Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Butylowa galanteria

Czym uszczelnić doczołowe połączenia, zakłady folii, narożniki, obróbkę komina? Materiałów uszczelniających do dachu zawierających butyl jest sporo. Których produktów do jakich aplikacji używa się najczęściej?

Butyl jest materiałem szczelnym, elastycznym, trwale odpornym na wodę, degradację biologiczną i niszczący wpływ czynników atomosferycznych. To materiał idealny do obróbek uszczelniających w dachu. Sam w sobie butyl jest jednak w budownictwie indywidualnym stosowany raczej rzadko. Używa się go najczęściej na określonym nośniku, w formie taśm, wstęg lub sznurów (o rodzajach produktów pisaliśmy w 4 odcinku cyklu – zobacz artykuł). Wybór konkretnego produktu zależy między innymi od miejsca zastosowania.

Obróbki kominów – przy obróbce miękkiej - specjalne taśmy kominowe gładkie, plisowane, krepowane lub tłoczone. Przy twardej obróbce blacharskiej, jako produkty uzupełniające - taśmy jedno- i dwustronne, wstęgi płaskie i profilowane lub sznury.


Samoprzylepna aluminiowa taśma kominowa z klejem butylowym - tłoczona warstwa zapewnia lepsze dopasowanie do narożników i krzywizn podłoża (fot. FOLNET)

Obróbki wokół okien dachowych – taśmy jednostronne, taśmy kominowe.

Podklejanie fartuchów okien dachowych - zintegrowane pasma butylu na fartuchu lub taśmy dwustronne.


Systemowe kołnierze uszczelniające okien dachowych wyposażone są w fartuchy, które wykłada się na pokrycie - jeśli nie mają naniesionej fabrycznie warstwy butylu, to należy podkleić je dwustronną taśmą butylową (fot. FAKRO)

Grzbiety i kalenice dachowe – systemowe taśmy kalenicowe.


Taśmy kalenicowe są dyfuzyjnie otwarte, butyl znajduje się na fartuchach, które przykleja się do pokrycia pod gąsiorami (fot. KMR)

Lukarny, narożniki – taśmy kominowe.

Miejsca łączenia dachu i ściany – wstęgi płaskie i profilowane, sznury, taśmy dwustronne, taśmy kominowe.


Wstęgi i taśmy butylowe stosowane przy obróbkach dachowych mogą mieć odcień zbliżony do koloru pokrycia (fot. KMR)  

Sklejanie zakładów folii dachowych i paroizolacji – zintegrowane pasma butylu na zakładach folii oraz odpowiednie dla rodzaju folii taśmy jedno- lub dwustronne.

Zaklejanie miejsc uszkodzeń folii dachowych i paroizolacji – odpowiednie taśmy jednostronne, dopasowane do rodzaju folii (np. do folii refleksyjnych z warstwą aluminium powinno się używać taśm aluminiowych).

Opierzenie ścianek attykowych, ogniomurów - wstęgi, sznury.

Połączenia doczołowe: łączenie folii dachowych ze ścianą, z oknem dachowym, z kominem, podklejanie fartuchów okien dachowych – taśmy dwustronne, sznury.


Sznury butylowe przypominają wyglądem samoprzylepne uszczelki o okrągłym przekroju (fot. AIB)

Izolacja murłat – wstęgi, sznury, rzadziej taśmy.

Uszczelnienie pod kontrłatami – taśmy gwoździowe, czyli nieco grubsze taśmy dwustronne.

Przejścia przez dach - wstęgi profilowane, sznury butylowe, taśmy jednostronne.

Uszczelnienie pod blachą okapową (zwłaszcza w miejscach haków rynnowych) - wstęgi, sznury.

Uszczelnienia dylatacji – taśmy jednostronne, sznury.

Miejsca łączenia rynien – wstęgi profilowane.


Butyl bywa najlepszym doraźnym środkiem naprawczym w przypadku błędu wykonawczego lub podczas awarii systemu rynnowego (fot. TR)

Warto pamiętać, że na ostateczny wybór produktu uszczelniajacego w dużej mierze wpływ mają indywidualne upodobania i przyzwyczajenia dekarzy. To, że jedni używają konkretnych produktów do sklejania folii czy uszczelniania obróbki komina, nie oznacza, że inni używają tych samych, poza tym niektórzy wolą szersze, inni węższe, jedni sklejają z wierzchu, inni podklejają od środka. W asortymencie butylowych taśm, wstęg i sznurów każdy znajdzie rozwiązanie odpowiednie dla siebie – ważne, żeby wszystko było zrobione poprawnie i ostatecznie dach był szczelny.

 


Artykuł powstał we współpracy z firmą AIB jako część cyklu „Dach trwale szczelny” w ramach autorskiej kampanii 
Akademia Świadomego Budowania.

>>> ZOBACZ CYKL

 


 

Data publikacji: 5 sierpnia 2019

Zobacz także

fot. BRATEX DACHYAKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Hybrydowa rewolucja

Bratex Centro to blachodachówka hybrydowa - łączy zalety technologii modułowej i konwencjonalnej.
Regularna kontrola robót jest w przypadku dachu szczególnie istotna (fot. TR)DACH

Dziennik budowy - odbiór dachu

Ile razy kierownik budowy powinien pojawić się u nas na sprawdzanie dachu? Im częściej, tym lepiej. Wariant oszczędnościowy i wizyta „na gotowo” nie daje gwarancji, że w dachu wszystko jest zrobione poprawnie.
fot. BLACHY PRUSZYŃSKIMATERIAŁY POKRYCIOWE

Powłoka nowej generacji

Producenci blachodachówek prześcigają się w ulepszaniu powłok ochronnych, które wraz z warstwą cynku decydują o trwałości stalowego pokrycia. Od początku tego roku dostępna jest nowa powłoka hybrydowa PURMAX firmy Blachy Pruszyński. Wyjątkowo wytrzymała i odporna na odbarwienia.