Nie wiesz? Pytaj! Wiesz? Pomóż!

Właściwe warunki pracy

Znakomite parametry i trwałość butylu to jedno, ale szczelność połączenia zależy jeszcze od prawidłowego zespolenia z podłożem. Na co zwrócić uwagę podczas prac uszczelniających na dachu?

Butyl jest materiałem trwale elastycznym i odpornym praktycznie na wszystkie czynniki oddziałujące na połać dachową – wodę, promieniowanie UV, wysoką i niską temperaturę, w tym jej częste zmiany, a nawet na środowisko agresywne. Nie ulega deformacji, nie sztywnieje i nie ima się go korozja biologiczna. Uszczelnienia butylowe przez długie lata nie ulegają degradacji, zapewniając bezpieczeństwo i całkowitą szczelność dachu. Jest tylko jeden drobiazg, o który trzeba zadbać – odpowiednie wykonawstwo.

Korzystna temperatura

Choć po nałożeniu butyl zachowuje stabilność parametrów w bardzo szerokim zakresie temperaturowym, w czasie aplikacji zaleca się, aby temperatura powietrza i podłoża oscylowała w granicach od 50C do 500C. Jeśli prace uszczelniające odbywają się jesienią, kiedy mamy już pierwsze przymrozki, albo w upalne lato, gdy blacha intensywnie się nagrzewa, to trzeba tak dopasować porę dnia, żeby podczas aplikacji temperatura była odpowiednia.

Czyste i suche podłoże

Miejsce, do którego będziemy przyklejać butyl, nie może być zakurzone, tłuste czy brudne. Każde zanieczyszczenie powierzchni osłabia przyczepność masy klejącej, a w konsekwencji grozi miejscowym odspojeniem albo rozszczelnieniem złącza i powstaniem przecieku. Dlatego tak ważne jest przygotowanie podłoża. Wszelkie plamki z oleju czy smaru trzeba zmyć, na przykład preparatem na bazie alkoholu izopropylowego. Pył po cięciu dachówek, kurz – zwłaszcza jeśli budynek stoi przy szutrowej drodze – oraz wszelkie drobne zabrudzenia trzeba do sucha przetrzeć.

Poprawna aplikacja

Wyroby butylowe nakłada się na zimno, bez zgrzewania. Odwija się je z rolki i od razu przykleja do podłoża, delikatnie dociskając na całej długości. W przypadku wyrobów dwustronnie klejących trzeba usunąć zewnętrzną przekładkę zabezpieczającą  i przyłożyć drugi uszczelniany element, a następnie całość ponownie docisnąć. Zaleca się użyć gumowego wałka dla zapewnienia równomiernego docisku, właściwej przyczepności butylu i w efekcie trwałej szczelności złącza.

Właściwy sposób przechowywania

Wszelkie produkty zawierające butyl powinny być trzymane w miejscu suchym, w temperaturze od 50C do 250C i zabezpieczone przed bezpośrednim oddziaływaniem promieniowania słonecznego. Jeśli są to większe rolki butylu, to warto zwrócić uwagę, żeby nie stały pionowo, tylko leżały poziomo. Właściwie przechowywane wyroby butylowe zachowują przydatność do użycia przez co najmniej dwa lata od wyprodukowania.


Partnerem cyklu "Dach trwale szczelny" jest firma AIB (zobacz prezentację).

Przeczytaj również pozostałe odcinki cyklu:
Eksploatacja ekstremalna
Klej wiecznie żywy
- Trudne miejsca w dachu
Gdzie znajdziemy butyl?
Butylowy asortyment
Preferencje dekarzy
- Butyl okiem eksperta


 

Data publikacji: 8 czerwca 2019

Zobacz także

Deklaracje Właściwości Użytkowych - nagranie studyjne w ramach cyklu POROZMAWIAJMY O WEŁNIE

Deklaracje Właściwości Użytkowych

Czym są Deklaracje Właściwości Użytkowych i gdzie ich szukać? Co powinno się znaleźć w DWU? Dlaczego powinniśmy wymagać ich od producentów? Rozmowa z ekspertem MIWO.
Niepalna elewacja - nagranie studyjnePOROZMAWIAJMY O WEŁNIE

Niepalna elewacja

Z jakimi zagrożeniami ogniowymi możemy mieć do czynienia w przypadku elewacji? Jak rozprzestrzenia się ogień? Czy ocieplenie ścian wełną mineralną pozwala zminimalizować ryzyko pożaru? Rozmowa z ekspertem MIWO.
Tomasz Rybarczyk, Product Manager w firmie Solbet (fot. Słodki Live TV)ROZMOWY

Uniwersalny beton komórkowy

Jakie zalety ma beton komórkowy? Jak rozpatrywać jego wytrzymałość? Na co wpływa jednorodna struktura bloczków? Czy warto inwestować w kompleksowy system? Z czym powinniśmy się liczyć, zmieniając inny materiał murowy w projekcie na beton komórkowy? Wywiad studyjny.