatne wyprofilowanie powierzchni dodatkowo potęguje wrażenie, że brodzik jest ultra płaski. Mamy ponadto kilka opcji montażu:

  • bezpośrednio na podłożu (tafla wystawać będzie wtedy ponad powierzchnię płytek o swoją grubość, czyli 4 cm),
  • wpuszczając brodzik całkowicie lub częściowo w podłogę.

Możemy więc harmonijnie wkomponować natrysk w dowolny łazienkowy wystrój i w indywidualne potrzeby wszystkich domowników. Warto wiedzieć, że jeśli z łazienki ma korzystać osoba z niepełnosprawnością ruchową, to zalecany jest montaż wpuszczony – minimum 2 cm w posadzkę.

O czym powinniśmy wiedzieć przed zakupem

Aby w pełni wykorzystać potencjał estetyczny i funkcjonalny Sestry, a także uniknąć dezorientacji podczas zakupu i montażu, warto uwzględnić kilka kwestii. Po pierwsze - brodzik sporo waży. To nie jest lekki element, z którym łatwo poradzić sobie samodzielnie. W zależności od rozmiaru Sestra waży od 38 do 66 kg. Zważywszy na rozmiar, do transportu czy choćby przeniesienia elementu do łazienki potrzebne będą dwie osoby. Po drugie - nasz finezyjny model potrzebuje „osobistego” zestawu odpływowego. Trzeba go dokupić. W jego skład wchodzi nie tylko syfon, ale też filtr koszyczkowy i elementy mocujące, więc nie potrzebujemy już innych dodatkowych elementów.

Dedykowany zestaw odpływowy przeznaczony jest wyłącznie do brodzików Geberit Sestra (fot. GEBERIT)
Dedykowany zestaw odpływowy przeznaczony jest wyłącznie do brodzików Geberit Sestra (fot. GEBERIT)

Zestaw odpływowy dobieramy w zależności od tego, jaką mamy wysokość podłogi:

  • dla podłóg ≥ 9,5 cm - o wysokości zasyfonowania 50 mm (przepustowość takiego rozwiązania to 36 l/min);
  • dla podłóg ≥ 7 cm - o wysokości zasyfonowania 30 mm (przepustowość jest wtedy mniejsza - 28 l/min).

Oba zestawy mają odpływ z PE średnicy 40 mm, który można obracać o 3600. W celu przyłączenia do odpływu w ścianie potrzebny będzie jeszcze przewód kanalizacyjny z mufą.

Po trzecie – Sestra ma udokumentowane właściwości antypoślizgowe (zgodnie z normą DIN 51097). Na pewno docenią to osoby ceniące bezpieczne rozwiązania w domu. Aby jednak nie prowokować wypadku pod prysznicem, po kąpieli zawsze należy dokładnie spłukać ewentualne resztki szamponu czy żelu myjącego (choć dotyczy to w zasadzie wszystkich, również klasycznych modeli brodzików). Po czwarte – jak wszystkie rozwiązania Geberit, Sestrę cechuje niezwykła łatwość utrzymania w czystości. W odpływie znajduje się wyjmowany koszyczek, który szybko oczyścimy z włosów, a sama tafla jest bezproblemowa w zakresie codziennej pielęgnacji. Do mycia należy używać miękkich materiałów i delikatnych preparatów myjących. Warto też przekonać się do środków ekologicznych, np. sody.

Umieszczony pod pokrywą koszyczek zbiera włosy spływające do odpływu podczas kąpieli – przy myciu prysznica wystarczy go wyjąć i przepłukać (fot. GEBERIT)
Umieszczony pod pokrywą koszyczek zbiera włosy spływające do odpływu podczas kąpieli – przy myciu prysznica wystarczy go wyjąć i przepłukać (fot. GEBERIT)

I na koniec – warto pamiętać, że dzięki możliwości docinania brodzika możemy idealnie dopasować go do naszych potrzeb, na przykład umieścić go we wnęce o nietypowym rozmiarze. Rozwiązanie to może się przydać również wtedy, kiedy w ostatniej chwili zmieniamy decyzję dotyczącą wykończenia łazienki. Docięcia muszą mieścić się w strefie brzegowej, ale mamy tu całkiem spory zapas – po bokach element można przyciąć o 3 cm, od strony odpływu o 2,5 cm, a z długości o 6 cm (wyjątkiem są najdłuższe brodziki 160 cm, które można skracać aż o 25 cm).

Na co zwrócić uwagę podczas montażu

Instrukcja montażu jest czytelna i raczej trudno popełnić błąd, niemniej wskazujemy kilka newralgicznych momentów, kiedy warto dwa razy sprawdzić poprawność zanim przejdzie się dalej.

  • Umiejscowienie środka odpływu.

Otwór odpływowy brodzika musi się znaleźć idealnie nad syfonem, a ten – raz zamontowany i otoczony zaprawą – nie da się przesunąć. Aby montaż odbył się bez kłopotów, należy precyzyjnie określić środek odpływu, czyli miejsce osadzenia zestawu odpływowego. W tym celu trasujemy oś w połowie szerokości brodzika i odmierzamy na niej odległość 12,5 cm od ściany.

  • Wysokość wpustu syfonu.

W zależności od przyjętego poziomu montażu brodzika (na podłożu, wpuszczony lub wyniesiony) trzeba na odpowiedniej wysokości umieścić syfon – poziom wpustu musi odpowiadać docelowemu poziomowi spodu brodzika.

  • Właściwe podparcie.

Brodzik może być zamontowany na nóżkach albo na poduszkach (plackach) z zaprawy. Tylko jeśli jest docinany, to musi się opierać na pełnym podłożu – całą przestrzeń pod brodzikiem trzeba wtedy wypełnić zaprawą. 

  • Używanie właściwych narzędzi.

Podczas ewentualnego docinania Sestry powinno się stosować tarcze do kamienia i betonu. Po ułożeniu brodzika stabilizuje się go umieszczanym w odpływie elementem mocującym. Ważne – przykręcamy go ręcznie, nie przy użyciu wkrętarki!

  • Ostateczne uszczelnienie.

Po zakończeniu prac wykończeniowych w łazience, krawędzie wokół brodzika uszczelniamy silikonem sanitarnym.

>>> POBIERZ INSTRUKCJĘ MONTAŻU

 


Potrzebujesz więcej informacji albo chcesz zapytać o rozwiązanie dla siebie? Skontaktuj się z Doradcami Handlowymi i Technicznymi firmy Geberit.
>>> przejdź do strony kontaktów


Artykuł powstał we współpracy z firmą Geberit w ramach autorskiej kampanii "Akademia Świadomego Budowania".
Konsultacje: Iwona Białobrzeska, Product Manager - Bath & Shower w firmie Geberit.

Data publikacji: 22 kwietnia 2020

Zobacz także

Strukturę i kolor elementu opracowuje się na życzenie klienta (fot. C4Y)INSPIRACJE

Beton z rąk pasjonatów

Płyty betonowe, blaty, donice, unikatowe detale - w manufakturze C4Y z betonu GRC powstają różnorodne, piękne w swojej surowości elementy małej architektury i wystroju wnętrz.
fot. SIMESPIĘKNY DETAL

Świecąca cegła

Ręcznie odlewaną z trawionego szkła oprawę BRICK LIGHT ze zintegrowanym oświetleniem LED po prostu wmurowuje się w ceglaną elewację.
Ozdoby dachowe stanowią piękne i oryginalne zwieńczenie połaci (fot. CREATON)PIĘKNY DETAL

Ceramiczne ozdoby dachowe

Pozwalają spersonalizować wygląd dachu, wyróżnić go lub spójnie wkomponować w otaczającą przestrzeń, oddają też w pewien sposób charakter domowników. Wieńczące dach piękne ceramiczne ozdoby cechuje jakość i trwałość właściwa dachówkom, a ich montaż jest łatwy i stabilny.