Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Przyłącza pod zautomatyzowaną toaletę

Toaleta „z bajerami”? Niezależnie od tego, czy wstawiamy ją od razu, czy rozważamy zakup dopiero za jakiś czas – już na etapie budowy musimy dobrać właściwe elementy instalacyjne i doprowadzić kanalizację, wodę oraz prąd.

Dzisiejsze urządzenia sanitarne wręcz oszałamiają zaawansowaną technologią. Nowoczesną toaletę możemy wyposażyć w podgrzewaną deskę sedesową, funkcję podmywania i automatyczne spłukiwanie, a nawet w system odciągu zużytego powietrza ze sterowaną przez wifi opcją rozprowadzania zapachu (Geberit DuoFresh). Jak działa taki komfortowy model i o czym powinniśmy pamiętać na etapie budowy, żeby bez problemu zamontować go w łazience?

„System usuwania nieprzyjemnych zapachów Geberit DuoFresh działa w obiegu zamkniętym. Nie jest połączony z wentylacją budynku, nie wymaga więc projektowania dodatkowej instalacji wentylacyjnej” – mówi Małgorzata Rycaj-Dąbrowska, Product Manager w firmie Geberit. „Powietrze jest zasysane z muszli i następnie oczyszczane na filtrze ceramicznym. Oczyszczone powraca do pomieszczenia bokami przycisku". 

Obowiązkowe przyłącza

Podstawowe przyłącza wodne oraz kanalizacyjne są rozrysowane w każdym projekcie i oczywiście trzeba wykonać je poprawnie, ale nie ma obaw – nie zapomnimy o nich. Rzadko natomiast  jest w obrębie toalety uwzględnione rozprowadzenie dodatkowej instalacji elektrycznej. Tymczasem bez prądu nie zadziała wentylator odciągu zużytego powietrza ani opcjonalny system podmywania.

Rozwiązanie rozprowadzenia instalacji elektrycznej zależy od tego, czy chcemy mieć system sterowany ręcznie, czy automatycznie (ta druga opcja ma więcej funkcji, bo również czujnik wykrywania użytkownika oraz podświetlenie przycisku). Musimy o tym zdecydować już na etapie przygotowywania instalacji. W przypadku modułu uruchamianego ręcznie zasilanie elektryczne powinno być podłączone do punktu zewnętrznego, np. włącznika światła w łazience (w ten sam sposób działa często mechaniczny wentylator główny – włączając światło jednocześnie uruchamiamy wyciąg). Do modułu z uruchamianiem automatycznym należy w pobliżu toalety przewidzieć gniazdo podtynkowe.

Gniazdo podtynkowe powinno się znaleźć w odległości nie większej niż 1,5 m od docelowego umiejscowienia przycisku, poza obrębem stref mokrych i narażonych na zawilgocenie (rys. GEBERIT)
Gniazdo podtynkowe powinno się znaleźć w odległości nie większej niż 1,5 m od docelowego umiejscowienia przycisku, poza obrębem stref mokrych i narażonych na zawilgocenie (rys. GEBERIT)

Na etapie montażu wystarczy przygotować wyprowadzenie instalacji elektrycznej (peszel) w oznaczonym na stelażu miejscu (fot. GEBERIT)
Na etapie montażu wystarczy przygotować wyprowadzenie instalacji elektrycznej (peszel) w oznaczonym na stelażu miejscu (fot. GEBERIT)

W obu przypadkach, zarówno z włącznika, jak i z gniazda, musimy albo doprowadzić przewody w docelowe miejsce pod stelażem, albo przynajmniej osadzić w ścianie peszle, którymi później bez trudu przeciągniemy instalację. Geberit oferuje gotowe zestawy montażowe złożone z gniazda podtynkowego średnicy 76 mm z pokrywą, peszla ochronnego długości 1,7 m oraz korka i zatrzasku zabezpieczającego. 

Wybór odpowiedniego systemu instalacyjnego

W ofercie Geberit znajdziemy całą gamę kompletnych systemów instalacyjnych. Do toalety Geberit DuoFresh pasują wszystkie systemy ze spłuczką podtynkową Sigma. Konkretny model stelaża (Duofix, GIS, Kombifix) dobieramy w zależności od tego, czy system będzie montowany na ścianie murowanej, czy w konstrukcji lekkiej (zobacz ofertę). Nie trzeba montować żadnych dodatkowych przewodów „odsysających” - do usuwania nieprzyjemnych zapachów z muszli wykorzystywany jest przelew awaryjny w zaworze spustowym, który jest fabrycznym elementem w spłuczce.

Pasujące do toalety Geberit DuoFresh systemy instalacyjne ze spłuczką podtynkową Sigma mają wysokość zabudowy 112 cm i przycisk montowany z przodu​ (fot. GEBERIT)
Pasujące do toalety Geberit DuoFresh systemy instalacyjne ze spłuczką podtynkową Sigma mają wysokość zabudowy 112 cm i przycisk montowany z przodu​ (fot. GEBERIT)

Ponieważ do systemu Geberit DuoFresh nie mamy możliwości zastosowania stelaża niskiego, musimy mieć świadomość pewnych ograniczeń aranżacyjnych w łazience. Toalety nie ustawimy na przykład pod skosem, pod oknem ani pod blatem umywalkowym, gdzie wymagane są stelaże niskie. Warto uwzględnić to już podczas przygotowywania projektu budowlanego, żeby odpowiednio przewidzieć usytuowanie pionu kanalizacyjnego. W przypadku toalety Geberit DuoFresh nie możemy też zastosować przycisku zdalnego (pneumatycznego), który instaluje się poza obrysem stelaża. Przycisk musi być montowany z przodu, bo pod nim ukryty jest wentylator, a bokami wydostaje się odświeżone powietrze. 

Właściwe podłączenie kanalizacyjne

Dzięki gotowym systemom instalacyjnym, po wybraniu właściwego modelu, montaż toalety ogranicza się w zasadzie do postępowania zgodnie z instrukcją. Geberit ma w ofercie rozwiązania pozwalające poprawnie wykonać praktycznie każde, nawet niewygodne przyłącze. Podłączenie do podejścia kanalizacyjnego ułatwia kolano z zestawu podtynkowego (stelaża), które można ustawić w kilku pozycjach oraz obracać pod odpowiednim kątem. Trzeba tylko zwrócić uwagę na właściwe prowadzenie podejścia - wymagany spadek to 2-5% w kierunku pionu kanalizacyjnego. Jak prawidłowo to wyznaczyć, skoro najpierw musimy przygotować przyłącze, a dopiero potem stawiamy toaletę?

  • najpierw określmy poziom „0”. Jest to poziom gotowej, wykończonej podłogi. Do jego wyznaczenia musimy zsumować docelową grubość wszystkich warstw podłogi, czyli izolacji, jastrychu i posadzki (w łazience najczęściej są to płytki);
  • na wyznaczonym poziomie „0” wytrasujmy na ścianie linię pomocniczą;
  • określmy poziom wylotu toalety – jego środek przewidziany jest zawsze na wysokości 23 cm od poziomu „0” (dotyczy to również toalet o regulowanej wysokości);
  • wyznaczmy maksymalny poziom wpięcia podejścia w pion – uwzględniając spadek 2-5%, środek wlotu oddalonego o 1 m powinien leżeć nie wyżej niż 18-21 cm nad poziomem „0”;
  • przyjmując, że rura podejścia ma średnicę 90 mm, a zatem jej zewnętrzna średnica to 100 mm – dolna krawędź odgałęzienia na kielichu przejściowym powinna się znaleźć maksymalnie 13-16 cm nad docelowym poziomem „0”.

Od wyznaczonego poziomu „0” odmierza się w górę 100 cm, a następnie ustawia stelaż i odpowiednio do tego poziomu reguluje jego wysokość (dopasowując oznaczenie „1,0 m” na stelażu do naszego poziomu 100 cm). Takie ustawienie jest gwarancją prawidłowego doprowadzenia później wszystkich systemowych przyłączy, bo każde ma swoje wyznaczone miejsce na stelażu (fot. GEBERIT)
Od wyznaczonego poziomu „0” odmierza się w górę 100 cm, a następnie ustawia stelaż i odpowiednio do tego poziomu reguluje jego wysokość (dopasowując oznaczenie „1,0 m” na stelażu do naszego poziomu 100 cm). Takie ustawienie jest gwarancją prawidłowego doprowadzenia później wszystkich systemowych przyłączy, bo każde ma swoje wyznaczone miejsce na stelażu (fot. GEBERIT)

Funkcja odprowadzania i neutralizacji zużytego powietrza może być od razu zintegrowana z toaletą (niektóre toalety myjące Geberit AquaClean mają ją w standardzie) albo można zdecydować się na nią dopiero w późniejszym czasie, kiedy łazienka jest już wykończona i użytkowana. Do uruchomienia rozwiązania DuoFresh potrzebujemy wówczas: modułu, zasilacza oraz skrzynki przyłączeniowej na zasilacz (zobacz więcej o Module Geberit DuoFresh). Wszystkie mechanizmy, choć skrzętnie ukryte przed naszym okiem, pozostają łatwo dostępne dla instalatora, umożliwiając prostą instalację wybranych funkcji w dowolnym momencie użytkowania.

Ekstrawagancja? Jeszcze nie tak dawno za „widzimisię” uważano podwieszane toalety i spłuczki podtynkowe. Nasza potrzeba komfortu szybko rośnie, a postęp ułatwia jej zaspokojenie. Pamiętajmy o tym planując pomieszczenia sanitarne w domu (fot. GEBERIT)
Ekstrawagancja? Jeszcze nie tak dawno za „widzimisię” uważano podwieszane toalety i spłuczki podtynkowe. Nasza potrzeba komfortu szybko rośnie, a postęp ułatwia jej zaspokojenie. Pamiętajmy o tym planując pomieszczenia sanitarne w domu (fot. GEBERIT)

W porę zapewniając dostęp do mediów, które niekoniecznie są potrzebne doraźnie, ale być może przydadzą się po kilku latach, jak doprowadzenie prądu, zostawiamy sobie otwartą furtkę na dowolne udogodnienia. Wybór konkretnego rozwiązania w dogodnej chwili będzie już samą przyjemnością, a jego wdrożenie nie będzie wiązało się z żadnymi kłopotliwymi pracami.

 


Potrzebujesz więcej informacji albo chcesz zapytać o rozwiązanie dla siebie? Skontaktuj się z Doradcami Handlowymi i Technicznymi firmy Geberit.
>>> przejdź do strony kontaktów


Artykuł powstał we współpracy z firmą Geberit w ramach autorskiej kampanii "Akademia Świadomego Budowania".
Konsultacje: Małgorzata Rycaj-Dąbrowska, Product Manager Installation and Bathroom Systems Products w firmie Geberit.

Data publikacji: 2 stycznia 2020

Zobacz także

Stawia się je szybko, są czyste, suche, ciepłe i paroprzepuszczalne - mowa o ścianach Porotherm T Dryfix (fot. WIENERBERGER)JEDNOWARSTWOWE Z CERAMIKI

Sukces murowany… na sucho

Dzisiejszy inwestor szanuje czas i środowisko. Szuka rozwiązań dobrej jakości, energooszczędnych, ekologicznych, zdrowych, ale też szybkich i wygodnych w budowie. Nowoczesna ceramika budowlana, ze szczegółowo dopracowaną technologią murowanych na sucho ścian jednowarstwowych, doskonale wpisuje się w ten pozytywny trend.
Dobry jastrych cementowy - rozmowa z ekspertem firmy Weber (fot. WEBER)DOBRY JASTRYCH CEMENTOWY

Dobry jastrych cementowy

Czy jastrych cementowy jest rozwiązaniem uniwersalnym? Na jakim etapie budowy najlepiej go wykonywać? Co zrobić, jeśli wykonawca nie dopilnuje warunków i świeży podkład popęka? Na te i inne pytania odpowiada ekspert z firmy Weber.
warto zastanowić się, co robią producenci materiałów izolacyjnych, by środowisko naturalne było jak najmniej obciążone (fot. MIWO)POROZMAWIAJMY O WEŁNIE

Dlaczego wełna jest „eko”?

Naturalne surowce, deklaracje środowiskowe, zasada zrównoważonego rozwoju, zmniejszenie zapotrzebowania na energię przez poprawę termoizolacyjności budynków, zaawansowany recykling i upcykling – filozofia ekologicznej świadomości towarzyszy wyrobom z wełny mineralnej na każdym etapie produkcji i eksploatacji.