Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Akademia

  • PERSPEKTYWICZNE INSTALACJE SANITARNE Przygotowane w porę instalacje pozwalają nam bez żadnego kłopotu zamontować dodatkowe funkcje w dogodnym momencie (fot. GEBERIT)

    Przyłącza pod zautomatyzowaną toaletę

    Toaleta „z bajerami”? Niezależnie od tego, czy wstawiamy ją od razu, czy rozważamy zakup dopiero za jakiś czas – już na etapie budowy musimy dobrać właściwe elementy instalacyjne i doprowadzić kanalizację, wodę oraz prąd.
  • WYKONAWCÓW SPOSOBY NA... Rowki w powierzchni stropu prowadzą do otworów wywierconych w ścianach kolankowych, którymi woda jest odprowadzana poza budynek (fot. red.)

    Odwodnienie stropu

    Na etapie budowy zamknięta ścianami kolankowymi przestrzeń poddasza stanowi swoistą wannę. Jak uchronić się przed tworzeniem zastoisk wody na stropie?
  • WYKONAWCÓW SPOSOBY NA... Plastikowe rurki chronią szpilki przed zachlapaniem betonem (fot. red.)

    Czyste szpilki

    Aby wypuszczone z wieńca szpilki pod murłatę nie zostały zachlapane betonem, można osłonić ich końcówki plastikowymi rurkami. 
  • BUDOWLANE DETALE Grubość tynku nad przewodami nie może być mniejsza niż 5 mm (fot. TR)

    Przewody elektryczne bez bruzdowania

    Jeśli prowadzimy na ścianach przewody elektryczne wtynkowe, warstwa tynku musi być odpowiednio gruba, inaczej po pewnym czasie zaczną "przebijać" w postaci wyświeceń lub brudnych smug.
  • JEDNOWARSTWOWE Z CERAMIKI Stawia się je szybko, są czyste, suche, ciepłe i paroprzepuszczalne - mowa o ścianach Porotherm T Dryfix (fot. WIENERBERGER)

    Sukces murowany… na sucho

    Dzisiejszy inwestor szanuje czas i środowisko. Szuka rozwiązań dobrej jakości, energooszczędnych, ekologicznych, zdrowych, ale też szybkich i wygodnych w budowie. Nowoczesna ceramika budowlana, ze szczegółowo dopracowaną technologią murowanych na sucho ścian jednowarstwowych, doskonale wpisuje się w ten pozytywny trend.
  • SZCZYPTA TEORII Włókna zbrojeniowe poprawiają parametry betonu (fot. BAUTECH, SIATPOL, KMR)

    Zbrojenie rozproszone

    Włókna dodawane do betonu poprawiają jego wytrzymałość i eliminują powstawanie rys skurczowych. Dawniej było to rozwiązanie zarezerwowane dla przemysłu. Obecnie coraz częściej wykorzystuje się włókna zbrojące na potrzeby budownictwa indywidualnego.
  • WYKONAWCÓW SPOSOBY NA... Wykonanie gniazda jest znacznie łatwiejsze niż bruzdowanie całej ściany, a również pozwala uzyskać estetyczny efekt wykończenia (fot. TR)

    Zagięcia przewodów elektrycznych

    Zaginane w narożach przewody instalacji elektrycznej zawsze odstają od ściany mocniej niż proste odcinki. Rozwiązaniem są gniazda.
  • DOBRY JASTRYCH CEMENTOWY Dobry jastrych cementowy - rozmowa z ekspertem firmy Weber (fot. WEBER)

    Dobry jastrych cementowy

    Czy jastrych cementowy jest rozwiązaniem uniwersalnym? Na jakim etapie budowy najlepiej go wykonywać? Co zrobić, jeśli wykonawca nie dopilnuje warunków i świeży podkład popęka? Na te i inne pytania odpowiada ekspert z firmy Weber.
  • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE warto zastanowić się, co robią producenci materiałów izolacyjnych, by środowisko naturalne było jak najmniej obciążone (fot. MIWO)

    Dlaczego wełna jest „eko”?

    Naturalne surowce, deklaracje środowiskowe, zasada zrównoważonego rozwoju, zmniejszenie zapotrzebowania na energię przez poprawę termoizolacyjności budynków, zaawansowany recykling i upcykling – filozofia ekologicznej świadomości towarzyszy wyrobom z wełny mineralnej na każdym etapie produkcji i eksploatacji.
  • SZCZYPTA TEORII Kiedy mówimy o strefie komfortu w kontekście pomieszczeń zamkniętych? (fot. BAUMIT)

    Strefa komfortu

    Chłodno, duszno, przyjemnie... Nasze odczucia są funkcją temperatury i wilgotności powietrza. Kiedy mówimy o strefie komfortu?
  • WYKONAWCÓW SPOSOBY NA... Zamiast poziomować szalunki, można wytrasować linię na murze (fot. Adam Penger)

    Wysokość wieńca

    Dysponując miarą i elementami szalunkowymi o stałej szerokości, można łatwo wyznaczyć górną powierzchnię wieńca bez żmudnego poziomowania. Jak to zrobić?
  • WYKONAWCÓW SPOSOBY NA... Kiedy beton zakryje odgiętą część pręta, oznacza to, że osiągnął wymagany poziom (rys. Eryka Rakoczy)

    Poziom nadbetonu

    Odpowiednio wygięty pręt ułatwia kontrolowanie grubości nadbetonu w stropie. 
  • PYTANIA I DYLEMATY Co nazywamy posadzką, a co podłogą? (rys. Eryka Rakoczy)

    Posadzka czy podłoga?

    Jak powinno się nazywać jastrych, a jak parkiet albo terrakotę - co jest posadzką, a co podłogą?
  • BUDOWLANE DETALE Ukośne wkładki w narożnikach otworów chronią płytę przed pękaniem (fot. KMR)

    Dozbrojenie ukośne otworów

    Ze względu na wzmożoną koncentrację naprężeń, w narożnikach otworów w stropie zaleca się stosować dodatkowe ukośne pręty zbrojeniowe.
  • PYTANIA I DYLEMATY Który wymiar ramy okiennej to szerokość, a który głębokość? (fot. ALUPLAST)

    Szerokość a głębokość profili okiennych

    Jak poprawnie definiować szerokość i głębokość ram okiennych? Która z wielkości odpowiada za widoczną powierzchnię szyby w oknie?
  • BUDOWLANE DETALE Jaką wysokość powinien mieć pierwszy stopień schodów żelbetowych?

    Pierwszy stopień schodów

    Pierwszy, najniższy stopień schodów żelbetowych musi być wyższy niż pozostałe. Jak wyznaczyć jego poziom, żeby po wykończeniu podłogi i wykonaniu okładziny schodów wszystkie stopnie były równe?
  • PYTANIA I DYLEMATY Otwór na bramę garażową nie może zostać odsłonięty na zimę (fot. Eryka Rakoczy)

    Jak zabezpieczyć bramę?

    Zadaszyliśmy budynek i chcemy zostawić go na zimę, a wiosną rozpocząć prace ociepleniowe. Czym i jak najlepiej zabezpieczyć otwór na bramę garażową?
  • DACH TRWALE SZCZELNY Czym zmyć resztki butylu? Jak poznać produkt? Ekspert odpowiada (fot. AIB)

    Butyl okiem eksperta

    Nikt nie zna materiału lepiej niż obcujący z nim na co dzień inżynier produktu. O kilka istotnych kwestii związanych z zastosowaniem butylu na dachu spytaliśmy eksperta z firmy AIB.
  • WIĘŹBA I POSZYCIE Uszkodzenia folii dachowej należy zakleić taśmą (fot. TR)

    Dziurawa membrana

    Masz na dachu folię wstępnego krycia? Zanim zasłonisz ją materiałem pokryciowym, spójrz w górę i sprawdź, czy folia nie jest uszkodzona.
  • PYTANIA I DYLEMATY fot. KMR

    Jaka grubość kleju pod płytkami?

    Wykańczamy łazienkę płytkami. Majster wyrównuje nierówności ściany ilością kleju. Trochę się boję, że za dwa lata te płytki nam odpadną. Jak gruba warstwa kleju jest dopuszczalna technologicznie?
  • DACH TRWALE SZCZELNY Wybór konkretnego rozwiązania zależy między innymi od indywidualnych przyzwyczajeń dekarzy (fot. Wolfgang Eckert)

    Preferencje dekarzy

    Za co dekarze cenią butylowe uszczelnienia? Czy rzeczywiście ich potrzebują? Z których rozwiązań korzystają najczęściej?
  • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE Kuna nie szuka wełny, tylko wygodnego wstępu pod ciepły dach - materiał nie ma dla niej znaczenia (fot. Fotolia.com)

    Czy (nawet) kuna lubi wełnę?

    Oczywiście! Wełnę mineralną lubią wszyscy. Ale to nie w poszukiwaniu wełny kuny plądrują nasze dachy i nie w rodzaju termoizolacji powinniśmy się dopatrywać celu ich nieproszonych wizyt.
  • BEZBŁĘDNY BETON KOMÓRKOWY Nawet podczas kilkudniowej przerwy w pracach dobrze jest przykrywać z góry ściany warstwą folii (fot. SOLBET)

    Mury. Przerwa w pracach

    Bez względu na to, czy zejście z placu budowy zaplanowane było w harmonogramie, czy podyktowane nieprzewidzianymi okolicznościami, ściany budynku i materiały powinniśmy na czas przerwy w pracach odpowiednio zabezpieczyć.
  • PROFILE OKIENNE Z PVC Szyby w technologii wklejania dają więcej możliwości konstrukcyjnych niż te montowane konwencjonalnie na podkładkach (fot. KMR)

    Szyby na podkładkach i wklejane

    Czym, poza technologią montażu, różnią się oba typy szklenia okien i jaki ma to związek z profilami okiennymi z PVC?
  • PYTANIA I DYLEMATY fot. TR

    Skrajna krokiew

    Jak powinna być usytuowana skrajna krokiew względem ściany szczytowej, żeby nie powstawał w tym miejscu mostek termiczny?
  • BEZBŁĘDNY BETON KOMÓRKOWY Dzisiejsze budynki podlegają większym obciążeniom niż domy murowane dawniej i wymagają wzmocnienia ścian (fot. SOLBET)

    Prawidłowo wykonaj wzmocnienia ścian

    Wieńce, trzpienie, ramy – coraz częściej w murowanych budynkach projektuje się wzmacniające elementy z żelbetu. Ich układ oraz sposób połączenia z murem to czynniki wpływające między innymi na odporność ścian na zarysowania.
  • BEZBŁĘDNY BETON KOMÓRKOWY Zadbaj o właściwe długości podparcia belek i prawidłowe zbrojenie strefy przypodporowej stropu (fot. SOLBET)

    Miejsca oparcia nadproży i stropu

    To newralgiczne strefy murów, narażone na obciążenia od reakcji podporowej belek nadprożowych i płyt stropowych. Trzeba je prawidłowo przygotować, żeby ściany się nie porysowały.
  • BEZBŁĘDNY BETON KOMÓRKOWY Zbrojenie spoin wspornych zapobiega pękaniu rozciąganych stref ścian (fot. SOLBET)

    Zwróć uwagę na zbrojenie spoin

    Ściany zazwyczaj poddawane są ściskaniu. Są jednak takie strefy w murze, w których występują naprężenia rozciągające – i tam potrzebne jest wzmocnienie spoin wspornych. Inaczej ściany popękają, niezależnie od tego, z jakich materiałów są wykonane.
  • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE Deklaracje Właściwości Użytkowych wyrobów z wełny mineralnej potwierdzają ich jakość (fot. MIWO)

    Rzetelna gwarancja

    Prawidłowe wykonawstwo jest bardzo ważne, ale… z pustego i Salomon nie naleje. Priorytetem zawsze jest jakość materiału izolacyjnego. A nic nie jest lepszym jej gwarantem, niż potwierdzona badaniami dokumentacja.
  • DOBRY JASTRYCH CEMENTOWY Budowa to nie laboratorium, ale produkty o potwierdzonej jakości sprawdzają się i w polowych warunkach (fot. WEBER)

    Przegląd parametrów

    Czy wszystkie jastrychy cementowe są odporne na wodę? Czym charakteryzują się mieszanki szybkowiążące? Czy podkład trzeba zbroić? Jaka jest wytrzymałość na ściskanie i zginanie? Jak obliczyć zużycie? Przedstawiamy zestawienie najważniejszych właściwości jastrychów cementowych.