Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Akademia

  • PYTANIA I DYLEMATY fot. KMR

    Jaka grubość kleju pod płytkami?

    Wykańczamy łazienkę płytkami. Majster wyrównuje nierówności ściany ilością kleju. Trochę się boję, że za dwa lata te płytki nam odpadną. Jak gruba warstwa kleju jest dopuszczalna technologicznie?
  • DACH TRWALE SZCZELNY Wybór konkretnego rozwiązania zależy między innymi od indywidualnych przyzwyczajeń dekarzy (fot. Wolfgang Eckert)

    Preferencje dekarzy

    Za co dekarze cenią butylowe uszczelnienia? Czy rzeczywiście ich potrzebują? Z których rozwiązań korzystają najczęściej?
  • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE Kuna nie szuka wełny, tylko wygodnego wstępu pod ciepły dach - materiał nie ma dla niej znaczenia (fot. Fotolia.com)

    Czy (nawet) kuna lubi wełnę?

    Oczywiście! Wełnę mineralną lubią wszyscy. Ale to nie w poszukiwaniu wełny kuny plądrują nasze dachy i nie w rodzaju termoizolacji powinniśmy się dopatrywać celu ich nieproszonych wizyt.
  • BEZBŁĘDNY BETON KOMÓRKOWY Nawet podczas kilkudniowej przerwy w pracach dobrze jest przykrywać z góry ściany warstwą folii (fot. SOLBET)

    Mury. Przerwa w pracach

    Bez względu na to, czy zejście z placu budowy zaplanowane było w harmonogramie, czy podyktowane nieprzewidzianymi okolicznościami, ściany budynku i materiały powinniśmy na czas przerwy w pracach odpowiednio zabezpieczyć.
  • PROFILE OKIENNE Z PVC Szyby w technologii wklejania dają więcej możliwości konstrukcyjnych niż te montowane konwencjonalnie na podkładkach (fot. KMR)

    Szyby na podkładkach i wklejane

    Czym, poza technologią montażu, różnią się oba typy szklenia okien i jaki ma to związek z profilami okiennymi z PVC?
  • PYTANIA I DYLEMATY fot. TR

    Skrajna krokiew

    Jak powinna być usytuowana skrajna krokiew względem ściany szczytowej, żeby nie powstawał w tym miejscu mostek termiczny?
  • BEZBŁĘDNY BETON KOMÓRKOWY Dzisiejsze budynki podlegają większym obciążeniom niż domy murowane dawniej i wymagają wzmocnienia ścian (fot. SOLBET)

    Prawidłowo wykonaj wzmocnienia ścian

    Wieńce, trzpienie, ramy – coraz częściej w murowanych budynkach projektuje się wzmacniające elementy z żelbetu. Ich układ oraz sposób połączenia z murem to czynniki wpływające między innymi na odporność ścian na zarysowania.
  • BEZBŁĘDNY BETON KOMÓRKOWY Zadbaj o właściwe długości podparcia belek i prawidłowe zbrojenie strefy przypodporowej stropu (fot. SOLBET)

    Miejsca oparcia nadproży i stropu

    To newralgiczne strefy murów, narażone na obciążenia od reakcji podporowej belek nadprożowych i płyt stropowych. Trzeba je prawidłowo przygotować, żeby ściany się nie porysowały.
  • BEZBŁĘDNY BETON KOMÓRKOWY Zbrojenie spoin wspornych zapobiega pękaniu rozciąganych stref ścian (fot. SOLBET)

    Zwróć uwagę na zbrojenie spoin

    Ściany zazwyczaj poddawane są ściskaniu. Są jednak takie strefy w murze, w których występują naprężenia rozciągające – i tam potrzebne jest wzmocnienie spoin wspornych. Inaczej ściany popękają, niezależnie od tego, z jakich materiałów są wykonane.
  • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE Deklaracje Właściwości Użytkowych wyrobów z wełny mineralnej potwierdzają ich jakość (fot. MIWO)

    Rzetelna gwarancja

    Prawidłowe wykonawstwo jest bardzo ważne, ale… z pustego i Salomon nie naleje. Priorytetem zawsze jest jakość materiału izolacyjnego. A nic nie jest lepszym jej gwarantem, niż potwierdzona badaniami dokumentacja.
  • DOBRY JASTRYCH CEMENTOWY Budowa to nie laboratorium, ale produkty o potwierdzonej jakości sprawdzają się i w polowych warunkach (fot. WEBER)

    Przegląd parametrów

    Czy wszystkie jastrychy cementowe są odporne na wodę? Czym charakteryzują się mieszanki szybkowiążące? Czy podkład trzeba zbroić? Jaka jest wytrzymałość na ściskanie i zginanie? Jak obliczyć zużycie? Przedstawiamy zestawienie najważniejszych właściwości jastrychów cementowych.
  • DACH TRWALE SZCZELNY Wybór materiału uszczelniającego zależy od miejsca zastosowania i od preferencji dekarzy (fot. KMR)

    Butylowa galanteria

    Czym uszczelnić doczołowe połączenia, zakłady folii, narożniki, obróbkę komina? Materiałów uszczelniających do dachu zawierających butyl jest sporo. Których produktów do jakich aplikacji używa się najczęściej?
  • BEZBŁĘDNY BETON KOMÓRKOWY Jakiej zaprawy użyć? Najlepiej systemowej, zalecanej przez producenta! (fot. SOLBET)

    Zaprawa - istotna część systemu

    Rodzaj zaprawy i sposób wykonania spoin w murze uwzględnione są przez projektanta w obliczeniach statycznych i, jeśli to konieczne, termicznych. Ewentualne zmiany nie pozostają więc bez wpływu na właściwości ścian.
  • BEZBŁĘDNY BETON KOMÓRKOWY Ostrożność, staranność i dbałość o detale to najważniejsze cechy dobrego wykonawcy (fot. SOLBET)

    Dbaj o materiał i technologię

    Z betonu komórkowego łatwo się buduje i jest odporny na fuszerkę, ale to nie znaczy, że wolno traktować go po macoszemu. Wymaga odpowiedniej obróbki i warunków pracy. Dobre wykonawstwo jest tak samo ważne, jak jakość materiału.
  • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE Hydrofobizacja sprawia, że krople nie wsiąkają w strukturę wełny, tylko spływają po powierzchni (fot. MIWO)

    Po co wełnie hydrofobizacja?

    Proces hydrofobizacji, któremu podczas produkcji poddawana jest wełna mineralna, zapewnia jej ochronę przed absorbowaniem wilgoci.
  • BEZBŁĘDNY BETON KOMÓRKOWY Ingerencja w rozmieszczenie i wielkość otworów burzy koncepcję architektoniczną (fot. SOLBET)

    Uwaga na otwory

    Nie zmieniaj samowolnie umiejscowienia i wielkości otworów okiennych! To, że beton komórkowy nie sprawia przy tym problemów, nie zwalnia nas z odpowiedzialności za kwestie formalne, projektowe i konstrukcyjne.
  • BUDOWLANA MARKA ROKU fot. ASM

    Fachowcy wybrali!

    Centrum Badań i Analiz Rynku ogłosiło wyniki Rankingu Budowlana Marka Roku 2019.
  • DOBRY JASTRYCH CEMENTOWY Jastrychy półsuche zaciera się, najlepiej mechanicznie, płynne odpowietrza (fot. WEBER)

    Jastrych – i co dalej?

    Zacierać czy nie zacierać? Czym wygładzać? Kiedy potrzebny jest grunt? Sprawdź, jak postępować ze świeżym jastrychem, żeby po związaniu był stabilny i równy.
  • BEZBŁĘDNY BETON KOMÓRKOWY Ingerencja w wysokość ścian jest łatwa wykonawczo, ale pociąga za sobą uciążliwe konsekwencje (SOLBET)

    Ostrożnie ze zmianą wysokości ścian

    Zmiana wysokości kondygnacji budynku wpływa na zmianę jego gabarytów i kubatury. To zmiana istotna, która wymaga zamiennej decyzji pozwolenia na budowę, niesie też szereg konsekwencji związanych z formą, funkcją i konstrukcją budynku.
  • DACH TRWALE SZCZELNY Butyl nie jest wymagający - wystarczy mu czyste podłoże i odpowiednia temperatura podczas aplikacji (fot. KMR)

    Właściwe warunki pracy z butylem

    Znakomite parametry i trwałość butylu to jedno, ale szczelność połączenia zależy jeszcze od prawidłowego zespolenia z podłożem. Na co zwrócić uwagę podczas prac uszczelniających na dachu?
  • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE Deklaracje Właściwości Użytkowych - nagranie studyjne w ramach cyklu

    Deklaracje Właściwości Użytkowych

    Czym są Deklaracje Właściwości Użytkowych i gdzie ich szukać? Co powinno się znaleźć w DWU? Dlaczego powinniśmy wymagać ich od producentów? Rozmowa z ekspertem MIWO.
  • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE Niepalna elewacja - nagranie studyjne

    Niepalna elewacja

    Z jakimi zagrożeniami ogniowymi możemy mieć do czynienia w przypadku elewacji? Jak rozprzestrzenia się ogień? Czy ocieplenie ścian wełną mineralną pozwala zminimalizować ryzyko pożaru? Rozmowa z ekspertem MIWO.
  • ROZMOWY Tomasz Rybarczyk, Product Manager w firmie Solbet (fot. Słodki Live TV)

    Uniwersalny beton komórkowy

    Jakie zalety ma beton komórkowy? Jak rozpatrywać jego wytrzymałość? Na co wpływa jednorodna struktura bloczków? Czy warto inwestować w kompleksowy system? Z czym powinniśmy się liczyć, zmieniając inny materiał murowy w projekcie na beton komórkowy? Wywiad studyjny.
  • BEZBŁĘDNY BETON KOMÓRKOWY Planując zmiany, zawsze skonsultuj je z projektantem lub kierownikiem budowy (fot. SOLBET)

    Wybierz materiał zgodny z projektem

    Z czego budować dom? W projekcie domu przewidziane są określone rozwiązania materiałowe. Nie zmieniaj ich na własną rękę, bo takie modyfikacje mogą mieć istotny wpływ na właściwości ściany i tym samym wielopłaszczyznowe skutki uboczne!
  • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE Wełna mineralna jest niepalna - nagranie studyjne

    Wełna mineralna jest niepalna

    Co to znaczy, że materiał jest niepalny? Jakie to ma znaczenie w razie pożaru domu? Jaką klasę reakcji na ogień ma wełna mineralna? Rozmowa z ekspertem MIWO.
  • FUNDAMENTY Przy spełnieniu określonych warunków ławy można betonować bezpośrednio w wykopie (fot. TR)

    Ławy bez szalunków

    Czy można zrobić fundamenty bezpośrednio w gruncie, bez deskowania? W wielu sytuacjach tak. Zapytaliśmy eksperta, kiedy szalunki są niezbędne, a kiedy można z nich zrezygnować - i jak poprawnie wykonać ławy ziemne.
  • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE Im więcej mamy czasu, tym większe szanse na sprawną akcję ratunkową

    Spokojnie, nie pali się!

    Do wzniecenia ognia wystarczy iskra. I często od naszych budowlanych decyzji zależy, czy i w jakim stopniu rozwinie się z niej pożar. Dlatego warto zadbać o bezpieczeństwo pożarowe budynku dzięki wełnie mineralnej.
  • BEZBŁĘDNY BETON KOMÓRKOWY Beton komórkowy jest materiałem niezwykle odpornym na wykonawcze błędy (fot. SOLBET)

    Doceń zalety wykonawcze ABK

    Fachowcy lubią ułatwiać sobie życie. Im wdzięczniejszy materiał mają w rękach, tym lepiej sobie z nim radzą i tym mniejsze ryzyko, że podczas murowania popełnią błąd.
  • PROFILE OKIENNE Z PVC Lepsze są wzmocnienia otwarte czy zamknięte? Co to są

    Jakie znaczenie ma rodzaj wzmocnień?

    Profile z PVC zawsze mają w środku dodatkowe wzmocnienia. To, z czego są zrobione oraz jaki mają kształt, powiązane jest z gabarytami i schematem konstrukcyjnym okna – ale nie tylko. Co warto wiedzieć o „wewnętrznym życiu” kształtowników?
  • DOBRY JASTRYCH CEMENTOWY Ile czasu schnie jastrych cementowy? (fot. WEBER)

    Kiedy jastrych jest gotowy?

    Zanim rozpoczniemy wykańczanie podłogi, jastrych musi być utwardzony i suchy. Ile czasu schnie jastrych? Jedne mieszanki potrzebują na to miesiąca, innym wystarcza kilka dni. Sprawdź, od czego zależy czas dojrzewania - i nie skracaj go!