Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Przegląd parametrów

Czy wszystkie jastrychy cementowe są odporne na wodę? Czym charakteryzują się mieszanki szybkowiążące? Czy podkład trzeba zbroić? Jaka jest wytrzymałość na ściskanie i zginanie? Jak obliczyć zużycie? Przedstawiamy zestawienie najważniejszych właściwości jastrychów cementowych.

W poszczególnych odcinkach cyklu „Dobry jastrych cementowy” przedstawialiśmy różnice między mieszankami, kryteria ich doboru i warunki stosowania. Pora na zebranie w jednym miejscu cech i parametrów betonowych podkładów podłogowych. To w prosty sposób pozwoli ustalić priorytety – te właściwości jastrychu, na których zależy nam najbardziej. Dla jednego inwestora będzie to jak najkrótszy czas schnięcia, dla innego wysoka wytrzymałość lub konsystencja mieszanki, jeszcze inny szuka minimalnej grubości albo chce porównać produkty. Czytelne zestawienie tabelaryczne powinno w tym pomóc. Zainteresowanych szerszym omówieniem konkretnych kwestii odsyłamy do właściwego odcinka cyklu (tytuły z przekierowaniami na końcu artykułu).

Tabela 1. Zestawienie cech i parametrów technicznych jastrychów cementowych marki Weber.

Tabela 1. Zestawienie cech i parametrów technicznych jastrychów cementowych marki Weber.

Jakie znaczenie ma wytrzymałość mechaniczna?

Jastrychy o wysokiej wytrzymałości mechanicznej i dużej odporności na ścieranie stosuje się w miejscach narażonych na duże obciążenia (np. w garażach). Z kolei wytrzymałość na zginanie ma znaczenie dla minimalnej grubości - im jest większa, tym cieńszy może być jastrych. Na zdolność jastrychu do przenoszenia obciążeń oraz ochronę przed pękaniem wskutek naprężeń skurczowych ma wpływ również zbrojenie – siatki zbrojeniowe i wzmacniające włókna polipropylenowe.

W przypadku mieszanek płynnych przeprowadza się dodatkowo badanie rozpływności - w pierścieniu 68 x 35 mm wynosi ona odpowiednio: 160-190 mm dla weber.floor FLOW, 220-240 mm dla weber.floor 4310 i 220-250 mm dla weber.floor 4320 (fot. WEBER)
W przypadku mieszanek płynnych przeprowadza się dodatkowo badanie rozpływności - w pierścieniu 68 x 35 mm wynosi ona odpowiednio: 160-190 mm dla weber.floor FLOW, 220-240 mm dla weber.floor 4310 i 220-250 mm dla weber.floor 4320 (fot. WEBER)

Specjalne spoiwo

Zamiast używać gotowych mieszanek, można też przygotować półsuchy jastrych na budowie. Zamiast cementu, ekspert firmy Weber zaleca wówczas użycie spoiwa weberfloor FIBROCEM. Jest wzmacniane włóknami, zawiera też specjalne domieszki i plastyfikatory, które pozwalają na uzyskanie lepszych parametrów betonu – o obniżonym skurczu liniowym, wysokiej wytrzymałości na ściskanie (C30) i szybkim czasie wiązania (10-12 h) oraz schnięcia (przy założeniu proporcji mieszania 1:6 układanie płytek jest możliwe już po 3-4 dniach). To rozwiązanie szczególnie zalecane jest do aplikacji mechanicznej pompą typu mixokret.


Partnerem cyklu "Dobry jastrych cementowy" jest firma Weber (zobacz prezentację).

Przeczytaj też pozostałe odcinki cyklu:
Uwzględnij rodzaj pomieszczenia
Określ sposób wykończenia podłogi
Pamiętaj o odpowiedniej grubości
Jastrych płynny czy półsuchy
Zadbaj o poprawną aplikację
Kiedy jastrych jest gotowy?
Jastrych - i co dalej?


 

Data publikacji: 7 sierpnia 2019

Zobacz także

Wybór materiału uszczelniającego zależy od miejsca zastosowania i od preferencji dekarzy (fot. KMR)DACH TRWALE SZCZELNY

Butylowa galanteria

Czym uszczelnić doczołowe połączenia, zakłady folii, narożniki, obróbkę komina? Materiałów uszczelniających do dachu zawierających butyl jest sporo. Których produktów do jakich aplikacji używa się najczęściej?
Jakiej zaprawy użyć? Najlepiej systemowej, zalecanej przez producenta! (fot. SOLBET)BEZBŁĘDNY BETON KOMÓRKOWY

Zaprawa - istotna część systemu

Rodzaj zaprawy i sposób wykonania spoin w murze uwzględnione są przez projektanta w obliczeniach statycznych i, jeśli to konieczne, termicznych. Ewentualne zmiany nie pozostają więc bez wpływu na właściwości ścian.
Ostrożność, staranność i dbałość o detale to najważniejsze cechy dobrego wykonawcy (fot. SOLBET)BEZBŁĘDNY BETON KOMÓRKOWY

Dbaj o materiał i technologię

Z betonu komórkowego łatwo się buduje i jest odporny na fuszerkę, ale to nie znaczy, że wolno traktować go po macoszemu. Wymaga odpowiedniej obróbki i warunków pracy. Dobre wykonawstwo jest tak samo ważne, jak jakość materiału.