Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Właściwe warunki pracy z butylem

Znakomite parametry i trwałość butylu to jedno, ale szczelność połączenia zależy jeszcze od prawidłowego zespolenia z podłożem. Na co zwrócić uwagę podczas prac uszczelniających na dachu?

Butyl jest materiałem trwale elastycznym i odpornym praktycznie na wszystkie czynniki oddziałujące na połać dachową – wodę, promieniowanie UV, wysoką i niską temperaturę, w tym jej częste zmiany, a nawet na środowisko agresywne. Nie ulega deformacji, nie sztywnieje i nie ima się go korozja biologiczna. Uszczelnienia butylowe przez długie lata nie ulegają degradacji, zapewniając bezpieczeństwo i całkowitą szczelność dachu. Jest tylko jeden drobiazg, o który trzeba zadbać – odpowiednie wykonawstwo.

Korzystna temperatura

Choć po nałożeniu butyl zachowuje stabilność parametrów w bardzo szerokim zakresie temperaturowym, w czasie aplikacji zaleca się, aby temperatura powietrza i podłoża oscylowała w granicach od 50C do 500C. Jeśli prace uszczelniające odbywają się jesienią, kiedy mamy już pierwsze przymrozki, albo w upalne lato, gdy blacha intensywnie się nagrzewa, to trzeba tak dopasować porę dnia, żeby podczas aplikacji temperatura była odpowiednia.

Czyste i suche podłoże

Miejsce, do którego będziemy przyklejać butyl, nie może być zakurzone, tłuste czy brudne. Każde zanieczyszczenie powierzchni osłabia przyczepność masy klejącej, a w konsekwencji grozi miejscowym odspojeniem albo rozszczelnieniem złącza i powstaniem przecieku. Dlatego tak ważne jest przygotowanie podłoża. Wszelkie plamki z oleju czy smaru trzeba zmyć, na przykład preparatem na bazie alkoholu izopropylowego. Pył po cięciu dachówek, kurz – zwłaszcza jeśli budynek stoi przy szutrowej drodze – oraz wszelkie drobne zabrudzenia trzeba do sucha przetrzeć.

Poprawna aplikacja

Wyroby butylowe nakłada się na zimno, bez zgrzewania. Odwija się je z rolki i od razu przykleja do podłoża, delikatnie dociskając na całej długości. W przypadku wyrobów dwustronnie klejących trzeba usunąć zewnętrzną przekładkę zabezpieczającą  i przyłożyć drugi uszczelniany element, a następnie całość ponownie docisnąć. Zaleca się użyć gumowego wałka dla zapewnienia równomiernego docisku, właściwej przyczepności butylu i w efekcie trwałej szczelności złącza.

Właściwy sposób przechowywania

Wszelkie produkty zawierające butyl powinny być trzymane w miejscu suchym, w temperaturze od 50C do 250C i zabezpieczone przed bezpośrednim oddziaływaniem promieniowania słonecznego. Jeśli są to większe rolki butylu, to warto zwrócić uwagę, żeby nie stały pionowo, tylko leżały poziomo. Właściwie przechowywane wyroby butylowe zachowują przydatność do użycia przez co najmniej dwa lata od wyprodukowania.

 


Artykuł powstał we współpracy z firmą AIB jako część cyklu „Dach trwale szczelny” w ramach autorskiej kampanii 
Akademia Świadomego Budowania.

>>> ZOBACZ CYKL

 


 

Data publikacji: 8 czerwca 2019

Zobacz także

Co powinna zawierać umowa z dekarzem? (fot. SŁODKI LIVE)ROZMOWY

Poprawna umowa z dekarzem

Własny dach nad głową to synonim bezpieczeństwa i komfortu. Co powinniśmy zawrzeć w umowie na wykonanie pokrycia, żeby uniknąć problemów? Rozmowa z Mistrzem Dekarskim.
Co będzie potrzebne dekarzowi do montażu blachodachówki modułowej? (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)STALOWE POKRYCIA MODUŁOWE

Co składa się na koszt pokrycia?

Kompletne pokrycie dachowe to nie tylko kilkaset stalowych paneli. To również szereg obróbek, łączników, akcesoriów i materiałów uszczelniających. Czego potrzebuje dekarz przy blachodachówce modułowej?
Butyl to niezastąpiony klej potrzebny przy wielu obróbkach dekarskich (fot. KMR)DACH TRWALE SZCZELNY

Gdzie znajdziemy butyl?

Na naszych dachach ten strażnik szczelności najczęściej ukrywa się w sznurach, wstęgach i różnego typu taśmach, przypisanych konkretnym obróbkom dekarskim.