Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Ile stempli pod stropem?

Czy da się zrobić strop bez stemplowania? Jeśli mamy strop panelowy, to często się da. A tam, gdzie konieczne są podpory montażowe, potrzeba ich niewiele, co znacząco skraca czas prac przygotowawczych i ułatwia organizację budowy.

Nie bez powodu tematyce stemplowania stropu wykonawcy i inwestorzy poświęcają wiele uwagi. To praco- i czasochłonny proces, wymagający zaangażowania i dobrej organizacji. Im szalowania i podpór potrzeba mniej, tym etap wykonania stropu przebiega szybciej i łatwiej. W przypadku stropów panelowych, gdzie podstawową funkcję nośną pełnią prefabrykowane płyty stropowe, szalunków praktycznie nie ma, a zagęszczenie stempli jest raczej mniejsze niż większe. Liczba i rozstaw podpór zależą od typu stropu oraz jego schematu konstrukcyjnego i rozpiętości.

Zacznijmy od pytania zadanego w temacie, czyli „czy da się zrobić strop bez stemplowania”. Przykładem takiej konstrukcji jest strop panelowy Smart typu lekkiego. Nie wymaga on betonowania, płyty stropowe są gotowe do obciążania od razu po ułożeniu, a w związku z tym wystarczają krańcowe podpory konstrukcyjne (ściany, podciągi) i nie ma potrzeby tymczasowego podpierania prefabrykatów. Poza fragmentami monolitycznymi, jak wymiany przy otworach, pod stropy panelowe Smart w ogóle nie stawiamy podpór tymczasowych, niezależnie od rozpiętości (maksymalnie 10,5 m).

Strop panelowy Smart typu lekkiego montujemy bez stemplowania. Tymczasowe podpory potrzebne są tylko w miejscach wymianów, gdzie krawędzie płyt stropowych w fazie montażu nie mają konstrukcyjnego oparcia (fot. stropy.pl)
Strop panelowy Smart typu lekkiego montujemy bez stemplowania. Tymczasowe podpory potrzebne są tylko w miejscach wymianów, gdzie krawędzie płyt stropowych w fazie montażu nie mają konstrukcyjnego oparcia (fot. stropy.pl)

Drugi przypadek braku stempli dotyczy sytuacji, gdy mamy strop o rozpiętości nie przekraczającej 4 m. Wówczas do wyboru mamy Smart albo Teriva Panel - stropy Teriva Panel przy rozpiętości do 4 m nie potrzebują podpór tymczasowych. W przypadku płyt stropowych Teriva Panel o długości powyżej 4 m potrzebować będziemy jednej linii podpór w połowie rozpiętości (stemple rozstawiamy co ok. 2 m, więc zazwyczaj wystarcza kilka sztuk).

Strop Teriva Panel - powyżej 4 m wykonujemy podparcie w połowie rozpiętości, mniejsze stropy nie wymagają stemplowania (rys. stropy.pl)
Strop Teriva Panel - powyżej 4 m wykonujemy podparcie w połowie rozpiętości, mniejsze stropy nie wymagają stemplowania (rys. stropy.pl)

Stropy Vector całopowierzchniowo betonujemy, co wiąże się z silnym obciążeniem wstępnym. Płyty stropowe mają wprawdzie założoną odwrotną strzałkę ugięcia (L/300), ale mimo to trzeba je podeprzeć, żeby nadmiernie nie ugięły się pod ciężarem świeżej mieszanki (ugięcie nie powinno przekroczyć wielkości L/500, czyli przy 5 m rozpiętości maksymalne ugięcie to 1 cm). Obliczając moment zginający, można szczegółowo wyliczyć dopuszczalny rozstaw podpór, na potrzeby budowy indywidualnej w zupełności jednak wystarczają ogólnie przyjęte zalecenia. I tak dla stropu Vector rozstaw podpór tymczasowych wynosi:

  • 240 cm przy grubości 15 cm,
  • 220 cm przy grubości 20 cm,
  • 200 cm przy grubości 24 cm.

Czyli w uproszczeniu, schematycznie, można przyjąć 24-30 sztuk stempli na strop o powierzchni 100 m2.

Strop Vector podpieramy co 2,0-2,4 m (zależnie od grubości), a wzdłuż linii podparcia rozmieszczamy podpory montażowe co ok. 2 m (fot. stropy.pl)
Strop Vector podpieramy co 2,0-2,4 m (zależnie od grubości), a wzdłuż linii podparcia rozmieszczamy podpory montażowe co ok. 2 m (fot. stropy.pl)

Podpory tymczasowe ustawiamy przed przystąpieniem do montażu prefabrykatów, zawsze równolegle do osi ścian podporowych (czyli ścian nośnych lub podciągów, na których oprzemy płyty). Pamiętajmy, aby podpory stawiać na sztywnym, stabilnym podłożu. Zaleca się korzystanie z podpór wyposażonych w jarzma i regulację śrubową, co umożliwi dokładne spoziomowanie elementów podpierających. Na głowicach podpór powinno się ułożyć belkę lub deskę, która pozwoli na liniowy rozkład obciążeń (inaczej musielibyśmy podpierać każdą kolejną płytę, czyli stawiać stemple co 60 cm - pod belką wystarczają podpory co 2 m).

 


Masz pytania dotyczące stropów panelowych? Chcesz wycenić strop w swoim projekcie?
PRZEJDŹ DO FORMULARZA


Artykuł powstał we współpracy z ekspertami stropy.pl 
w ramach autorskiego cyklu >>> STROPY PANELOWE


Data publikacji: 26 maja 2021

Zobacz także

Stropy panelowe można montować praktycznie przez okrągły rok, tylko w wyjątkowo złych warunkach pogodowych prace należy wstrzymać (fot. stropy.pl)STROPY PANELOWE

Stropy panelowe vs pogoda

Kiepska aura popsuła już niejeden budowlany harmonogram. Stropy panelowe są na kaprysy pogody dość odporne, ale nawet im nie zawsze są obojętne złe warunki. Zobacz, kiedy można bezpiecznie montować strop, a kiedy lepiej wstrzymać prace.
Zobacz, gdzie w stropie Teriva Panel można bezpiecznie wykonać przejście instalacyjne i jakie może mieć rozmiary (fot. KONBET, stropy.pl)BUDOWLANE DETALE

Przejście instalacyjne w stropie Teriva Panel

Dzięki lekkiemu wypełnieniu z pianobetonu, otworowanie stropu Teriva Panel jest łatwe. Płyt nie możemy jednak dowolnie „dziurawić”. Zobacz, gdzie bezpiecznie umiejscowić wycięcie i jakie może ono mieć maksymalne wymiary.
Ile czasu trwają poszczególne etapy wykonania stropu? Zobacz artykuł (fot. stropy.pl)STROPY PANELOWE

Ile czasu „kosztuje” strop?

W dzisiejszym zabieganym świecie czas stał się pożądaną walutą, a zaoszczędzone roboczogodziny swoistym ekwiwalentem za materiały budowlane. Zobacz, ile czasu można zaoszczędzić na rozwiązaniach panelowych.