Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Akademia

  • BUDOWLANE DETALE Im dokładniej przygotujemy pierwszą warstwę pustaków, tym łatwiej będzie murować całą ścianę - w przypadku szlifowanych pustaków Porotherm, które muruje się na cienkie spoiny, jest to szczególnie istotne (fot. WIENERBERGER)

    Porotherm Dryfix – pierwsza warstwa muru

    Prawidłowe wykonanie pierwszej warstwy pustaków w technologii cienkowarstwowej Porotherm Dryfix decyduje o łatwości i poprawności dalszych prac murarskich.
  • BUDOWLANE DETALE Murując dom w technologii Porotherm 24, warto wykorzystać w ościeżach i strefie podparapetowej docinane pustaki Porotherm 25 3x1/3 (rys. WIENERBERGER)

    Równe ościeże

    Wykonanie otworu okiennego w ścianie dwuwarstwowej z zastosowaniem pustaków Porotherm 25 3x1/3 Dryfix.
  • STYROPIAN W DOMU Szary styropian może poprawić izolacyjność słabszych termicznie miejsc w budynku, może też być cieńszy niż biały, co korzystnie wpływa na aspekty ekonomiczne i wizualne (fot. MR)

    Szary styropian – gdy mniej znaczy więcej

    Wybierając szare płyty styropianowe na termoizolację ścian, możemy bez wpływu na bilans energetyczny budynku zredukować grubość warstwy ocieplenia. Niesie to szereg korzyści użytkowych.
  • STROPY PANELOWE W stropie Teriva Panel uzupełniamy betonem złącza między płytami i żebra rozdzielcze oraz układamy warstwę nadbetonu. A ile betonu potrzeba w pozostałych typach stropów panelowych? Sprawdź! (fot. stropy.pl)

    Ile betonu potrzeba na strop panelowy?

    Z samych prefabrykatów nie stworzymy płyty konstrukcyjnej – strop trzeba jeszcze uciąglić za pomocą zbrojenia i betonu. Zużycie mieszanki zależy od rodzaju stropu panelowego.
  • PYTANIA I DYLEMATY fot. red.

    Czym zasłonić taśmy uszczelniające?

    Elewacja będzie wykańczana dopiero za rok. Czym zabezpieczyć przed UV zewnętrzne taśmy uszczelniające wykorzystane w montażu okien?
  • BUDOWLANE DETALE Piony spustowe w bezokapowym systemie rynnowym wymagają dostosowania rozwiązania ocieplenia do budowy przegrody (fot. GALECO)

    Ocieplenie pionu spustowego

    W bezokapowym systemie orynnowania pion spustowy schowany jest w grubości ocieplenia ściany, pocieniając je. Aby nie powstał w tym miejscu mostek termiczny, a całą elewację dało się później równomiernie otynkować lub osłonić, rury spustowe muszą być zamontowane w odpowiedni sposób. Zobacz rozwiązanie detalu.
  • STROPY PANELOWE Elementy stropów panelowych przy otworze na schody muszą być krótsze niż pozostałe, a do ich podparcia wykorzystuje się żelbetowe wymiany ukryte w grubości stropu (fot. stropy.pl)

    Otwór na schody

    Otwór o rozmiarach umożliwiających wstawienie schodów poważnie ingeruje w konstrukcję stropu i zawsze musi być uwzględniony w projekcie. W stropach panelowych przy otworach na schody najczęściej projektuje się wymiany.
  • BUDOWLANE DETALE Są sytuacje, kiedy do murowania silikatów należy użyć tradycyjnej zaprawy murarskiej, a elementy łączyć na grube spoiny. Kiedy to konieczne? Zobacz detal (fot. H+H)

    Kiedy murować na zaprawę tradycyjną?

    W przypadku wyrobów silikatowych producenci najczęściej sugerują wykorzystanie do murowania zaprawy cienkowarstwowej. Są jednak sytuacje, kiedy wymagana jest „zwykła” zaprawa, co wiąże się również z wykonaniem odmiennej grubości spoin. Kiedy należy murować ściany z silikatów na zaprawę tradycyjną?
  • PROJEKTY - HOMEKONCEPT RADZI Antresola ożywia wnętrze, dodaje mu przestronności i umożliwia efektywne wykorzystanie i organizację przestrzeni funkcjonalnej (fot. HOMEKONCEPT)

    Wyjątkowy kawałek podłogi

    Antresola. Przestrzeń między ziemią a… naszą wyobraźnią. W domach z antresolą tkwi magiczny potencjał. Z garścią inspiracji w projektach HomeKONCEPT i ze szczyptą własnego stylu bez trudu wyczarujemy sobie wnętrze marzeń.
  • BUDOWLANE DETALE W bezokapowym systemie orynnowania szczelne połączenia rynien determinują bezawaryjność całego ciągu. Zobacz, jak zrobić to poprawnie (fot. GALECO)

    Szczelne połączenie rynien w systemie bezokapowym

    Szczelność jest priorytetem każdego systemu rynnowego, ale w rozwiązaniu bezokapowym bezpieczeństwo w tej kwestii jest szczególnie istotne. Tylko dobrej jakości materiały i prawidłowy montaż orynnowania trwale zagwarantują mu bezawaryjność.
  • PYTANIA I DYLEMATY Test przyczepności pozwala stwierdzić, czy podłoże jest przygotowane prawidłowo i można rozpoczynać prace ociepleniowe (fot. SOLBET)

    Kiedy się robi test przyczepności podłoża?

    Chcemy ocieplić dom. Kierownik budowy zlecił wykonawcy prac ociepleniowych przeprowadzenie najpierw testu przyczepności podłoża. Co to jest i po co się to robi?
  • STROPY PANELOWE Dopuszczalna rozpiętość stropu determinuje nam układ konstrukcyjny wnętrza. Zobacz, jaką rozpiętość mają stropy panelowe (fot. stropy.pl)

    Jakie znaczenie ma rozpiętość stropu?

    Maksymalna rozpiętość stropów panelowych wynosi do 10,5 m. Co to daje nam, inwestorom? Co w praktyce oznacza dopuszczalna rozpiętość i dlaczego ten parametr jest w rozwiązaniach stropowych tak istotny?
  • SZCZYPTA TEORII Badanie kamerą termowizyjną pokazuje miejsca największych strat ciepła (fot. Szymon Firląg)

    Mostki termiczne

    W każdym budynku w ciemno można wskazać potencjalne strefy tzw. mostków termicznych, czyli miejsc o podwyższonej przenikalności cieplnej. Nie trzeba się ich bać, nie musisz się też na nie godzić - sprawdź, gdzie się ich spodziewać i po prostu dopilnuj starannego ocieplenia.
  • STROPY PANELOWE Przed montażem stropu panelowego inwestor musi zapewnić dogodny dojazd i przygotować podpory w budynku. Resztą zajmuje się dostawca prefabrykatów (fot. stropy.pl)

    Jak się przygotować do montażu stropu panelowego?

    Montaż gotowych płyt stropowych przebiega szybko i sprawnie. Zanim to jednak nastąpi, potrzebny jest szereg prac przygotowawczych. Co powinniśmy zrobić, zanim prefabrykaty wjadą na budowę?
  • BUDOWLANE DETALE Liczba i rozmieszczenie pionów spustowych mają wpływ na wydajność systemu orynnowania, są też istotne dla estetyki elewacji (fot. GALECO)

    Rozmieszczenie pionów spustowych

    Liczba i umiejscowienie pionów spustowych to nie tylko kwestia estetyki elewacji. Ich prawidłowy układ w dużej mierze warunkuje wydajność całego systemu orynnowania.
  • BUDOWLANE DETALE Budowa domu, w którym wymiary ścian i ukłąd otworów pozostają w zgodzie z modułem elementów murowych, przebiega łatwiej i szybciej (fot. H+H)

    Projekt w zgodzie z modułem

    Materiały ścienne różnią się wieloma parametrami. Jednym z nich jest ich rozmiar. Planując budowę domu w określonej technologii, podczas dokonywania adaptacji możemy od razu uwzględnić moduł w projekcie.
  • BUDOWLANE DETALE Które kwestie są istotne przy wykonywaniu lukarny typu wole oko? Zobacz detal (fot. WIENERBERGER)

    Wole oko

    Podczas wykonywania wolego oka, poza doborem właściwego materiału pokryciowego, powinniśmy zwrócić uwagę na poprawne przygotowanie konstrukcji połaci i sztywnego poszycia.
  • OCIEPLANIE PIANĄ PUR Zanim ekipa mająca wykonać ocieplanie poddasza pianą rozpocznie natrysk, najpierw powinna rozeznać się w sytuacji na naszym poddaszu i poczynić szereg prac przygotowawczych (fot. IzolPoznań)

    Ocieplanie pianą – jak przygotować poddasze?

    Izolacje natryskowe są coraz popularniejszą formą wykonywania ocieplenia poddasza. Kluczowa jest tu jednak dobra ekipa – a ta nie wchodzi na budynek „z marszu”. Zobacz, o co powinni zadbać fachowcy jeszcze przed założeniem kombinezonów roboczych.
  • PROJEKTY - HOMEKONCEPT RADZI Jak zaaranżować master bedroom? Zobacz inspiracje w kolejnym odcinku cyklu

    Przemyślana master bedroom

    W nowoczesnych wnętrzach przestrzeń sypialni coraz częściej powiększamy o prywatną łazienkę i garderobę. Korzyści tłumaczyć chyba nie trzeba – warto natomiast przed budową zaczerpnąć garść inspiracji. Przeglądamy strefy master bedroom w wybranych projektach HomeKONCEPT.
  • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE Oswajamy Warunki Techniczne - zobacz artykuł

    Oswajamy Warunki Techniczne

    O czym mówią Warunki Techniczne? Które działy są istotne w kontekście zastosowania izolacji z wełny mineralnej? Podpowiadamy, dlaczego warto poczytać przepisy, planując budowę lub zakup domu.
  • BUDOWLANE DETALE Minimalna głębokość oparcia płyt stropu TERIVA PANEL to 6 cm (fot. stropy.pl)

    Oparcie stropu panelowego na ścianie

    Prefabrykowane płyty stropowe powinno się opierać na kształtkach wieńcowych lub na warstwie betonowej „poduszki”.
  • BUDOWLANE DETALE Maskownica podsufitkowa to element przeznaczony do stalowych systemów rynnowych o przekroju kwadratowym. Zasłania orynnowanie i ułatwia montaż podbitki dachowej (fot. GALECO)

    Maskownica podsufitkowa

    Ułatwia wykończenie okapu podbitką, poprawia też wygląd dachu, bo zasłania orynnowanie. Montaż maskownicy jest intuicyjny, ale żeby odbył się bez komplikacji, musimy na kilka kwestii zwrócić uwagę.
  • PYTANIA I DYLEMATY Wykonawca nie chce nam zrobić żywicy na balkonie, twierdząc, że jastrych jest za bardzo popękany. Czy żywica nie wypełni tych ubytków? Czym go w takim razie naprawić?

    Popękany podkład a żywica

    Wykonawca nie chce nam zrobić żywicy na balkonie, twierdząc, że jastrych jest za bardzo popękany. Czy żywica nie wypełni tych ubytków? Czym go w takim razie naprawić?
  • PYTANIA I DYLEMATY Na jaką wysokość zaleca się wywijać hydroizolację balkonów i tarasów na ściany budynku? (fot. KMR)

    Wywinięcie pionowe hydroizolacji

    Na jaką wysokość zaleca się wywijać hydroizolację balkonów i tarasów na ściany budynku?
  • BUDOWLANE DETALE Co ile powinny być rozmieszczone haki rynnowe? Zobacz zalecenia (rys. GALECO)

    Rozmieszczenie haków rynnowych

    Prawidłowe usytuowanie uchwytów  to istotny czynnik wpływający na trwałość i bezawaryjność systemu rynnowego. Planując liczbę i rozmieszczenie haków, należy przestrzegać wytycznych producenta.
  • STROPY PANELOWE Z pomocą profesjonalnych doradców prawie każdy strop da się sprawnie przeprojektować na TERIVA PANEL (fot. STROPY.PL)

    Strop. Akcja – adaptacja!

    Podoba Ci się prefabrykowany strop TERIVA PANEL, ale w projekcie masz inne rozwiązanie? Żaden problem. Z pomocą profesjonalnych doradców prawie każdy strop da się sprawnie przeprojektować.
  • PYTANIA I DYLEMATY Do cięcia metalowych rynien należy używać ręcznej piłki do metalu oraz nożyc do blachy (fot. GALECO)

    Czym ciąć rynny?

    Przygotowuję sam małą szopę w ogrodzie, muszę wykonać orynnowanie. Wykorzystam część rynien stalowych, które zostały z budowy domu. Podobno nie wolno używać do nich elektronarzędzi. To czym mogę ciąć metalowe rury?
  • SZCZYPTA TEORII Od stycznia 2021 roku obowiązują nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków. Jak zmieniają się dotychczasowe wartości U i Ep dla budynków jednorodzinnych?

    Nowe wartości U i Ep

    Od stycznia 2021 roku obowiązują nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków. Jak zmieniają się dotychczasowe wartości U i Ep dla budynków jednorodzinnych?
  • STROPY PANELOWE Stropy panelowe TERIVA PANEL są łatwe w montażu i wygodne w eksploatacji (fot. STROPY.PL)

    Zalety systemu TERIVA PANEL

    Wygodny i szybki w montażu jak płytowy prefabrykat, funkcjonalny jak gęstożebrowy klasyk, sztywny, cichy i odporny na fuszerkę – TERIVA PANEL to strop nowej generacji.
  • BUDOWLANE DETALE Jak prawidłowo wykonać połączenie dachu i elewacji wykonanej z dachówki ceramicznej? Zobacz detal (rys. WIENERBERGER)

    Przejście z dachu na elewację

    Jak prawidłowo wykonać połączenie dachu i elewacji wykonanej z dachówki ceramicznej?