Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Akademia

 • PYTANIA I DYLEMATY fot. K.B.

  Jak zamontować parapet?

  Jak zamontować parapet w balkonie francuskim, czyli oknie typu portfenetr? Od dołu jest wysokie dolne poszerzenie, nie da się wsunąć parapetu pod ramę.
 • ROZMOWY Jak poprawnie zrobić strop?

  Jak zrobić strop?

  Monolityczny, gęstożebrowy czy prefabrykowany? Szalowanie, zbrojenie i pielęgnacja betonu. Nasza redaktor naczelna w czwartym odcinku cyklu "Rozmowy z ekspertem" na blogu "O prawie budowlanym" zwraca uwagę na istotne kwestie związane ze stropami.
 • ROZMOWY fot. DOMPP.PL

  Kompromis na wysokim poziomie

  Wąski wjazd, niski wskaźnik powierzchni zabudowy i konkretny inwestor - o ambitnym wyzwaniu, jakim był projekt House 09, rozmawiamy z Patrykiem Dolińskim z pracowni DomPP.pl.
 • SZCZYPTA TEORII Wytrzymałość muru zależy nie tylko od klasy budulca (rys. Eryka Rakoczy)

  Wytrzymałość muru na ściskanie

  Czy wiesz, że mur z betonu komórkowego może mieć nośność większą, niż ten z ceramiki? Klasa elementów ściennych to tylko jeden z czynników decydujących o wytrzymałości ściany - zobacz, co jeszcze ma na nią wpływ.
 • WYKONAWCÓW SPOSOBY NA... Na jedną płytę potrzeba od kilkudziesięciu do kilkuset dystansów (fot. ADAM PENGER)

  Gięte kobyłki

  "Kobyłki", czyli dystanse pod zbrojenie górne w płytach fundamentowych i stropowych, przygotowuje się na giętarce w czterech ruchach.
 • PYTANIA I DYLEMATY

  Jaki wybrać komin?

  Jaki komin wybrać do pieca gazowego w nowo budowanym domu - z wkładem ceramicznym czy z nierdzewki?
 • ROZMOWY Prawidłowo wykonana obmurówka przez lata nie wymaga interwencji (fot. WIENERBERGER)

  Klinkierowa obmurówka komina

  Cegły pełne czy drążone? Jakiej użyć zaprawy? Jak przygotować płytę wspornikową? Co z obróbkami? O prawidłowe wykonanie obmurówki komina zapytaliśmy ekspertów.
 • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE Na rynku mamy bardzo dużo wyrobów z wełny mineralnej w różnych formach i o odmiennych właściwościach (fot. MIWO)

  Wełna mineralna jest wszechstronna

  Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym, jaką moc kryje w swojej ciepłej strukturze wełna mineralna? Jak wiele ma zastosowań? W branży ociepleń nie wymyślono dotąd innego równie wszechstronnego i długowiecznego materiału. Zresztą oceńcie sami.
 • ROZMOWY Murujemy bez fuszerki

  Murujemy bez fuszerki

  Nietypowe elementy murowe, nadproża prefabrykowane i tradycyjne, kominy, a do tego garść prostych przestróg. To już trzeci wywiad z naszą redaktor naczelną w cyklu "Rozmowa z ekspertem" na blogu "O prawie budowlanym".
 • ROZMOWY Rzecz o fundamentach

  Rzecz o fundamentach

  Ławy czy płyta? Jak i czym izolować? Czego użyć do zasypania? O czym pamiętać? W cyklu "Rozmowa z ekspertem" na blogu "O prawie budowlanym" wywiad z naszą redaktor naczelną - odcinek 2.
 • PYTANIA I DYLEMATY

  Kąt nachylenia a ilość materiału

  Przy jakim kącie nachylenia dachu dwuspadowego będzie mniejsze zużycie materiału pokryciowego: 30, 35 czy 40 stopni?
 • SZCZYPTA TEORII Przewodność, przenikalność, opór - wszystkie parametry są ze sobą powiązane (fot. EkoPur)

  Cechy cieplne materiałów budowlanych

  Lambda, opór cieplny, współczynnik przewodzenia ciepła, strumień, wartość deklarowana i obliczeniowa... Jakie parametry kryją się pod tymi określeniami - i jak to się ma do tego wszechobecnego współczynnika przenikania ciepła U?

 • PYTANIA I DYLEMATY

  Wymiary płyt styropianowych

  Jakie są standardowe wymiary płyt styropianowych używanych w systemach ociepleń?
 • PYTANIA I DYLEMATY

  Czy szlifować styropian?

  Ocieplamy dom styropianem. Wykonawca twierdzi, że nie ma potrzeby szlifowania izolacji przed tynkowaniem, czy ma rację?
 • ROZMOWY Co powinniśmy wiedzieć przed zakupem gotowego systemu kominowego? (fot. SCHIEDEL, KMR)

  Przed zakupem komina

  Gotowy system kominowy to wygodny i bezpieczny sposób na odprowadzanie spalin. Sami jednak musimy wybrać odpowiedni typ, przekrój i wysokość, a potem poprawnie przygotować miejsce montażu. Ekspert z firmy Schiedel podpowiada, na co zwrócić uwagę.
 • ROZMOWY fot. Oskar Kujawa

  Energooszczędny montaż okien

  Dlaczego, wydając niemałe pieniądze na stolarkę otworową, zaniedbujemy jej poprawny montaż? W ramach cyklu "Budynki pasywne TV", o nowoczesnych rozwiązaniach rozmawiamy z Karolem Piętą.
 • PYTANIA I DYLEMATY

  Jaki tynk na ściany z pustaków styropianowych?

  Jaki tynk wybrać do wykończenia w środku ścian z pustaków styropianowych Izodom? Gipsowy czy cementowo-wapienny?
 • INSPIRACJE Zmiękczacze Aquahome

  Miękka woda, dobra woda

  Zapytaliśmy eksperta o korzyści i ewentualne problemy wynikające z użytkowania zmiękczacza wody Aquahome, a także o to, jak działa, który wybrać, jak przygotować się do montażu i z czym musimy się liczyć podczas eksploatacji.
 • ROZMOWY fot. Oskar Kujawa

  Dlaczego nie lubimy domów pasywnych - cz. 2

  W odcinku 1 przedstawiliśmy najpopularniejsze opinie krążące wokół budownictwa pasywnego. Dziś pora się z nimi zmierzyć. Wywiad z Kamilem Lesiukiem, ekspertem w tej dziedzinie i twórcą programu "Budynki pasywne TV".
 • ROZMOWY fot. Oskar Kujawa

  Dlaczego nie lubimy domów pasywnych - cz. 1

  Budownictwo pasywne jak żadne inne budzi silne emocje i kontrowersje. Istotnie, ma pewne cechy, które przeciwnicy nazywają wadami, a zwolennicy mitami - w tym odcinku cyklu "Budynki pasywne TV" przedstawiamy te najpopularniejsze.
 • ROZMOWY fot. Oskar Kujawa

  Zadbaj o jakość ocieplenia

  Termoizolacja jest jednym z najważniejszych elementów domu niskoenergetycznego. W ramach cyklu "Budynki pasywne TV", o jej szeroko pojętej jakości rozmawiamy z Krzysztofem Krzemieniem.
 • ROZMOWY fot. Oskar Kujawa

  Budynek pasywny w rękach wykonawców

  To nie z etykietek i certyfikatów buduje się dom, ale z materiałów budowlanych, ludzkimi rękami. Wykonawstwo jest równie ważne, jak jakość stosowanych rozwiązań. W ramach cyklu "Budynki pasywne TV", o detalach wykonawczych opowiada Krzysztof Śmielak.
 • ROZMOWY Co byście zmienili...?

  Co byście zmienili...?

  Budujesz dom i kusi Cię, żeby to i owo zmienić? Zobacz, co możesz zrobić bezpiecznie, a na co lepiej się samodzielnie nie porywać. W cyklu "Rozmowa z ekspertem" na blogu "O prawie budowlanym" pierwszy odcinek wywiadu z naszą redaktor naczelną.
 • OCHRONA PRZED WODĄ Ściany fundamentów i piwnic najwygodniej jest zaizolować materiałem płynnym (fot. Karolina Barszczyk)

  Masy, szlamy, folie

  Powłoki hydroizolacyjne różnią się składem, przeznaczeniem... i nazwą. Sprawdź, które i dlaczego nadają się - bądź nie nadają - na fundamenty, taras czy do łazienki.
 • SZCZYPTA TEORII Co słychać w Twoim domu? (fot. Stowarzyszenie na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach)

  Co słychać w Twoim domu?

  Zadziwiające, jak przywykamy do wszechobecnego hałasu. Zobacz, czym się otaczasz - poznaj natężenie dźwięków we własnym domu.
 • MATERIAŁY Szkło piankowe jest bardzo trwałe i odporne na degradację (fot. GEOCELL)

  Ocieplenie ze stłuczki

  Produkowane z odpadów szklanych, dostępne w formie kruszywa i granulatu szkło piankowe to ekologiczny i bardzo trwały materiał termoizolacyjny.
 • PYTANIA I DYLEMATY

  Co to za jednostka "dtex"?

  Czytałam o polipropylenowych włóknach dodawanych do betonu. Ich masa jest podawana jako 1 dtex. Co to za jednostka, czy ma to wpływ na ciężar konstrukcji?
 • PYTANIA I DYLEMATY

  Jak położyć szpachlę na farbą lateksową?

  Mam problem z podłożem pod szpachlowanie. Czy trzeba usunąć farbę lateksową i jak to zrobić?
 • PYTANIA I DYLEMATY

  Schody w pozytywie

  Zastanawiam się nad zakupem prefabrykowanych schodów żelbetowych. Od góry chciałbym je wykończyć drewnem. Znajomy architekt doradził, żeby zamówić "schody w pozytywie". Co to znaczy?
 • BETON KOMÓRKOWY Struktura przypominająca pumeks - mała gęstość i ciężar, duża izolacyjność (fot. SOLBET)

  ABK - co to jest?

  Autoklawizowany beton komórkowy to jeden z najpopularniejszych materiałów murowych. Czemu to zawdzięcza? I co tak kryje się w jego strukturze?