Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Mocowanie sznurka murarskiego

Jak w prosty sposób zamocować sznurek wyznaczający linię ściany? Zamiast wbijać gwóźdź w twardy pustak lub bloczek, można miękko osadzić go w zaprawie.

Nie ma to oczywiście znaczenia dla poprawności trasowania linii ściany, ale jak mówi pan Tomasz, który podzielił się z nami tym pomysłem: "jeśli można sobie coś ułatwić, to czemu tego nie zrobić". Zadaniem gwoździa jest jedynie stabilne trzymanie końcówki sznurka w zadanym położeniu. Nie jest istotne to, czy będzie on wbity pionowo w górną powierzchnię elementu, umieszczony z boku w ściance, czy zamocowany niżej, w warstwie zaprawy. Sznurkiem nikt przecież nie szarpie - służy on tylko wyznaczeniu prawidłowego położenia warstwy muru. Wbijając gwóźdź w zaprawę, nie trzeba używać młotka, można to zrobić ręką, a wyjmuje się go potem jednym ruchem za pomocą dowolnego narzędzia (podobno mocne palce też sobie z tym poradzą).

Gwóźdź
Gwóźdź "wchodzi" w świeżą zaprawę jak w przysłowiowe masło, łatwo go osadzić i wyjąć - i nie "dziurawi" się elementów ściennych (fot. KMR, Tomasz Madej)

 

 

Data publikacji: 15 kwietnia 2021

Zobacz także

Podczas murowania ścian piwnicznych z silikatów musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach - zobacz, jakich (rys. H+H)BUDOWLANE DETALE

Ściana piwnicy z silikatów

Które bloczki silikatowe wybrać i o jakich podstawowych zasadach pamiętać podczas murowania?
Do wiercenia otworów w ścianach z pustaków Porotherm należy używać wiertarki bez udaru, a wiertło i kołki muszą pasować do podłoża z ceramiki poryzowanej (fot. WIENERBERGER)BUDOWLANE DETALE

Mocowanie w ścianie z pustaków Porotherm

Wiercenie i montaż w ścianach z pustaków Porotherm jest bezproblemowe. Wystarczy, że użyjemy kołków przewidzianych do mocowania w pustakach ceramicznych, a podczas prac zastosujemy się do kilku prostych zasad.
Im dokładniej przygotujemy pierwszą warstwę pustaków, tym łatwiej będzie murować całą ścianę - w przypadku szlifowanych pustaków Porotherm, które muruje się na cienkie spoiny, jest to szczególnie istotne (fot. WIENERBERGER)BUDOWLANE DETALE

Porotherm Dryfix – pierwsza warstwa muru

Prawidłowe wykonanie pierwszej warstwy pustaków w technologii cienkowarstwowej Porotherm Dryfix decyduje o łatwości i poprawności dalszych prac murarskich.