Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Co to jest zaprawa z ziarnem podporowym?

Budujemy dom z silikatów. Wykonawca zaproponował, że do murowania użyje zaprawy z ziarnem podporowym. Co to jest i czym się różni od zwykłej zaprawy?

[Agata M.]

 


Zaprawa z ziarnem podporowym to cienkowarstwowa zaprawa murarska o większej niż standardowa frakcji kruszywa - ziarno 2 mm. Przeznaczona jest do murowania ścian z ciężkich elementów, takich właśnie jak wspomniane silikaty. Ziarno pełni swoją funkcję jeszcze zanim zaprawa zwiąże, dzięki czemu elementy nie "zapadają się", łatwiej je ustawić, a zaprawa wskutek nacisku nie wypływa ze spoiny, co sprzyja dokładności wykonania muru.

Zaprawa ma wytrzymałość na ściskanie klasy M10 i jest gotowa do użycia po dodaniu wody, tak, jak zwykła zaprawa murarska. Służy do murowania na spoiny grubości 2-3 mm (przy dobijaniu elementów można osiągnąć 1,5 mm). 

>>> ZOBACZ KARTĘ TECHNICZNĄ PRODUKTU

 

Data publikacji: 21 kwietnia 2021

  • Wojciech Rogala, XELLA 2021-04-22 11:08:08
    Kompozycja zaprawy opracowana została dla wielkoformatowych bloków (Silka Tempo), ale z powodzeniem można używać jej także przy silikatach drobnowymiarowych, na ściany konstrukcyjne i działowe. Wykonawcy cenią sobie łatwość ustawiania ciężkich bloczków i dokładność murowania.
    Odpowiedz