Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Prace ociepleniowe – odpowiednie warunki

Na jakim etapie można bezpiecznie rozpocząć ocieplanie budynku styropianem? Jakie są optymalne warunki pogodowe, a kiedy nie należy prowadzić prac? Na co zwrócić szczególną uwagę? Sprawdź, zanim zaczniesz.

Prowadzenie prac ociepleniowych, jak każdych innych robót budowlanych, musi być rejestrowane w dzienniku budowlanym. Dobrą praktyką jest zawarcie w projekcie niezbędnych informacji dotyczących wykonania termoizolacji w systemie ETICS. Takie są zalecenia Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń. W budynkach indywidualnych taki projekt to rzadkość, ale jego brak nie zwalnia z obowiązku przestrzegania podstawowych zasad prawidłowego wykonawstwa.

Kiedy wolno nam rozpocząć prace ociepleniowe?

Przede wszystkim ściany budynku nie mogą być mokre. Nie powinny widnieć na nich wilgotne plamy ani zacieki. W przypadku ścian z betonu komórkowego, które muruje się na cienkowarstwowe spoiny z zaprawy klejowej, nie potrzebujemy czasu na odsychanie wilgoci technologicznej z samych murów, ale jest ona w dużej ilości obecna w nadprożach, wieńcach czy słupach. Dlatego wszelkie prace mokre związane z betonowaniem konstrukcji powinny być zakończone odpowiednio wcześniej, żeby ściany zdążyły przeschnąć.


Nie należy rozpoczynać prac ociepleniowych, kiedy ściany zewnętrzne budynku są wyraźnie zawilgocone.


Zanim przystąpimy do prac, musimy upewnić się, że elewacji nie grozi bezpośrednie zalewanie przez wodę opadową. W tym celu konieczne jest zakończenie robót związanych z dachem, a także przygotowanie przynajmniej tymczasowego odwodnienia połaci. Powinniśmy również dopilnować, aby ukończone zostały czynności, które zostaną przez ocieplenie zakryte, takie jak montaż okien oraz uszczelnienia przejść instalacyjnych.

Montaż termoizolacji powinien być poprzedzony kontrolą stanu podłoża i ewentualnie sprawdzeniem przyczepności zaprawy klejącej do styropianu (fot. SOLBET)
Montaż termoizolacji powinien być poprzedzony kontrolą stanu podłoża i ewentualnie sprawdzeniem przyczepności zaprawy klejącej do styropianu (fot. SOLBET) - pisaliśmy o tym więcej w 2 odcinku cyklu >>> ZOBACZ ARTYKUŁ 

Co powinniśmy mieć zrobione (i odebrane przez kierownika budowy) w budynku przeznaczonym do ocieplenia:

  • zakończone prace dekarskie, w tym obróbki attyk i gzymsów, zapewniające bezpieczny odpływ wody poza lico elewacji,
  • zainstalowany docelowy lub tymczasowy system orynnowania, odprowadzający wodę z połaci dachowych poza elewację,
  • przygotowane warstwy izolacyjne i podłoża na balkonach oraz tarasach powiązanych z budynkiem,
  • przeprowadzone i uszczelnione ewentualne przejścia instalacyjne,
  • zamontowane okna i drzwi wejściowe, przy czym jeśli montaż odbywa się w grubości muru, to wymagane są od razu warstwy uszczelniające, jeśli natomiast wysuwamy okna w warstwę izolacji, to uszczelnienie robi się później. Uwaga – bramę garażową producenci zalecają wstawiać dopiero po zakończeniu prac ociepleniowych.

Warto też zadbać o zabezpieczenie okien, parapetów oraz innych powierzchni nieprzeznaczonych pod ocieplenie. Nie musimy robić tego od razu, ale pamiętajmy o tym przystępując do wykonywania warstwy zbrojonej i tynku. Łatwo wówczas zachlapać nieosłonięte elementy, a trudno je potem doczyścić.

Warunki podczas prac

Czasy, kiedy kupowaliśmy materiały budowlane „na zaś”, szczęśliwie już minęły, kupujemy je wtedy, kiedy są nam potrzebne i nie przetrzymujemy ich miesiącami na placu budowy. Zanim jednak uporamy się z pracami przygotowawczymi, z ewentualnymi kaprysami pogody i z samym ocieplaniem wszystkich ścian, może minąć trochę czasu. Zarówno styropian, jak i pozostałe materiały wchodzące w skład systemu ociepleniowego powinniśmy odpowiednio przechowywać, chroniąc je przed deszczem i bezpośrednim nasłonecznieniem.

Najlepsza aura dla prac ociepleniowych to lekko pochmurne, ale nie deszczowe dni i brak silnego wiatru (fot. SOLBET)
Najlepsza aura dla prac ociepleniowych to lekko pochmurne, ale nie deszczowe dni i brak silnego wiatru (fot. SOLBET)

W czasie wykonywania robót nie może padać, niedopuszczalne są też przymrozki ani upały. Temperatura otoczenia (powietrza i podłoża) nie powinna być niższa niż +50C i nie wyższa niż +250C. Pamiętajmy, że to ogólne zalecenia – zawsze należy zweryfikować je pod kątem specyfiki konkretnego systemu, bo np. dla wypraw tynkarskich krzemianowych (silikatowych) zalecana jest temperatura powyżej +80C. Właściwa temperatura jest konieczna dla prawidłowego przebiegu wiązania poszczególnych warstw. Zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura może skutkować powstaniem przebarwień, międzywarstwowych odspojeń lub pęknięć systemu oraz obniżeniem jego trwałości.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że podobnie jak zbyt wysoka temperatura działa wiatr, który w niekontrolowany sposób przyśpiesza wysychanie systemowych zapraw i upośledza przez to ich wiązanie. Aby skutecznie chronić elewację zarówno przed bezpośrednim nasłonecznieniem, jak i w pewnym stopniu przed silnym wiatrem, należy osłaniać ją siatkami rozwieszonymi na rusztowaniach.


Brak siatki na rusztowaniach przy silnym nasłonecznieniu może powodować zbyt szybkie wysychanie zapraw wchodzących w skład systemu, a w rezultacie osłabienie ich parametrów, lokalne odspojenia i przebarwienia. Siatka zacienia elewację, osłania ją przed wiatrem, chroni też przed rozmyciem świeżego tynku przez deszcz.


Oprócz warunków pogodowych, istotny jest reżim technologiczny. Przestrzegajmy przerw technologicznych, czyli odstępów czasu wymaganych miedzy nakładaniem kolejnych warstw systemu ociepleniowego. Inaczej może wystąpić pogorszenie przyczepności warstw, odspojenia wypraw i wykwity na tynku.

Okna budynku, przynajmniej na czas wykonywania końcowych prac „mokrych”, powinno się osłonić folią (fot. SOLBET)
Okna budynku, przynajmniej na czas wykonywania końcowych prac „mokrych”, powinno się osłonić folią (fot. SOLBET)

Dobrze jest tak zorganizować harmonogram, żeby możliwa była praca w wymienionych wyżej, optymalnych dla systemu ETICS warunkach. Śledząc prognozy starajmy się trafić w pasowne „okienko” pogodowe, dni nie upalne i nie deszczowe, bez porywistego wiatru. Jeśli terminarz ekipy nie jest elastyczny i ocieplanie budynku przypadnie na późną jesień albo wczesną wiosnę, unikajmy porannych i wieczornych przymrozków. Z kolei podczas upałów dbajmy o to, aby wykonawcy pracowali wcześnie rano lub pod wieczór, kiedy jest chłodniej. Wymagajmy też stosowania osłon zacieniających, przynajmniej na najbardziej zagrożonych ścianach o wystawie południowej i zachodniej.

Pamiętajmy, że odpowiednie warunki istotne są nie tylko w momencie aplikacji, ale też w trakcie schnięcia każdej kolejnej „mokrej” warstwy systemu ETICS. Od prawidłowego wykonawstwa zależy estetyka i trwałość ocieplonej elewacji budynku.

 

 


Artykuł powstał we współpracy z firmą Solbet jako część cyklu „Jak poprawnie ocieplić ściany domu” w ramach autorskiej kampanii Akademia Świadomego Budowania.

>>> ZOBACZ CYKL


 

 

Data publikacji: 13 maja 2020

Zobacz także

Co składa się na system ociepleń i dlaczego należy wybierać komponenty pochodzące od jednego produducenta? (fot. SOLBET)JAK OCIEPLIĆ ŚCIANY DOMU

Kompletujemy system ociepleń

Przy ocieplaniu ścian metodą ETICS mamy do czynienia z wielowarstwowym systemem, w którym ważny jest zarówno układ kolejnych warstw, jak i jakość materiałów oraz ich wzajemna kompatybilność. Z czego składa się dobry i trwały system ociepleń?
fot. red.PYTANIA I DYLEMATY

Ile czasu styropian może być odsłonięty?

Jak długo po przyklejeniu ocieplenia ze styropianu mogę pozostawić ścianę bez tynkowania? Czy później muszę jakoś specjalnie przygotować styropian?
Staranne przygotowanie podłoża ułatwia prowadzenie prac ociepleniowych i decyduje o trwałości systemu (fot. SOLBET)JAK OCIEPLIĆ ŚCIANY DOMU

Przygotowanie ścian pod ocieplenie

Przed przystąpieniem do prac ociepleniowych należy ocenić stan techniczny ścian i upewnić się, że murarze solidnie wykonali swoją robotę - a w razie czego podjąć odpowiednie działania naprawcze. Co i jak sprawdzamy?