Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Dobry jastrych cementowy

Czy jastrych cementowy jest rozwiązaniem uniwersalnym? Na jakim etapie budowy najlepiej go wykonywać? Co zrobić, jeśli wykonawca nie dopilnuje warunków i świeży podkład popęka? Na te i inne pytania odpowiada ekspert z firmy Weber.

Na łamach tworzonego wspólnie z firmą Weber cyklu "Dobry jastrych cementowy" w kolejnych odcinkach dość szczegółowo opisywaliśmy kryteria, jakimi należy kierować się wybierając jastrych do konkretnych pomieszczeń i zastosowań, wskazywaliśmy warunki poprawnego wykonawstwa i techniczne parametry mieszanek. Tutaj, w ostatnim odcinku cyklu, dopowiadamy to, czego nie sposób było wpleść w tematyczny poradnik, a co również może być dla inwestorów istotne. Na pytania odpowiada mgr inż. Krzysztof Burza, Senior Product Manager w firmie Weber.

Dużo mówiliśmy o technicznych właściwościach jastrychów cementowych, wysokiej wytrzymałości, odporności na wilgoć. A jakie wynikają z tego bezpośrednie korzyści dla inwestora? Jakie zalety użytkowe ma jastrych cementowy?

KB: Przede wszystkim wysoka wytrzymałość na odrywanie podkładów cementowych pozwala na układanie dowolnej posadzki (np. deski litej, egzotycznego drewna, parkietu). Nie trzeba też stosować specjalistycznych preparatów gruntujących, jeśli chcemy ułożyć płytki ceramiczne (gres, terakotę). W przypadku jastrychu płynnego weber.floor FLOW, dokładne otoczenie rurek masą  pozwala również na lepsze oddanie ciepła z systemu ogrzewania podłogowego.

Czy są jakieś przeciwwskazania do wykonania jastrychu cementowego, konkretne okolicznosci, w których nie powinniśmy go robić, a zamiast niego wybrać anhydryt?

KB: Odkąd na rynku jest samopoziomujący jastrych weber.floor FLOW, mający właściwości podobne do jastrychów anhydrytowych (rozpływność, wysokie parametry przewodzenia ciepła), nie pojawiają się takie sytuacje.

W takim razie sytuacja odwrotna - kiedy, ze względu na etap budowy, porę roku, temperaturę, czas, podkład anhydrytowy nam się nie sprawdzi i jastrych cementowy może być jedynym słusznym lub zalecanym rozwiązaniem?

KB: Wylewka anhydrytowa nie jest produktem, który można stosować np. na zewnątrz pomieszczeń (tarasy lub balkony). Z uwagi na wytrzymałość na ścieranie i ściskanie, nie jest też odpowiednia do garaży, pomieszczeń przemysłowych oraz gospodarczych. W przypadku jastrychów cementowych mamy odpowiednie produkty - mieszanki weber.floor RAPID i weber.floor 1000 nadają się na podłogę w garażu, a co więcej, mogą być stosowane nawet do wykonywania spadków na balkonach lub tarasach. Anhydryt słabo też radzi sobie ze środowiskiem wilgotnym, podczas gdy jastrych cementowy jest na nie odporny.

Które jastrychy firma Weber zaleca do stosowania w konkretnej aplikacji?

KB: Tak naprawdę w budynku jednorodzinnym można zastosować każdy z jastrychów. Różnice wynikają z wytrzymałości oraz z szybkości wiązania, co przekłada się na to, jak szybko rozpoczniemy kolejne prace, lub po prostu od tego jak szybko musimy je rozpocząć. Do wnętrz polecamy płynny jastrych cementowy weber.floor FLOW, który ma właściwości samopoziomujące i nie wymaga zacierania. Nadaje się do każdego pomieszczenia. W przypadku tradycyjnych, półsuchych jastrychów, rekomendujemy weber.floor 1000, weber.floor RAPID (szybkowiążący) lub jastrych z miksokreta ze spoiwem weberfloor FIBROCEM. Tak jak wspomniałem wyżej, są to również nasze propozycje do garażu czy na tarasy.

Kiedy zaleca się aplikację ręczną, a kiedy mechaniczną?

KB: Aplikację mechaniczną zalecamy wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z dużymi powierzchniami i jeśli zależy nam na szybkim zakończeniu prac. Jeśli mamy do wykonania małą powierzchnię, wówczas można zastosować jastrych do aplikacji ręcznej i wylać go samodzielnie.

Czy wszystkie wymienione jastrychy nadają się do aplikacji mechanicznej?

KB: Z jastrychów tradycyjnych mechanicznie, za pomocą pomp, układać można weber.floor RAPID. Jeśli chodzi o jastrychy płynne, to optymalnym produktem jest weber.floor 4310. Miksokret jest z oczywistych względów również aplikacją mechaniczną, więc dedykowany weberfloor FIBROCEM jest tu jedynym spoiwem w ofercie.

Na jakim etapie budowy najlepiej wykonywać jastrych – przed tynkami czy po?

KB: Najlepiej, jeśli wykonujemy jastrych już po tynkach. Powierzchnia jastrychu nie będzie narażona na uszkodzenia mechaniczne np. od rusztowań i podestów roboczych oraz jego powierzchnia nie zostanie zanieczyszczona np. tynkami gipsowymi.

A jak  zabezpieczyć tynki przed uszkodzeniem?

KB: Przed aplikacją jastrychu konieczne jest wykonanie dylatacji obwodowej pomieszczeń (również wokół słupów, kominów itp.). Jeśli mocno obawiamy się o zabrudzenia tynków, wówczas można przykleić dodatkowy pasek np. folii za pomocą taśmy malarskiej. Czasem wystarcza samo wywinięcie folii paroizolacyjnej, która jest wymagana w przypadku podkładów podłogowych na izolacjach.

Prawidłowo wykonany jastrych cementowy nie powinien pękać. Ale co zrobić, jeśli przesuszymy go we wczesnej fazie wiązania, np. zbyt mocno wietrząc – czy da się go jakoś uratować? Co możemy zrobić?

KB: Przede wszystkim świeży jastrych cementowy wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Najlepiej przykryć go folią bąbelkową lub geowłókniną. Tym sposobem nie przesuszymy go. Geowłóknina przepuszcza wodę, zatem można polewać wodą jastrych bez jej zdejmowania (zobacz więcej o pielęgnacji jastrychu). To ważne, bo przesuszenie jastrychu może być przyczyną spękań oraz słabszej, pylącej powierzchni.

  • Jeśli spękania są włosowate a wykończeniem mają być np. panele pływające, całą powierzchnię wystarczy jedynie zabezpieczyć przed ewentualnym pyleniem np. gruntem bardzo głęboko penetrującym weber PG212.
  • Jeśli spękania są większe, to niezależnie od rodzaju wykończenia trzeba je naprawić. Najskuteczniejszą metodą naprawy jest ich siłowe sklejanie z użyciem konstrukcyjnej żywicy epoksydowej weber.prim 806 oraz łączników falowych ze stali nierdzewnej, które są dostarczane w komplecie z żywicą.

Na niektórych podłożach mogą pojawić się nie tylko pojedyncze pęknięcia, ale siatki licznych spękań. Przy naprawie mocno spękanych podłoży, oprócz klamr i żywicy, warto wykonać na całej powierzchni wzmacniający laminat z mat szklanych przesyconych żywicą weber.tec EP42.

Z pańskiego doświadczenia – jakie są najczęstsze błędy wykonawców i inwestorów? 

KB: Wiele pytań dotyczy odpowiedniej pielęgnacji po aplikacji wylewki. Trzeba pamiętać, że są to wyroby cementowe, w związku z tym, tak jak beton, wymagają odpowiedniej temperatury i wilgotności do prawidłowego wiązania. Nieodpowiednie warunki mogą prowadzić do pęknięć skurczowych. Innym problemem jest również nieodpowiednie dozowanie wody do produktów. Zaprawa może zostać przelana (za dużo wody) jak i można jej dodać za mało. W tym drugim przypadku, zaprawa będzie miała zbyt małą rozlewność i nie będzie w stanie poprawnie się rozpłynąć. Nie można też „ulepszać” produktów poprzez dodawanie do nich cementu, plastyfikatorów czy innej chemii, która nie została dopuszczona do stosowania w karcie technicznej produktu. Pamiętać również należy o odpowiednim zagruntowaniu podłoża (jeśli wylewka jest aplikowana na podłoża chłonne).

Z wykonaniem podkładu tak naprawdę większość fachowców nie powinna mieć problemu. Ale wiadomo, że wykonawcy są różni. Jak sprawdzić ekipę, na co zwrócić uwagę, o co pytać?

KB: Podstawą jest obejrzenie referencji. Poprośmy firmę o pokazanie ostatnich prac. Zobaczmy, jakie ma opinie w sieci. Możemy też zaprosić na budowę eksperta z firmy, który dopilnuje poprawności prac.

Firma WEBER oferuje bezpłatne doradztwo w zakresie doboru rozwiązań i wykonawstwa. Czy polecacie również autoryzowane ekipy?

KB: Tak, nasi doradcy ds. inwestycji podłogowych mają kontakt do ekip wykonawczych, które mogą polecić (przejdź do strony KONTAKT Z DORADCĄ WEBER).
Zachęcam też do śledzenia profilu Weber na Facebooku: https://www.facebook.com/SaintGobainWeberPolska
oraz kanału na YouTube, gdzie publikujemy porady: https://www.youtube.com/saintgobainweberpolska
Wszystko jest również do poczytania na stronie https://www.pl.weber/ w dziale „Porady”.

Bardzo dziękuję za rozmowę, naszym ekspertem był mgr inż. Krzysztof Burza, Senior Product Manager w firmie Weber, .


Partnerem cyklu "Dobry jastrych cementowy" jest firma Weber (zobacz prezentację).

Przeczytaj też pozostałe odcinki cyklu:
- Uwzględnij rodzaj pomieszczenia
Określ sposób wykończenia podłogi
Pamiętaj o odpowiedniej grubości
Jastrych płynny czy półsuchy
Zadbaj o poprawną aplikację
Kiedy jastrych jest gotowy?
Jastrych - i co dalej?
Przegląd parametrów


 

Data publikacji: 18 listopada 2019

Zobacz także

Deklaracje Właściwości Użytkowych - nagranie studyjne w ramach cyklu POROZMAWIAJMY O WEŁNIE

Deklaracje Właściwości Użytkowych

Czym są Deklaracje Właściwości Użytkowych i gdzie ich szukać? Co powinno się znaleźć w DWU? Dlaczego powinniśmy wymagać ich od producentów? Rozmowa z ekspertem MIWO.
Niepalna elewacja - nagranie studyjnePOROZMAWIAJMY O WEŁNIE

Niepalna elewacja

Z jakimi zagrożeniami ogniowymi możemy mieć do czynienia w przypadku elewacji? Jak rozprzestrzenia się ogień? Czy ocieplenie ścian wełną mineralną pozwala zminimalizować ryzyko pożaru? Rozmowa z ekspertem MIWO.
Tomasz Rybarczyk, Product Manager w firmie Solbet (fot. Słodki Live TV)ROZMOWY

Uniwersalny beton komórkowy

Jakie zalety ma beton komórkowy? Jak rozpatrywać jego wytrzymałość? Na co wpływa jednorodna struktura bloczków? Czy warto inwestować w kompleksowy system? Z czym powinniśmy się liczyć, zmieniając inny materiał murowy w projekcie na beton komórkowy? Wywiad studyjny.