Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Dom ciepły… i ładny

Budujemy domy energooszczędne. W większości są to domy z zewnętrznym ociepleniem ścian. Skąd bierze się ich popularność? Jaka grubość styropianu jest potrzebna dla popularnych ścian z betonu komórkowego? Jak ocieplić dom, żeby elewacja przez lata zachowała swoją estetykę?

Rozpoczynając budowę domu w tym roku, powinniśmy celować w Warunki Techniczne już na rok 2021. Nie jest to wprawdzie obligatoryjne, ale na pewno rozsądne z punktu widzenia naszego komfortu później, po zamieszkaniu w domu. Zgodnie z tymi wymaganiami, współczynnik przenikania ciepła U ścian zewnętrznych budynku nie może być większy niż 0,20 W/(m2.K). Są na rynku materiały, które pozwalają na postawienie ścian jednowarstwowych o takich parametrach, choćby szerokie bloczki z betonu komórkowego, ale najpopularniejsze od lat pozostają ściany z ociepleniem - z czego większość stanowią ściany ocieplone styropianem.

Brak mostków termicznych

W przegrodach ocieplanych metodą lekką mokrą (tzw. ETICS) termoizolacja w sposób ciągły zabezpiecza całą powierzchnię ściany. Osłania więc nie tylko mur, ale też wszystkie „zimne” miejsca - elementy żelbetowe, takie jak wieniec, nadproża czy wzmocnienia ścian, newralgiczne strefy wokółokienne, cokół budynku czy styk ściany z dachem. Co więcej, pozwala bezpiecznie zakryć ewentualne niedoskonałości wykonawcze. Dzięki temu ściana pozbawiona jest miejsc słabszych termicznie.

Warstwa styropianu tworzy szczelną, ciepłą otulinę całego budynku (fot. SOLBET)
Warstwa styropianu tworzy szczelną, ciepłą otulinę całego budynku (fot. SOLBET) 

Przenikalność cieplna ścian zewnętrznych zależy przede wszystkim od przewodności cieplnej i grubości zastosowanej termoizolacji. Nie bez znaczenia są jednak również parametry samego muru. Beton komórkowy to najcieplejszy materiał murowy na rynku. Do osiągnięcia wymaganej przepisami wartości współczynnika U ściany z betonu komórkowego nie potrzebują zbyt grubej izolacji. Sami decydujemy, czy wystarcza nam to minimum, czy chcemy zastosować ocieplenie grubsze (albo o niższej, czyli lepszej przewodności cieplnej) i świadomie poprawić komfort termiczny.

Porównanie wymaganej grubości izolacji dla ścian grubości 24 cm wymurowanych z najpopularniejszych na rynku odmian betonu komórkowego - 500 i 600
Porównanie wymaganej grubości izolacji dla ścian grubości 24 cm wymurowanych z najpopularniejszych na rynku odmian betonu komórkowego - 500 i 600

W niewielkim stopniu na współczynnik U wpływają też warstwy wykończeniowe ściany po obu jej stronach, ale ponieważ ich wybór jest kwestią indywidualną, nie uwzględniono tego w obliczeniach.

Nienaganna estetyka

Systemy ociepleniowe, poza oczywistymi korzyściami wynikającymi z energooszczędności, dają inwestorom dużą swobodę w aranżacji wyglądu zewnętrznego domu. Mamy do wyboru kilka rodzajów tynków o różnych właściwościach i odmiennych strukturach. Możemy zostawić je w kolorze białym albo pomalować na dowolne kolory. Możemy też w łatwy sposób wykonać bonie, gzymsy albo wykończenie z płytek, desek (lub ich imitacji) czy kamienia. Ocieplona elewacja jest równa, ościeża okienne ładnie wyprowadzone - budynek przez lata wygląda schludnie. Oczywiście pod warunkiem, że właściwie o to zadbamy.

Przede wszystkim wybierajmy materiały dobrej jakości. Kupujmy produkty systemowe, pochodzące od jednego producenta. Nie twórzmy „składaków” różnych marek w kolejnych warstwach, bo nie ma wtedy gwarancji, że będą ze sobą współgrały – mogą pojawić się spękania, łuszczenie albo przebarwienia. Zwróćmy uwagę na poprawne wykonawstwo, najpierw właściwy montaż styropianu, a później prace tynkarskie. Pamiętajmy też o tym, że wykończenie powinno być dobrane stosownie do lokalnych warunków. Przykładowo w zacienionym lesie dobrze jest wybrać tynk odporny na porastanie, przy szutrowej drodze sprawdzi się taki, który mniej się brudzi i łatwo go umyć, a jeśli planujemy przy ścianie budynku grać w koszykówkę, to przyda się wyprawa wzmocniona.

O wszystkich kwestiach, na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas prac ociepleniowych, będziemy pisać w kolejnych publikacjach.

 

 


Artykuł powstał we współpracy z firmą Solbet jako część cyklu „Jak poprawnie ocieplić ściany domu” w ramach autorskiej kampanii Akademia Świadomego Budowania.

>>> ZOBACZ CYKL

Data publikacji: 20 marca 2020

Zobacz także

Klej powinien tworzyć na płycie styropianowej ciągłą ramkę obwodową i dodatkowo być rozmieszczony w formie punktowych placków (fot. PSPS)BUDOWLANE DETALE

Klejenie styropianu do ścian

Przy ocieplaniu ścian metodą ETICS klej powinien być nanoszony na płyty styropianowe metodą obwodowo-punktową.
W zależności od przyjętego systemu talerzyk łącznika może być zlicowany z powierzchnią styropianu lub zagłębiony (fot. PSPS)BUDOWLANE DETALE

Osadzenie łącznika w izolacji ze styropianu

Mocowanie mechaniczne, czyli potocznie mówiąc kołkowanie styropianu podczas ocieplania ścian metodą ETICS, wymaga właściwego doboru rodzaju i typu łącznika oraz jego prawidłowego umieszczenia w warstwie termoizolacji.
Boniowanie to proces wymagający dokładności i troski o estetykę - listwy do boniowania ułatwiają osiągniecie zamierzonego efektu (fot. red.)BUDOWLANE DETALE

Bonie elewacyjne

W elewacji ocieplonej styropianem najlepiej zrobić bonie z wykorzystaniem systemowych profili. Jak je prawidłowo zamontować?