Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Równe ościeże

Wykonanie otworu okiennego w ścianie dwuwarstwowej z zastosowaniem pustaków Porotherm 25 3x1/3 Dryfix.

Właściwe wykonanie otworów w ścianie zewnętrznej wpływa na przebieg późniejszych prac wykończeniowych, ale przede wszystkim na poprawność osadzenia i uszczelnienia stolarki - ma niebagatelne znaczenie dla parametrów strefy wokółokiennej. Ościeża muszą być wymurowane z zachowaniem przewiązania pustaków. Ich powierzchnie powinny być twarde i równe, aby można było bezpiecznie zamocować łączniki. Całość wymaga precyzji, żeby w miejscu styku stolarki i ściany nie tworzyły się mostki termiczne, przez które może potem uciekać ciepło. Docinając klasyczne pustaki, trudno jest spełnić wszystkie te warunki. Dlatego zaleca się stosowanie przy otworach pustaków Porotherm 25 3×1/3 Dryfix. To rozwiązanie umożliwiające łatwe docięcie skrajnych elementów, z zachowaniem gładkiej, twardej i niepylącej powierzchni, gotowej do montażu i uszczelnienia stolarki. Docięte pustaki wykorzystuje się też w dolnym ościeżu, układając je płasko w strefie podparapetowej.

Porotherm 25 3×1/3 Dryfix to rozwiązanie umożliwiające łatwe docięcie skrajnych elementów (fot. WIENERBERGER)

Pustaki 25 3x1/3 są dostępne także w pozostałych technologiach marki Porotherm: Profi (na cienkowarstwową zaprawę klejową) oraz P+W (na zwykłą zaprawę cementowo-wapienną). Zasady montażu są takie same, jak dla Porothermu 25 3x1/3 Dryfix.

 

 


Konsultacje: Wienerberger Ceramika Budowlana.
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.  

 

Data publikacji: 9 kwietnia 2021

Zobacz także

Są sytuacje, kiedy do murowania silikatów należy użyć tradycyjnej zaprawy murarskiej, a elementy łączyć na grube spoiny. Kiedy to konieczne? Zobacz detal (fot. H+H)BUDOWLANE DETALE

Kiedy murować na zaprawę tradycyjną?

W przypadku wyrobów silikatowych producenci najczęściej sugerują wykorzystanie do murowania zaprawy cienkowarstwowej. Są jednak sytuacje, kiedy wymagana jest „zwykła” zaprawa, co wiąże się również z wykonaniem odmiennej grubości spoin. Kiedy należy murować ściany z silikatów na zaprawę tradycyjną?
Ewentualne błędy popełnione na etapie pierwszej warstwy muru skutkują problemami w trakcie dalszych prac, a nawet wykończenia i eksploatacji budynku, dlatego ważne, żeby poprawnie zacząć budowę (fot. H+H Polska)ZASADY MUROWANIA

Pierwsza warstwa muru

Początek budowy to moment, w którym marzenia o domu zaczynają się materializować. W tym czasie szczególnie ważna jest precyzja i właściwe wykonawstwo, bo błędy w pierwszej warstwie muru powodują problemy na późniejszych etapach. Jak poprawnie rozpocząć prace murarskie?
Budowa domu, w którym wymiary ścian i ukłąd otworów pozostają w zgodzie z modułem elementów murowych, przebiega łatwiej i szybciej (fot. H+H)BUDOWLANE DETALE

Projekt w zgodzie z modułem

Materiały ścienne różnią się wieloma parametrami. Jednym z nich jest ich rozmiar. Planując budowę domu w określonej technologii, podczas dokonywania adaptacji możemy od razu uwzględnić moduł w projekcie.