Właściwe wykonanie otworów w ścianie zewnętrznej wpływa na przebieg późniejszych prac wykończeniowych, ale przede wszystkim na poprawność osadzenia i uszczelnienia stolarki - ma niebagatelne znaczenie dla parametrów strefy wokółokiennej. Ościeża muszą być wymurowane z zachowaniem przewiązania pustaków. Ich powierzchnie powinny być twarde i równe, aby można było bezpiecznie zamocować łączniki. Całość wymaga precyzji, żeby w miejscu styku stolarki i ściany nie tworzyły się mostki termiczne, przez które może potem uciekać ciepło. Docinając klasyczne pustaki, trudno jest spełnić wszystkie te warunki. Dlatego zaleca się stosowanie przy otworach pustaków Porotherm 25 3×1/3 Dryfix. To rozwiązanie umożliwiające łatwe docięcie skrajnych elementów, z zachowaniem gładkiej, twardej i niepylącej powierzchni, gotowej do montażu i uszczelnienia stolarki. Docięte pustaki wykorzystuje się też w dolnym ościeżu, układając je płasko w strefie podparapetowej.
Pustaki 25 3x1/3 są dostępne także w pozostałych technologiach marki Porotherm: Profi (na cienkowarstwową zaprawę klejową) oraz P+W (na zwykłą zaprawę cementowo-wapienną). Zasady montażu są takie same, jak dla Porothermu 25 3x1/3 Dryfix.
Konsultacje: Wienerberger Ceramika Budowlana.
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.
Data publikacji: 9 kwietnia 2021
Powiedzenie „diabeł tkwi w szczegółach” w budowlance nabiera znaczenia szczególnego. Niedociągnięcia na etapie przygotowywania konstrukcji, instalacji, izolacji i obróbek mogą być przyczyną bardzo poważnych problemów, a naprawa - jeśli w ogóle jest możliwa - zazwyczaj sporo kosztuje. Skutki drobnych błędów wykonawczych potrafią ciągnąć się latami, uprzykrzając życie inwestorom. Dobrze, jeśli kierownik budowy w porę je wyłapie. On wie, na co zwracać uwagę (dlatego tak ważna jest jego obecność na budowie). Ale samemu też warto interesować się budowlanymi detalami, wiedzieć, jak co poprawnie wykonać. Często w wyniku rutyny zapominają o tym nawet fachowcy! Mamy nadzieję, że prezentowane na tej stronie rozwiązania przydadzą się, choćby ku pamięci, nie tylko inwestorom i wykonawcom, ale też początkującym inżynierom.
Patronat Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział Warszawski